Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

czy 15.000 uF w zasilaczu do wzmaka wystarczy??

Voytas 08 Sty 2004 01:23 4319 45
  • #1 08 Sty 2004 01:23
    Voytas
    Poziom 14  

robie zasilacz(+/-45 V) do wzmacniacza 100W. czy wystarcza kondensatory 15.000uF na + i 15.000uF na -, czy lepiej dac po 30.000uF????

0 29
  • Sklep HeluKabel
  • #2 08 Sty 2004 01:30
    Przemyslaw
    Poziom 28  

Wg mnie 15mF w zupelnosci wystarczy jak na 100W. Najlepiej by jeszcze bylo, jesli to bedzie wzmak stereo, zrobic osobny zasilacz do prawego i lewego. Jedno lub dwa trafa, dwa mostki, 4 kondensatorki po 15 mF /63V.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 08 Sty 2004 01:34
    Voytas
    Poziom 14  

jest to wzmacniacz mono. czy dwa mostki zeczywiscie poprawiaja dzwiek. czesto widze ze jest cos takiego stosowane, i sie zastanawiam czy to cos daje.

0
  • #4 08 Sty 2004 02:09
    Przemyslaw
    Poziom 28  

Dwa mostki nie poprawia dzwieku bezposrednio. Po prostu jesli masz dwa kanaly i zrobisz osobne zasilacze do nich, zapewniasz wzmacniaczowi to, ze przy krotkim impulsie w jednym kanale, nie zostanie "zabrane" cale napiecie z kanalu sasiedniego. Mostki odseparowuja tak jakby te kondensatory. W tym sensie poprawi sie troche dzwiek przy duzych glosnosciach.
    We wzmaku mono nie ma sensu takie rozwiazanie.

0
  • #5 08 Sty 2004 09:38
    ozman
    Poziom 21  

Proponuje użyć mniejszuch pojemności połączonych równolegle z uwagi nato że 3x4,7mf szybciej się naładuja niż jeden 15m

Równoległy mostek jest to b.dobry pomysł a nawet lepszy to zamiast mostka dać szybkie diody Schootkiego

Nie nałeży przesadzać z pojemnościami w zasilaczu 30mF to max jak dasz więcej to kondzie będa sięładować tylko w 30%(tzn.nie zdąża więcej) a przez to stracisz bass

0
  • #6 08 Sty 2004 09:53
    IrekKo
    Poziom 32  

ozman napisał:
    ...jak dasz więcej to kondzie będa sięładować tylko w 30%(tzn.nie zdąża więcej) a przez to stracisz bass

:?: :?: :?:
    Możesz to wyjaśnić :?:

0
  • #7 08 Sty 2004 10:36
    Jaco18
    Poziom 26  

HeHe :D basu nie stracisz jak dasz za duże kondy nie ma takiej mozliwości, ale 30000u to lekka przesada i nie zobaczysz różnicy w dżwięku i to przy takiej małej mocy wzmacniacza jak 100W, a utrudnisz sobie konstrukcję - taka bateria kondziorów w czasie startu pobierze ogromny impuls prądowy i będzie Ci palić korki w domu, trzeba kombinować z układami soft-startu itp. Ale na pewno lepszym pomysłem jest danie kilku mniejszych kondziorów niż jednego wielkiego np: 3 x 4700u na gałąż i na jak najwyższe (w miarę rozsądku) napięcie pracy - będą miały mniejszą rezystancję.

0
  • #8 08 Sty 2004 14:22
    Voytas
    Poziom 14  

juz posiadam kondensatory 15.000uF wiec nie bede kupowal innych, bo jak bym mial kupic 6x4.700uF to troche by to wynioslo, a czy dodatkowe koszty by sie oplacily, chyba tego nie zauwaze.
    kondensatory ktore posiadam sa na 50V a zasilacz ma 45V(tzn bedzie mial jak dowine pare zwojow na transformatorze). czy takie napiecie kondensatorow wystarczy??

Jaco18 nie wiem czy z tymi korkami mowisz powaznie, bo juz podlaczalem 30.000uF na galaz, i wszystko dzialalo ( a korki mam 10A), jedynie w momencie podlaczenia zasilacza bylo widac ze w pokoju lekko mignela zarowka

0
  • #9 08 Sty 2004 14:47
    jankazik
    Poziom 16  
  • #10 08 Sty 2004 15:25
    jacq
    Poziom 22  

15000 powinno wystarczyć, co nie znaczy, że jak dasz 30000 to będzie gorzej. ja mam 44000 na każdą połówkę napięcia zasilającego i nie narzekam na basik :D Nie ma takiej możliwości, że taka pojemność się nie naładuje chyba, że dasz strasznie malutkie trafko, które i tak nie pociągnęło by wzmacniacza. No i jeśli dasz 30000 to proponuję jakiś prosty "miękki start", np szeregowe rezystory na wyjściu z mostka zwierane po kilku sekundach stykami przekaźnika, u mnie dzięki niemu nawet światło specjalnie nie przygasa przy włączaniu, a mam dwa monobloki z takimi właśnie oddzielnymi zasilaczami. No i trafko na jeden wzmacniacz myślę, że przynajmniej 200VA, ale lepiej dać chociaż 250VA.

0
  • #11 08 Sty 2004 16:04
    tomaszo
    VIP Zasłużony dla elektroda

Ja tam lubie , jak mi swiatlo przygasa!!! :D
    15000uF to bardzo duzo - jak na taka moc trafa w zupelnosci wystarczajace. Nic sie nie stanie, jak dasz wiecej, ale to sie nie OPLACA. Nie ma co przesadzac z kondziami - jak do 100W trafa dasz 1 F nie bedzie lepiej...

0
  • #12 08 Sty 2004 17:30
    Voytas
    Poziom 14  

na wtornym moze oddac 3,57 A

0
  • #13 08 Sty 2004 20:20
    ozman
    Poziom 21  

Jaco18 napisał:
    HeHe :D basu nie stracisz jak dasz za duże kondy nie ma takiej mozliwości.

Powiedzmy że dasz 45mF to on zdaży sie naładować do 13m dlatego nie ma sensu ładować zbyt dużo-powiediał mi t oewien mądry czlowiek

Sytuację trochę ratuje danie równolegle drugiego mostka lub zamienienie go na szybkie diody Schootkiego

Nie chodziło może bassu nie bedzie lecz bedie mniej precyzyjny

0
  • #14 09 Sty 2004 09:01
    IrekKo
    Poziom 32  

Kol. ozmanie :)
    No, a co powiesz o instalacjach car-audio, gdzie pakuje sie kondensatory od 0,5F w góre? Właśnie po to aby bass był dobrze kontrolowany.
    Kondensator ma działać jak "akumulator" i uzupełniać wydajność zasilacza (a właściwie jego braki). Oczywiście trzeba też uwzględnić czynnik ekonomiczny, chyba że ktoś ma dużo kasy.
    Popieram kolege tomaszo nim więcej tym lepiej (w kwesti zasilacza).

0
  • #15 09 Sty 2004 10:15
    stasiekm
    Poziom 29  

IrekKo:
    kondensatory w car-audio nie służą poprawie właściwości akumulatora (swoje doskonałe własciwości zasilające prezentuje on przy każdym rozruchu silnika wydatkując przez kilka sekund prąd ponad 100A)
    kondensatory te mają za zadanie likwodowanie niedoskonałości połączenia akumulator -wzmacniacz, które w rozwiazaniach fabrycznych jest po prostu za cienkie a nawet w ortodoksyjnych rozwiązaniach ze złotymi klemami i przewodami 25^2 za długie (dla szybkich impulsów przedstawia indukcyjność, której nie należy pomijać)

0
  • #16 10 Sty 2004 00:03
    ozman
    Poziom 21  

kol.IrekKo chyba stasiekm wyjaśnił sprawę o co chodzi

To co napisałem niebyło od tak słyszałem wzmak naładowany kondziami na pałę(soory za wyrażenie) i przy większej głośności bas gdzzieś się gubił tzn. przede wsystkim tracił kontrole i był matowy

0
  • #17 10 Sty 2004 10:41
    wojtek.l
    Poziom 16  

Nawet skrajni Hi-endowcy są zgodni że należy dawać duże pojemności i nie pogarsza to dźwięku (jednak na tym forum uwzględnia się jeszcze rozsądek i kasę). Podnoszą za to sprawę raczej ich jakości a głównie niskiej impedancji.

0
  • #18 10 Sty 2004 11:41
    IrekKo
    Poziom 32  

ozman napisał:
    kol.IrekKo chyba stasiekm wyjaśnił sprawę o co chodzi

To co napisałem niebyło od tak słyszałem wzmak naładowany kondziami na pałę(soory za wyrażenie) i przy większej głośności bas gdzzieś się gubił tzn. przede wsystkim tracił kontrole i był matowy

OK - nie będziemy się tutaj sprzeczać co jest lepsze.
    Kolega voytas dostał chyba odpowiedź na swój post :?

0
  • #19 10 Sty 2004 12:14
    Voytas
    Poziom 14  

nie bezposrednio :? musze sam wyciagnac wniosek z tej dyskucji. jestem za tym ze by dac 15.000uF, ale co mi szkodzi dac 30.000uF, skoro mam, i wtedy odluchac czy jest roznica czy nie. i tak w szkole musze jeszcze pomierzyc charakterysyki tego wzmaka, jaka oddaje moc, i zmierzyc znieksztalcenia(wzmak bedzie pracowal w subie ktory robie na prace dyplomowa), wiec przy okazji zmierze jak jest z 15.000uF i 30.000uF

chcialem poznac wasze zdanie, i przy okazji sie dowiedzialem paru nowych rzeczy
    dzieki za wasze opowiedzi i za wasza zazarta dyskusje

0
  • #20 10 Sty 2004 12:34
    Tremolo
    Poziom 43  

Przemyslaw napisał:
    Dwa mostki nie poprawia dzwieku bezposrednio. Po prostu jesli masz dwa kanaly i zrobisz osobne zasilacze do nich, zapewniasz wzmacniaczowi to, ze przy krotkim impulsie w jednym kanale, nie zostanie "zabrane" cale napiecie z kanalu sasiedniego. Mostki odseparowuja tak jakby te kondensatory. W tym sensie poprawi sie troche dzwiek przy duzych glosnosciach.
    We wzmaku mono nie ma sensu takie rozwiazanie.

dwa mostki dają też to że spradek napięcia na diodach jest większy niż w przypadku 1 mostka

0
  • #21 10 Sty 2004 12:45
    kafka
    Poziom 22  

Hm... a jednak stosuje się równoległe łączenie mostków lub samych diod prostowniczych... No i to chyba powoduje mniejsze spadki napięcia na diodach. Mylę się?

0
  • #22 10 Sty 2004 12:47
    Voytas
    Poziom 14  

no tez tak mi sie wydaje. jesli poalczysz rownolegle mostki to spadki beda dwa razy mniejscze

0
  • #23 10 Sty 2004 16:24
    24298
    Użytkownik usunął konto  
  • #24 10 Sty 2004 17:34
    kafka
    Poziom 22  

Moim zdaniem arcu się trochę myli. Nigdy z żadnej diody nie uzyskasz pełnej połówki sinusoidy, bo dioda zaczyna przewodzić dopiero przy pewnym napięciu. Chodzi o to, żeby to napięcie było jak najmniejsze i o szybkość przełączania od pełnego przewodzenia do pełnego blokowania. Wtedy czas ładowania będzie się zbliżał do 10ms.

Szybkość dają diody Schcotky'ego, a łączenie równoległe zmniejsza straty napięcia na nich przy dużych prądach.

Paramery diód, nawet takich samych są faktycznie różne, ale to są pomijalne różniece, więc na pewno w przypadku równoległego ich łączenia nie będzie prądów 1A i 4A. Ja bym raczej obstawiał np. 2.05A i 2.08A.

Co do kondziów. Faktycznie podczas impulsów basu może i nie nastąpi całkowite ich rozładowanie, ale na pewno spowoduje zmniejszenie się napięcia kondensatora, czyli zwiększenie tętnień w zasilaniu. Więc teoretycznie im większe kondzie, tym mniejsze tętnienia... Nie wiem, może się gdzieś mylę. Ale oczywiście istnieje pewna granica, gdzie zwiększanie pojemności powoduje tylko teroretyczną poprawę parametrów (niemierzalnie małą). Więc zwiększanie ma sens tylko do pewnej granicy.

P.S. Bardzo chciałbym poznać wzór na tą granicę ;P

0
  • #25 10 Sty 2004 19:54
    24298
    Użytkownik usunął konto  
  • #26 10 Sty 2004 21:20
    jarek_krakow
    Poziom 16  

dwie diody równolegle sprawią ,że straty wzrosną , a nie pozostaną takie same (wzór Shockleya) . cieplejsza dioda przewodzi ten sam prąd przy niższym napięciu. niedużo bo niedużo ,ale zawsze coś .więc jest to argument za tym ,zeby nie łączyć równolegle mostków (pomijam taki szczególik ,że doprowadzenia w wyższej temp mają większe R).
    ale z drugiej strony dwie IDENTYCZNE diody połączone równolegle przy tym samym napięciu przewodzą dwukrotnie większy prąd niż pojedyncza dioda.

zatem jest plus dodatni i ujemny ja sądzę ,że jednak łączenie równoległe mostków to nie taki głupi pomysł.
    co do tych 15000u to oczywiście wystarczy

0
  • #27 12 Sty 2004 11:18
    Przemyslaw
    Poziom 28  

[quote="Tremolo
    dwa mostki dają też to że spadek napięcia na diodach jest większy niż w przypadku 1 mostka[/quote]

Nie rozumiem tego zdania. Mi chodzilo o to aby polaczyc 2 mostki do jednego transformatora, zas do ich wyjsc podlaczyc dwa osobne wzmacniacze. To mialo byc w przypadku stereo. Jak pisalem tego posta nie wiedzialem, ze autor robi monoblok.
    Czemu wieksze spadki? Mnie uczono, ze zakladany spadek na diodzie jest 0,6V niezaleznie czy polaczymy rownolegle 2 czy 3 czy 100 sztuk. Pomijajac oczywiscie nierowne charakterystyki diod. Wieksze spadki byly by gdybysmy mostki polaczyli szeregowo, co jest bez sensu. Laczenie mostkow uwazam za bezcelowe. Jesli chodzi o prad, mozna stosunkowo tanio kupic mostek i na 80A zas tych (dla mnie pomijalnych) 0,6V i tak nie unikniemy.

0
  • #28 12 Sty 2004 11:33
    tomaszo
    VIP Zasłużony dla elektroda

Co za bzdety ktos wymyslil z tym podwojnym mostkiem!!!
    Arcu Wam napisal - jakie macie problemy z tym czasem ladowania?? Jak to : sie nie zdaza do konca naladowac? 50Hz to tak mala czestotliwosc, ze tu wystarcza zwykla dioda prostownicza - nie bedzie zadnych problemow. Roznice po zastosowaniu diod Schotckiego beda niewyczuwalne w tej aplikacji.
    NIE kombinujcie na chama, bo tylko zasmiecacie temat. Teraz bedziemy sie zastanawiac, czy moze od nowa wszystko wymyslimy, a moze tak, a moze siak...(wpienilem sie)

0
  • #29 12 Sty 2004 11:57
    kosmaty
    Poziom 17  

Jeżeli jest tak jak napisałś czyli masz wzmacniacz mocy 100W tej prawdziwej mocy to +-15000uF może być trochę mało.Przy dużych mocach może przysiadać napięcie.Dla napięcia +-45V 100W można osiągnąć tylko dla impedancji zestawu głośnikowego poniżej 8Ohm.Pami ętaj że nawet dobre kondensatory nie pomogą kiedy masz słaby transformator.Musisz mieć minimum 150W.

0
  • #30 12 Sty 2004 12:01
    24298
    Użytkownik usunął konto