Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Power bank-tworzenie nowego od podstaw

17 Jan 2015 14:08 2511 21
 • Level 7  
  Witam!

  Jest to mój pierwszy post na tym forum. Dodatkowo chodzę do 2 klasy technikum, więc moja wiedza nie jest jakoś super wielka i dlatego proszę o pomoc :)

  Chciałbym zrobić samodzielnie power banka do ładowania telefonu. Fajnie by było, gdyby miał ok 15000mAh. I myślałem jak by to zrobić:
  -zamontowałbym 6 akumulatorków 3,7V, ok 5000mAh każdy (trzy gałęzie po 2 sztuki, napięcie wyjdzie 7,4V, a pojemność 15Ah)
  -co zrobić z ładowaniem takiego urządzenia, czy normalnie przez USB, czy dokupić coś innego? Chodzi mi o to, czy jeżeli akumulatorki nie będą ładowane do końca (przez niższe napięcie w USB) to czy nie stracą swoich parametrów?
  -na wyjściu widzę zwykłą przetwornicę step-up
  -jaki rodzaj akumulatorków będzie najlepszy? li-ion?

  Jeżeli ktoś wymyśli jakieś inne, lepsze rozwiązanie to będę wdzięczny ;)

  Pozdrawiam i proszę o pomoc :)
 • Moderator of the Technical section
  Szyna 97 wrote:

  -zamontowałbym 6 akumulatorków 3,7V, ok 5000mAh każdy (trzy gałęzie po 2 sztuki, napięcie wyjdzie 7,4V, a pojemność 15Ah)


  Zapytam tylko, czy znasz warunki pracy równoległej akumulatorów?
 • Level 7  
  No jak są połączone równolegle to pojemność się dodaje? :)
 • Moderator of the Technical section
  Szyna 97 wrote:
  No jak są połączone równolegle to pojemność się dodaje? :)


  Jesteś nieświadomym optymistą. Zaglądnij tutaj:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2968839.html
 • Level 22  
  Szyna 97 wrote:
  Fajnie by było, gdyby miał ok 15000mAh

  Drogo i trudno w przypadku akumulatorków LiIon.
  Akumulator 12V 7Ah 'żelowy' i ładowarka samochodowa do telefonu, tanio ale ciężko i nieporęcznie.
  Poszukaj informacji na temat TP4056. Są dostępne gotowe moduły w granicach 5-15zł.

  Oblicz też, czy opłaca Ci się budować własny powerbank, skoro wszystkie elementy musisz kupić. Co innego, gdybyś miał chociaż baterie od laptopa do rozbiórki...
 • Level 7  
  A jeżeli wszystkie akumulatorki będą nowe i takie same to też nie odpali?
 • Moderator of the Technical section
  Szyna 97 wrote:
  A jeżeli wszystkie akumulatorki będą nowe i takie same to też nie odpali?


  Czy będą takie same, to trzeba zmierzyć! Trzeba zdjąć charakterystyki ładowania i rozładowania, zmierzyć pojemność i chociażby rezystancję wewnętrzną. Dopiero wtedy szacujemy prądy wyrównawcze i podejmujemy decyzję.
 • Level 7  
  A gdyby zrobić tak, żeby dołożyć jakiś przełącznik i ładować każdą gałąź osobno? Wtedy nie było by żadnego połączenia równoległego tylko same szeregowe :)
 • Moderator of the Technical section
  To jest jakieś tam wyjście, ale i w szeregu pozostaje kwestia oddzielnego ładowania. Może nie od razu, ale po jakimś czasie eksploatacji parametry ogniw coraz bardziej będą się "rozjeżdżać".

  No i kwestia rozładowania. I tak będziesz je wtedy łączył równolegle.
 • Level 22  
  Poszukaj everActive EC-10.
  Dokupujesz ile i jakich chcesz ogniw :) 3400mAh kosztuje ~40zł. Teraz policz ile byś musiał wydać kasy żeby mieć REALNE 15000mAh...
  Ogniwa 18650 łączone równolegle zostają, bo przy szeregowym jest problem z ładowaniem/rozładowaniem.
 • Level 7  
  No a gdyby na rozładowanie też dać taki przełącznik?
 • Level 22  
  Pogubisz się w pstryczkach i nieszczęście (zwarcie) gotowe. Nigdy nie masz pewności, że ktoś inny nie dopadnie tej niebezpiecznej konstrukcji w swoje łapki...
 • Level 16  
  Jeśli jest mowa o akumulatorach litowych, to właśnie je bez problemu łączy się równolegle. Większy kłopot jest przy połączeniu szeregowym, gdyż wtedy mogą się różnie rozładowywać, podczas ładowania stosuje specjalne ładowarki z balancerem, które zapewniają równomierne naładowanie.
 • Level 7  
  Przemyślałem całą sprawę i takie by mogło starczyć:
  3.1.18. Zabronione jest publikowanie informacji do źródeł, które po pewnym czasie wygasają (publikowanie odnośników do stron o charakterze krótkotrwałym).
  [retrofood]

  Tylko czy na pewno nic się nie stanie, jak połączę je równolegle? Jeżeli są fabrycznie zgrzewane to chyba nie powinno się nic dziać
 • Level 16  
  Litowe łączy się równolegle, to jest dla nich normalna praca.

  Dodano po 2 [minuty]:

  Pamiętaj, aby Twój pakiet akumulatorów miał zabezpieczenie w postaci modułu PCM. Jest to bardzo ważne ze względu na bezpieczeństwo użytkowania. Zapobiega on zarówno przeładowaniu jak i zbyt głębokiemu rozładowaniu, a także rozłącza pakiet w przypadku zbyt dużego prądu.
 • Level 21  
  Ogniwa to najmniejszy problem... Przecież ty nic nie wiesz na ten temat. Masz jakiś schemat ładowarki ogniw o wydajności 3A? Jakiś schemat zabezpieczenia przed rozładowaniem? Do czego wsadzisz ten cały wynalazek? Za 150zł kupisz fajny aluminiowy power bank 15Ah na ogniwach LG.
 • Electronics specialist
  A może użyć jednego akumulatora żelowego 6V 15Ah? Wprawdzie więcej waży, ale nie ma komplikacji i jest tanio. Co prawda przy łączeniu równoległym, jeśli nie będą rozładowywane dużym prądem, trzeba tylko zadbać o wcześniejsze wyrównanie napięć, ale łączenie szeregowe (a pojedyncze ogniwa Li-ion mają za niskie napięcie, żeby wystarczyły) wymaga balansera. Chyba, że się użyje baterii Li-ion z dwóch ogniw, które będą miały wbudowany balanser.
 • Level 7  
  A gdyby zrobić tak, że na początek do ładowania dać moduł TP4056 , potem zastosować przełącznik (jedna pozycja - jeden akumulatorek) i na końcu dać step-up. To chyba musi działać?
 • Level 7  
  Jedna sztuka ładowałaby sie 3,5h (T=1,4*C/I). A czy można by zastosować jakąś inną ładowarkę, taką na większy prąd i nie robić tego przełącznika tylko połączyć wszystko w całość?
 • Level 21  
  Szyna 97 wrote:
  A czy można by zastosować jakąś inną ładowarkę, taką na większy prąd i nie robić tego przełącznika tylko połączyć wszystko w całość?

  Zaskoczę cię- da się! Poczytaj o li-ion.
  Tak w ogóle spytam, szukałeś jakiś informacji/czegokolwiek? Link
  Tobie na prawdę trzeba te 15Ah? Jeśli chcesz ładować smartfona czy tablet to kup power bank: ADATA, tp-link lub Xiaomi(uważaj na podróbki). Kosztują średnio 100zł i na prawdę warte są swej ceny!
  Polecam ci kupić akumulator żelowy.
 • Level 7  
  Power bank zrobiony. Można zamknąć temat