logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Jak naprawić zasilacz P303 MERA TRONIK z 1977 roku? Szukam schematu i wskazówek

admiral25 20 Mar 2003 00:21 2239 8
REKLAMA
  • #1 140012
    admiral25
    Poziom 14  
    Posty: 98
    Pomógł: 3
    Ocena: 20
    Jak doprowadzić do stanu używalności zasilacz P303 ???
    (prod. MERA TRONIK Sprzęt jest z roku 1977) ZAKUP GIEŁDA...
    (czyt. brak jakiejkolwiek dokumentacji +
    "dziwne" patenty w elektronice...)
    wynik ==> nie mam bladego pojęcia jak się zabrać do tego złomu, :2gunfire:
    a leży na regale już ze 4 miesiące...

    Zasilacz potrafi dostarczyć symetrycznego napięcia stabilizowanego
    w zakresie +/- 0 - 50 V przy prądzie 0.5 A
    a w środku:
    -dwie niewinnie :wink: wyglądające płyteczki
    -na onych płyteczkach dziwne "tranzystory" LM107 (operaty?)
    -dwa dość duże radiatorki ...
    -na każdym radiatorku duży tranzysorek HDY52
    -kilka elektrolitów...
    -i obowiązkowo średnie trafo...

    Problemik z nim jest taki że:
    -- Po primo nie działa :)
    -- Po sekundo pali potencjometr wieloobrotowy do ustawiania napięcia wyjściowego... :onfire:
    (dużo dymu -niebieskiego i gryzącego w oczy

    Więc jakakolwiek pomoc wysoce wskazana a w szczególności schemat ...
  • REKLAMA
  • #3 140023
    admiral25
    Poziom 14  
    Posty: 98
    Pomógł: 3
    Ocena: 20
    Nawet nędzna kopia bardzo by mi pomogła... i z góry

    WIELKIE DZIĘKI!!!
  • REKLAMA
  • REKLAMA
  • #6 141542
    admiral25
    Poziom 14  
    Posty: 98
    Pomógł: 3
    Ocena: 20
    Mgim czy dasz rade jakoś go przerobić na postać cyfrową ???Zawsze można sfotografować cyfróweczką czy coś takiego ... :)
  • REKLAMA
  • #9 143055
    admiral25
    Poziom 14  
    Posty: 98
    Pomógł: 3
    Ocena: 20
    I stała się RADOŚĆ wielka:)
    Powiedz jeszcze gdzie szukać tego schemaciku !...
    Aha za linke LM-ika do wielkie dzięki ... przydał się niezmiernie :)))

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy naprawy zasilacza P303 produkcji MERA TRONIK z 1977 roku, który dostarcza symetryczne napięcie stabilizowane +/- 0-50 V przy prądzie 0,5 A. Urządzenie zawiera m.in. wzmacniacze operacyjne LM107, tranzystory HDY52, potencjometr wieloobrotowy oraz transformator. Problemem jest brak dokumentacji i schematu oraz uszkodzenie potencjometru, który podczas pracy ulega spaleniu z wydzieleniem niebieskiego dymu. W odpowiedziach zaproponowano zeskanowanie oryginalnej dokumentacji (ozalid) i przesłanie jej, mimo słabej jakości papieru. Udostępniono również link do noty aplikacyjnej wzmacniacza LM107. Autor wyraził wdzięczność i prosił o cyfrową wersję schematu, jednak odpowiedź wskazała na brak cyfrowego sprzętu i obietnicę umieszczenia schematów wkrótce. Dyskusja koncentruje się na pozyskaniu schematu i wskazówek do naprawy zasilacza z uwzględnieniem specyficznych komponentów i problemów konstrukcyjnych.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA