Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja TV/SAT w domu jednorodzinnym - dobór urządzeń

09 Gru 2014 14:34 11223 8
  • Poziom 9  
    Witam,

Jestem na etapie wykańczania domu (i siebie również) tak więc przyszedł czas na zakup urządzeń do rozprowadzenia sygnału TV/SAT.

Obecnie instalacja (kable) są rozprowadzone ze strychu do pomieszczeń tak, jak poniżej (w nawiasach co chciałbym mieć podłączone):

1) pom.1 - 2 gniazdka: RTV/SAT z dwoma wyjściami SAT (dekoder z funkcją nagrywania + DVB-T) - dwa kable poprowadzone; RTV zakończeniowe (DVB-T) - jeden kabel
    2) pom.2 - 1 gniazdko RTV/SAT z dwoma wyjściami SAT (dekoder z funkcją nagrywania + DVB-T): dwa kable poprowadzone
    3) pom.3 - 1 gniazdko RTV/SAT z dwoma wyjściami SAT (dekoder z funkcją nagrywania + DVB-T): dwa kable poprowadzone
    4) pom.4 - 1 gniazdko RTV zakończeniowe (DVB-T) - jeden kabel
    5) pom.5 - 1 gniazdko RTV zakończeniowe (DVB-T) - jeden kabel
    6) pom.6 - 1 gniazdko RTV zakończeniowe (DVB-T) - jeden kabel

Założenie jest abym w pomieszczeniach 1-3 mógł korzystać z programów kodowanych z jakiejś platformy cyfrowej (na zasadzie multiroom), ogólnodostępnych kanałów TV satelitarnej oraz DVB-T a w pomieszczeniach 4-6 tylko z DVB-T.

W załączeniu poglądowy schemat (bazujący na dostępnych na Dipol'u), jak wyobrażam sobie instalację - nie jestem pewien czy dobór urządzeń odpowiedni, także proszę o weryfikację i porady.

Instalacja TV/SAT w domu jednorodzinnym - dobór urządzeń

Dokładnie rzecz biorąc, proszę o informacje, czy poniższe jest poprawne:
    a) założyłem że będą potrzebne dwa konwertery Quatro, aby móc oglądać programy z dwóch satelit (jakieś darmowe plus kodowane np Cyfrowy Polsat)
    b) dla instalacji DVB-T + Radio założyłem, że potrzebna będzie zwrotnica antenowa (zsumowanie sygnału TV i Radio)
    c) multiswitch 9 wejść (8 dla dwóch konwerterów Quatro plus 1 dla TV/Radio); 12 wyjść (10 kabli poprowadzonych)
    d) niewykorzystane wyjścia z multiswitcha muszę zakończyć rezystorem 75 Om
    e) przewód żelowany do połączenia wszystkich urządzeń (z zewnątrz na strych)

Wszelkie podłączenia urządzeń (multiswitch, zwrotnica, konwertery) chcę wykonać sam i sprzęt umieścić w jakiejś skrzynce na ścianie na strychu.

Jeżeli chodzi o zakończenia przewodów, jakich złączy użyć? Widziałem złącza kompresyjne, ale przyrząd do ich zaciskania jest baaardzo drogi (zwłaszcza że użyłbym go tylko do tej instalacji).
    Widziałem złącza do 'samodzielnego' montażu, ale czy trwałość takiego 'zarobienia' będzie wystarczająca i odpowiednia do stosowania na zewnątrz?

Konwertery muszą być montowane na antenie, ale rozumiem, że zwrotnica i multiswitch mogą być montowane w skrzynce.
    Oprócz urządzeń z instalacji TV/SAT chcę umieścić w skrzynce również router (bez wifi) do netu radiowego.
    Do multiswitcha i routera będę potrzebował zasilanie, więc chcę podciągnąć przewód do skrzynki i umieścić w skrzynce gniazdko podwójne (czy może lepiej zrobić je obok?).
    Jaką najlepiej skrzynkę wybrać? Czy zastosować jakieś chłodzenie (latem strych się dosyć mocno nagrzewa)?

Prosiłbym również o info, czy poniższe typy urządzeń są OK:
    - antena - Link
    - konwerter quatro - Link
    - zwrotnica - Link
    - multiswitch - Link

Wszelkie uwagi i porady co do powyższego mile widziane!

Dziękuję i pozdrawiam,
    Olek
  • Poziom 9  
    Dziękuję za tę informację, nie mniej jednak nie odpowiada ona na moje zasadnicze pytania.

Nikt nie jest w stanie nic doradzić?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    @mihal2002

Super - dzięki za odpowiedź.

Jeszcze tylko dwie kwestie:
    Cytat:

Jeżeli chodzi o zakończenia przewodów, jakich złączy użyć? Widziałem złącza kompresyjne, ale przyrząd do ich zaciskania jest baaardzo drogi (zwłaszcza że użyłbym go tylko do tej instalacji).
    Widziałem złącza do 'samodzielnego' montażu, ale czy trwałość takiego 'zarobienia' będzie wystarczająca i odpowiednia do stosowania na zewnątrz?

oraz

Cytat:

Konwertery muszą być montowane na antenie, ale rozumiem, że zwrotnica i multiswitch mogą być montowane w skrzynce.
    Oprócz urządzeń z instalacji TV/SAT chcę umieścić w skrzynce również router (bez wifi) do netu radiowego.
    Do multiswitcha i routera będę potrzebował zasilanie, więc chcę podciągnąć przewód do skrzynki i umieścić w skrzynce gniazdko podwójne (czy może lepiej zrobić je obok?).
    Jaką najlepiej skrzynkę wybrać? Czy zastosować jakieś chłodzenie (latem strych się dosyć mocno nagrzewa)?

Czy tutaj jesteś w stanie mi coś doradzić?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 17  
    Potwierdzam. W 2014 zamontowanych mam 38 Signali na specjalne życzenie zamawiającego. Z 38szt. 14 już nie żyje. Dla przykładu MS Triaxa lub Terry ew. Alcada = na przełomie ostatnich 9 lat awarii 6. Trzy razy padł Triax, dwa razy Alcad i raz Terra. Jeśli chodzi o antenę do tej instalacji to Famavala bym omijał ale to tylko moje zdanie. Famaval już mi pokazał jakiej jakości jest przy rozmiarze 80. Poszukaj Triaxa TD115 ew. TD100. Drożej o 100-150zł. Jeśli ma byc tanio - weź Coraba 90 zamiast Famavala ale to też tylko moje zdanie. Jeśli chodzi o konwertery od Inverto z serii Red to nie wiem jak u innych ale u mnie zaczął się zsyp reklamacji. Przestałem je stosowac i w ich miejsce stosuję tanie Sharpy. Sprawują się wyśmienicie. W antenach pow. 90cm bardzo dobrze sprawują się Golden Interstary. Jestem w szoku ponieważ GI stosuję od chyba 10lat i ani jednej awarii. Często wymieniam skorodowane czasze z ... działającym po latach GI. Bardzo dobre konwertery. Jeśli chodzi o Inverto - sądzę że są przereklamowane. Przepraszam ale to także moje prywatne zdanie ujęte wieloletnią praktyką. Bardzo sobie chwalę konwertery Sharpa w ostatnim czasie. Testuję owy sprzęt często w złych warunkach (opady deszczu, burze, śnieg itp.). W pierwszej kolejności przegrywają konwertery Opticum. Po nich Inverto Red i Green. Później lecą tanie Inverto Black z serii opp. Sharpy, Invacomy, Goldeny i Inverto z najwyższej półki czyli Black (bez OPP itp.) trzymają się najwyżej. Najgorszy sprzęt jaki montowałem to Opticum i Signal. Jeśłi chodzi o anteny to bardzo, bardzo chwalę Coraby 90 i Triaxy TD115 właśnie do takich mini zbiorczych. Jeśli chodzi o przewody to od lat używam jedynie Trilan i Triset 113.

• Poziom 30  
    Corab ma bardzio dobry zysk i zabija TRIAXA 115 na HB.
    Famaval to jak kolega wyżej jaki sobie znaczy się jakoś działa, ale bez rewelacji.

t.marynski napisał:
    Jeśli chodzi o Inverto - sądzę że są przereklamowane.

AMEN !

t.marynski napisał:
    Przepraszam ale to także moje prywatne zdanie ujęte wieloletnią praktyką.

To jest sedno wiedzy ;)

t.marynski napisał:
    Najgorszy sprzęt jaki montowałem to Opticum i Signal.

I jak się tu nie zgodzić !

t.marynski napisał:
    Triaxy TD115 właśnie do takich mini zbiorczych.

Słabe i beznadziejne mocowanie prowadnicy do uchwytu. Po jakimś czasie powodzenia z ustawieniem a w szczególności jak zacznie mocno zabrudzone i nosić ślady "korozji"