Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie żyrandola w miejsce starego

19 Lis 2014 20:58 2760 17
  • Poziom 10  
    Witam

Jestem laikiem. Chciałbym zmienić żyrandol w salonie.

Obecny podłączony jest w kostce 4 kablami : brązowym, czarnym, zielonozółtym, czarnym.

Wstyd się przyznać, ale nie wiem gdzie dokładnie płynie prąd, włożyłem próbnik na śrubkę przy brązowym kablu i wyleciały korki ... :)

Nowy żyrandol ma 4 żarówki podłączone do jednej kostki, dwuśrubkowej. 4 kable niebieskie i 4 kable brązowe.

1. Czy nowy żyrandol jest na 2 włączniki?
    2. Jeśli nie to czy da się rozłożyć je jakoś na większą kostkę i podłączyć 2x 2niebieskie,2brązowe ?
    3. Jak połączyć kable?

Poniżej zdjęcia

Podłączenie żyrandola w miejsce starego Podłączenie żyrandola w miejsce starego
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Specjalista elektryk
    Hipodrom napisał:
    Wstyd się przyznać, ale nie wiem gdzie dokładnie płynie prąd, włożyłem próbnik na śrubkę przy brązowym kablu i wyleciały korki ... :)
    Pewnie zwarły się przynajmniej 2 śrubki, a nie tylko jedna została dotknięta.

Widzę, że żyrandol ma oznaczniki na przewodach - to powinno pomóc ułatwić znaczenie poszczególnych żył w ścianie. Jakie oznaczenia są na przewodach? Widzę tylko L1 (podejrzewam, że jest jeszcze L2, N i PE). Przed jakimkolwiek rozłączaniem radzę je nanieść na drugie przewody (np. na kawałku taśmy).

Hipodrom napisał:
    1. Czy nowy żyrandol jest na 2 włączniki?
    Jeśli chodzi o zdjęcie 8487682300_1416427054.jpg to jest ono nieostre, ale raczej wygląda, że ten żyrandol jest "na 1 włącznik".

Hipodrom napisał:
    3. Jak połączyć kable?
    Jeśli kolega tego nie wie mając oznaczniki na żyłach, a na dodatek chce przerabiać żyrandol (pytanie 2), to lepiej zaprosić elektryka...
  • Poziom 10  
    Jest L1 (ten który sprawdzałem próbnikiem) , L - czarny, zółtozielony ze znaczkiem podobnym jak poniżej, N - niebieski

• Poziom 28  
    Tu nie ma co rozstrzygać tylko wezwać fachowca.
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    Nowa lampa widzę że jest w drugiej klasie ochronności (symbol dwóch kwadratów) więc uziemienia nie podłączamy.
    Można ją przerobić na w przyciski - wszystkie cztery niebieskie razem a czarne według uznania np. po 2.
    Podłączamy niebieskie do niebieskiego. Dwa czarne tam gdzie L1 i dwa czarne tam gdzie L.
  • Pomocny post
    Poziom 9  
    1.Na tej kostce nie podłączysz go do dwóch włączników.
    2.Zależy jak zamontowana jest obecna kostka. Są różne rodzaje, jedne można wymienić bez żadnego problemu, w innych nie da się bez uszkodzenia izolacji, a co za tym idzie trzeba uciąć przewód, odizolować poszczególne żyły i dopiero mocować do nowej kostki. Oczywiście jest to możliwe, ale wymaga więcej pracy. Podpinając go tak jak jest na obecnej kostce będą wszystkie żarówki działać na jeden włącznik.
    3.Przewody należy podłączać zgodnie z opisem. "N"do niebieskiego, "L1" podłączasz do fazowego wychodzącego z sufitu. Niestety na zdjęciach nie widać dokładnie kolorystycznie, ale przewody są koloru ciemnego(czarny,brązowy...)

Życzę powodzenia :)
  • Poziom 32  
    Należy wezwać elektryka który dokona naprawy połączeń w instalacji. Przewód zielonożółty wypustu oświetleniowego obecnie jest fazowym.
  • Poziom 9  
    Przewód żółto-zielony na zdjęciu 4573221100 jest wpięty na kostce pod L1? Jeżeli tak to faktycznie służy on jako fazowy. Na zdjęciach nie jest to dobrze widoczne. Jeżeli jest on jako fazowy to faktycznie powinieneś wezwać fachowca, aby dokonał poprawek.
  • Poziom 32  
    haneb napisał:
    Można ją przerobić na w przyciski - wszystkie cztery niebieskie razem a czarne według uznania np. po 2.
    Podłączamy niebieskie do niebieskiego. Dwa czarne tam gdzie L1 i dwa czarne tam gdzie L.
    Nie, nie można jej przerobić bo zastosowany przewód jest nieodpowiedni.
    Dlatego
    slawekx napisał:
    Tu nie ma co rozstrzygać tylko wezwać fachowca.
  • Poziom 10  
    Dlaczego nie mogę zrobić tak jak napisał użytkownik haneb? Dlaczego zastosowany przewód w nowej lampie jest nieodpowiedni?

Tymi oznaczeniami L1, L2 itd nie wiem czy powinienem się sugerować. Może ktoś po prostu pooznaczał jak leciało.
  • Poziom 28  
    Hipodrom napisał:
    haneb
    . Może ktoś po prostu pooznaczał jak leciało.

Może teraz Ty dopniesz jak wisiało i może będzie dobrze ale może też ktoś się pomylić. Tu musi być dobrze a nie może być dobrze.
  • Poziom 10  
    Kabla podłączone są chyba w porządku do obecnego żyrandola

czarny z brązowym
    brązowy z czarnym
    zielonożółty z zielonożółtym
    niebieski z niebieskim

Czy jeśli z nowej lampy podłącze wszystkie niebieskie do niebieskiego i 2 czarne do czarnego i 2 czarne do brązowego to będzie wszystko działać? A ten zielonożółty po prostu zaizoluje i nigdzie nie wepnę... ?
  • Poziom 23  
    Hipodrom napisał:
    Czy jeśli z nowej lampy podłącze wszystkie niebieskie do niebieskiego i 2 czarne do czarnego i 2 czarne do brązowego to będzie wszystko działać? A ten zielonożółty po prostu zaizoluje i nigdzie nie wepnę... ?

Tak, możesz tak podłączyć. Wcześniej po zdjęciach nie byliśmy pewni czy masz tam 3 czy 4 żyły.
  • Poziom 28  
    Można wszystko ale to już jest mówiąc na wyrost inny twór i możesz stracić warunki gwarancji oraz jak nie masz za dużego doświadczenia żebyś sobie krzywdy nie zrobił.
  • Poziom 10  
    slawekx,

co masz na myśli mówiąc inny twór? a jak inaczej możnaby było to podłączyć? a gwarancji chyba nie stracę, że rozbiję 4 kable na dwa podwójne.
    wyłącze korki więc będzie ok
  • Poziom 28  
    Napisałem to mając na myśli fakt że kupiony przez Ciebie żyrandol miał być załączany łącznikiem pojedynczym - jeden przycisk. Przerabiasz go na żyrandol na 2 przyciski. To nic takiego ale jak producent się chce doczepić to się doczepi. Ja przeróbek nigdy nie instaluje. Jeżeli coś przerabiam to tylko na swoja odpowiedzialność.
  • Poziom 10  
    Ok, poradziłem sobie.
    Zrobiłem tak jak napisał haneb i wszystko działa.
    Poszło nieźle, najgorsze było wkładanie kabli w kostke jednocześnie trzymając nowy kwadratowy żyrandol, który "zakrywał" kostkę.
    Dziękuje wszystkim za pomoc i wyrozumiałość