Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

WD My Passport Ultra 2TB - dysk widoczny ale brak dostępu do danych

11 Lut 2015 15:58 1725 11
  • Poziom 6  
    Witam. Od pewnego czasu mam problem z dyskiem zewnętrznym WD My Passport Ultra 2TB, nie ma jeszcze roku jest na gwarancji. Jest widoczny w Moim Komputerze i w Zarządzaniu Dyskiem, mogę zobaczyć zawartości katalogów na tym dysku i przechodzić po między katalogami ale kiedy chcę skopiować, otworzyć lub skasować jakieś dane z niego muli cały cały komputer (WIN 7 64-bit). Program dostarczony przez WD nie jest w stanie pokazać SMART, a CrystalDiskInfo go nie widzi. Czy da się z nim coś zrobić, odzyskać dane? Czy zeskanować go jakimś innym programem?
  • Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    Spróbuj odczytać SMART za pomocą HDDScan.
  • Poziom 6  
    Za pomocą HDDScan nie jestem w stanie zrobić SMART, pokazuje błąd. Czy jest jakiś inny program, którym można przetestować ten dysk?
  • Poziom 6  
    Udało mi się sprawdzić dysk w CrystalDiskInfo. Poniżej obraz. Proszę o interpretację wyników.
  • Poziom 6  
    Czy jest jakiś sposób na uratowanie danych z tego dysku?
  • Poziom 26  
    Linux live i spróbuj podmontować jakoś ten dysk a potem zrobić niskopoziomowe kopiowanie danych, bajt po bajcie. Jednak nie jestem pewien czy to się uda. Niemniej jednak sposób zawsze warty spróbowania. Tutaj link do poradnika. Pierwszy akapit.

Pozdrawiam
  • Poziom 6  
    Rozumiem, że padł mój dysk, wynika z parametru 05.
    Bieżący 163
    Najgorszy 163
    Próg 140
    RAW 627 w liczbach HEX a aż 1575 w liczbach DEC

Proszę o wyjaśnienie jak ma się parametr Bieżący i Najgorszy do Progu oraz RAW do Progu. Czy parametr Bieżący, Najgorszy i Próg jest podany zawsze w liczbach DEC, bezwzględnie na ustawienia programu?
  • Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    Patrz tylko na wartość raw dla 05 w tym przypadku. Nawet 1 realokowany sektor to uszkodzony dysk, a u ciebie jest ich 1575. Dysk należy wymienić po skopiowaniu z niego danych. Wartość bieżący spada przy wzroście liczby realokowanych sektorów, czyli wzroście wartości raw w 05. Zawsze powinna być równa wartości w kolumnie najgorszy dla tegoż atrybutu. Po spadku poniżej wartości progowej komputer zacznie wyświetlać informację, że należy wymienić dysk, a stan dysku zmieni się na zły. To co pytasz są wartości przeliczone, zawsze wyświetlane w trybie dziesiętnym, tego się nie zmienia. Zmienić można tylko wartości raw atrybutów.