logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Sterownik LED z optoizolacją - grzejące się rezystory przy 4-5A, 100Hz PWM

Anderian 28 Maj 2015 10:13 2631 20
REKLAMA
  • #1 14727180
    Anderian
    Poziom 18  
    Posty: 406
    Pomógł: 9
    Ocena: 3
    Witam kolegów

    Aktualnie działam nad opracowaniem prostego sterownika LED który będzie sterował paskami ledowymi, założenie to obciążalnośc ok 4-5A (dla 12i 24V)dlatego padło na mosfety.

    Układ jest zasilany z różnych zasilaczy i w związku z czym potrzebuje pełną optoizolację.

    Aktualnie używam układu z załącznika, wszystko jest ok tylko rezystory grzeją się dość mocno. Macie pomysł jak to usprawnić ?

    PWM chodzi na ok 100Hz
    Załączniki:
    • Sterownik LED z optoizolacją - grzejące się rezystory przy 4-5A, 100Hz PWM pwm-opto.png (8.33 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • REKLAMA
  • #2 14727287
    korrus666
    Poziom 40  
    Posty: 5219
    Pomógł: 584
    Ocena: 476
    Jeśli piszesz o tych rezystorach 220 omów to spokojnie możesz dać o większej rezystancji. Częstotliwość PWM jest mała więc nie powinny wpłynąć na pracę układu. Zamień je na 1k i sprawdź działanie układu. Myślę nawet że skopojnie mogą być większe, mosfet jest sterowany napięciem nie potrzebuje dużego prądu.
  • #3 14727553
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #4 14727743
    Anderian
    Poziom 18  
    Posty: 406
    Pomógł: 9
    Ocena: 3
    napięcia z 12v na 5V nie mogę zmniejszyć bo ledy są zasilane z 12v
  • REKLAMA
  • #6 14728345
    PiotrPitucha
    Poziom 34  
    Posty: 2658
    Pomógł: 201
    Ocena: 424
    Witam
    Zwiększ R24 do 1K i sprawdź jak będzie działać, być może z tego dzielnika nie wychodzi Ci konieczne napięcie na bramkę.
    Zbadaj statycznie jakie masz napięcie na bramce po wysterowaniu transoptora, chyba jesteś świadomy że do spadku na R26 dołoży Ci się jeszcze spadek na transoptorze.
    Druga sprawa to test czy tranzystor grzeje Ci się jeśli wysterujesz ciągle transoptor, jeśli nie, to masz wystarczające napięcie na bramce a pojawiające się grzanie pochodzić będzie z czasów przełączania co przy tej częstotliwości jest mało prawdopodobne.
    Pozdrawiam
  • #7 14728447
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #8 14728461
    dondu
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 13906
    Pomógł: 1292
    Ocena: 809
    Świadomie zadałem w taki sposób pytanie o R24, by sprawdzić, czy autor rozumie prawidłowo jego funkcję oraz po to, by sprawdzić jego obliczenia co właśnie pokazałoby bezsensowność użycia R26.
  • #9 14728634
    n0name10
    Poziom 17  
    Posty: 171
    Pomógł: 28
    Ocena: 39
    Może tak ? Przy ledach R4 zbędny.
    Sterownik LED z optoizolacją - grzejące się rezystory przy 4-5A, 100Hz PWM

    Dodano po 2 [godziny] 51 [minuty]:

    Jak nie pojedziesz w górę z częstotliwością to na spokojnie możesz zostawić ten transoptor TLP181.
  • #10 14729556
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • REKLAMA
  • #12 14729780
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #13 14729810
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #14 14729860
    n0name10
    Poziom 17  
    Posty: 171
    Pomógł: 28
    Ocena: 39
    Jest podawany z zapasem czy nie. Są różne tranzystory i różne rozrzuty parametrów. Zmniejszenie napięcia kosztem jednego opornika nic nie kosztuje.
  • #15 14729877
    komatssu
    Poziom 29  
    Posty: 1056
    Pomógł: 98
    Ocena: 166
    n0name10 napisał:
    Może tak ? Przy ledach R4 zbędny.
    Sterownik LED z optoizolacją - grzejące się rezystory przy 4-5A, 100Hz PWM

    Dodano po 2 [godziny] 51 [minuty]:

    Jak nie pojedziesz w górę z częstotliwością to na spokojnie możesz zostawić ten transoptor TLP181.

    Ten schemat jest niezgodny ze "sztuką" projektowania - przy wyłączonym zasilaniu sterownika, mosfet będzie cały czas wysterowany.
  • REKLAMA
  • #16 14729879
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #17 14729910
    n0name10
    Poziom 17  
    Posty: 171
    Pomógł: 28
    Ocena: 39
    A to już wybór autora :D podałem schemat zgodnie z elementami zawartymi w pierwotnym schemacie. Najlepiej autor tematu niech się wypowie i napisze jaka opcja mu najbardziej odpowiada.
  • #18 14729992
    mkpl
    Poziom 37  
    Posty: 5662
    Pomógł: 306
    Ocena: 855
    Zrób jak na moim przykładzie poniżej. Rezystor do masy dobierasz w zależności CTR transoptora. Generalnie daj tam 2k2 do 4k7 będzie super. Rezystor w bramce w zakresie 47R do 100R, tranzysotr dowolny PNP np BC557 dioda może być 1n4148 ale lepiej jakaś szrotka typu BAS85 lub inna i... steruj czym chcesz spokojnie do 10kHz a po zmianie wartości nawet pod 200kHz tym da radę.

    Sterownik LED z optoizolacją - grzejące się rezystory przy 4-5A, 100Hz PWM
  • #19 14729998
    PiotrPitucha
    Poziom 34  
    Posty: 2658
    Pomógł: 201
    Ocena: 424
    Witam
    Atom, generalnie IRFZ44 jest droższy od IRF7455, pewnie zależy to od producenta, ale tendencja jest stała.
    Druga sprawa to gabaryty, IRF7455 jest w SMD.
    Trzecia sprawa to pojemność bramki, jeśli sterujemy to z proponowanego układu to należy dążyć do minimalizacji pojemności.
    Pozdrawiam
  • #20 14730103
    Anderian
    Poziom 18  
    Posty: 406
    Pomógł: 9
    Ocena: 3
    Chodzi mi o to aby nie zwiększać znacząco ilości elementów czyli dodatkowe tranzystory odpadają.

    Czy wystarczy odpowiedni dobór Rezystorów dla napięcia zasilającego LEDA 12 i 24V czy zmienić układ na proponowany przez n0name10 ??
  • #21 14730254
    n0name10
    Poziom 17  
    Posty: 171
    Pomógł: 28
    Ocena: 39
    Jeżeli nie chcesz za dużo kombinować zwiększ wartość oporników R26, R24 na 1k. Prąd Ic wychodzi około 6mA. Dla tej wartości fototranzystor się nasyci i da pomijalnie mały spadek na złączu CE 0,1 - 0,3V. Napięcie Ugs na poziomie 6V poprawnie wysteruje mosfeta. Sumaryczna moc wydzielona na rezystorach będzie nie wielka. Jak zwrócił uwagę kolega @komatssu przy moim układzie będziesz miał pewną niedogodność "przy wyłączonym zasilaniu sterownika, mosfet będzie cały czas wysterowany". W zależności od Twoich założeń możesz go wykorzystać.

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik pracuje nad prostym sterownikiem LED z optoizolacją, który obsługuje paski LED przy obciążeniu 4-5A i częstotliwości PWM 100Hz. Zauważa, że rezystory w układzie grzeją się zbyt mocno. Uczestnicy dyskusji sugerują zwiększenie wartości rezystorów R24 i R26 do 1kΩ, co powinno zmniejszyć prąd płynący przez fototranzystor i ograniczyć wydzielanie ciepła. Podnoszą również kwestie dotyczące napięcia bramki MOSFET-a oraz sensu użycia tranzystorów Logic Level w tym układzie. Wskazują na możliwość zmiany wartości rezystorów oraz na konieczność analizy napięcia na bramce MOSFET-a. Użytkownik rozważa, czy zmiana układu na zaproponowany przez innego uczestnika dyskusji byłaby korzystna.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA