Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

"Powerbank" z baterii od telefonów

07 Lut 2015 01:51 4188 34
  • Poziom 11  
    Witam,
    chcę zrobić prosty "powerbank" z baterii od telefonów.
    Mam 2 baterię, obie z napięciem 3.7V z czego jedna ma pojemność 1500mAh a druga 800mAh. Chcę z tego ładować różne urządzenia na USB czyli wyciągnąć z tego 5V i jak największą pojemność.
    Pytanie mam jak to podłączyć - szeregowo czy równolegle? Z tego co mi wiadomo (a mogę się mylić) to przy szeregowym dodają się napięcia a pojemność zostaje taka sama, odwrotnie w równoległym. No i czym zmniejszyć/zwiększyć napięcie na 5V (oczywiście czymś tanim :D ).
    Z góry dzięki za pomoc.
    Pozdrawiam
  • IGE-XAO
  • Poziom 36  
    Szkoda zachodu, zbyt mała pojemność baterii aby to jakoś sensownie działało. Jeśli już to musisz zastosować stabilizator napięcia do zbicia napięcia z dwóch baterii szeregowo 7,4V do 5V.
  • Poziom 21  
    Równolegle nie połączysz bo to są dwia różne ogniwa. Szeregowo też się nie opłaca... Orginalne i solidne ogniwo od LG 2,2Ah kosztuje 12zł.
  • Poziom 11  
    Załóżmy że podłączyłem te baterie szeregowo i dałem stabilizator napięcia (jeśli przyjmuje nawet do 35V to chyba nie trzeba przed tym wsawiać rezystora?).
    Tak więc na wyjściu będę miał te 5V, a jaka pojemność? Przy łączeniu szeregowo one się dodają?
  • Poziom 36  
    Pojemność 800mAh patrząc na to że bateria jest używana i swoje ma to pewnie masz z tego połowę, zależnie od tego jak była użytkowana i ile już lat ma.
  • Poziom 17  
    Unikaj równoległego łączenia ogniw. To powoduje, że będą płynąć duże prądy wyrównawcze.
    Natomiast przy szeregowym połączeniu otrzymasz napięcie 2 razy wyższe, lecz pojemność będzie wynosić tyle co najmniejszego akumulatora.
    Stabilizator liniowy generuje duże straty wiec jest bee. Ewentualnie można zrobić jakąś przetwornicę podwyższającą napięcie.
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Ogniwa 18650 to nie majątek, kupujesz jedno nowe, lub z baterii do laptopa wyjmujesz i łączysz kilka równolegle, dokupujesz płytkę z układem dedykowanym do ładowania LI-Ion, przetwornicę step up na 5V i praktycznie gotowe, tylko fajnie gdyby ta przetwornica nie rozładowywała ogniw do końca, bo jest to bardzo niebezpieczne, przy około 3V powinna się wyłączyć (jak tego nie zrobi, to można pobawić się w jej modyfikację).

Stabilizator liniowy w takim zastosowaniu to pomyłka, bo spora część energii będzie zamieniana w ciepło.

Przy połączeniu szeregowym pojemności są takie same, dodaje się napięcie, przy równoległym dodają się pojemności.
    Do szeregowego potrzebowałbyś jeszcze balanser lub ładowarkę dedykowaną do 2 lub więcej ogniw w szeregu, przetwornica wtedy byłaby step down, łatwiejsze będzie pierwsze rozwiązanie.
  • IGE-XAO
  • Pomocny post
    Uczeń
    Jeśli już chcesz się bawić z tymi ogniwami, to wybierz te pojemniejsze i możesz zastosować tą przetwornice http://allegro.pl/przetwornica-step-up-boost-0-9-5v-na-5v-usb-078-i4980697460.html
    A do ładowania ogniw taką ładowarkę http://allegro.pl/ladowarka-ogniw-baterii-li-ion-5v-1a-tp4056-z-usb-i4891870809.html
    Ewentualnie możesz gdzieś kupić ogniwo o większej pojemności i zastosować ww, przetwornice. Ale chyba najopłacalniej jest kupić powerbank gotowy.
  • Poziom 11  
    Dobrze rozumiem?
    Kupuje 3 ogniwa 18650 o napięciach 3,6V i pojemnościach 3350mAh (przykładowe). Łącze je równolegle i uzyskuje 10050mAh przy napięciu 3,6V.
    Podłączam przetwornicę STEP-UP BOOST 0,9-5V na 5V USB co kolega wyżej dał aukcję, do tego ładowarka (tak btw, przetwornice i ładowarkę można kablami złączyć ze sobą i 2 kable podłączyć do ogniw?) i mam na wyjściu 5V.
    Jeśli dobrze rozumiem to cały ten "powerbank" jest gotowy.
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    1. Nie kupuj ogniw 3,3AH bo większość to chińskie gówno a oryginał od panasonic kosztuje 30zł.
    2.Kup kilka(ile chcesz) ogniw 2,2Ah(12zł) lub 2,6AH(17zł) od LG lub Samsunga
    3. Połącz je najlepiej równolegle(pamiętaj aby wyrównać pojemność w każdej )
    4.Kup przetwornicę USB taką jak kolega podał wyżej i ładowarkę LI-ion
  • Poziom 11  
    Ok, ale mam jeszcze małe pytanie.
    Od ogniw idą 2 kable, czy do nich mogę jednocześnie podłączyć przetwornicę USB i ładowarkę? (głupie pytanie ale wolę się upewnić).
    A po za tym to wszystko rozumiem.
    Dzięki za pomoc ;)
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Tak
    Pamiętaj o paru podstawowych zasadach:
    -Ogniwa 3,7V ładuj maksymalnie do 4.2V.
    -Nie rozładowuj ogniwa do mniejszego napięcia niż 3V.
    -Nie rób zwarć.
  • Poziom 11  
    Co do tego ładowania maksymalnego, to ładowarka czasem tym nie zarządza? W sensie ta ładowarka co kolega wyżej dał to ona ma diody sygnalizujące, czyli nie muszę sie przejmować że za bardzo naładuję? Co do Twojego drugiego punktu, to jest jakiś sposób przerobienia przetwornicy aby nie dawała prądu jak jest przy 3V?
  • Poziom 21  
    Ta ładowarka jest automatyczna i nie przeładuje ci ogniw. Pamiętaj aby jedno ogniwo ładować prądem około 0,5A. Tym mniejszy prąd ładowania tym więcej ogniwo przeżyje. Co do napięcia minimalnego to ta przetwornica chyba nie ma takiego zabezpieczenia.
  • Poziom 11  
    Jedno pojedyncze ogniwo czy cały układ z ogniw? A można takie zabezpieczenie zrobić "domowo" czy trzeba coś dokupić? :P
  • Poziom 11  
    To teraz trochę zgłupiałem. USB daje 0,5A, a jak podłącze 2 ogniwa to będą chyba dostawały po 0,25A.
    A co się stanie jakbym rozładował poniżej 3V?
  • Poziom 21  
    rusek1997 napisał:
    USB daje 0,5A

Ja w PC mam 8x USB o wydajności 1A i dwa z których mogę wyciągnąć nawet 10A.
    Jak masz tą ładowarkę Li-ion to w niej możesz sobie ustawić jakim natężeniem chcesz ładować.
    rusek1997 napisał:

A co się stanie jakbym rozładował poniżej 3V?

Ta cała chemia się rozpada i ogniwo traci swoje właściwości. Oczywiście jak z 6 razy zejdziesz do 2,9V to raczej nie odczujesz tego za bardzo ale po jakimś tam czasie zmniejszy się pojemność
  • Poziom 36  
    AVE...

Ogniwo zepsujesz, konkretnie stracisz spory kawałek pojemności. Da się przywrócić do sprawności ładując znikomym prądem, ale ogniwo już nigdy nie będzie takie samo. Jak kupisz sobie ładowarkę Li-Ion 1A i podłączysz równolegle dwa ogniwa 18650, to prąd na każdym wyniesie 0,5A. Równolegle możesz łączyć ogniwa dowolnych pojemności, byle napięcia maksymalne się zgadzały i napięcia na nich nie różniły się o więcej jak 10-50mV, wtedy przy łączeniu prądy wyrównawcze będą mniejsze.
  • Poziom 11  
    A jeśli bym ładował np. 0.1A to nic się nie stanie baterii? Prócz tego że dłużej się będzie ładowała?
  • Poziom 11  
    Dobra, wszystko już rozumiem prócz tych 3V. Co mi może odciąć zasilanie gdy baterie zejdą do 3V? Chciałbym np. coś ładować przez noc to byłaby szkoda jakby w środku nocy zeszło a do rana jeszcze kilka godzin :D
  • Poziom 8  
    Potrzebna jest przetwornica od 3V. Tutaj podają w tytule, że jest od 3V, ale już w opisie jest od 2.5V:
    Link do aukcji

Trzeba by przerobić ją na 3V albo znaleźć taką gotową.
  • Poziom 21  
    MisiekPolarny napisał:
    Potrzebna jest przetwornica od 3V. Tutaj podają w tytule, że jest od 3V, ale już w opisie jest od 2.5V:
    Link do aukcji

Jeśli sie nie zansz to się nie odzywaj.
  • Poziom 8  
    misterbociek napisał:
    Jeśli sie nie zansz to się nie odzywaj.

Jeśli się znasz, to wytłumacz. Kolega czeka kawał czasu na odpowiedź a wszyscy go zlewają. Ja przynajmniej próbuję pomóc. Też potrzebuję te informacje, bo robię własny powerbank ;)

Poza tym można trochę kulturalniej to załatwić a nie od razu "nie odzywaj się". To jest dział dla początkujących elektroników a początkujący mogą się mylić. Po to są spece tacy jak ty, żeby wytłumaczyć. Chyba że nie wiesz ... to się nie odzywaj :D I nie czytaj tematów dla początkujących.

Pozdrawiam
  • Poziom 21  
    MisiekPolarny napisał:

Kolega czeka kawał czasu na odpowiedź a wszyscy go zlewają. Ja przynajmniej próbuję pomóc.

Zacznijmy od tego że ta przetwornica jest super, ultra prosta i raczej nie ma jak jej zmodyfikować bo zasilanie idzie jedynie do scalaka.

MisiekPolarny napisał:

Pewnie nawet schematów nie przeglądałeś.

To że w specyfikacji jest napisane że jest na 2,5V nie znaczy że od tego napięcia się uruchamia.

Coś może by było z tego . Zamiast diody led dać tą przetwornicę a rezystor ograniczający wywalić
  • Poziom 8  
    misterbociek napisał:
    Pewnie nawet schematów nie przeglądałeś.

Widziałeś gdzieś w tej aukcji schematy? Chętnie bym je przejrzał ...

misterbociek napisał:
    To że w specyfikacji jest napisane że jest na 2,5V nie znaczy że od tego napięcia się uruchamia.

Dostrzegasz kuriozalny sens tego zdania? Po co w takim razie podawana jest specyfikacja, skoro nie ma nic wspólnego z rzeczywistością? Po co projektować układy, które i tak służą do czegoś innego?
  • Poziom 21  
    MisiekPolarny napisał:

Widziałeś gdzieś w tej aukcji schematy? Chętnie bym je przejrzał ...

Ooooo aleś ty bidny. Czyli co, ograniczasz się tylko do tej aukcji ? Zerknął byś może w google itp. Przecież tego jest cała kupa.

MisiekPolarny napisał:
    Po co w takim razie podawana jest specyfikacja, skoro nie ma nic wspólnego z rzeczywistością?

Kiedy ty się urodziłeś ? Przecież teraz wszyscy kłamią i wszystko naciągają itp.Może być tak że na niższym napięciu też przetwornica będzie działać ale będzie miała małą wydajność czy coś w tym stylu.

"Powerbank" z baterii od telefonów
  • Poziom 8  
    Co powiesz o TEJ przetwornicy? Też według ciebie nie będzie trzymać parametrów?

Swoją drogą wygląda na to, że tak naprawdę twoim jedynym zarzutem do mojej wypowiedzi było to, że naiwnie wierzę w podaną przez sprzedającego specyfikację ... :roll: