Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Philips AZ1850/12 - CD przerywa

janomo 01 Apr 2015 16:01 2583 5
 • #1
  janomo
  Level 24  
  Zazwyczaj nie piszę w tym dziale choć sprzętu audio naprawiam sporo, ale teraz muszę.
  Radiomagnetofon z CD jak w temacie, podczas odtwarzania płyty CD audio następują krótkie przerwy ( jakby zacięcia ) albo przeskoki. Usterka występuje co kilkadziesiąt sekund, czasem działa dobrze kilka minut - czasem w ciągu 10 sekund zatnie się 3 razy.
  Na pewno nie jest to wina: lasera SF-P101N 16 pin - podmieniony, sprawdzony w innym sprzęcie, silników - podmieniane ( silnik przesuwu lasera zregenerowałem ), taśmy lasera. Zasilanie modułu CD stabilne i dobrze odfiltrowane - do próby podłączyłem zewnętrzny zasilacz.
  A co ciekawe mam 2 dokładnie takie radia z dokładnie tą samą usterką! Jedno mi już leży kilka miesięcy ( klientem jest szkoła i chyba już o nim zapomnieli ).
  W tym pierwszym też zmieniałem na wszystkie sposoby laser, taśmę i silniki - bez skutku.
  Zatem uszkodzona elektronika.
  Zauważyłem że soczewka lasera oprócz ruchu pionowego co chwilę wykonuje skoki w poziomie - jeśli zrobi 1 taki skok to nie ma przerwy w odtwarzaniu bo CD odtwarza MP3 i ma bufor w którym gromadzi około 1 sekundy nagrania. Jeśli takich "szarpnięć" soczewką w poziomie jest więcej jedna po drugiej to wtedy odtwarzanie zacina się lub przeskakuje.
  Może ktoś dysponuje schematem bo ja nie znalazłem.
  Może ktoś podpowie czego się czepiać?
  Od razu zaznaczam - podpowiedzi typu wymień silnik/taśmę/laser są bez sensu - robiłem to wielokrotnie.
  Dziękuję i pozdrawiam.

  Acha, zapomniałem dodać że sprzęt trafił do naprawy bo nie czytał płyt - po wyczyszczeniu lasera jest powyższy objaw. Czyżby "przestawiła" się elektronika gdy był zabrudzony laser?
  Jak było w sprzęcie który już kilka miesięcy leży - nie pamiętam.
 • #2
  mariusz63
  Level 14  
  Witam.
  Miałem podobny przypadek z Philipsem, modelu nie pamiętam. Tam był winny mały kondensatorek elektrolityczny rzędu kilka-kilkanaście uF w obwodzie zasilania (włączania) lasera - był prawie pusty. Po wymianie CD nie zacinał się.

  Pozdrawiam.
 • #3
  janomo
  Level 24  
  Dziękuję za zainteresowanie ale niestety wymiana 2 elek w układzie zasilania lasera i jeszcze tranzystora nic nie dała. Nadal przeskakuje. Klient mówił że sprzęt działał po zakupie około roku dobrze, potem zaczął przeskakiwać/blokować się i w końcu przestał odtwarzać. Reszta opisana w pierwszym poście.
 • #5
  janomo
  Level 24  
  Myślę że tak. Zrób to: laser czysty ( najlepiej wyczyszczona optyka wewnątrz również ), silniki sprawdzone/wymienione.
  Jeśli to nie pomoże to odszukaj na module elektroniki CD pamięć 24C02 - SMD. Zaprogramuj ją samymi FF - CD powinno działać dobrze. Uwaga - pamięć jest przyklejona do płytki drukowanej - jeśli nie masz pamięci na podmianę to trzeba bardzo ostrożnie wylutowywać.