Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Turbo oświetlenie rowerowe

stlth 28 Maj 2015 03:13 1164 1
  • #1 28 Maj 2015 03:13
    stlth
    Poziom 8  

Witam

proszę o poradę odnośnie mojego projektu, który wymyśliłem i dla zabawy/nauki chcę niskim kosztem wykonać.

Mam pacjenta - rower z dynamem w piaście (SHIMANO), fabrycznie była w przedniej lampce zwykła żarówka, ale często się przepalała i słabo świeciła, tył to 1x LED 5mm + goldcap, ale tyłem się nie chce zajmować - jest w porządku.

Postanowiłem przerobić przód na LED. Pomierzyłem dynamo (dawało ok 35V AC przy jeździe 20km/h)

Kupiłem w sklepie internetowym diodę 1W biała ciepła, jakąś soczewke, podkład pod LED, układ 7905, mostem Gretza, kondensatory i rezystory. Diody marki dioda, soczewki marki soczewka, ale naprawdę nie chce pchać się w super jakość, diody Cree, szklane soczewki itd, bo to co jest świeci fajnie (jazda po mieście wieczorem)

Poskładałem, polutowałem to wszystko, zamontowałem i efekt był świetny w porównaniu do tego co było fabrycznie. Rower jeździ już kilka miesięcy z tym sprzętem i wszystko gra, ale postanowiłem pójść krok dalej. Dlaczego?

1. Wyczytałem, że 7905 + rezystory to bardzo marny/żaden "driver" LED. Mega straty energii idące w ciepło, cięzko się pedałuje.
    2. Brak podtrzymania światła podczas postoju.
    3. Brak automatycznego włączania oświetlenia po zmroku

Chciałbym w/w problemy wyeliminować w ten sposób:

1. Zamontować driver 1x1W LED
    2. Zamontować 2x Li-Ion 18650 UltraFire + ładowarka
    3. Zastosować Atmel ATiny z fotorezystorem (tak wiem, że to przesada, ale to projekt do zabawy/nauki)

Jak to ma działać?

Chciałbym zamienic 7905+rezystory regulowaną przetwornicą DC-DC na układzie LM2596 (5zł na allegro) i mostkiem Gretza w celu uzsyskania 5V DC z dynama, czyli będzie duuuuży zysk na sprawności układu, bo połowa energii nie pójdzie w atmosferę

Link

Chciałbym ładować ogniwa 18650 z dynama podczas jazdy podłączając taką ładowarkę Li-Ion na układzie TP-4056 do wyjścia przetwornicy:

Link

Dodatkowo chciałbym mieć możliwość dodatkowego ładowania ogniw w domu z sieci 230V poprzez jakiś zasilacz 9-12V

Ostatnim elementem ma być ATtiny, które na początek będzie automatycznie włączało LEDa w przypadku niskiego oświetlenia (fotorezystor), a w przyszłości uC będzie wykonował jeszcze inne zadania.

Niestety nie mam pojęcia jak to wszystko ze sobą połączyć i czy elemnty, które wybrałem są odpowiednie.

Chciałbym, żeby LED był zasilany podczas jazdy z dynama, a "reszta prądu" niech ładuje ogniwa (w przypadku wyłączonego oświetlenia dynamo tylko ładuje ogniwa)
    Na postoju LED powinien pobierać energię z ogniw, attiny zasilanie musi mieć cały czas

Narysowałem "schemat". Brakuje połączenia attiny i led do zasilania. Proszę o pomoc i porady.

0 1
  • Mitronik
  • #2 28 Maj 2015 06:25
    UL7855
    Poziom 22  

Kolego zrób coś i opisz problemy bo jak na razie to widzę że wylistowałeś założenia i chyba czekasz na gotowca? Poza tym to na pewno nie jest projekt dla "początkującego elektronika"
    Skoro czujesz się na siłach i podejmujesz się takiego zadania to skleć układ do kupy, dokonaj pomiarów i podziel się na forum wrażeniami.
    No offence :D ale tak to według mnie wygląda.

0