Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaką antene zewnętrzną ? Lub jak ustawić tą co mam :)

02 Mar 2015 18:56 1485 18
  • Poziom 19  
    Witam, a więc ostatnio gościu który podobno zna się na takich sprawach (instaluje anteny SAT i ogólnie elektroniką) Polecił mi antene zewnętrzną, gdy zapytałem go co zrobić by odbierać dobrze duża ilość stacji radiowych.

Antene polecił mi taką :
    http://sklep.phusaturn.com.pl/antena-rezeptor-soundset-fm-ref-309139.html

Sam mieszka nie daleko i stwierdził, że się sprawdza.
    U mnie antena jest na dachu, kamienica 3 piętra. Więc jest dosc wysoko i nie powinno byc problemu z zakłóceniami. Kable jest długości 30 m bo mieszkam na parterze Gdy włączyłem radio, troche się zdziwiłem bo gdy nic nie leciało w radiu bo chiwla ciszy to słyszałem jakieś szumy, co juz było podejżane, ale ok odbiera fajnie stacje 88,1 która ma dosc słaby sygnał. Jadę wyżej a juz na 95.1 słabo odbiera, a to stacja gdzie nie powinno byc problemu. 99,1 stacja ma słaby sygnał i powinno chociaz troche odbierać u mnie cisza totalna. Gdzie na 2 piętrze odbiera na pokojowej antenie tą stacje...

Moje pytania:
    -nie jest potrzebny wzmacniacz na tak długo przewód ?
    - czy kierunek anteny ma znaczenie ? bo ustawiłem na ślepo ew. jaki kierunek obrać ?
    -czy w ogóle źle zrobiłem, że taką antene wybrałem ?
    - nad nią na maszcie jest antena do DVBT raczej rzadko używana (ok. 20 cm wyżej)
    - czy jeżeli jest zła, moge kupić drugą i je jakoś razem połączyć ? Ma to sens ?

Jeżeli lokalizacja ma znaczenie mieszkam na ul. Jankego powiedzmy 226 :)
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 19  
    A masz moze jakis sprawdzony model?

• Poziom 30  
    Endriu64 napisał:
    A masz moze jakis sprawdzony model?

DVB-T ?
  • Poziom 19  
    Raczej chodzi mi o firme ;)

• Poziom 30  
    Televes, Telmor.
    Wszystko zależy od terenu i odległości od nadajnika.
  • Poziom 19  
    To podaj jakąś najlepszą do ok 100 zł i problem z głowy :) tereny w koło rózne, bo i pola są i bloki ;)
  • Pomocny post

Poziom 30  
    Antena Televes V Zenit HD ref. 149202

Antena kierunkowa TDT o wzmocnieniu 25dB, Televes ref. 112113
  • Pomocny post
    Moderator
    Endriu64: Czy jesteś pewny że dobrze podłączyłeś kabel przy symetryzatorze antenowym oraz przy odbiorniku? Antena o którą opiszesz nie jest może zbyt ładna czy ma jakieś specjalne parametry, ale w Twoich okolicach jest całkowicie wystarczająca. Stacje w twoich okolicach pracują w obu polaryzacjach co uzasadnia stosowania takich "pogiętych" dipoli.

Wzmacniacz antenowy w odległości 13 km od RTCN Kosztowy będzie zawsze totalnie przesterowany. 6 nadajników po 60 kw - o drobnicy nie wspomnę - z tej odległości zrobi swoje.
    Sprawdź może dokładnie całą instalację.

Długość kabla ma swój wpływ na siłę sygnału ale bez przesady, to jest tylko 100 MHz i około 15 metrów, tłumienie do pominięcia.

Czy na dachu w bezpośredniej bliskości jest jakiś dostęp internetowy WiFi na 2,4 GHz.
  • Moderator
    Przychylam się do wniosku. Nie należy stosować żadnych kabli z bazaru po 60 gr/m.
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Moderator
    Swego czasu u znajomego miałem coś podobnego. Na odcinku 30 metrów były dwie przerwy na żyle i trzy na oplocie... no comm
  • Poziom 19  
    Witam ! a wiec postanowiłem Wam troche pokozać w zdjeciach jak to wszystko wygląda :) Może jeszcze uda się coś poprawić.
    Budynek znajduje się jak na zdjęciu (podpisane 1,2 na nim),

Budynek obok który widać jest wyższy ok 2m, a 1 oznacza zdjęcie komina na którym jest moja antena (zdjęcie robione ze środka, widać z góry kwadratową klape ;) ) Antena jest na wysokości ok, 2,5 metra od dachu bo wyżej nie dosięgłem, a nie bardzo chciałem ruszać antene z naziemnej tv bo juz miałem problemy z jej ustawieniem :D

a 2 to komin drugi z większymi antenami i odbiornikiem internetu.

Jaką antene zewnętrzną ? Lub jak ustawić tą co mam :) .

Kabel jaki jest zastosowany oraz końcówka do urzędzenia:
    Jaką antene zewnętrzną ? Lub jak ustawić tą co mam :) Jaką antene zewnętrzną ? Lub jak ustawić tą co mam :)

Lecz co się okazało. Wkurzyłem się i zabrałem ten wzmacniacz, który łapał słabe fale na zwykłej antenie i podłączyłem pod moją na dachu. O dziwo, nagle wszystke stacje łapie jak należy. Jedynie przy 99,1 chyba są minimalne szumy, ale to musze potestować bo mozliwe, że tylko mi się juz wydawało :)

U góry sprzęt pod który najpierw podłaczyłem i nic prawie nie działało, a ten na dole to ten stanowczo lepszy :) Troche boje sięczy ten kolos nie bedzie zużywał więcej prądu, bo wazy też swoje. Chyba, może polecicie coś niedrogiego tylko do radia ?

Jeżeli macie jakieś rady to chętnie poczytam co zrobić, aby było jeszcze lepiej, o ile może jeszcze może byc :) Wychodzi na to, że w mom przypadku największe znaczenie miało wzmocnienie sygnału na urządzeniu. Dziękuje wszystkim za rady, zawsze to więcej informacji na przyszłość : )
  • Poziom 19  
    Źle zrozumiałeś, działa w tym samym miejscu, ale na innym sprzęcie.

Tym co jest niżej na zdjęciu. Na urządzeniu której jest wyżej czyli Akira działa tylko kilka stacji.

Czyli tylko zmieniłem odbiornik i działa :)
  • Poziom 19  
    Niestety nie ma takiej opcji. Przeszukałem wszystko, dawalem. Auto wyszukiwania i nic. Widocznie sprzęt beznadziejny. Szkoda, bo tam jest dokladnieksza korekta dźwięku, a w tym co odbiera dobrze sa tylko glupie tryby dzwieku. Trzeba będzie coś poszukać niedrogiego ;) chyba, ze pokusze sie o wzmacniacz o ile ma to w ogole sens.
  • Pomocny post
    Moderator
    Spokojnie... za pewne robisz gdzieś jakiś prosty błąd....

Co odbierasz jak podłączysz do gniazda antenowego kawałek drutu...? Do pierwszego gniazdka z lewej, to pod zatrzaski z tyłu..?
    czy radio jest przełączone na odstęp 100 kHz?