Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Turbo oświetlenie rowerowe

28 Maj 2015 03:13 1839 4
  • Poziom 9  
    Witam

proszę o poradę odnośnie mojego projektu, który wymyśliłem i dla zabawy/nauki chcę niskim kosztem wykonać.

Mam pacjenta - rower z dynamem w piaście (SHIMANO), fabrycznie była w przedniej lampce zwykła żarówka, ale często się przepalała i słabo świeciła, tył to 1x LED 5mm + goldcap, ale tyłem się nie chce zajmować - jest w porządku.

Postanowiłem przerobić przód na LED. Pomierzyłem dynamo (dawało ok 35V AC przy jeździe 20km/h)

Kupiłem w sklepie internetowym diodę 1W biała ciepła, jakąś soczewke, podkład pod LED, układ 7905, mostem Gretza, kondensatory i rezystory. Diody marki dioda, soczewki marki soczewka, ale naprawdę nie chce pchać się w super jakość, diody Cree, szklane soczewki itd, bo to co jest świeci fajnie (jazda po mieście wieczorem)

Poskładałem, polutowałem to wszystko, zamontowałem i efekt był świetny w porównaniu do tego co było fabrycznie. Rower jeździ już kilka miesięcy z tym sprzętem i wszystko gra, ale postanowiłem pójść krok dalej. Dlaczego?

1. Wyczytałem, że 7905 + rezystory to bardzo marny/żaden "driver" LED. Mega straty energii idące w ciepło, cięzko się pedałuje.
    2. Brak podtrzymania światła podczas postoju.
    3. Brak automatycznego włączania oświetlenia po zmroku

Chciałbym w/w problemy wyeliminować w ten sposób:

1. Zamontować driver 1x1W LED
    2. Zamontować 2x Li-Ion 18650 UltraFire + ładowarka
    3. Zastosować Atmel ATiny z fotorezystorem (tak wiem, że to przesada, ale to projekt do zabawy/nauki)

Jak to ma działać?

Chciałbym zamienic 7905+rezystory regulowaną przetwornicą DC-DC na układzie LM2596 (5zł na allegro) i mostkiem Gretza w celu uzsyskania 5V DC z dynama, czyli będzie duuuuży zysk na sprawności układu, bo połowa energii nie pójdzie w atmosferę

Link

Chciałbym ładować ogniwa 18650 z dynama podczas jazdy podłączając taką ładowarkę Li-Ion na układzie TP-4056 do wyjścia przetwornicy:

Link

Dodatkowo chciałbym mieć możliwość dodatkowego ładowania ogniw w domu z sieci 230V poprzez jakiś zasilacz 9-12V

Ostatnim elementem ma być ATtiny, które na początek będzie automatycznie włączało LEDa w przypadku niskiego oświetlenia (fotorezystor), a w przyszłości uC będzie wykonował jeszcze inne zadania.

Niestety nie mam pojęcia jak to wszystko ze sobą połączyć i czy elemnty, które wybrałem są odpowiednie.

Chciałbym, żeby LED był zasilany podczas jazdy z dynama, a "reszta prądu" niech ładuje ogniwa (w przypadku wyłączonego oświetlenia dynamo tylko ładuje ogniwa)
    Na postoju LED powinien pobierać energię z ogniw, attiny zasilanie musi mieć cały czas

Narysowałem "schemat". Brakuje połączenia attiny i led do zasilania. Proszę o pomoc i porady.
  • Poziom 22  
    Kolego zrób coś i opisz problemy bo jak na razie to widzę że wylistowałeś założenia i chyba czekasz na gotowca? Poza tym to na pewno nie jest projekt dla "początkującego elektronika"
    Skoro czujesz się na siłach i podejmujesz się takiego zadania to skleć układ do kupy, dokonaj pomiarów i podziel się na forum wrażeniami.
    No offence :D ale tak to według mnie wygląda.
  • Poziom 26  
    Co sądzicie o podłączeniu dynama bezpośrednio poprzez mostek do ogniwa 18650?

Ogniwo znajdować się będzie w latarce/ lampce na kierownicy. Ładowanie będzie tylko podczas świecenia lampki, wiec nie grozi przeładowanie, dynamo na wspierać akumulator.
  • Poziom 9  
    Prąd ładowania takiego ogniwa to 0,5-0,8A , napięcie końcowe maksymalne 4,2V.

Zależy jakie to dynamo. Jeśli nie przekroczysz tych wartości to możesz podłączyć. Ale pamiętaj że jeśli przeładujesz ogniwo lub podasz za wysokie napięcie lub natężenie to prawdopodobnie ogniwo wybuchnie.

Kup przetwornicę ac/dc i ładowarkę do takich akumulatorów - myślę że całkowity koszt to około 10zł. Bezpieczniejsze dla Ciebie i dla akumulatorka będzie takie rozwiązanie.
  • Poziom 26  
    oidua napisał:
    Ale pamiętaj że jeśli przeładujesz ogniwo lub podasz za wysokie napięcie

"za wysokie napięcie" i tak spadnie do napięcia aku. Dynamo jest za mało wydajne.

Dynamo przy 4,2V daje około 400mA, latarka na najniższym ustawieniu pobiera 600mA.