Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Modernizacja spawarki transformatorowej

sanmar 04 Jan 2015 20:22 9561 15
 • #1
  sanmar
  Level 17  
  Witam

  Otwieram nowy temat gdyż podobny został już dawno zamknięty.
  Posiadam spawarkę ETd-250-M
  Modernizacja spawarki transformatorowej

  i chciałbym ją trochę zmodernizować by można było lepiej i płynniej spawać nawet twardymi elektrodami, potrzebuję jednak trochę pomocy.

  Dane techniczne spawarki którą mam:

  Napięcie zasilania : 380 V ( 2 fazy )
  Napięcie stanu jałowego : 66 - 70 V
  zakres nastawu prądu spawania : 50 - 300 A
  moc : 19 kVA
  napięcie robocze : 28 V

  Inne elementy które posiadam do rozbudowy :  4 szt. - dioda 160-320 A 600V wraz z radiatorami mocne produkcji ZSRR
  Dławik z lampy sodowej 400W

  Przeszukując forum natrafiłem na następujący schemat:

  Modernizacja spawarki transformatorowej

  W związku z tym że jest to dość duża spawarka i może być wykorzystywana do profesjonalnych zadań i wszystko musi być dość wytrzymałe. Wydaje mi się że nie które elementy tego schematu mogą być za słabe np mostek KBPC 2506 jest bardzo małej wielkości i najprawdopodobniej będzie się mocno grzać jakimi diodami można było by zastąpić ten mostek by cały układ był bardziej niezawodny. Jeżeli chodzi o pojemność tych kondensatorów czy do tej spawarki nie należało by zastosować jeszcze większą pojemność niż : 15 X 330 uF = 4950 uF a może jeszcze inne elementy można było by zastąpić jeszcze jakimiś mocniejszymi?
  Znalazłem jeszcze jedną dość ciekawą informację na forum której nie ma na schemacie i bardzo mnie interesuje czy to tez można zastosować i jak by to wyglądało na schemacie?

  Code: text
  Log in, to see the code


  Jakiego to typu kondensator i jak go podłączyć na schemacie.

  Dziękuję bardzo za wszelką pomoc i koncepcje na modernizację tej spawarki.

  Pozdrawiam
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • #2
  supchem
  Level 21  
  Kondensator na prąd zmienny czyli nie może być elektrolityczny. Taki kondensator można wyciągnąć ze starej oprawy rtęciowej/sodowej, służyły tam do kompensacji mocy biernej. Włączyć pewnie równolegle z uzwojeniem pierwotnym.
  Oczywiście jak spawarka zasilana z 2 faz to musi byc na 400V kondensator i z opraw sie nie nadaje. Oprawa rtęciowa mocy 2000W i samo źródło swiatła były chyba na 400V więc tam mógł by być taki kondensator ale takiej lampy chyba nie znajdziesz łatwo :D
 • #3
  sanmar
  Level 17  
  Witam

  Bardzo dziękuję za odpowiedź lecz nie jestem pewien czy dobrze zrozumiałem więc przedstawiłem to na schemacie
  Modernizacja spawarki transformatorowej

  Nie znalazłem jednego kondensatora 125 uF 450 V AC tylko zastosowałem trzy połączone równolegle co da ten sam wynik. Nie jestem pewien co do samego tego podłączenia czy to ma być tak podłączone ?

  Poniżej na zdjęciu kondensatory które znalazłem czy mogą być takie?

  Modernizacja spawarki transformatorowej

  Największym problemem tej spawarki jest to że praktycznie przy każdym uruchamianiu wywala automaty 25 C. Z informacji jaką wyczytałem kondensatory te mają spowodować płynny rozruch i mniejszy pobór prądu co powinno załatwić problem wywalania zabezpieczenia oraz poprawi jakość spawania. Proszę o odpowiedź czy rzeczywiście dobrze są podłączone te kondensatory.

  Pozdrawiam
 • #4
  Akrzy74
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Przecież ta spawarka bardzo dobrze spawa, wystarczy "dorobić" układ soft startu (miękkiego startu transformatora) aby nie wyłączał wyłącznik instalacyjny C25A.
  Napięcie biegu jałowego jest wystarczająco wysokie.
  Proszę skorzystać z wyszukiwarki.
 • #5
  sanmar
  Level 17  
  Witam

  Tak owszem spawa w miarę ale miękkimi elektrodami. Niestety nie jestem ani elektrykiem ani elektronikiem i niestety nie znam się na tym za bardzo w związku z tym napisałem ten temat z prośbą o pomoc.

  Pozdrawiam
 • #6
  zdenek_zdenek
  Level 20  
  Wyjaśnij co to są według ciebie miękkie elektrody i jakimi chcesz spawać.
 • #7
  Akrzy74
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Spawarka spawa również elektrodami EB (zasadowymi). Jeśli kolega ma problem, proszę zastosować tylko mostek Graetza i dławik (ok. 25-35cm²) wstawiony szeregowo, żadnych kondensatorów.
  Opisywano wielokrotnie.
 • #8
  sanmar
  Level 17  
  Witam

  Miękkie tzn z różową główką a ja chciałbym spawać również twardymi zasadowymi EB.

  Niestety spawanie elektrodami EB jest straszną męką z tą spawarką jest coś nie tak od pewnego czasu jakoś ciężko się nią spawa spawałem kolegi identyczną i wydawało mi się że lepiej. Dlatego chciałem ją trochę zmodernizować. Domyślam się że ten dławik muszę sam nawinąć i ma być na głównym przewodzie plusowym. Co z tymi kondensatorami dlaczego ma ich nie być w czym one przeszkadzają i co robią nie tak. Znajomy miał diody w innej spawarce same i wywalił bo nie zauważył zmiany na jakości spawania ale mówił że widział u kogoś też jakąś przeróbkę ale z kondensatorami i ta osoba sobie chwaliła to rozwiązanie ponoć zostało skopiowane z oryginalnej spawarki.

  Pozdrawiam
 • #9
  kazimierzbrejta
  Level 22  
  Witam. Jeżeli Kolega ma rozpocząć usprawnianie transformatora spawalniczego typu ETd- 250-M, to proponuję rozpocząć od prawidłowego narysowania uzwojenia pierwotnego tego transformatora. Transformator ten posiada jedno uzwojenie pierwotne, czyli posiada dwa wyprowadzenia tj. początek i koniec tego uzwojenia. Transformator jest zasilany jednofazowo napięciem 1x 400V i przewód neutralny nie jest tutaj potrzebny i nie jest połączony z uzwojeniem. Jest on połączony tylko z pakietem transformatora. Układ jaki Kolega narysował tylko pogarsza zasilanie ponieważ prowadzi do asymetrii.
 • #10
  sanmar
  Level 17  
  Witam

  Dziękuję bardzo za odpowiedź. Transformator ten jest zasilany dwu fazowo a jeżeli chodzi o schemat to mam DTR i jest tam rozrysowany.

  Pozdrawiam
 • #11
  kazimierzbrejta
  Level 22  
  Transformator zasilany dwufazowo, można też tak określić, ale będzie problem gdy zażądają od nas wpisania napięcia. Będzie to 2 x jaka wartość?.
 • #12
  sanmar
  Level 17  
  Witam

  Dziękuję za odpowiedź. A kto niby ma Żądać wpisania napięcia? Nie znam się za bardzo na elektryce dla mnie jest to transformator dwu fazowy. A co z tymi kondensatorami jest nie tak jak mają być podłączone do tego transformatora żeby spawarka miała łagodny start?

  Pozdrawiam
 • #13
  kazimierzbrejta
  Level 22  
  Odnośnie podania wartości napięcia zasilania, to Kolega jest tutaj konstruktorem, a w przyszłości może i samodzielnym. Kondensator w uzwojeniu pierwotnym nie łagodzi startu, może jedynie go pogorszyć, ponieważ do początkowego bilansu napięć dochodzi nowy element. Kondensatorem w uzwojeniu pierwotnym możemy kompensować współczynnik mocy. Na pewno współczynnik mocy tego transformatora do dużych nie należy. ale potrzebne tutaj są pewne obliczenia. Metodą prób narażamy siebie może i innych na niebezpieczeństwo i koszty.
 • #14
  mosfetkiler
  Level 21  
  Ten transformator ma dość specyficznie rozmieszczone uzwojenia.
  Wtórne - spawalnicze jest umieszczone na jednej kolumnie rdzenia, pierwotne - zasilające jest podzielone - część na tej samej kolumnie co spawalnicze a część na przeciwnej (dla uzyskania odpowiedniej charakterystyki).
  Obie części pierwotnego są połączone szeregowo! Wynalazek z kondesatorami po stronie pierwotnej był opisany gdzieś w patentach i miał polepszać właściwości użytkowe spawarek - chyba kompensować bierny prąd magnesujący pobierany z sieci?
 • #15
  spawalnik
  Level 17  
  1. Elektrodami zasadowymi powinno się spawać prądem stałym z "+" na elektrodzie.
  2. Transformator zasilasz z dwóch faz aby uzyskać wyższe napięcie, ale ma tylko jedno uzwojenie pierwotne (co prawda rozdzielone, ale jedno) więc należy go traktować jako jednofazowy tylko na inne napięcie.
  3. Wiem, że łatwiej zdobyć kondensator niż nawinąć dławik, ale propozycja: prostownik + dławik wygładzający pulsacje prądu jest najlepsza. Stare transformatory miały napięcie biegu jałowego ok. 90V, prostowniki ok. 75V, czyli o zajarzanie nie trzeba się martwić.
  4.Jeśli koniecznie mają być kondensatory to wpięte równolegle między "+" i "-", ale ich pojemność powinna wynosić kilka do kilkunastu mF ( tak mili nie mikro). Spełnią tą samą rolę co dławik tylko ulegają starzeniu.
  5. Zanim zaczniesz cokolwiek robić sprawdź czy z transformatorem jest wszystko w porządku , bo pisałeś, że od pewnego czasu spawa inaczej.
 • #16
  Akrzy74
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  sanmar wrote:
  Co z tymi kondensatorami dlaczego ma ich nie być w czym one przeszkadzają i co robią nie tak.
  sanmar wrote:
  A co z tymi kondensatorami jest nie tak jak mają być podłączone do tego transformatora żeby spawarka miała łagodny start?

  Widzę, że problem dotyczy uruchamiania spawarki a nie spawania elektrodami zasadowymi. Kondensatory powodują, że łuk staje się długi i niebezpieczny, podczas spawania bardziej "pryska", a najgorsze dla amatora jest to, że po wyłączeniu spawarki niebezpieczne napięcie wciąż występuje na przewodach spawalniczych.
  Jeśli chodzi o:
  sanmar wrote:
  A co z tymi kondensatorami jest nie tak jak mają być podłączone do tego transformatora żeby spawarka miała łagodny start?
  - pisałem już, ze należy zastosować układ łagodnego startu- soft start. Można taki kupić gotowy, zważywszy na fakt, że kolega nie jest elektrykiem ani elektronikiem.
  Zamykam, bo jeszcze kolega sobie lub komuś zrobi krzywdę.

  spawalnik wrote:
  2. Transformator zasilasz z dwóch faz aby uzyskać wyższe napięcie,

  Nie napięcie tylko moc (prąd).