Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Łączenie baterii w power bank

03 Maj 2017 21:55 690 14
  • Poziom 4  
    Cześć.
    Mam pytanie.
    Posiadam łącznie około 10 różnych pojemnościowo baterii li-ion wyjętych z telefonów.
    Chciałbym zmontować z tego powerbank.
    Pytanie tylko czy jest możliwe połączenie tych baterii, tak żeby całość działała jako tako?
    Jak to połączyć, szeregowo, rownolegle, czy inaczej?
    Czy trzeba może dołożyć jakieś układy?
    Jak mogłaby wyglądać kwestia ładowania?

Z góry dzięki za odpowiedź ;-)
  • Pomocny post
    Poziom 40  
    Francis_Begbie napisał:
    Pytanie tylko czy jest możliwe połączenie tych baterii, tak żeby całość działała jako tako?

Jeśli baterie są sprawne i niewyeksploatowane to jakoś to można połączyć.
    Francis_Begbie napisał:
    Jak to połączyć, szeregowo, rownolegle, czy inaczej?

Skoro są to różne baterie o różnej pojemności to w grę wchodzi tylko połączenie równoległe.
    Francis_Begbie napisał:
    Czy trzeba może dołożyć jakieś układy?

No pasowałoby dać jakiś układ chroniący ogniwa m. in. przed nadmiernym rozładowaniem jak i przeładowaniem.
    Francis_Begbie napisał:
    Jak mogłaby wyglądać kwestia ładowania?

Trzeba zastosować ukłąd nadzorujący proces ładowania, a do tego zasilacz stałonapięciowy o odpowiedniej wydajności prądowej.
  • Poziom 4  
    Czy wystarczą do tego celu układy wymontowane ze starego power banku?
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Witam,
    Francis_Begbie napisał:
    Czy wystarczą do tego celu układy wymontowane ze starego power banku?

Tak, jeżeli stary power bank jest w konfiguracji 1S?P, to znaczy ma wszystkie ogniwa połączone równolegle.

Ponadto, jeżeli połączysz ogniwa równolegle, będziesz dysponował natywnym napięciem z przedziału (powiedzmy) 2.8 V do 4.2 V, w zależności od stanu naładowania tej baterii ogniw. Jeżeli potrzebne Ci jest jakieś konkretne napięcie wyjściowe, będziesz musiał zastosować jakąś przetwornicę, zapewne step-up, zwyczajowo power banki mają typowe napięcie wyjściowe 5 V.

Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Taką przetwornicę teraz kupisz za grosze, musisz tylko odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie parametry wyjściowe Cię interesują. Zazwyczaj napięciem to 5V, ale już taki prąd bywa różny, w zależności od zastosowania.
  • Poziom 4  
    Ok.
    A czy jest jakiś sposób żeby sprawdzić, czy baterie jeszcze nadają się do użytku?
    Mam tu na myśli nadmierne rozładowanie.
    Jeśli nie, to czy po połączeniu równoległym baterii sprawnych i niesprawnych, całość będzie działać?
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Można naładować każde ogniwo do pełna, następnie każde z osobna obciążyć jednakowym prądem, pomierzyć czas po którym akumulator osiągnie graniczne napięcie i będziesz wiedział które ogniwa są w dobrej kondycji a które nie.
  • Poziom 4  
    leonsocio napisał:
    Można naładować każde ogniwo do pełna, następnie każde z osobna obciążyć jednakowym prądem, pomierzyć czas po którym akumulator osiągnie graniczne napięcie i będziesz wiedział które ogniwa są w dobrej kondycji a które nie.

A można jakoś prościej?
    Jestem praktycznie bez narzędzi
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Bez podstawowych narzędzi typu miernik będzie kiepsko, no 'na oko' nie ocenisz napięcia na żarówce np.
  • Poziom 4  
    leonsocio napisał:
    Bez podstawowych narzędzi typu miernik będzie kiepsko, no 'na oko' nie ocenisz napięcia na żarówce np.

Mam multimetr, ale podobno wynik często jest błędny... Z resztą nie wiem jak go tu użyć i jak ustawić.
  • Poziom 28  
    Bez obrazy, ale jeśli nie masz wiedzy co do użytkowania miernika, nie wiem czy zabawa ogniwami w Twoich rękach jest dobrym pomysłem.
  • Poziom 4  
    leonsocio napisał:
    Bez obrazy, ale jeśli nie masz wiedzy co do użytkowania miernika, nie wiem czy zabawa ogniwami w Twoich rękach jest dobrym pomysłem.

Nie uważam aby to był zły pomysł. Jestem człowiekiem z natury ostrożnym.
    Poza tym, każdy kiedyś zaczynał... Stwierdziłem, że to forum to dobre miejsce by poradzić się doświadczonych w temacie ludzi...
    Tak, czy inaczej, dzięki za pomoc.
  • Poziom 28  
    Ja też nie uważam - gdybam po prostu, jak słusznie stwierdziłeś, każdy kiedyś zaczynał ... :)
  • Poziom 40  
    Francis_Begbie napisał:
    Nie uważam aby to był zły pomysł. Jestem człowiekiem z natury ostrożnym.

A ostrożność nakazuje przyswojenie sobie podstaw.
    Francis_Begbie napisał:
    Poza tym, każdy kiedyś zaczynał...

No i musisz zacząć od nauki posługiwania się miernikiem i podstawowych pomiarów. Bez tego nie sprawdzisz w jakim stanie są baterie, ani nie będziesz mógł sprawdzić np. poprawności działania gotowego urządzenia. Jedno jest pewne - bez narzędzi i podstawowej wiedzy tego nie zrobisz.
  • Poziom 4  
    Do zamknięcia