Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
HelukabelHelukabel
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Prasa hydrauliczna, dobór pompy, jaki nacisk?

11 Jan 2015 00:24 9198 16
  • Level 21  
    Witam
    Planuję zbudować prasę hydrauliczną napędzaną silnikiem elektrycznym ale taka porządną, a nie jakąś prowizorkę :D
    Mam takie pytania. Po pierwsze jaki nacisk mniej więcej będzie mi potrzebny, ma ona służyć głownie do wprasowywania łożysk, kół pasowych, rozbierania części samochodowych itd. Nie przewiduje takich zastosowań jak kostkowanie brykietów i innych. Drugie pytanie to czy mógłby mi ktoś polecić od czego mogę zastosować pompę zębatą? Te z traktorów typu ursus c330, większości wózków widłowych itd mają za małą wydajność bo ok 25 - 35 l na min, ja bym potrzebował tak od 45 do 65 l na min przy ok 1500 obr/min tak by połączyć ją z silnikiem sprzęgłem kłowym, 15 - 200 MPa, mile widziane również by była to polska pompa od jakiejś popularnej maszyny by w razie czego nie było problemu z wymianą oraz by była tania.
    I trzecie pytanie, wie ktoś może w jakiej maszynie może znajdować się siłownik dwustronnego działania o średnicy tłoka w środku 12 - 18 cm i długości tłoczyska ok 50 - 70 cm?
  • HelukabelHelukabel
  • Moderator of Cars
    Jak chcesz wciskać łożyska, to daruj sobie napęd elektryczny. Nie urobisz na porozrywane obudowy. Takie rzeczy robi się prasami z napędem ręcznym, dobrą pompką - na dźwigni wyczujesz czy dość, czy jeszcze milimetr.
    supchem wrote:
    I trzecie pytanie, wie ktoś może w jakiej maszynie może znajdować się siłownik dwustronnego działania o średnicy tłoka w środku 12 - 18 cm i długości tłoczyska ok 50 - 70 cm?
    "Łapy" koparek, dźwigów.
  • HelukabelHelukabel
  • Level 21  
    robokop wrote:
    Jak chcesz wciskać łożyska, to daruj sobie napęd elektryczny. Nie urobisz na porozrywane obudowy. Takie rzeczy robi się prasami z napędem ręcznym, dobrą pompką - na dźwigni wyczujesz czy dość, czy jeszcze milimetr.

Co prawda o tym nie pomyślałem, cenna uwaga, trzeba by zrobić regulacje ciśnienia na zaworze żeby można było ustawiać na małe i wtedy wciskać bo dalej jakoś się upieram na napęd elektryczny :P
  • Level 29  
    A czemu planujesz sprzęgło kłowe jak zupełnie wystarczy przekładnia pasowa? W swojej rozłączanie napędu zrealizowałem na sprzęgle elektromagnetycznym z wentylatora dużego fiata. Jako czujnik ciśnienia tłoczonego oleju zastosowałem czujnik cisnienia paliwa z systemów CR. Pompę mam malutką, bo tylko 32 l/min. Mała bo mała, ale wystarcza. Potrzebny ci będzie jeszcze rozdzielacz i zawór bezpieczeństwa (przelewowy).
    Ale i tak uważam, że budowa prasy z napedem elektrycznym powinna byc poprzedzona budową prasy ręcznej.
  • Moderator of Cars
    supchem wrote:
    od 45 do 65 l na min przy ok 1500 obr/min tak by połączyć ją z silnikiem sprzęgłem kłowym, 15 - 200 MPa

Zapotrzebowanie na moc, podejrzewam pomiędzy 5,5-7,5kW tak na oko, przy średnicy tłoka 18cm i ciśnieniu roboczym 200 atm będziesz miał ponad 50 ton nacisku - wiesz jaka konstrukcja to wytrzyma?
  • Level 29  
    Srednica tłoka 18cm to pole tłoka 254 cm ². Przy ciśnieniu 200 atm nacisk wyniesie 50868kg. Na co komu tyle? Obręcze na koła pociągów chce wtłaczać?
  • User removed account  
  • Level 21  
    Prasa ma służyć także do wyginania różnych elementów z drutu, płaskowników itp. Nacisk jaki mnie interesuje to ok 20 t, średnice tłoka napisałem "do 18 cm" a nie że ma być 18 cm, po prostu jak by się taki siłownik trafił to może być ale najbardziej mi pasuje ok. 12 do 15 cm, to samo z ciśnieniem "do 20MPa" a nie że ma być tyle.
    Oczywiście wiem że będzie potrzebny rozdzielacz i zawór przelewowy, nie pisałem o tym bo pytałem tylko o to czego nie wiem.
    Chcę wykorzystać sprzęgło kłowe ponieważ nie ma na nim dużych strat i sprawa jest znacznie prostsza przy robieniu napędu bo nie będę mógł bezpośrednio na pompę nabić koła, ponieważ ona ma za słabe lożyska (nie jest przystosowana do napędu paskami tylko poprzez zębatki lub wielowypust itp) a to wiąże się z dorabianiem wałka do niej na który nabiję koło itp. Poza tym nie mam zbyt dużo miejsca w garażu a to by go zajmowało sporo.
    Wydaje mi się że jeśli na zaworze przelewowym ustawie małe ciśnienie, takie by np ledwo wcisnęła łożysko to obsady nie zniszczę.
    Wydajność pompy chcę dużą by jak będę wysówał więcej tłoka nie czekać długo aż się wysunie.
    Mam czas, chęci, nie potrzebuję tej prasy już to chcę zrobić ją porządnie. Ogólny pomysł jak ma wyglądać, jak pospawać konstrukcję itp już mam, wszystko naprawdę będzie solidne.
  • Level 29  
    Ależ przelicz sobie pojemność skokową cylindra przez wydatek pompy. Poza tym wysuw tłoka, a czemu ma się wysuwać w całym zakresie, jak możesz zrobić opuszczany/podnoszony stół?
    Wtedy skok tłoka może mieć zupełnie małą amplitudę, po co Ci duży ruch jałowy?
  • Level 21  
    Po prostu ja już tak mam, że jak coś robie to to musi mieć możliwość pracy bez żadnego "ale". :P Nie umiem tego wytłumaczyć. To orientuje się ktoś może od czego taką pompę mogę wymontować?
  • Level 29  
    Lepszy krótki a sprytny niż długi, co ledwo w gaciach się mieści, ale leniwy. Słupy powiercisz co 10 cm i stół będziesz sobie ponosił. Jako bolce na których opiera się stół w moim rozwiązaniu zastosowałem tłoczyska amortyzatorów. Fajny, chromowany wytrzymały materiał.
  • Level 21  
    Ale to jak szybko się wysuwa nie zależy od długości tylko średnicy. Czasem są też sytuacje że łożysko znajduje się wewnątrz czegoś i nie da się wysoko podnieść stołu. Poza tym jeszcze nie mam tłoka, jak będzie miał dużą średnicę to te 25 l/min będzie za mało i będzie człowieka denerwować nawet jak nie trzeba będzie dużo wysuwać.
    Ja nie będę miał 4 słupów tylko 2 wykonane z dwuteownika 500 mm szerokości i 20 mm grubość ścianki. Od czoła będą do nich przyspawane takie łapki na których oprę 2 poprzeczne belki z przodu i z tyłu i na tym stół.

Prasa hydrauliczna, dobór pompy, jaki nacisk? Prasa hydrauliczna, dobór pompy, jaki nacisk?

Tu przedstawiam projekt prasy.
    Na zdjęciu przedstawiającym bok prasy siłownik znajduję się wewnątrz i normalnie nie będzie go widać, ponieważ będzie tam ściana dwuteownika. Narysowałem go by było sobie łatwiej wyobrazić jak to wygląda. Wewnątrz na łączeniach będą dodatkowe wzmocnienia oraz w górny dwuteownik będą wstawione dodatkowe wzmocnienia bo siła będzie się na niego przenosić i by się nie wygiął będą tam wspawane. Wszystkie wzmocnienia zostaną wykonane z blachy grubości 20 mm i będą po obu stronach dwuteownika. Dwuteownik w środku będzie unieruchamiał tłok a także na nim będzie zamocowany rozdzielacz, dźwignia, manometr, wyłącznik i wyłącznik bezpieczeństwa (na rysunku pominięty). Pominięte zostały także przewody hydrauliczne i elektryczne.
    Nie pisałem wymiarów ponieważ będą one zależne od grubości i długości siłownika jaki znajdę, pompy i sposobu jej mocowania oraz zapotrzebowania na moc, a także dostępnego materiału.
  • Level 10  
    supchem wrote:
    Po prostu ja już tak mam, że jak coś robie to to musi mieć możliwość pracy bez żadnego "ale". :P Nie umiem tego wytłumaczyć. To orientuje się ktoś może od czego taką pompę mogę wymontować?

Koledzy dobrze radzą - prasa do napraw mechanicznych musi mieć precyzyjną pompę ręczną. Chyba, że masz dużo miejsca w warsztacie i luźnej gotówki. Piszę to z autopsji ponieważ posiadam prasę "hybrydową" (z pompą elektryczną i pompą ręczną).
  • Level 21  
    Z tym że ja nie jestem mechanikiem samochodowym, nie będę jej też używał non stop, dlatego zrobienie prasy i ręcznej i elektrycznej odpada bo to nie ma sensu jak dla mnie. Wykonuję natomiast bardzo różne rzeczy, chcę jej też używać do zaginania itd. O wykonaniu hybrydowym pomyślę. Tłoka już mam, średnica tłoczyska 70 mm, średnica wewnętrzna 120 mm, długość 60 cm. Dlaczego regulacja nacisku na zaworze przelewowym miała by się nie sprawdzić?
  • Level 19  
    Pompa ok. 60l/min będzie miała przy 12-14 MPa zapotrzebowanie na moc ok. 15-20 kW, więc pasowałoby zejść na ziemię.
  • Level 21  
    zdenek_zdenek wrote:
    Pompa ok. 60l/min będzie miała przy 12-14 MPa zapotrzebowanie na moc ok. 15-20 kW, więc pasowałoby zejść na ziemię.

Tak, wiem. Orientowałem się jakiej mocy silniki są w prasach oryginalnych o takim nacisku, zrobiłem obliczenia. Silnik 18,5 kW planuję użyć i już go mam. :) Dodam jeszcze że oprócz silnika mam już pompę, siłownik, rozdzielacz, przewody, kolanka itp, troche stali.
    Apropo tego "schodzenia na ziemie" - nie wiesz w jakiej okolicy mieszkam, jakie maszyny trafiają sie do naprawy mnie i mojemu tacie, jakie łożyska, tuleje, bolce będą wciskane itp. więc nie możesz wiedzieć czy takiej prasy potrzebuje czy jestem niepoważny.
  • Level 11  
    Jestem mechanikiem zawodowym przed emeryturą.
    Swoja prasę hydrauliczna wykonałem własnoręcznie tak na szybkiego w roku 1978 i jej używam prawie codziennie, ma nacisk 25 ton.
    Dane .
    Rama ceowniki 200
    Silnik 7,5 KW 1450 obr
    Pompa zębata 18 litry
    Cylinder to jest przerobiony odbojopowrotnik 160 od działa
    Tłoczysko fi 80 x 500
    Rozdzielacz manualny 2 sekcje, z tego jedna do zasilania rozpieraka dydraulicznego na przewodach elastycznych
    Półka robocza przestawiana ręcznie 5 poziomów
    Prasa działa bardzo dobrze, nie jest za szybka ani za wolna.
    Teraz zaczynam budowę większej uniwersalnej prasy o nacisku 75 ton i tutaj wprowadzam zmiany, ponieważ już mam spore doświadczenie w tym temacie a prasy używam nie tylko do wyciskania ale też do prostowania wałów fi 80 oraz gięcia krawędziowego stali płaskiej 80 x 16
    Rama dwuteownik szerokostopowy typu HEB 250
    Silnik taki sam
    Cylinder 200, skok 50 tłoczysko 110
    Pompa 2 strumieniowa, dojazd 2 razem , praca jedna wolna
    Półka przestawiana hydraulicznie dwoma siłownikami
    Zasilacz hydrauliczny nie może być usytuowany pod prasą musi stać z boku.
    Rozdzielacz 3 sekcje manualny.
    Nie jest prawdą że należy stosować do zasilania cylindra prasy pompę ręczną, zasilacze elektryczne z rozdzielaczem manualnym są tak precyzyjne i dokładne w sterowaniu że nic innego nie trzeba stosować zwłaszcza że prasa hydrauliczna powinna być szybka w dojeżdzie a wolna w pracy i dlatego wskazane jest stosowanie pomp 2 strumieniowych o różnej wydajności prze co nie trzeba stosować silników dużej mocy.

Supcvhem ja od siebie napisałem co wykonałem i co będzie zmienione a co z tego Wykorzystasz to już zależy od Ciebie ale myślę że coś ciekawego Wybierzesz.

Dodano po 4 [minuty]:

Sprostowanie .
    Skok tłoczyska 500 a napisałem 50.