logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Kolorofon zasilany zasilaczem ATX na żarówki H7 3 kanały. Poszukuję schematu

matek890 22 Lis 2014 16:01 924 5
REKLAMA
  • #1 14154598
    matek890
    Poziom 9  
    Posty: 13
    Ocena: 1
    Czy schemat kolorofonu 230V można wykorzystać do budowy kolorofonu 12V i czy taki kolorofon będzie działać, a jeśli by nie działał, to co trzeba by zmodyfikować? Prosiłbym również o jakiś schemat kolorofonu 12V, który by wytrzymał obciążenie tych żarówek. Bardzo proszę o pomoc, jestem początkującym w tych sprawach.

    Tu jest link do schematu kolorofonu 230V, który posłużyłby do budowy: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic89158.html
  • REKLAMA
  • #2 14154728
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe
    Posty: 21595
    Pomógł: 2511
    Ocena: 2795
    Jeśli będziesz zasilał całość odpowiednio sporym transformatorem 230/12V to można. Pamiętaj o dobraniu odpowiednich do prądu żarówek triaków i odpowiednio dużych radiatorów.

    BTW - brak sensu ekonomicznego takiego rozwiązania, lepiej zastosować żarówki na 230V...
  • REKLAMA
  • #3 14154777
    Artur k.
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 25889
    Pomógł: 1279
    Ocena: 1699
    Nie da się w prosty sposób przerobić tego układu na 12VDC. Trzeba byłoby przerobić całość tak, by zamiast triaków wstawić tranzystory. Triak czy tyrystor przy napięciu stałym załączy się i będzie tak długo włączony, jak długo jest zasilany.
  • REKLAMA
  • #4 14154809
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe
    Posty: 21595
    Pomógł: 2511
    Ocena: 2795
    Artur k. napisał:
    Trzeba byłoby przerobić całość tak, by zamiast triaków wstawić tranzystory.


    Już widzę ten kaloryfer - taki kolorofon w sam raz na zimowe wieczory...

    Jedyna praktyczna możliwość realizacji kolorofonu na 12V DC to PWM sterowany napięciem.
  • REKLAMA
  • #5 14154907
    Artur k.
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 25889
    Pomógł: 1279
    Ocena: 1699
    PWM w kolorofonie to dopiero przerost formy nad treścią. :D

    Przy H7 faktycznie będzie niezły kaloryfer i dość trudno będzie to skutecznie opanować. Ale zamiast żarówek wato pomyśleć nad LED-ami.
    Dla żarówek można pomyśleć nad układem typu włącz-wyłącz. Ale trzeba byłoby się sporo napocić żeby poprawnie wyregulować progi załączenia.
  • #6 14198747
    marcin55246
    Poziom 25  
    Posty: 916
    Pomógł: 53
    Ocena: 168
    A nie chcesz sobie zrobić kolorofonu C23B z PRL? Jak pamiętam będzie trzeba zmienić chyba tylko tyrystory na mocniejsze. BTW przy 55W to raczej będzie słaby efekt przy dynamicznej muzyce.
REKLAMA