Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaką antene zewnętrzną ? Lub jak ustawić tą co mam :)

Endriu64 02 Mar 2015 18:56 1602 18
    Endriu64
    Level 19  
    Witam, a więc ostatnio gościu który podobno zna się na takich sprawach (instaluje anteny SAT i ogólnie elektroniką) Polecił mi antene zewnętrzną, gdy zapytałem go co zrobić by odbierać dobrze duża ilość stacji radiowych.

Antene polecił mi taką :
    http://sklep.phusaturn.com.pl/antena-rezeptor-soundset-fm-ref-309139.html

Sam mieszka nie daleko i stwierdził, że się sprawdza.
    U mnie antena jest na dachu, kamienica 3 piętra. Więc jest dosc wysoko i nie powinno byc problemu z zakłóceniami. Kable jest długości 30 m bo mieszkam na parterze Gdy włączyłem radio, troche się zdziwiłem bo gdy nic nie leciało w radiu bo chiwla ciszy to słyszałem jakieś szumy, co juz było podejżane, ale ok odbiera fajnie stacje 88,1 która ma dosc słaby sygnał. Jadę wyżej a juz na 95.1 słabo odbiera, a to stacja gdzie nie powinno byc problemu. 99,1 stacja ma słaby sygnał i powinno chociaz troche odbierać u mnie cisza totalna. Gdzie na 2 piętrze odbiera na pokojowej antenie tą stacje...

Moje pytania:
    -nie jest potrzebny wzmacniacz na tak długo przewód ?
    - czy kierunek anteny ma znaczenie ? bo ustawiłem na ślepo ew. jaki kierunek obrać ?
    -czy w ogóle źle zrobiłem, że taką antene wybrałem ?
    - nad nią na maszcie jest antena do DVBT raczej rzadko używana (ok. 20 cm wyżej)
    - czy jeżeli jest zła, moge kupić drugą i je jakoś razem połączyć ? Ma to sens ?

Jeżeli lokalizacja ma znaczenie mieszkam na ul. Jankego powiedzmy 226 :)
    User removed account
    User removed account  
    Endriu64
    Level 19  
    A masz moze jakis sprawdzony model?
    Fotodetektor

Level 30  
    Endriu64 wrote:
    A masz moze jakis sprawdzony model?

DVB-T ?
    Endriu64
    Level 19  
    Raczej chodzi mi o firme ;)
    Fotodetektor

Level 30  
    Televes, Telmor.
    Wszystko zależy od terenu i odległości od nadajnika.
    Endriu64
    Level 19  
    To podaj jakąś najlepszą do ok 100 zł i problem z głowy :) tereny w koło rózne, bo i pola są i bloki ;)
  • Helpful post
    Fotodetektor

Level 30  
    Antena Televes V Zenit HD ref. 149202

Antena kierunkowa TDT o wzmocnieniu 25dB, Televes ref. 112113
  • Helpful post
    irekr
    Moderator
    Endriu64: Czy jesteś pewny że dobrze podłączyłeś kabel przy symetryzatorze antenowym oraz przy odbiorniku? Antena o którą opiszesz nie jest może zbyt ładna czy ma jakieś specjalne parametry, ale w Twoich okolicach jest całkowicie wystarczająca. Stacje w twoich okolicach pracują w obu polaryzacjach co uzasadnia stosowania takich "pogiętych" dipoli.

Wzmacniacz antenowy w odległości 13 km od RTCN Kosztowy będzie zawsze totalnie przesterowany. 6 nadajników po 60 kw - o drobnicy nie wspomnę - z tej odległości zrobi swoje.
    Sprawdź może dokładnie całą instalację.

Długość kabla ma swój wpływ na siłę sygnału ale bez przesady, to jest tylko 100 MHz i około 15 metrów, tłumienie do pominięcia.

Czy na dachu w bezpośredniej bliskości jest jakiś dostęp internetowy WiFi na 2,4 GHz.
    User removed account
    User removed account  
    irekr
    Moderator
    Przychylam się do wniosku. Nie należy stosować żadnych kabli z bazaru po 60 gr/m.
  • Helpful post
    User removed account
    User removed account  
    irekr
    Moderator
    Swego czasu u znajomego miałem coś podobnego. Na odcinku 30 metrów były dwie przerwy na żyle i trzy na oplocie... no comm
    Endriu64
    Level 19  
    Witam ! a wiec postanowiłem Wam troche pokozać w zdjeciach jak to wszystko wygląda :) Może jeszcze uda się coś poprawić.
    Budynek znajduje się jak na zdjęciu (podpisane 1,2 na nim),

Budynek obok który widać jest wyższy ok 2m, a 1 oznacza zdjęcie komina na którym jest moja antena (zdjęcie robione ze środka, widać z góry kwadratową klape ;) ) Antena jest na wysokości ok, 2,5 metra od dachu bo wyżej nie dosięgłem, a nie bardzo chciałem ruszać antene z naziemnej tv bo juz miałem problemy z jej ustawieniem :D

a 2 to komin drugi z większymi antenami i odbiornikiem internetu.

Jaką antene zewnętrzną ? Lub jak ustawić tą co mam :) .

Kabel jaki jest zastosowany oraz końcówka do urzędzenia:
    Jaką antene zewnętrzną ? Lub jak ustawić tą co mam :) Jaką antene zewnętrzną ? Lub jak ustawić tą co mam :)

Lecz co się okazało. Wkurzyłem się i zabrałem ten wzmacniacz, który łapał słabe fale na zwykłej antenie i podłączyłem pod moją na dachu. O dziwo, nagle wszystke stacje łapie jak należy. Jedynie przy 99,1 chyba są minimalne szumy, ale to musze potestować bo mozliwe, że tylko mi się juz wydawało :)

U góry sprzęt pod który najpierw podłaczyłem i nic prawie nie działało, a ten na dole to ten stanowczo lepszy :) Troche boje sięczy ten kolos nie bedzie zużywał więcej prądu, bo wazy też swoje. Chyba, może polecicie coś niedrogiego tylko do radia ?

Jeżeli macie jakieś rady to chętnie poczytam co zrobić, aby było jeszcze lepiej, o ile może jeszcze może byc :) Wychodzi na to, że w mom przypadku największe znaczenie miało wzmocnienie sygnału na urządzeniu. Dziękuje wszystkim za rady, zawsze to więcej informacji na przyszłość : )
    Endriu64
    Level 19  
    Źle zrozumiałeś, działa w tym samym miejscu, ale na innym sprzęcie.

Tym co jest niżej na zdjęciu. Na urządzeniu której jest wyżej czyli Akira działa tylko kilka stacji.

Czyli tylko zmieniłem odbiornik i działa :)
    User removed account
    User removed account  
    Endriu64
    Level 19  
    Niestety nie ma takiej opcji. Przeszukałem wszystko, dawalem. Auto wyszukiwania i nic. Widocznie sprzęt beznadziejny. Szkoda, bo tam jest dokladnieksza korekta dźwięku, a w tym co odbiera dobrze sa tylko glupie tryby dzwieku. Trzeba będzie coś poszukać niedrogiego ;) chyba, ze pokusze sie o wzmacniacz o ile ma to w ogole sens.
  • Helpful post
    irekr
    Moderator
    Spokojnie... za pewne robisz gdzieś jakiś prosty błąd....

Co odbierasz jak podłączysz do gniazda antenowego kawałek drutu...? Do pierwszego gniazdka z lewej, to pod zatrzaski z tyłu..?
    czy radio jest przełączone na odstęp 100 kHz?