Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ZRK Rapsodia - Brum sieciowy z głośnika. Końcówka mocy ?

05 Gru 2014 20:24 2286 14
 • Poziom 17  
  Mam w posiadaniu ładnie zachowany egzemplarz radyjka ZRK Rapsodia. Po podłączeniu do sieci słychać z głośników brum 50hz. Nie reaguje na potencjometr, ani na przełączanie.

  W radiu zostało już wymienione:
  - podwójny kodensator C43 (w zasilaczu)
  - kondensator C44 (przy katodzie EL84)
  - kondensator 2400pF przy trafie głośnikowym
  - Mostek prostowniczy

  W cokole lampy EBF89 kabel zapieczony zwierał na krótko napięcie żarzenia. Po usunięciu usterki napięcie wróciło do 6,3V.
  Zmierzone napięcie na kodensatorze podwójnym C43 przed R29 przysiada do 290V (prawidłowo) Napięcie na wejściu b transformatora głośnikowego ok 360V.
  R30 ma prawidłowy opór 150ohm. Brak spadku napięcia mierzonego na nim. Oraz Brak napięcia (względem masy) Rezystor zimny. Prąd Anodowy końcówki mocy mierzony prze trafo głośnikowe a i c (dolne wyprowadzenia) wynosi 0. Tani miernik wskazał 0,08 mA.

  Napięcie Anodowe EL84 350V ! wg schematu powinno być 260V. Napięcie Katodowe 35V.
  Napięcie Anodowe EBF89 240V. Napięcie siatki za R22 180V.
  Napięcie Anodowe EF89 315V (wg schematu 195V).
  Wszystkie lapmy się żarzą i grzeją (EBF pozostaje zimna).
  EL nie ma zwarcia wewnętrznego.
  Opukiwanie potencjometru itp nic nie poprawia.

  Wg mnie problem musi leżeć w braku obciążenia linii zasilającej trafo i anody lamp (zła charakterystyka pracy EL84).
  Rezystory wyglądają OK, nic nie przegrzane/przepalone.
  Miałem jescze wymieniać profilaktycznie C41, C37, C35, C28. Ale czy one są odpowiedzialne za problem? Magiczne oko ma już mocno wypalony luminofor.

  Kolejne godziny ślęczenia nad schematem i plątaniną rezystorów niewiele dają.
  Ja oraz radyjko będziemy wdzięczni za sugestie :)
 • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
 • Poziom 29  
  Jakie napięcie masz bezpośrednio za mostkiem prostowniczym?
 • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
 • Pomocny post
  Specjalista - urządzenia lampowe
  Napięcie na katodzie EL84 35V przy napięciu na anodzie lampy 350V to nonsens. Sprawdź opór między nóżką 3 lampa EL84 (katoda) i masą. Opór powinien być bliski do 160?. Prawdopodobnie, że jest oberwana cewka L16 i przy podłączaniu woltomierza do wyprowadzenia katody otrzymujesz 35V na wewnętrznym oporze woltomierza. Dla sprawdzenia tej hipotezy skorzystaj się rekomendacją kolegi OTLamp.
 • Poziom 17  
  W wolnej chwili znalazłem i usunąłem usterkę w postaci przerwy L16. Kurz zakrył przerwę w obwodzie.
  Odbiornik daje oznaki życia, tj charakterystyczny lekki szum (na max głośności). Analogiczny jak na granicy pasma podczas dostrajania do programu radiowego. Przy dostrojeniu na 225khz (PR I) jest najwyraźniejszy. Na innych zakresach fal tak samo.
  Opornik Katodowy EL 84 lekko się grzeje. Spadek napięcia to ok 7V. Wg kolegi Grzegorza Markowskiego w temacie https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=5586626#5586626 świadczy to o sprawnej lampie.
  Przy kolejnym podejściu wymienię wspomniane wyżej kondensatory. Spróbuję podłączyć sygnał Audio bezpośrednio pod wzmacniacz aby wykluczyć usterkę w sekcji wzmacniacza. Na coś jeszcze powinienem zwrócić uwagę?
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  Jeśli chcesz zamienić kondensatory, to zamień tylko elektrolity. Inne kondensatory, jeśli oni są sprawne, zmieniać nie ma sensu.
 • Poziom 17  
  Dzisiaj Radyjko miło mnie zaskoczyło ! :). Poprawiwszy luty w L16 i oraz po zajrzeniu i spisaniu wartości kondów papierowych, smołowych celem późniejszej wymiany postawiłem je na biurko. Podłączyłem je do gniazdka po czym, odrazu zagrało.

  Teraz tak:
  Co jakiś czas (na początku szczególnie) było słychać kilka , czasem seriami trzasków. Pochodzące prawodopodobnie z lamp. Zwarć nie wykryłem. Może coś gdzieś, ale jest Ok.
  Radio gra normalnie, głośno dość na maksa Program 1 PR. Jednak zanim usłyszę jakikolwiek dźwięk, muszę się sporo nakręcić gałką. Gdzieś na Elce była mowa, że inna (podobna) lampa da nieco większe wzmocnienie ew. poprawi charakterystykę tonów.

  Z racji wymiany mostka prostowniczego z selenowego na krzemowy, muszę dolutować rezystor 300ohm 2W za mostkiem. Chociaż napięcie zmierzone to 288V zanim znalazłem przerwę w L16.
  Na jakiejś angielskiej stacji 25,5m KR1 z bardzo wąskim pasmem sygnał trochę pływał.
  PR1gra czysto, jednak pełno w eterze zakłóceń i szumów. Przydało by się też ten brum sieciowy (nie duży ale jednak) zlikwidować - od tego były filtry p. zakłóceniowe.
  Zobaczymy co się okaże po wymianie kondensatorów papierowych.
  Magiczne oko ma żarzenie, jednak nie reaguje (do sprawdzenia) obawiam, się czy nie jest pęknięte.

  Dziękuję Kolegom za wskazówkę dot. L16.
 • Admin Grupy Retro
  sneak napisał:
  Co jakiś czas (na początku szczególnie) było słychać kilka , czasem seriami trzasków. Pochodzące prawodopodobnie z lamp. Zwarć nie wykryłem. Może coś gdzieś, ale jest Ok.

  Ciche dzwonienie (jak uderzenie paznokciem w bańkę) jest spowodowane rozszerzaniem się mostków mikowych i nie jest szkodliwe.

  sneak napisał:
  Jednak zanim usłyszę jakikolwiek dźwięk, muszę się sporo nakręcić gałką.

  A czekasz, aż się lampy nagrzeją?

  sneak napisał:
  Gdzieś na Elce była mowa, że inna (podobna) lampa da nieco większego kopa ew. poprawi charakterystykę tonów.

  ???

  sneak napisał:
  Przydało by się też ten brum sieciowy (nie duży ale jednak) zlikwidować - od tego były filtry p. zakłóceniowe.

  Dolutowanie w/w rezystora trochę poprawi sytuację.

  sneak napisał:
  Magiczne oko ma żarzenie, jednak nie reaguje (do sprawdzenia) obawiam, się czy nie jest pęknięte.

  Pomierz napięcia. W pękniętym grzejnik uległby spaleniu.
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  Stosunkowo magicznego oka EM80. Jeśli odpowiednie napięcie na wyprowadzeniach lampy jest to ekran lampy musi świecić się zielonym kolorem. Jeśli to nie tak, to jest możliwe katoda utraciła emisję. Jeśli ekran świeci, lecz nie reaguje na poziom sygnału, sprawdź zdatność do użytku rezystora R12 i kondensatora С30. Sprawdzić EM80 można jeszcze tak - Odlutować górne za schematem wyprowadzenie rezystora R12 i na jego przez diodę podać napięcie z nie uziemionego wyprowadzenia zarzenia lampy (6,3v). Przy prawidłowej biegunowej diody, powinna być reakcja zielonego segmentu .
 • Poziom 17  
  Próbowałem zrobić zdjęcie ale słabo było widać omawiany efekt. Występuje jedynie delikatny zielony kolor na obrzeżu ekranu. Mi to wygląda na wypalony ekran/luminofor. Światło żarówek przebija przez ekran luminoforu. Przy wyłączonym radiu jest jednolity szary kolor. Przy kolejnym podejściu zerknę. Rezystory w całym radiu wyglądają w dobrym stanie nie przegrzane itp.

  Myślałem aby dorobić, dołączyć głowicę FM na lampach, aby odbierać PR III. W Kasprzaku była lampówka. Miło było by sluchać w tylko poprzez lampy niż protezowo-chińsko-tranzystorowy FM, podłączany np do wejścia gramofonowego.
 • Admin Grupy Retro
  sneak napisał:
  Jedynie Delikatny zielony kolor na obrzeżu ekranu.

  Wypalona lampa, do wymiany niestety.

  sneak napisał:
  Rezystory w całym radiu wyglądają w dobrym stanie nie przegrzane itp.

  To nie znaczy, że nie mogą mieć przerwy.
 • Specjalista - lampowe odbiorniki radiowe
  sneak napisał:
  Przy dostrojeniu na 225khz (PR I) jest najwyraźniejszy. Na innych zakresach fal tak samo.
  Opornik Katodowy EL 84 lekko się grzeje. Spadek napięcia to ok 7V. Wg kolegi Grzegorza Markowskiego w temacie https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=5586626#5586626 świadczy to o sprawnej lampie.


  Stopień mocy pracuje poprawnie. Brak oznak upływności w kondesatorze sprzęgającym przedwzmacniacz ze stopniem mocy. Przełącz radio na prace GR (gramofon) podłącz jakieś źródło dźwięku. Jak będzie OK z dźwiękiem to wzmacniacza m.cz. nie ma sensu ruszać. Podbity bas szybko będzie przesterowany - ale jak za bardzo pierdzi to możesz w późniejszym okresie można wymienić lampę EL84 - z powodzeniem zadziała radziecka 6Π14Π-EB - wersja EV to wojskowa o podwyższonej trwałości .

  Co do tylko szumu - mieszkając w bloku z żelbetu na parterze nawet stosunkowo niedaleko od Solca (np. Łódź) to może być problem z odbiorem Warzawy I. mimo to czułość radia jest wg mnie niska. Jak masz inne egzemplarze lamp. ECH81 i EBF89 to możesz podmienić lampy. Generalnie z dużym prawdopodobieństwem czeka dobre zestrojenie radia. Ważnym jest zestrojenie na poprawna wartość p.cz. inaczej nie uzyskasz zgodności ze skalą ani współbieżnoci strojenia obwodów wejściowych i heterodyny. Problem współbieżności najdotkliwszy będzie na długich falach nieco słabszy na średnich i prawie go brak na krótkich.
 • Poziom 17  
  Cytat:
  Generalnie z dużym prawdopodobieństwem czeka dobre zestrojenie radia. Ważnym jest zestrojenie na poprawna wartość p.cz. inaczej nie uzyskasz zgodności ze skalą ani współbieżnoci strojenia obwodów wejściowych i heterodyny. Problem współbieżności najdotkliwszy będzie na długich falach nieco słabszy na średnich i prawie go brak na krótkich.

  Dostrojone radio na PR I wg skali w metrach pokazuje dokładną długość fali. Fal radio nie gubi. Zapewne można by próbować dostroić, ale użytkowo nie widzę zastrzeżeń. Po włączeniu radio zawsze gra bez dostrajania/poprawiania.
  Na falach KR1 mi stacja lekko uciekała gdy jej szukałem(pisałem wyżej o niej), choć gra głośno ma "wąskie pasmo" ale nie ucieka.
 • Specjalista - lampowe odbiorniki radiowe
  sneak napisał:
  Fal radio nie gubi. Zapewne można by próbować dostroić, ale użytkowo nie widzę zastrzeżeń. Po włączeniu radio zawsze gra bez dostrajania/poprawiania.

  Na długich i średnich falach nie ma problemu z niestabilnością termiczną heterodyny.
  Tu tylko może zawinić mechanika napędu strojenia.

  sneak napisał:

  Na falach KR1 mi stacja lekko uciekała gdy jej szukałem(pisałem wyżej o niej), choć gra głośno ma "wąskie pasmo" ale nie ucieka.

  Na pasmach 49m, 41m, ..... 31m raczej niema kłopotów. Ew dają się odczuć kłopoty z napędem skali. Dopiero pasma 19m i 16m (13m też...) mogą ujawnić niestabilność częstotliwość heterodyny. Dodatkowo problemem jest występujące zjawisko przeciągania heterodyny przez odbierane silne stacje z pobliżu tej do które jest nastrojone radio (niekiedy z tego powodu neutralizowano stopień mieszacza z zewnętrzną heterodyną dodając słabe sprzężenie pomiędzy obwodem wejściowym a a cewką heterodyny). to przeciąganie utrudnia zestrajanie obwodów wejściowych w okolicach pasma 19, 16 i 13m.
 • Poziom 17  
  Jeszcze raz powtórzę. Problemem było niewidoczne przerwanie odprowadzenia cewki L16. Podczas oględzin znalazłem zwierące do masy żarzenie na lampie EBF89.

  Pomimo zniekształceń na max głośności podczas puszczania muzyki przez wejście gramofonowe, radio odbiera dobrze.

  Przydało by się naprawić (wymienić) magiczne oko, oraz wymienić stare kondensatory. Ale to

  Dziękuję wszystkim za pomoc.