Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Toyota Yaris I 2002 1.3 VVTI - Rozregulowany bieg jałowy

helmud7543 30 Apr 2015 10:30 7107 0
    helmud7543
    Level 43  
    Jest taki problem z Yariską kolegi - w tych samochodach silnik ma bardzo niskie wolne obroty (sam nawet kiedyś pytałem na forum tylko o wersję 1.0). Właściciel chciał sobie je podnieść regulując mechanicznie przepustnicę (jak się dobrze orientuję śrubką od regulacji położenia początkowego). Efektem jest rozregulowanie biegu jałowego w taki sposób, że po przegazówce i puszczeniu pedału gazu obroty skaczą. A przynajmniej tak się dzieje po kręceniu śrubką.

Teraz jest pytanie - czy można w domowych warunkach ponownie skalibrować układ?

Udało mi się znaleźć takie informacje:
    1. W tych silnikach od wolnych obrotów jest osobny zawór (jeszcze nie rozkręcałem więc nie wiem, widzę jedynie że sama przepustnica jest połączona z pedałem gazu linką) sterowany elektronicznie. Przepustnicy się nie rusza.
    2. Kalibracja wolnych obrotów jest automatyczna, można ją przyspieszyć resetując ECU, uruchamiając silnik i zostawiając go na biegu jałowym do załączenia wentylatora chłodnicy.
    Robiliśmy tak, jednak układ nie jest w stanie się skalibrować, przypuszczam że z powodu rozregulowanej przepustnicy. Jak teraz ustawić poprawnie przepustnicę? Da się to zrobić czy tylko serwis?