Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prostownik do akumulatorów - Jaki bezpiecznik dobrać do prostownika 12/24V

16 Cze 2015 13:42 3225 7
  • Poziom 16  
    Witam, proszę o pomoc w naprawie i ulepszeniu prostownika. Dostałem go od znajomego już uszkodzony (spalony mostek)
    To jakaś stara "samoróbka" z przełączanymi napięciami wyjściowymi na 12 i 24V i solidnym transformatorem w środku.
    Chciałbym go reanimować i dodatkowo dołożyć bezpieczniki na zasilaniu 230V i na wyjściu prostownika.
    Mostek chciałbym zbudować na czterech diodach VS-60APU04
    http://www.tme.eu/pl/Document/8a6604876a4504933124b123f0954b8a/60epu04p.pdf
    Wiem że szybkie i takie w zwykłym prostowniku nie są potrzebne ale są w niskiej cenie a dodatkowo miałbym łatwy montaż na jednym radiatorze.
    Nie potrafię dobrać bezpiecznika na zabezpieczenie wyjścia prostownika przed zwarciem zacisków i przed odwrotnym podłączeniem do akumulatora. Myślałem o takim typowym samochodowym na prąd 25-30A :
    http://www.tme.eu/pl/Document/e551df06dae520b1154c09474603bea8/0287_SERIES.pdf
    tylko jak on zadziała przy pulsującym prądzie jaki wychodzi z transformatora i czy charakterystyka działania tego akurat bezpiecznika we współpracy z diodami które podałem będzie tutaj odpowiednia ?
  • Poziom 40  
    Ja przekonałem się, że najszybszym bezpiecznikiem jest złącze p-n w związku z tym, zrobiłem proste zabezpieczenie idiotoodpone na przekaźniku i prostownik sobie śmiga. A tak kilka razy zdarzyło się, że diody padły nim bezpiecznik zadziałał.
  • Poziom 16  
    kindlar schemat z linku który podałeś chyba nie będzie działał,
    Prostownik do akumulatorów - Jaki bezpiecznik dobrać do prostownika 12/24V
    po załączeniu styków cewka przekaźnika będzie zasilana też prądem z prostownika, i po odłączenie akumulatora przekaźnik dalej będzie "trzymał" Żeby rozłączyć przekaźnik trzeba będzie odłączyć prostownik od zasilania 230V.
    Ale Wasze podpowiedzi z zabezpieczeniem na przekaźniku wydają mi się ciekawe i chyba trzeba będzie pójść w tym kierunku.
    Pozdr.
  • Poziom 40  
    Jeśli chcesz zabezpieczenie zrobić na przekaźniku i jednocześnie aby było ono bardziej funkcjonalne to trzeba do sterowania przekaźnikiem zaprząc komparator. Gdzieś na necie widziałem "prostownik by HSWG" - autor wykorzystuje tam dyskryminator okienkowy do zabezpieczenia przed zwarciem i odwrotną polaryzacją, a także do zabezpieczenia aku przed przeładowaniem. W ten sposób powstaje w pełni automatyczny prostownik.
  • Poziom 16  
    Prostownik by HSWG to ciekawa propozycja. W moim prostowniku dodatkowy problem to dwa napięcia wyjściowe 12 albo 24V i elektronika musiałaby być trochę bardziej rozbudowana, cóż myślałem że po prostu dobiorę odpowiedni bezpiecznik a tu mi się szykuje spora przeróbka .
    Pozdr.
  • Poziom 25  
    Od strony sieci wystarczy zwykły bezpiecznik topikowy, a od strony obciążenia mostek na mocnych diodach o dopuszczalnym, chwilowym prądzie przewodzenia większym od prądu zwarciowego transformatora, tudzież zwykły bezpiecznik topikowy. Mocne mostki są tanie.
  • Poziom 16  
    Setel, na początku miałem zrobić właśnie tak jak napisałeś. Tak też wydawało mi się najprościej. W moim prostowniku były już dwa mostki połączone równolegle i to według opisu 50A każdy ale i tak się spaliły, podejrzewam że tych 50A wydajności raczej nie miały. A może prostownik może był odwrotnie podłączony do akumulatora. Nie znam wydajności transformatora z prostownika a to by mi bardzo pomogło. Można to pewnie jakoś z grubsza oszacować po wymiarach rdzenia, grubości drutu i ilości zwojów uzwojenia wtórnego, te dane mogę podać, jeśli ktoś by zechciał to jakoś policzyć. Czy diody które podałem na początku tematu nadają się do prostownika, nie ma żadnych przeciw wskazań ?
    Niestety na allezło ciężko już kupić mocne diody z "zapasów wojskowych" w dobrych cenach :wink: