Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Licencja Pulsonix
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik Wifi ESP8266 easyesp Domoticz

VSS 05 Maj 2019 12:40 3753 28
  • Sterownik Wifi ESP8266 easyesp Domoticz

To druga wersja sterownika używaną wraz z Domoticzem. Obecnie 25 podobnych płytek ( z ESP12) pracuje w obiekcie sterując w nim światłami, gniazdkami i innymi urządzeniami elektrycznymi oraz mierzy temperaturę. Sterowanie odbywa się z tabletów i przycisków fizycznych.

Układ jest defaultowy pod płytkę ESP. Na dole 4 wyjścia 230V przez triak sterowane poprzez optotriaki. U góry pierwsze dwa piny to napięcie 3V3 a potem wejścia/wyjścia. Rząd jumperków pod złączem i pomiędzy golpinami służy do konfiguracji czy pin ESP ma byś wejściem czy wyjściem. wyjście może być dodatkowo przepuszczone przez ULN2003 co pozwala na bezpośrednie sterowanie przekaźnikami. Zasilanie 12V (przez białe złącze u góry), może być stałe lub zmienne. Goldpiny pod stabilizatorem pozwalają na wybór napięcia steroującego ULN2003, poniżej piny do RS232 z ESP, z prawej 3 piny do termometru Dallasa, może on np. czytać temperaturę z radiatora który będzie przykręcony do triaków. Diody led sygnalizują zasilanie i cztery zasterowanie triaków. Całość wchodzi w plastikową obudowę możliwa do zapięcia na szynie DIN

Schematu nie ma bo robiłem wszystko w czasie rzeczywistym w eagle.

Sterownik Wifi ESP8266 easyesp Domoticz Sterownik Wifi ESP8266 easyesp Domoticz Sterownik Wifi ESP8266 easyesp Domoticz

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • Licencja Pulsonix
    paluszasty
    Poziom 24  
    Projekt ok. Starannie wykonany.

Ale niestety muszę się przyczepić. Elementy 0805 (bo chyb takie są) to słaby pomysł przy układach 230V. Tutaj niestety dalej warto zastosować elementy przewlekane.
    wniedzie
    Poziom 13  
    Nie bardzo rozumiem, co tej projekt pokazuje. Nie widzę tu żadnej innowacyjności. Chyba tylko to, że autor umie zaprojektować płytkę, chociaż niektóre ścieżki są jakieś koślawe. Bez schematu i pliku z płytką niewiele kto z tego skorzysta. Inna sprawa, że robienie płytki bez schematu wydaje mi się jakimś masochizmem :)
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    wniedzie napisał:
    Inna sprawa, że robienie płytki bez schematu wydaje mi się jakimś masochizmem :)
    Zemści się dopiero po jakimś czasie, gdy coś się uszkodzi. Brak dokumentacji (nawet jak się robi dla siebie) mści się po dwakroć:
    a. Przypomnienie sobie "co ja tu nakombinowałem?"
    b. Szukanie uszkodzenia możliwe jest dopiero po zrysowaniu schematu z natury. (oczywiście pomijam ewidentne - widoczne z daleka - uszkodzenia takie jak np. spalenie PCB z elementami.)
    andrzejek23
    Poziom 18  
    Sorry za złośliwość, ale ta płytka wygląda jak rysowana w pośpiechu w Paincie. Ścieżki prowadzone są pod różnymi kątami, nie dało się włączyć przyciągania do siatki?
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    andrzejek23 napisał:
    Ścieżki prowadzone są pod różnymi kątami,
    To akurat najmniejszy problem. Dla mnie na projekcie PCB występuje dość poważny błąd - czemu jest ścieżka pod nogami optotriaków? Z tego co wiem, to przestrzeń pomiędzy wejściami a wyjściami sterującymi triakiem winny być puste - nie powinno się tam prowadzić żadnych ścieżek?
  • Licencja Pulsonix
    Galareta
    Poziom 21  
    398216 Usunięty napisał:
    Czemu jest ścieżka pod nogami optotriaków? Z tego co wiem, to przestrzeń pomiędzy wejściami a wyjściami sterującymi triakiem winny być puste

Tym bardziej, że robił płytkę dwustronną i było nad optotriakiem miejsce na tą ścieżkę. Dodatkowo ja raczej staram się tam przestrzeń wyfrezowaną dodać, jednak 230V + jakieś przepięcia, wilgoć, kurz itd;)

Krzywo ścieżki to tylko estetyka;P rezystory 0805 nie są przystosowane do 230V, chyba nawet 1206 jak kiedyś sprawdzałem się nie nadawały do 230V. Maksymalne napięcie pracy dla 1206 to 200V, a dla 0805 to 150V. Mogę się mylić, bo pisze z pamięci.

Jaka jest przewaga ESP32 nad 8266 w zastosowaniu z easyesp.

Dobrze Ci się tak robi bez schematu? Przecież jak masz schemat to Eagle cie pilnuje aby to jakoś szło sensownie i się zgadzało na PCB;)
    paluszasty
    Poziom 24  
    Dla mnie po za tymi elementami 0805 i faktycznie tą ścieżka pod optotriakiem to dużych problemów nie ma.
    Ścieżki prowadzone są pod różnymi kątami faktycznie mało estetycznie ale niczego to nie zmienia.
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    Galareta napisał:
    Dobrze Ci się tak robi bez schematu?
    Szczerze mówiąc mnie również się coś takiego przytrafia - ale tylko w prostych /trywialnych układzikach.
    Przykładowo prostownik plus stabilizator rysuję "z pamięci".
    Najczęściej jednak rysuję ścieżki i ustawiam elementy w oparciu o papierowy (nie z Eagle) schemat. Dla mnie jest tak prościej i... szybciej - nie muszę szukać odpowiadających mi bibliotek (każdy wie, że często trudno się połapać jak taki element z biblioteki - przy ściąganiu ich do rysowania schematu - wygląda).
    A jak już mam opracowany układ ścieżek to tworzę odpowiedni plik już ze wszystkim - rysunkiem ścieżek, wzorem do termo-transferu i schematem. Często też nanoszę nań jakieś dodatkowe informacje - dla łatwiejszej orientacji "co to też miałem na myśli".
    khoam
    Poziom 30  
    Galareta napisał:

ESPEasy32 jest na razie w fazie eksperymentalnej. Autor użył ESP8266 (ESP-12).
    radiosimon
    Poziom 28  
    Skoro TO steruje gniazdkami to gdzie jakieś MOVy, gasik RC? Rezystory polaryzujące bramkę triaka zdecydowanie zbyt małej mocy, osobiście daję 1W. Nie zachowana odległość pomiędzy 230V a układem (ścieżka pod optotriakami aż się prosi o poprowadzenie "na zewnątrz").
    Slawek K.
    Poziom 30  
    khoam napisał:
    Galareta napisał:

ESPEasy32 jest na razie w fazie eksperymentalnej. Autor użył ESP8266 (ESP-12).

Pomijając to co koledzy wyżej napisali o płytce, to kolega autor nawet nie ma pojęcia co użył, bo faktycznie na fotkach jest 8266 a w tytule ESP32.

Pozdr
    VSS
    Poziom 21  
    odpisuję na pytania:

"Elementy 0805 (bo chyb takie są) to słaby pomysł przy układach 230V"

25 podobnych plytek pracuje od ponad roku i steruje budynkiem, nigdy nie było żadnych problemów. działają i żaden jeszcze się nie przepalił. oprócz tego pracuje około 50 układów wykonawczych w takim samym układzie podmienionych w miejsce przkaźników RM81. tez zawierają optotriak, triak i elementy smd.
    0805 mają max napięcie 150V a są dwa w układzie i zasilają tylko optotriak w celu wykrywania zera, prąd płynący przez nie jest bliski zeru.

"Nie bardzo rozumiem, co tej projekt pokazuje. Nie widzę tu żadnej innowacyjności."

trudno przy tak prostej rzeczy o jakąkolwiek "innowacyjność". na jaką liczyłeś ?

"Bez schematu i pliku z płytką niewiele kto z tego skorzysta. Inna sprawa, że robienie płytki bez schematu wydaje mi się jakimś masochizmem :)"
    "Brak dokumentacji (nawet jak się robi dla siebie) mści się po dwakroć: "

ja to rysowałem z głowy bo układ jest praktycznie tak prosty, że nie było potrzeby rysowania schematu, mogę go na kartce narysować w 5 minut jak ktoś chciałby zobaczyć. na rysowanie w eagle nie miałem czasu.

"Ścieżki prowadzone są pod różnymi kątami, nie dało się włączyć przyciągania do siatki?"

Rysowałem tak jak mi się podobało, w żaden sposób nie wpłynie to na pracę układu.

"czemu jest ścieżka pod nogami optotriaków?"

jakoś nie przewidywałem problemów z ta ścieżką ale potwierdzam, mogłoby jej tam nie być.

"Dobrze Ci się tak robi bez schematu? Przecież jak masz schemat to Eagle cie pilnuje aby to jakoś szło sensownie i się zgadzało na PCB;)"

jeszcze w życiu nie narysowałem żadnego schematu w eagle :) a zrobiłem już wiele płytek które działają do dziś. schematy mam w głowie albo narysowane na kartce i zeskanowane.

"Skoro TO steruje gniazdkami to gdzie jakieś MOVy, gasik RC?"

nie zauważyłem aby układ gasikowy był w tym zastosowaniu potrzebny. w 90% te sterowniki zapalają lampami LED o mocach 10-50W.

"bo faktycznie na fotkach jest 8266 a w tytule ESP32"

mój błąd, poprawiłem
    andrzejek23
    Poziom 18  
    VSS napisał:
    25 podobnych plytek pracuje od ponad roku i steruje budynkiem, nigdy nie było żadnych problemów. działają i żaden jeszcze się nie przepalił

A mogę zapytać, czy to jest czyjś czy Twój prywatny budynek? Tak z ciekawości...
    VSS
    Poziom 21  
    andrzejek23 napisał:
    VSS napisał:
    25 podobnych plytek pracuje od ponad roku i steruje budynkiem, nigdy nie było żadnych problemów. działają i żaden jeszcze się nie przepalił

A mogę zapytać, czy to jest czyjś czy Twój prywatny budynek? Tak z ciekawości...

prywatny budynek
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    VSS napisał:
    25 podobnych plytek pracuje od ponad roku i steruje budynkiem, nigdy nie było żadnych problemów. działają i żaden jeszcze się nie przepalił. oprócz tego pracuje około 50 układów wykonawczych w takim samym układzie podmienionych w miejsce przkaźników RM81. tez zawierają optotriak, triak i elementy smd.
    Możliwe. Jednak rezystor SMD ma tę wadę, ze jest po prostu fizycznie krótszy i może przebić. Nie bez powodu w większości aplikacji jest na to zwrócona uwaga. Innymi słowy: "Dopóty dzban wodę nosi...", a jak już mu się to"ucho" urwie to istnieje prawdopodobieństwo dużo większych uszkodzeń.
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    radiosimon napisał:
    Skoro TO steruje gniazdkami to gdzie jakieś MOVy, gasik RC? Rezystory polaryzujące bramkę triaka zdecydowanie zbyt małej mocy, osobiście daję 1W. Nie zachowana odległość pomiędzy 230V a układem (ścieżka pod optotriakami aż się prosi o poprowadzenie "na zewnątrz").

MOV, lub gasik nie zawsze są potrzebne, zależy czym to steruje. Weź też pod uwagę, że płytka ma soldermaskę, odstęp pomiędzy tą ścieżką, a stroną "gorącą" jest wystarczający, chociaż jasne, jeśli by się dało ją poprowadzić na zewnątrz to czemu nie.
    VSS napisał:
    "Elementy 0805 (bo chyb takie są) to słaby pomysł przy układach 230V"

0805 mają max napięcie 150V a są dwa w układzie i zasilają tylko optotriak w celu wykrywania zera, prąd płynący przez nie jest bliski zeru.

Jednak rozważ wzięcie na przyszłość tej uwagi kolegów do serca. Rezystory SMD jakie użyłeś się nie za bardzo nadają do takich celów. Zbyt niskie napięcie przebicia, ty masz tam 324V międzyszczytowo, czyli nawet więcej niż dopuszczalne dla dwóch rezystorów. Poza tym węglowe tego typu mają cieniutką warstwę rezystywną, która ulega w takich warunkach pracy uszkodzeniu.
    Dariusz Goliński
    Poziom 22  
    A możesz coś napisać na temat samego softu skoro hardware mamy już obgadany ?
    VAblog
    Poziom 6  
    I tego jak wygląda system sterowania? Z każdym ESP musisz łączyć się niezależnie by sterować jego wyjściami?

Co do rezystorów w obudowie 0805, koledzy mają racje, zresztą świetnie wyjaśnił to użytkownik tmf.
    VSS napisał:

One nie służą do zasilania optotriaka, tylko ograniczenia prądu bramki triaka. Pisząc że ten prąd jest względnie niski masz rację, ale mimo tego przy obudowach tej wielkości może mieć to znaczenie. Zazwyczaj wartość znamionowa rezystorów w obudowie 0805 wynosi 0,125 W. Nie podałeś wartości rezystancji dla tych elementów, na schemacie byłoby to widać. Moc która wydziela się na tych rezystorach w postaci ciepła, obliczysz ze wzoru P = U^2 / R. Zakładając że wartość skuteczna napięcia w sieci zgodnie z normami może sięgać 253 V oraz to że zastosowałeś szeregowe połączenie dwóch rezystorów, jako U możesz podstawić U = 253 / 2. Patrząc na wartość znamionową napięcia dla tych rezystorów, nie możesz użyć wartości skutecznej napięcia w sieci energetycznej. Musisz obliczyć maksymalną wartość chwilową która teoretycznie wystąpi w szczycie sinusa (tzw. amplituda) Um = U *Pierwiastek(2) = 253 V *1,41 = 358 V. Czyli dwa rezystory połączone szeregowo o wartości znamionowej napięcia 150 V nie spełniają tego kryterium.

Koledzy też zwrócili uwagę na ścieżki pod optotriakami, powinieneś tego unikać, a widać że bez problemu się dało.

Od siebie dodam że 25 sztuk układów pracujących w jednym obiekcie, nie jest dużą próbą. Zwłaszcza że w jednym obiekcie pracują w podobnych warunkach, wartość napięcia jaką do nich przyłączasz jest podobna, a może być tak, że ten obiekt jest bardzo oddalony od stacji transformatorowej np. może znajdować się na samej końcówce linii, a tam zgodnie z normami wartość skuteczna napięcia może wynieść tylko 207 V. Tylko w niektórych lokalizacjach mogą się ujawnić błędy w projekcie. Przykład z firmy w której pracuje, zaczynając wysyłać urządzenia do Holandii wyszły problemy, które nie ujawniły się w innych krajach. Przyczyną były przepięcia, które tam występują częściej i o wyższej wartości, przez specyfikę systemu energetycznego.
    ditomek
    Poziom 20  
    Ktoś kto chce wykonać automatykę budynkową w oparciu i ESP i R-Pi spotyka na swojej drodze spory problem w postaci sprzętu. Co z tego ze w internecie jest milion przykładów jak to zrobić skoro wszystkie opierają się o płytki stykowe i jedną żarówkę 230v podłączona kabelkami na biurku przez chińskie moduły przekaźnikowe. Twoja płytka to próba wykonania tego (moim zdaniem) najtrudniejszego elementu tej układanki.
    Nie będę tutaj wytykał że ścieżka źle wygięta. Nie czepiam się też ścieżek pod optotriakami. Faktycznie te rezystory do poprawy. Nieobecność układu gasikowego dla mnie tez nie jest problemem. Należy tylko wspomnieć ze jego obecność podnosi funkcjonalność urządzenia ale nie jest bez wpływu na wymiary płytki. Pokaż jak to wygląda w obudowie. Dla mnie osobiście estetyka jest ważna ale wolałbym móc ocenić ją jako całość. Otwieram szafę i co widzę? Czy stosujesz te moduły pojedynczo czy w grupach po kilka? Zakładam, że na obudowie nie masz żadnych ledów ani wyświetlaczy.
    Generalnie oceniam projekt jako udany i gratuluje wykonania.
    Linoge
    Poziom 26  
    Daję nadzieję że będzie działać :).
    Rozważ w przyszłości usunięcie nie używanych padów od ESP. Pozwoli to poprowadzić ścieżki normalnej grubości. Również ESP nie jest wyposażone w RS232 tylko UART'a. Brak schematu i tak się zemści przy uruchamianiu albo po aktualizacji EE. Przewidujesz jakieś inputy ? Tablety fony są fajne do momentu jak maja zasilanie.
    Z ciekawości ile masz elementów sterowanych przez domoticza ? Bo umie tych urządzeń kilkanaście i już mnie drażni przewijanie stron żeby znaleźć odpowiedni przełącznik.
    VSS
    Poziom 21  
    Foto działających modułów zrobię dziś to wkleję.

Napis RS232 jest skrótem myślowym aby było wiadomo co na tych pinach jest.
    Schemat mogę sobie w każdej chwili narysować.
    Inputy są u góry, piny konfiguruje się zworkami, możesz tak pozwierać, że będą to inputy idące na esp lub outputy wychodzące. Jak zewrzesz w drugą stronę wtedy są outputy idące przez ULN2003.

Obecnie pracuje około 25 płytek, starsza wersja miała wlutowany ESP12, steruje około 60 outputami, w pomieszczeniach wiszą tablety które sterują urządzeniami w pomieszczeniu. jest też duży tablet zbiorczy do sterowania wszystkim. w każdym tablecie mogę zasterować innymi urządzeniami w innym pomieszczeniu. sceny załatwiają wiele "ruchów" typu gaszenie wszystkiego lub zapalanie tego co potrzebne.
    Na tabletach jest zainstalowane oprogramowanie ImperiHome ale teraz będę zmieniał na HomeHabit, powoli się rozwija i widzę większe możliwości, poza tym steruje bezpośrednio Domoticzem.

Link
    Linoge
    Poziom 26  
    Rozwiązałeś jakoś inteligentnie ładowanie tych tabletów przez indukcję, czy kabelek na stałe ? Tablety umią się podświetlić same kiedy ktoś jest w pobliżu czy trzeba macać ?
    Schemat w każdej chwili tak ale teraz i za dwa tygodnie, ale za dwa lata przy odrobinie szczęścia będziesz się drapał po głowie jak to zrobiłeś i gdzie jest ten I/O podłączony. Niestety przywracanie configów w espeasy nie jest takie różowe jakby się mogło wydawać.
    VSS
    Poziom 21  
    Kabelek na stałe, nie kombinowałem zbędnie. W tabletach działa soft co gasi ekran po minucie i wykrywa przez kamere ruch, zbliżenie reki powoduje rozświetlenie się ekranu.

do espesay już się przyzwyczaiłem :D nie jest najlepszy soft ale daje radę.

poniżej foto jednej z rodzielni z sterownikami w obudowach, drugie zdjęcie to moduły włożone zamiast przekaźników RM81 w podstawki - sterują lampami.

Sterownik Wifi ESP8266 easyesp Domoticz Sterownik Wifi ESP8266 easyesp Domoticz
    Linoge
    Poziom 26  
    Nie wygląda źle. Zrobiłeś jakąś redundancję dla WiFi ?
    ditomek
    Poziom 20  
    @VSS zainspirowałeś mnie tymi "przekaźnikami"
    Będę starał się wykombinować coś podobnego ale chciałbym aby elementy na których będzie 230v nie były na wierzchu. Jak to się uda to będzie super.
    Zapytam tylko o złącza jakie wlutowałeś do płytki żeby pasowały do gniazda przekaźnika.
    Te radiatory przy tyrystorach. Jaka moc tam przełączasz?
    VSS
    Poziom 21  
    nie ma redundancji dla wifi, w przypadku awarii modułu (było jedno takie zdarzenie przez 2 lata) wymieniam cały moduł, konfiguracje każdego modułu mam spisaną w pliku i porobione screenshoty. wypinasz zielone wtyczki, wpinasz nowy moduł i za 10 minut działa. w przypadku śmierci AP moduły po minucie stawiają swojego AP i można się do nich dostać. w budynku pracują dwa AP o tym samym SSID na różnych kanałach, jak uszkodzi się jeden to moduły przelogują się na działający

rysunek płyki "przekaźnikowej" mogę znaleźć w eagle. układ jest prosty jak budowa cepa ale działa zaskakująco dobrze, jak widać pracuje też na rezystorach SMD :D jest na płytce miejsce na układ gasikowy RC. od spodu są zwykle goldpiny. z tego co pamiętam wymiary idealnie pasują do calowego rozstawu. radiatory na triakach pozwalają na przełączanie do 2kW. te moduły przełączają gniazda w kuchni: czajnik, mikrofala.