Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Loewe Opta Apollo Stereo - Przegrzewające się lampy EL84

dostojny.kocur 10 Kwi 2015 16:08 2805 36
  • #1 10 Kwi 2015 16:08
    dostojny.kocur
    Poziom 15  

W moim radiu przegrzewają się dwie lampy EL84.
    Kondensatory w radiu całe, żaden nie jest wybrzuszony czy wylany,
    radio wyczyszczone z kurzu
    Dźwięk jest czysty i głośny, słychać tylko minimalne szumy w tle, jednak myślę że wynika to z anteny, braku dobrego ustawienia lub z wieku kondensatorów.
    Nie wiem jaką dokładnie temperaturę mają lampy, jednak po około dwóch minutach grania lampy dość mocno parzą w ręce w ich połowie
    Dodam też że lampa lewa żarzy się troszkę bardziej niż prawa
    Reszta lamp nie jest zbyt gorąca, stąd moje obawy.
    Na fotografii zaznaczyłem grzejące się lampy.
    Szukałem informacji w internecie, lecz nie znalazłem żadnych pewnych odpowiedzi.
    Mam jeszcze jedno pytanie, ile mniej więcej (nie wymagam dokładnej wyceny) kosztowałaby wymiana i regeneracja wszystkich kondensatorów w tym radiu?

• #2 10 Kwi 2015 16:46
    fzyga43
    Poziom 17  

Lampy mocy jakimi są EL84 w czasie normalnej pracy nagrzewają się. Dopuszczalna temperatura bańki wynosi 220-240 st. C. Jeżeli możesz to sprawdź wartość prądu anodowego. Jeżeli przy istniejącym napięciu anodowym moc wydzielana na anodzie nie przekracza 12W wszystko jest OK.

• #3 10 Kwi 2015 17:57
    dostojny.kocur
    Poziom 15  

@fzyga43
    Niestety nie mam takiego sprzętu
    Dzięki że mnie uspokoiłeś, mam rozumieć że ta lampa ma być tak gorąca i ma parzyć?
    Jeszcze jedno, jak długo mogę mniej-więcej korzystać z radia do czasu ochłodzenia lamp?

• #4 10 Kwi 2015 19:13
    aksakal
    Specjalista - urządzenia lampowe

Zmierz napięcie na 3 nóżkach lamp. W obu lampach napięcia powinny być jednakowe. W trakcie pracy lampy grzeją się, jak napisał kolega, więcej 200 stopni i czas pracy przy takiej temperaturze jest nieograniczony. Nie należy tylko zamykać wentylacyjnych otworów tylnej przykrywki.

• #5 10 Kwi 2015 19:22
    dostojny.kocur
    Poziom 15  

Jeżeli rozumiem, masz na myśli zwykły multimetr?
    Jeżeli wejdę w posiadanie takiego urządzenia to zmierzę. Dzięki wam za pomoc, bo myślałem że taka temperatura może uszkodzić lampę.
    Wiesz może coś na temat drugiej części mojego tematu?
    "ile mniej więcej (nie wymagam dokładnej wyceny) kosztowałaby wymiana i regeneracja wszystkich kondensatorów w tym radiu?"

• #6 10 Kwi 2015 19:35
    aksakal

Ci kategorycznie nie rekomenduję zmieniać wszystkie kondensatory, zmarnujesz radioodbiornik. Można zamienić tylko elektrolity kondensatory.

• #7 10 Kwi 2015 19:42
    dostojny.kocur
    Poziom 15  

@aksakal
    Cieszy mnie to, bo oszczędzę sobie zmartwień.
    Czytałem na wielu stronach o starych radiach i zawsze pojawiała się porada o wymianie kondensatorów lub ich regeneracji, stąd moje przypuszczenia.
    Elektrolit rozumiem dodaje się do tych trzech kondensatorów elektrolitycznych za pomocą korka na górze?

• #8 10 Kwi 2015 20:19
    aksakal

Regeneracja kondensatorów odbywa się przy wlaczeniu na nich napięcia. 3-5 dni włączaj radioodbiornik na 2-4 godzinę i będzie ci regeneracja. Lecz, myślę, elektrolitom kondensatorom to mało pomoże. Radioodbiornik ma dużo lat i kondensatory elektrolity mogły utracić część pojemności.Na twoim zdjęciu nie widzę kondensatorów elektrolitów, myślę oni znajdują się z dołowi czy ich zamyka transformator .

• #9 10 Kwi 2015 20:30
    dostojny.kocur
    Poziom 15  

@aksakal
    Czyli nie powinienem nic robić z kondensatorami? Chciałbym aby radio posłużyło przez następne kilka lat.

• #10 11 Kwi 2015 05:42
    aksakal

Kondensatory stałej pojemności, za wyjątkiem elektrolitów, zamieniać nie należy . Kategorycznie nie rekomenduje się zamieniać kondensatory, które wykorzystują się w wejściowych, heterodynach konturach i filtrach pośredniej częstości - to wywoła przemianę ich częstości .Takie kondensatory zamieniają się tylko przy 100 procentowym gwarancja, że oni są niesprawne. Każdy kondensator ma swoją pojemność ( tolerancie). Po zamianie kondensatorów należy nastrajać cewki na odpowiednią częstość, a dla tego jest potrzebny generator. Niesprawny kondensator ( przebity czy który ma upływ ) zawsze narusza reżim tej kaskady, gdzie on wykorzystuje się . A sprawny kondensator zamieniać nie ma sensu . Chcę ciebie ucieszyć - te kondensatory zabezpieczą normalne funkcjonowanie radioodbiornika jeszcze nie jeden dziesiątek lat.

• #11 11 Kwi 2015 08:07
    piotrekjjj
    Poziom 17  

Tak, tylko nie zmieniając choć dwóch papierowych kondensatorów sprzęgających można zwykle przyjąć, że EL84 dość szybko padną.
    Choć może zakładali już lepsze od lat 60., przydałoby się jakieś zdjęcie od spodu chassis...

• #12 11 Kwi 2015 09:24
    aksakal

Kolega, piotrekjjj !Stosunkowo dwóch papierowych kondensatorów sprzęgających.Obrażenie tych kondensatorów w okamgnienie będzie miało wpływ na reżim wyjściowych lamp i przemianę jakości dźwięku ( przy upływie ) czy całkiem poruszy ten reżim ( przy przebiciu) ), czego nie zauważyć będzie niemożliwie. Nawet współczesny kondensator może otrzymać obrażenie, kto może gwarantować jego idealność. Ja reanimowal radioodbiorniki 30 lat ubiegłego stulecia, gdzie wykorzystywały się papierowe kondensatory . Wszyscy oni byli sprawne . I często zamieniał kondensatory 80-90 lat. Który element upadnie i w który czas nie zgadnie nawet Cyganka.

• #13 11 Kwi 2015 09:36
    dostojny.kocur
    Poziom 15  

Oto i zdjęcia dolnego chassis.
    Lepszych zdjęć wykonać niestety nie mogę.

• #14 11 Kwi 2015 09:59
    aksakal

Kolega, Nitro 36 ! Nie znam który masz doświadczenie w reanimacji lampowych radioodbiorników . Toż przepraszam, lecz chcę ci rekomendować taką metodę - nigdy nie zmieniaj za 1 raz więcej 1 elementu. Zamienił element - sprawdź radioodbiornik . Jeśli zamienisz za 1 raz wszystkie elementy, włączysz radioodbiornik, a on nie funkcjonuje, poszukiwanie uszkodzenia będzie bardzo ciężkie.

• #15 11 Kwi 2015 10:11
    vodiczka
    Poziom 42  

Nitro_36 napisał:
    Mam jeszcze jedno pytanie, ile mniej więcej (nie wymagam dokładnej wyceny) kosztowałaby wymiana i regeneracja wszystkich kondensatorów w tym radiu?
    Rozumiem, że kolega wszedł po raz pierwszy w posiadanie starego lampowca i jest pełen obaw i dobrych chęci, jeżeli jednak:
    Nitro_36 napisał:
    Dźwięk jest czysty i głośny, słychać tylko minimalne szumy w tle
    to proponuję niczego nie wymieniać, niech nadal gra czysto i głośno.
    Czy ten szum słychać niezależnie od ustawienia siły głosu, czy przy wyciszeniu do zera też szumi i czy to jest szum czy brum (charakterystyczny przydźwięk sieci o niskiej częstotliwości)?
    Nitro_36 napisał:
    Elektrolit rozumiem dodaje się do tych trzech kondensatorów elektrolitycznych za pomocą korka na górze?
    kondensator to nie akumulator, nie uzupełnia się elektrolitu :)

• #16 11 Kwi 2015 10:13
    dostojny.kocur
    Poziom 15  

@vodiczka
    Tak, przy wyciszeniu też lekko szumi.

• #17 11 Kwi 2015 10:26
    aksakal

Jeśli przy minimalnej głośności jest brum, to to tylko potwierdza to, co należy zamienić kondensatory elektrolityczny filtru prostownika anodowego napięcia. Jeśli brum nie słyszalny z odległości 0,5- 1 metr, to i kondensatory można nie zamieniać. Przy maksymalnej głośności nawet bez anteny powinien być słyszalny szum na wszystkich diapazonach. Goreje jeśli tego szumu nie ma.

• #18 11 Kwi 2015 10:41
    dostojny.kocur
    Poziom 15  

Głowę muszę przyłożyć kilka cm do maskownicy głośnika aby słyszeć szum (właściwie to taki jakby pulsujący bas).
    Po oddaleniu się i mocnym natężeniu słuchu (pomieszczenie jest idealnie ciche) coś tam niby słychać
    W razie czego mogę dodać próbkę głosu z odległości kilku cm od maskownicy na mail.
    EDIT. Tak, to jest zdecydowanie brum.

• #19 11 Kwi 2015 11:59
    aksakal

Sprawdź reakcję radioodbiornika na podłaczanie anteny na wszystkich diapazonach i zdolność przyjmować rozgłośnie.Na długich falach orientuj się na 1 program PR, a na FM na przyjęcie nadajników, które znajdują się w promieniu 40-50 km. Poziom brumu jest absolutnie normalny i zmieniać elementy nie należy.Jeśli pojawi się możliwość, to, jak już napisałem, zamień kondensatory filtru prostownika anodowego napięcia.I popamiętaj moje słowa, jeszcze żadnemu fachowcowi nie udało się polepszyć parametry radioodbiornika bez stosowania odpowiednich przyrządów ( generator, oscyloskop, miernik rezonansu, woltomierz, miernik poziomu wyjścia ) . Jeśli kto to mówi, że jemu to udało się - on mówi nieprawdę.

• #20 11 Kwi 2015 12:07
    dostojny.kocur
    Poziom 15  

Jedyne radio jakie odbiera ten odbiornik to PR 1 na LW i jakieś chińskie, i amerykańskie na falach KW. Nie wiem jak odbierać fale FM (o ile w ogóle się da)
    Mam dodatkowo jakąś małą antenkę na kablu, jakby sprężynkę, ale ona po podłączeniu do wejścia antenowego o mniejszym rozstawie nic nie daje. Na MW i tak wiem że nic już nie odbiorę, a UKW w ogóle nie reaguje.

• #21 11 Kwi 2015 13:09
    aksakal

Na LW i MW można wykorzystać wbudowaną magnetyczną antenę. Lecz ona ma niską efektywność i przeznaczona dla przyjęcia potężnych radionadajników, lecz pozwala zmniejszyć poziom przeszkód . Lepiej wykorzystać zewnętrzną antenę, co najmniej pokojową antenę pod sufitem długością 3-4 metry.Względem nadajników FM .Tu ja ci niczym pomóc nie mogę. Musisz sam wyjaśnić czy są w promieniu 40-50 km takie nadajniki i na której częstości oni przekazują. To nie ciężko . Dla tego wystarczy spytać właścicieli samochodowych radioodbiorników czy sąsiada, który ma radioodbiornik FM diapazonu.

Dodano po 7 [minuty]:

Dla FM radioodbiornik też ma wbudowaną antenę, na zdjęciu widać symetryczny kabel podłaczania tej anteny. Lecz efektywność tej anteny zależy od materiału, który jest wykorzystany przy budownictwie domu . Najniższa efektywność w domach z betonu, w którym jest wykorzystana żelazna armatura.

• #22 11 Kwi 2015 13:18
    dostojny.kocur
    Poziom 15  

@aksakal
    Według strony RMF w odległości około 30-35 kilometrów ode mnie znajduje się ich nadajnik i nadaje z częstotliwością 91,5mHz
    Co mam zrobić aby odbierać ten sygnał na moim odbiorniku (wystarczy wbudowana antena czy może zbudować własną) oraz na jakich falach szukać tej stacji.

Do którego otworu mam podłączyć antenę?
    Kiedy jest wpięta do otworu tego co na zdjęciu nie da się odbierać nic na UKW (prawdopodobnie na tym trzeba odbierać FM)

• #23 11 Kwi 2015 13:46
    aksakal

Częstość 91,5MHz - UKF diapazon. Granica UKF twojego radioodbiornika - 87-100MHz. Ten nadajnik musi przyjmować twój radioodbiornik. Włącz UKF diapazon i sprawdź reakcję odbiornika na podłaczanie i odłączenie wbudowanej anteny.

• #24 11 Kwi 2015 13:51
    dostojny.kocur
    Poziom 15  

Nie dzieje się nic, naciskam przycisk UW i mogę jeździć po skali bez żadnych oznak sygnału.
    Jedynie pomiędzy 91 a 92 mHz pojawia się ledwo słyszalny szum.

• #25 11 Kwi 2015 14:53
    aksakal

Spróbuj w zamian wbudowanej anteny włączyć kabel długością 1,5 - 2 metry i eksperymentować z przemianą jego położenia. Tylko spróbuj reakcję na włączenia kabla do każdego gniazda . Na jednym z gniazd głośność nadajnika może być większa.Prawdopodobnie, że szum między 91-92 MHz i jest sygnał nadajnika.

• #26 11 Kwi 2015 15:56
    dostojny.kocur
    Poziom 15  

@aksakal
    Czyli próbować wkładać kabel do wejścia z mniejszym jak i z większym rozstawem złącz?
    Na czym polega różnica między jednym a drugim?

• #27 11 Kwi 2015 17:36
    aksakal

Nabierz w rządku poszukiwania Google - LAMPOWA GLOWICA UKF, przeczytaj publikacje i otrzymasz odpowiedzi na wszystkie swoje pytania. Przy czym, wszystko że przeczytasz będziesz pamiętał długi czas, a że powiem ci - zapomnisz przez kilka dni.

• #28 11 Kwi 2015 18:28
    kris8888
    Poziom 26  

Nitro_36 napisał:

Czyli próbować wkładać kabel do wejścia z mniejszym jak i z większym rozstawem złącz?
    Na czym polega różnica między jednym a drugim?

Mniejszy rozstaw jest dedykowany dla zakresu UKF, a szerszy dla zakresów AM, czyli długich (LW), średnich (MW) i krótkich (KW).
    W gniazdo antenowe UKF może być włączona wbudowana antena (kawałek przewodu symetrycznego zakończonego wtyczką) albo zewnętrzna antena. Nawet na tej wbudowanej powinieneś jednak coś odebrać w pasmie UKF. Jeśli nic nie odbierasz, albo jedynie śladowy sygnał jakiejś stacji to albo lampa ECC85 w głowicy UKF już zużyta albo cały tor UKF mocno rozstrojony. Zacząłbym od podmiany lampy w głowicy.

• #29 11 Kwi 2015 18:48
    aksakal

Jeśli masz lampę ECC85 to spróbuj zamienić.Lecz nie rekomenduję obracać rdzenia cewek, owak Glowice przyjdzie koniec.

• #30 11 Kwi 2015 19:06
    dostojny.kocur
    Poziom 15  

Dodam że z doniesień osoby która miała to radio wcześniej, w Niemczech (dokładnie w Hannoverze) bez problemu odbierało stacje FM.
    EDIT. Jeżeli chodzi o tą małą lampę obok wejść antenowych to nie wiem co to za lampa. Nazwa kompletnie starta.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME