Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Defro Komfort Eko - Zbyt niska temperatura powrotu na kocioł C.O.

01 Sty 2015 18:07 19749 9
 • Poziom 7  
  Witam, mam problem z utrzymaniem a właściwie to z osiągnięciem temperatury na powrocie do kotła C.O. Instalacja nowa, kocioł Defro Komfort Eko 15 kW. Producent zaleca minimalną temperaturę powrotu na poziomie 55 stopni, natomiast u mnie non stop utrzymuje się temp w okolicach 32-37 stopni. Maksymalny skok na powrocie udaje mi sie uzyskać gdy chodzi pompa C.W.U., bo wtedy wymusza obieg. Gdy chodzą tylko pompy C.O. i podłogi to powrót jest praktycznie zimny a obieg wody w samym kotle raczej znikomy. Zamieściłem schemat swojej kotłowni, kolor czerwony to zasilanie, niebieski powrót. W instalacji jest zawór czterodrogowy nad kotłem oraz 3-drogowy panujący nad podłogówką. Zaworów zwrotnych nie rysowałem, ale nie mają one wpływu na ten problem. Instalacja w pełni zautomatyzowana, siłowniki zaworów, czujniki temperatur zamontowane. Proszę o informację na podstawie rysunku czy instalator nie popełnił gdzieś błędu, który powoduje mi nadmierne wychładzanie kotła. Dodam że temperatura samego kotła potrafi skakać nawet o 20 stopni w momencie zakończenia podtrzymania i rozpoczęcia pracy.

  Defro Komfort Eko - Zbyt niska temperatura powrotu na kocioł C.O.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 7  
  Instalator założył dodatkową pompę na powrocie z czterodrogówki do kotła. Powrót jest wygrzany ale pali mi o wiele więcej. Palnik wygląda normalnie, nie ma wypalonego krateru, brak spieków, popiół drobniutki i jest go niewiele. Kocioł ustawiony na 65 stopni, podłogówka 28, grzejniki letnie 40 stopni. Ale przez dobę spalił prawie pół zasobnika, czy ktoś może doradzić gdzie leży przyczyna?
 • Moderator - Systemy Grzewcze
  Jeżeli zamontował pompę na powrocie przed samym kotłem to grzejesz zasobnik 24h.
  Jeżeli pompę zamontował na odejściu od zaworu 4D do kotła to OK.
 • Poziom 7  
  Pompa jest zamontowana na odejściu z czterodrogówki do kotła (od zaworu w prawo) Powrót mam teraz idealnie wygrzany ale spalanie drastycznie wzrosło...
 • Moderator - Systemy Grzewcze
  Masz zawór zwrotny za pompą ładującą zasobnik? Jeżeli nie to nadal grzejesz zasobnik cały czas.
  Po za tym, zużycie paliwa będzie większe ponieważ przed zamontowaniem pompki nie puszczałeś tyle ciepła na budynek. Kocioł chroniąc się przed zbyt nickim powrotem zamykał zawór 4D i nie puszczał ciepła na instalację.
 • Poziom 7  
  Tak, za każdą pompą mam zawór. Dam mu kilka dni, może się wygrzeje. Spróbuję też założyć otuliny na rury w kotłowni, może to coś da
 • Moderator - Systemy Grzewcze
  Jeżeli to nowa instalacja w nowym domu to potrzebuje tak około tygodnia na ustabilizowanie i około sezonu na osuszenie budynku.
  Tak więc pierwszy sezon jest zawsze najdroższy, a tym bardziej pierwszy tydzień zanim wygrzejesz podłogę i ściany.
 • Poziom 7  
  Chałupa stoi i jest zamieszkana już od kwietnia, zdążyła wyschnąć przez lato, do tej pory paliłem i było w miarę ekonomicznie, ino powrót był zimny i oblepiało piec w środku. Dlatego instalator dokładał tą dodatkową pompę na krótkim obiegu. Teraz powrót mam poprawny ale żre paliwo aż furczy, co chwila załącza się praca. Zawór 4-drogowy otwarty na około 5-7 %, tak żeby grzejniki były lekko ciepłe, bo podłogówka załatwia sprawę w całej części mieszkalnej. To może jeszcze jedno - jaka powinna być optymalna temperatura kotła? Mam ustawione 60stopni, ale może to za mało?
 • Moderator - Systemy Grzewcze
  Może pompką krótkiego obiegu steruj na podstawie temperatury powrotu.
  Powrót niższy niż 45*C załącza pompkę. Będzie załączała się cyklicznie.
  Ustaw ją też na najniższą moc.
  Jak możesz to podeślij jakieś foto jak to wszystko wygląda.
  Może coś ktoś zauważy.
 • Poziom 7  
  Temat zamykam, pompa za piecem plus trochę czasu na ustabilizowanie pomogło.