Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Agregat prądotwórczy na bazie silnika z fiata 126p.

27 Maj 2005 14:02 10072 22

• Poziom 26  
    witam wszystkich potrzebuje zastąpić stary regulator odśrodkowy(stabilizacja obrotów) w robionym agregacie prądotwórczym na bazie silnika fiat126p.
    w grę wchodzi regulator elektroniczny typu P,jednakrze potrzebuje jakieś parametry dynamiczne tego silnika :model matematyczny(transmitancja),ewentualnie wykres odpowiedzi obrotów na wymuszenie skokowe w dziedzinie czasu,,
    chciałem sobie zamodelować ten układ w simulinku by najprościej dobrac wzmocnienie pomijając metodę eksperymentalną.
    może ktoś z kolegów ma takie materiały lub rozwiązywał już podobny problem, za odpowiedzi z góry dziekuje..
  • Poziom 27  
    Ten temat wisi już parę godzin, odpowiedzi zero, nie dziwie się ja nic nie rozumiem i chyba nie tylko ja.
  • Poziom 40  
    Wg mnie prosciej bedzie z zmlucha eleganta rozbitego na szrocie za 50 zlkupic cala elektryke z komory silnika: modu zaplonu cewke czujnik na kolo napedu alternatora czujnik podcisnieniowy do gaznika do tego kolo napedu altetnatora (bo ono w el jest inne zeby czujnik dzialal ) i wsadzic to a otwor po przerywaczu zaslepic. Bedzie pewnie i bezobslugowo zadnuch kondensatorow przerywacza
  • Użytkownik obserwowany
    Ale ty chcesz zrobić regulator (P)roporcjonalny więc po co ci odpowiedż impulsowa, a w ogule to jaki ten agregat bo alternator maluch to za mało , heheh. I jakim napięciem wzbudzenia chcesz manipulować?
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    adammc napisał:
    witam wszystkich potrzebuje zastąpić stary regulator odśrodkowy(stabilizacja obrotów) w robionym agregacie prądotwórczym na bazie silnika fiat126p.
    w grę wchodzi regulator elektroniczny typu P,jednakrze potrzebuje jakieś parametry dynamiczne tego silnika :model matematyczny(transmitancja),ewentualnie wykres odpowiedzi obrotów na wymuszenie skokowe w dziedzinie czasu,,
    chciałem sobie zamodelować ten układ w simulinku by najprościej dobrac wzmocnienie pomijając metodę eksperymentalną.
    może ktoś z kolegów ma takie materiały lub rozwiązywał już podobny problem, za odpowiedzi z góry dziekuje..

Jakie są obroty synchroniczne prądnicy 1500 czy 3000obr/min?.Ja bym proponowal zastosować prądniczkę tachometryczną do pomiaru obrotow i silnik krokowy do sterowania przepustnicą .Gwałtowne zmiany prędkości by nie zachodzily ze względu na dużą masę wirujących elementow więc jakies wymyślne systemy stabilizacji wg . mnie sa zbędne.
    pzdr

• Poziom 26  
    Breżniew:
    no wreszcie ktoś wie o co chodzi :
    prądnica 10kW
    1500obr/min
    a stabilizacja jest mi potrzebna by po obciązeniu agregatu nadal utrzymywał 50Hz więc trzeba by pomanipulować przepustnicą ten problem mam zamiar rozwiązac za pomoca serwa modelarskiego do sterowania modeli samolotów serwo ma pozycjonowanie gdyż ma ono w srodku potencjometr

Dodano po 3 [minuty]:

Romoo
    sprawa stabilizacji napięcia wyjściowego jest załatwiona już jest tam jakiś regulator prosty co steruje wzbudzeniem,mi chodzi o stabilizację obrotów
    więc sterowanie przepustnicą od gaznika
  • Poziom 22  
    [quote="adammc"]Breżniew:
    no wreszcie ktoś wie o co chodzi :
    prądnica 10kW
    1500obr/min
    a stabilizacja jest mi potrzebna by po obciązeniu agregatu nadal utrzymywał 50Hz więc trzeba by pomanipulować przepustnicą ten problem mam zamiar rozwiązac za pomoca serwa modelarskiego do sterowania modeli samolotów serwo ma pozycjonowanie gdyż ma ono w srodku potencjometr

Dodano po 3 [minuty]:

Romoo
    sprawa stabilizacji napięcia wyjściowego jest załatwiona już jest tam jakiś regulator prosty co steruje wzbudzeniem,mi chodzi o stabilizację
    obrotów
    Cytat:

Przy 1500 obr/min silnik malucha ma malą moc wiec niewiem czy przy wroscie obciazenia go nie zadusisz. Prądnica współpracowala wcześniej z dieslem stad te 1500 obr.Prostrze rozwiazanie sterowania i stabilizacji obrotów to wykorzystanie starej pompy wtryskowej z diesla . Jest w niej odśrodkowy regulator obrotów połączony poprzez spręzynę z listwą zębatą. Po usunięciu sekcji tłoczących paliwo i pozostawieniu samego regulatora połączyłbyś listwę zębatą z przepustnicą gażnika i przekazał napęd paskiem do regulatora pompy .w przypadku przekroczenia ustawionych obrotów sprężyna zamknie przepustnicę i obroty spadną do ustalonej wielkośći.Rozwiązanie mechaniczne będzie przede wszystkim bardziej niezawodne. Możesz szukać też iskrownika odagregatu urzywanego w woju PAB 4/250 .Jest w nim silnik UD2 bardzo podobny konstrukcyjnie do tego z malucha i posiadfa on wbudowany w iskrownik regulator obrotow .Jednak kręci sie on 3000 obr/min.
    W fabrycznie wykonanych agregatach benzynowych i dieslach nie spotkałem się z inną regulacją obrotow jak mechanicznym , odśrodkowym regulatorem. pzdr
  • Poziom 40  
    Teraz to juz kumam w 100 % o co chodzilo adammc
    a moze wy tak silnik krecic 3000 tys obr i puscic to przez przekladnie 2:1 wtedy silnik bedzie dalej ekonomicznie pracowal a bedzie mial znacznie wyzsza moc i momet obrotowy.
    A jesli chodzi o sterowanie przepustnica to mozna by zliczac impulsy z przerywacza i miezyc ich czestotliwosc jesli za mala to przepustnice serwem podciagnac
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    Proponuje silnik wyposażyć w czujnik położenia wału i koło pasowe z eleganta do tego układ cyfrowy powiedzmy na mikrokontrolerze który mierzył by prędkość obrotową silnika na podstawie impulsów z czujnika a układ wykonawczy regulujący obroty mogłby być silniczkiem krokowym (lub serwomechanizmem) polączonym z przepustnicą. W załączniku zewnętrzne charakterystyki silnika samochodu PF 126p: a – mocy; b – momentu obrotowego; c – jednostkowego zużycia paliwa; S – silnik standardowy; M – silnik zmodyfikowany; M+K – silnik zmodyfikowany ze skorygowanym wyprzedzeniem zapłonu. Charakterystyki te pochodzą z książki Stefana Szczecińskiego "Polski Fiat 126p, Modyfikacje i usprawnienia" Ksiązka dostepna na elektrodzie. Z charakterystyk tych wynika ze silnik z malucha przy 1500 obr/min da poniżej 6KW czyli przy prądnicy 10KW pełnej mocy się nie uzyska ale po zastosowaniu przekładni 2:1 było by juz ok. Stabilizacja 3 tyś obrotów również była by prostrza bo silnik w granicach tych obrotów ma szybszą reakcję na zmianę położenia przepustnicy.

Pozdrawiam...
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    tyle tylko że elektronika z eleganta niezbyt się nadaje do starego silnika. W elegancie zmieniona jest głowica, wałki rzozrządu i wyprzedzenie zapłonu.
  • Poziom 22  
    Napisałem tylko o czujniku położenia wału i kole pasowym z eleganta, a to akurat pasuje do każdego silnika z malucha. Impulsy z czujnika bardzo latwo można podać na mikrokontroler mierzyć ich ilość w pewnym jednakowym odstępie czasu i porównywać z ustaloną wartościa np. dla 3tys obr/min. W programie mikrokontrolera mysłe o prostej pętli w której wartość impulsów mieżonych porównywana była by z wartośćią ustaloną i nastepnie w zależnośći od tego czy liczba impulsów by zmalały czy się zwiększyła (a razem z liczbą impulsów liczba obrotów) stabilizowana silniczkiem krokowym połączonym z przepustnicą. W takim rozwiązaniu zapłon i reszta została by w silniku be zmian. Budowałem podobny układ jako tempomat do samochodu i efekty były całkiem dobre z tym że elementem wykonawczym u mnie nie był silniczek krokowy a serwomechanizm.
  • Poziom 40  
    Najlepiej by bylo to zrobic na silniku z eleganta ale taki sielnik jest drozszy i trodniejdostepny jesli chodzi o wyprzedzenie to i tak trzeba bedzie dobrac doswiadczalne mozna by tez pokombinowac z dolotem, wydechem i gaznikiemn zeby poprawic mu charakterystyke obrotow w zakresie 2750- 3250
    Polerowanie kanalow dolotowych tez by nalezalo wykonac
    jest jeszcze jedna sprawa czy to bedzie silnik po remacie czy "chodzony" bo sie moze okazac ze "cjhodzony" ze w zgledu na zuzycie moze nie chciec stabilnie pracowac na 3000 tys przy zmianach obciazenia
  • Poziom 16  
    Wszystko zależy od tego, jak dokładnie miałoby to działać. Wszędzie w agregatach (a także w mojej kosiarce :)) widziałem mechaniczny regulator obrotów, który ma za zadanie trzymać obroty regulując położenie przepustnicy. Jednak taki układ ma tendencję do wpadania w oscylacje przy włączeniu większego obciążenia, choć w większości zastosowań wystarcza.
    Jeśli ma to być agregat stacjonarny - polecam zastosowanie na wale "słusznej wagi" koła zamachowego jako akumulatora energii i tłumika. Zapewniam, że z takim kołem czy to mechaniczny, czy elektroniczny regulator będzie dobrze i stabilnie pracował.

• Poziom 26  
    sprawa wygląda tak ze cały agregat jest już zrobiony a przekładnia pomiędzy wałami tam też jakaś jest nie wiem jakie ma przełożenie bo nie sprawdzałem a właściciel mówił ze to działało bardzo dobrze dopuki nie zatarł sie cały ten regulator na kulkach.kiedyś działał dobrze potem zaczął wprowadzać odchyłki od nominału ,stąd chęc by go czymś zastąpić.
    rozmawiałem z jednym doktorem na uczelni i on też od razu wyskoczył z pomysłem mikrokontrolera i po 5 minutach mi zaczął pisać program asemblerowski ale ja wytłumaczyłem mu że moja wizja to 3 może 4 wzmacniacze operacyjne i prosty analogowy regulator jest gotów ,na mikrokontrolerze to by drożej wyszło .
    a właściciel jak go znam na pewno coś bedzie po tem grzebał i pewno coś pokręci .

za charakterystyki dzięki :) jednak to są statyczne mi chodziło o dynamiczne pewno takie będzie ciężko znależc .

wpadł mi jeszcze jeden pomysł by na podstawie starego ragulatora opisać jego transmitancje , no ale trzeba było do dokładnie zmierzyc wszystkie ramiona i zważyć te kulki no i stała spręzyny, wiem ze na podstawie takich parametrów da sie wyznaczyc transmitancje,ale to za dużo zachodu :? .
    skoro regulator odśrodkowy to regulator typu P to wystarzczy go zastąpić elektronicznym typu P o takim samym wzmocnieniu taka moja wizja

no nic coś bede kombinował może poeksperymentuje,może uda sie ten układ wzbudzic do drgan krytycznych,,

• Poziom 26  
    dzieki wielkie mój matlab 5.3 chyba nie posiada w bibliotece simulink silnika spalinowego ale na podstawie parametrów od kolegi i porzyczonego matlaba 7.0 jak kto mi porzyczy lub sprzeda (odkupię nawet od kogoś na płycie)
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    z tych rownan mozesz zamodelowac wlasny silnik, co ciekawe w pewnym sensie podobna krzywa momentu do np silnika indukcyjnego, ktory chyba o wiele wiecej, jest meczony w przez studentow zwlaszcza na wydzialach elektrycznych
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    A może zrobić tak: na wał impulsator (a najlepiej 2 lub nawet 4 aby odczyt był stabilniejszy), następnie przetwornik C/U. Napięcie do komparatora i porównać z napięciem wzorcowym. To co dostaniemy z komparatora na drugi komparator, który będzie porónywał z napięciem z serwa sterowania przepustnicą. To po analogu. Można taż po cyfrówce. Wtedy odpadną te przetworniki. I serwo można by zastąpić silnkiem krokowym.
    Zamiast czujników na wale można się pokusić o zczytywanie z częstotliwości prądnicy.
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    jesli ci cos to da moge ci zapisac model w formacie 4.0 czy 5.0.
  • Poziom 21  
    Agregat prądotwórczy na bazie silnika z fiata 126p.
    Jest to układ porównujący dwie częstotliwości z wejść i w zależności od tego która większa - wysyła przez diody imp. ładujące bądź rozladowywujące kondensator i tak zmienia na nim napięcie do zrównania się częstotliwości wejściowych. Szerokość impulsów zalezy od wielkości błędu = różnicy częstotliwości. Układ trzeba sprawdzić bo to tak "z pamieci" rysowałem.

• Poziom 26  
    sprawa wykonania regulatora oraz zczytywania obrotów nie stanowi dla mnie problemu układ wstepnie juz opracowałem i z tym nie ma żadnego problemu prosiłem jedynie ten model matematyczny,
    ale mimo wszystko za wszelakie odpowiedzi dziękuję

DEX możesz napisać na pewno mi pomoże .
    osobiście lubię matlaba choć bywa czasem tępy
    dlatego chcę modelować to w similinku
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto