Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Grzejnik olejowy MPM PRODUCT 230V 50Hz 1500W - nie działa po przechyleniu

krystiano24 20 Nov 2014 09:05 2598 13
    krystiano24
    Level 1  
    Witam, przechyliłem grzejnik olejowy MPM PRODUCT 230V 50Hz 1500W, który był włączony i nie działa. Wydaje mi się, że to jakiś czujnik zabezpieczający przed przechyleniem się grzejnika i spaleniem grzałki. Tylko gdzie on się znajduje? Pozdrawiam.
    rolando13
    Level 11  
    witam,

odgrzeję kotleta.
    mam olejaka, który nie działa, nic nie reaguje.
    pierwsze podejrzenie to przepalona grzałka ? czy słusznie kombinuję, czy też przyczyna może być inna ?

jak sprawdzić starą grzałkę czy działa ? można do niej podać 220V bezpośrednio z gniazdka ? podłączenie na 4 wsuwki. jedna uziemienie, druga pewnie 800W, trzecia 1200W, czwarta drugi kabelek z gniazdka ?

pozdrawiam
    vodiczka
    Level 43  
    rolando13 wrote:
    pierwsze podejrzenie to przepalona grzałka ? czy słusznie kombinuję, czy też przyczyna może być inna ?
    Może być inna ale zacznij od sprawdzenia grzałki.
    rolando13 wrote:
    jak sprawdzić starą grzałkę czy działa ? można do niej podać 220V bezpośrednio z gniazdka ?
    Można sprawdzić omomierzem lub tak jak proponujesz, dając w szereg żarówkę 230V.
    rolando13
    Level 11  
    zagadnienia prądu to dla mnie czarna magia :)
    czy nie prościej jest wymontować grzałkę, podłączyć do niej na krótko prąd i sprawdzić czy się nagrzewa ?

szkoda mi wyrzucać tego grzejnika, oddając komuś do naprawy staję się to nieopłacalne :(

PS. ta żarówka ma zaświecić jak grzałka będzie sprawna ? jeśli nie da znaku znaczy, ze jest do wymiany ?

Dodano po 11 [minuty]:

foto grzałki w załączeniu
    vodiczka
    Level 43  
    rolando13 wrote:
    czy nie prościej jest wymontować grzałkę,
    rolando13 wrote:
    podłączenie na 4 wsuwki. jedna uziemienie, druga pewnie 800W, trzecia 1200W, czwarta drugi kabelek z gniazdka ?
    Skoro masz dostęp do wsuwek to nie ma potrzeby wymontowania grzałki, wystarczy odpiąć kabelki zasilające. Jeżeli żarówka zaświeci to znaczy, że grzałka nie ma przerwy. Jeżeli nie zaświeci to znaczy że grzałka spalona. Nie pomyl wejść bo możesz wyciągnąć błędne wnioski.
    rolando13
    Level 11  
    OK wieczorem sprawdzę.
    biorąc pod uwagę załączone zdjęcie tak by podsumować:
    jeden kabel z gniazdka daję np na I (brązowy) lub II (czerwony), drugi na HEJ (szary) ?

czy kabelki z grzałki (te od grzejnika) trzeba odłączać czy też mogą zostać ?

pozdr.
    vodiczka
    Level 43  
    rolando13 wrote:
    jeden kabel z gniazdka daję np na I (brązowy) lub II (czerwony), drugi na HEJ (szary) ?
    Tak
    rolando13 wrote:
    czy kabelki z grzałki (te od grzejnika) trzeba odłączać czy też mogą zostać
    Napisałem w poprzednim poście aby odłączyć.

Jeżeli grzałka okaże się sprawna to sprawdzasz przejście przez kabelki uwzględniają położenie wyłącznika czy przełącznika poziomu grzania.
    rolando13
    Level 11  
    grzejnik reanimowany i działa :)

sprawdziłem grzałkę jak radziłeś, nie było przerwy, żarówka świeciła. szczerze w pierszym momencie trochę się zmartwiłem bo trzeba szukać dalej.
    przyczyna awarii okazała się jednak banalna - brak zasilania, winny przewód doprowadzający prąd.

po wymianie jest cieplutko :)

dzięki za pomoc i pozdrawiam
    EKG
    Level 14  
    Witam czy po takim podłączeniu grzałki na krótko powinna grzać? biorąc pod uwagę załączone zdjęcie tak by podsumować:
    jeden kabel z gniazdka daję np na I (brązowy) lub II (czerwony), drugi na HEJ (szary)
    EKG
    Level 14  
    Mam na stole AEG i dostep do takiej samej grzałki, podłączyłem do I i HEJ i lipa zimno , może zmostkować I i II ? połączenie I lub II do HEJ z zarówką w szereg żarówka świeci lecz grzałka zimna ( zmostkować I i II ) ?
    vodiczka
    Level 43  
    EKG wrote:
    połączenie I lub II do HEJ z zarówką w szereg żarówka świeci lecz grzałka zimna
    Moc żarówki jest dużo mniejsza niż grzałki. Zarówka ogranicza prąd na tyle że grzałka będzie zimna.
    EKG wrote:
    podłączyłem do I i HEJ i lipa zimno
    Cudów nie ma. Uszkodzona grzałka może mieć przerwę albo zwarcie. Jeżeli przerwa to żarówka nie zaświeci, jeżeli zwarcie to żarówka świeci ale podłączenie na krótko (bez żarówki) spowoduje zadziałanie bezpieczników.
    EKG
    Level 14  
    Masz rację cudów nie ma pomiar I i HEJ ok 30 ohm - II i HEJ ok 50 ohm