Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ochronnik - przekrój przewodu ochronnego

18 Lut 2015 08:50 3396 14
  • #1 18 Lut 2015 08:50
    2511283
    Użytkownik usunął konto  
  • #2 18 Lut 2015 09:53
    wojtex1111
    Poziom 21  

Znalazłem taką tabelę zależności przewodów z której wynika, że może być 10mm2.

0
  • #3 18 Lut 2015 11:01
    zdzisiek1979
    Poziom 37  

I do czego uziemisz ten ochronnik do szyny PE uziemionej ileś tam metrów w złączu?

Jak już to chociaż wykonać uziemienie szpilą i uziemić szynę PE w rozdzielni.

Znów brak uziomu fundamentowego. Można było położyć bednarkę w wykopie kablowym tera to po ptokach a jeszcze może ściany zrobione na gładko i niema jak uziemić szyny PE. Nie wspominam już o GSU.

-1
  • #4 18 Lut 2015 14:57
    Miniax
    Poziom 30  

Ochronnik ma za zadanie zminimalizować różnicę potencjałów, a nie sprowadzić cały prąd udarowy do ziemi, bo to niemożliwe. Dlatego podłączenie ochronnika do odległego uziemienia nic nie zmieni.
    W tej sytuacji zaleca się wykonać w budynku GSW i ją uziemić poprzez wykonanie uziemienia dla budynku w zależności od możliwości: uziom pionowy lub poziomy.

-1
  • #5 18 Lut 2015 19:06
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 18 Lut 2015 20:12
    Darom
    Specjalista elektryk

Bronek22 napisał:
    zdzisiek1979 napisał:
    Jak już to chociaż wykonać uziemienie szpilą i uziemić szynę PE w rozdzielni.
    Co to znaczy "chociaż"?
    Tak byle jak i twoim zdaniem będzie chronić?

Ależ Zdzisiek nie pisał, że uziemienie pionowe (punktowe) ma być wykonane byle jak. Wydaje się, że takie rozwiązanie w danej sytuacji jest lepsze niż pozostawienie ochronnika bez uziemienia.

pzdr
    -DAREK-

-1
  • #7 18 Lut 2015 21:25
    INTOUCH
    Poziom 30  

Przewód łączący ogranicznik przepięć z uziemieniem powinien być możliwie jak najgrubszy, w celu zmniejszenia indukcyjności władnej przewodu, a tym samym impedancji: Link.
    Do uproszczonej analizy przyjąć wzór na przewód prostoliniowy
    L=0,0046 log((1,47l)/d)
    gdzie:
    l - długość przewodu w m
    d - średnica przewodu w m
    Dla przepięcia piorunowego impedancję przewodu można określić z dużym przybliżeniem wzorami:
    Z=√(R²+ (X_L)²)
    Z=R+ jX_L
    gdzie
    X_L=ωL
    gdzie:
    ω=2xPixf
    gdzie:
    f=1/T
    gdzie:
    T -to czas trwania czoła udaru podawany w sekundach.
    Dla udaru:
    piorunowego: T=1,2 x10^(-6) sek
    łączeniowego: T=250 x10^(-6) sek
    f - to częstotliwość
    ω - to pulsacja
    Pi - liczba pi=3,1415(...)
    X_L - to reaktancja indukcyjna
    R - to rezystancja
    Z - to impedancja w postaci zespolonej
    Z - to moduł impedancji

Im większa impedancja tym gorsze warunki odprowadzania przepięcia do ziemi.
    Jak będę miał czas w weekend to policzę dla kilku przypadków.

-1
  • #8 18 Lut 2015 22:35
    Matarnik
    Poziom 10  

Pytanko jakiej klasy jest przewidziany ochronnik przeciwprzepięciowy B, C, D, B+C, B+C+D ?

Wnioskuję, że będzie umieszczony w rozdzielni elektrycznej w domku.

0
  • #9 18 Lut 2015 22:54
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #10 19 Lut 2015 22:33
    INTOUCH
    Poziom 30  

Matarnik napisał:
    B+C+D ?

Pierwsze słyszę o takim ograniczniku.
    Może kolega napisze co to za cudo.

0
  • #12 21 Lut 2015 20:04
    INTOUCH
    Poziom 30  

Ciekawe rozwiązanie []B+C+D[], tylko czemu liczący się producenci ograniczników przepięć niskiego napięcia nie stosują takiego rozwiązania.

Przesyłam rozwiązanie.
    W przypadku połączenia ogranicznika przepięć z uziemieniem należy do obliczonej impedancji przewodu dodać impedancję uziemiania i ogranicznika.
    Impedancja uziemiania wzrasta podczas przepięcia. Z=f(T)
    Impedancja ogranicznika maleje podczas przepięcia. Z= f(U)
    T - czas czoła udaru
    U - wartość napięcia udarowego.

Załóżmy, że wartość impedancji ogranicznika wraz uziemieniem podczas przepięcia jest w zakresie 1÷30Ω.
    Dalszą analizę pozostawiam wam Panowie.

0
  • #13 21 Lut 2015 21:22
    Darom
    Specjalista elektryk

Witam kolegę INTOUCH

Właśnie przed chwilą sobie popatrzyłem na tabelkę - dobry pomysł.
    Ale mam kilka małych uwag.

1. Jak spojrzałęm na wyniki indukcyjności 1m to się zdziwiłem dlaczego takie małe wartości (np. dla 1m Cu1,5mm2 L=0,013mcH). W dużym przybliżeniu one powinny być rzędu 1mcH/m, a u kolegi są 100x niższe. Pewnie do znanego wzoru podstawił kolega wymiary w złych jednostakch (metrach a nie centymetrach). Poza tym odcinek 10m powinien mieć w przybliżeniu 10x większą indukcyjność niż 1m, a u kolegi jest jakoś inaczej.

2. Trochę nie zgadzam się z tymi "częstotliwościami" pioruna i przepięć łączeniowych. Tak się składa, że troszkę się interesuję przepięciami, mam wiele z nich (burzowych i łączeniowych) nagranych (rejestratorem i oscyloskopem cyfrowym). Wiele przepięć łączeniowych potrafi być ostrzejszych niż wyładowania atm. (mieć krótsze czasy narastania) - zwłaszcza te od aparatury póżniowej.

3. Nie zgadzam się też, z tym ze ta impedancja do uziemienia ma w omawianym wypadku aż tak duże znaczenie. Ale to przekracza już zakres wątku.

Tak w ogóle to nie za bardzo wiem o co chodzi kol. sonyek800, przecież ma w katalogach napisane 16mm2. Więc co chce jeszcze wiedzieć?
    Jaki ogranicznik ABCDEF... rekomendować?

pzdr
    -DAREK-

DODANE po chwili
    Z znanej ksiązki Charoya - widać ja zmienia się impedancja przewodu dla dwóch średnic:

1
  • #14 21 Lut 2015 23:13
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #15 22 Lut 2015 14:22
    Darom
    Specjalista elektryk

Witam

INTOUCH napisał:
    Do uproszczonej analizy przyjąć wzór na przewód prostoliniowy
    L=0,0046 log((1,47l)/d)
    gdzie:
    l - długość przewodu w m
    d - średnica przewodu w m

Poprzednio przeczytałem post #12 wraz z załącznikiem w którym są błędne obliczenia. Teraz widzę, że w poscie #7 kolega INTOUCH posłużył się błędnym wzorem. Brakuje tu jeszcze iloczynu długości przewodu i logarytmu.

pzdr
    -DAREK-

0
  Szukaj w 5mln produktów