Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bateria kondensatorów do filtra we wzmacniaczu

17 Sty 2015 16:24 804 5
  • Poziom 10  
    Witam,

Czy jest sens wkładania baterii złożonej z równolegle np. 10 kondensatorów 1000uF zamiast dużych pojedynczych pojemności w zasilaczach i filtrach rzędu 10 000uF?
    Mam wzmacniacz, w których kondensatory są już przyschnięte. Zastanawiałem się czy mając dostęp do tanich mniejszych pojemności kondensatorów nie pokusić się o polutowanie dużych kondensatorów.

Przy łączeniu równoległym na pewno mocno spadnie ESR i biorąc pod uwagę, że przy uruchomieniu przez moment na wyjściu transformatora pojawi się praktycznie chwilowe zwarcie to czy nie nabałaganię tym zwiększonym prądem tętnienia?

Wybaczcie jeżeli to laickie pytanie.

Może jest jakieś inne miejsce we wzmacniaczu gdzie można wykorzystać taką baterię z niskim ESR?
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Właśnie przez spadek ESR polepszy się odpowiedź zasilacza na szybkie impulsy pobieranego przez wzmacniacz prądu. W efekcie dźwięk powinien być bardziej dynamiczny, poprawi się również brzmienie wysokich tonów. Oczywiście słyszalność efektu takiej wymiany zależy od jakości wzmacniacza i kolumn. Wzmacniacze audiofilskie często zamiast dużych kondensatorów filtrujących, posiadają właśnie baterie małych pojemności. Osobiście uważam, że dobrym rozwiązaniem jest jeden lub dwa duże kondensatory np po 10000uF do tego jeden 1000uF i jeden 100nF.

Dodano po 2 [minuty]:

Co do transformatora to jeśli przy uruchomieniu będzie przepalać się bezpiecznik, zastosuj bezpieczniki zwłoczne.
  • Poziom 10  
    Dzięki za zainteresowanie i pomoc. No tak, to że się poprawi dynamika to jest realne bo spadnie rezystancja i reaktancja na tych kondensatorach ale czy układ jest zabezpieczony przed dużo szybszą odpowiedzią niż wcześniej. Nie chcę dawać 10000uF i bocznikować tylko chcę dać równoległą paczkę 10 kondensatorów low ESR 1000uF. Więc ESR spadnie mocno. Nie kombinował bym gdybym miał dostęp do dużych pojemności w dobrej cenie ale niestety mam okazję kupić niezłe ELNY w atrakcyjnej cenie i zastanawiam się czy czegoś nie zjaram.

Może to dziwne pytanie ale zastanawia mnie czy jest jakaś bezpieczna granica ESR? Reaktancja w kondensatorze jest pewną formą bezpiecznika, jak ją eliminują to mam większą odpowiedź prądową. Jak za dużo to wiadomo źle, a za mało? Oczywiści pewnie w dużej mierze wszystko zależy od aplikacji. Transformator jest przewymiarowany więc raczej się nie boję ale gorzej z mostkiem i tym co za nim.
  • Poziom 10  
    Wzmacniacz to ta-f690es. Wrzuciłem serwisówkę. Te duże kondensatory C501, 502, 503, 504, 506, 507 na str. 13.
    Załączniki: