Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak sie odzyskuje nadpisane dane z dyskow twardych?

22 Cze 2015 11:01 1182 11
  • Poziom 7  
    Odzyskiwałam dane programem DMDE, odzyskałam można powiedzieć prawie wszystko z dysku twardego, jednakże to co mnie najbardziej interesowało i ubolewam mocno...to tego nie ma. Stanęłabym na rzęsach byle to odzyskać. Najwidoczniej zostały "nadpisane dane" jest folder i jeden plik, z tego co mnie interesuje, wiem, że tam było około 20 plików wordowskich i kilka pdfów. Hm...

Moje pytanie brzmi takie, czy ktoś korzystał z usług jakiejś firmy, która odzyskiwała nadpisane dane odzyskując jeden folder z kilkoma plikami?

Czy ktoś korzystał z usług tej firmy? http://www.odzyskwianiedanych.boo.pl/

Albo jaką by polecił?

Moderowany przez tzok:

Wydzielono z tematu #359074.
    3.1.19. Zabronione jest publikowanie wpisów w dyskusjach archiwalnych.

• Moderator Samochody
    Odzyskanie danych nadpisanych jest niemożliwe, ale być może same dane nie zostały napisane, a jedynie wymagana jest bardziej szczegółowa analiza zawartości dysku. Z polecaniem jakiejkolwiek firmy trzeba być ostrożnym, bo to podchodzi pod kryptoreklamę. Kilkukrotnie, zawsze z powodzeniem, korzystałem z usług firmy w której pracuje nasz były forumowy kolega spod Częstochowy - MyData.pl.
  • Poziom 42  
    Nadpisanych danych nie da się odzyskać.
  • Poziom 12  
    @MorskaPanienka - Nadpisanych danych (napiszę raz :) ) NIE DA SIĘ odzyskać - to co odzyskałaś to tak naprawdę "ślad" zaindeksowanych plików w strukturze katalogowo plikowej i nawet Asgardczycy z Gwiezdnych Wrót tego nie odzyskają a co dopiero firmy które zajmują się tym na codzień...
  • Poziom 12  
    Witam,

Dane na dysku tą ciąg zero-jedynkowy czyli ciąg np:000011101101011001....
    Nadpisane dane można odzyskać za pomocą oscyloskopu cyfrowego.

1 nadpisane przez 1 to dla oscyloskopu 1,05,
    0 nadpisane przez 1 to dla oscyloskopu 0,95,
    1 nadpisane przez 0 to dla oscyloskopu 0,05,
    0 nadpisane przez 0 to dla oscyloskopu 0.

cyt.(cs.auckland.ac.nz):
    "Faced with techniques such as MFM, truly deleting data from magnetic media is very difficult. The problem lies in the fact that when data is written to the medium, the write head sets the polarity of most, but not all, of the magnetic domains. This is partially due to the inability of the writing device to write in exactly the same location each time, and partially due to the variations in media sensitivity and field strength over time and among devices.
    In conventional terms, when a one is written to disk the media records a one, and when a zero is written the media records a zero. However the actual effect is closer to obtaining a 0.95 when a zero is overwritten with a one, and a 1.05 when a one is overwritten with a one."

Specjalistyczne laboratorium przy pomocy oscyloskopu i odpowiednich algorytmów odzyska nadpisane dane z dysku:
    Data Recovery Techniques
    Secure Deletion
    MFM
  • Poziom 12  
    @samonek4 Wybacz moją bezpośredniość ale to TYLKO TEORIA zapoczątkowana przez niejakiego Petera Guttmana który napisał to samo co tutaj przedstawiłeś, NIE podpierając się ŻADNYMI badaniami dowodzącymi temu...

"Specjalistyczne Laboratorium przy pomocy oscyloskopu i odpowiednich algorytmów odzyska nadpisane dane z dysku" - Bzdura...

Wiesz dlaczego? A to dlatego że Oscyloskop to nie MFM, AFM, STM...

Badania prowadzone na ten temat po wszechobecnej Teorii Petera Gutmanna obaliły tę tezę mimo że Departamenty Obrony uwierzyły na słowo pisane i zastosowały procedury DoD kasowania danych z dysków twardych...

Widziałeś kiedyś strukturę atomową platerów dysku twardego obrazowaną przez MFM, STM, AMF? Miałeś do czynienia z tym sprzętem który przedstawiłeś? Może na studiach? W instytucie Fizyki Molekularnej w PAN w Poznaniu lub Warszawie? Albo w CERNIE???

Spcjalistyczne larboratorium przy pomocy oscyloskopu i odpowiednich algorytmów nie odzyska nadpisanych danych z dysku.

Powie Ci to każdy Szanowany Profesor Fizyki i Specjaliści od Mikroskopii Sił Magnetycznych, Atomowych oraz Tunelujących...

Możesz też śmiało podzownić lub pisać maile do specjalistycznych laboratoriów :) lub nawet DOD i wątpię aby Ci napisali inaczej lub cokolwiek odpowiedzieli :)
  • Poziom 12  
    Chciałem tylko napisać, że można odzyskać nadpisane dane z HDD:

Data-Recovery:
    Cytat:
    One of the most common first steps in this technique is to replace parts from the hard drive in a clean-room environment. It has been noted that hard drive part replacement has been successful in aiding data recovery in between 40 and 50 percent of all cases.
    Next, machinery can be used to aid the recovery process. The corrupted data can be run through a high-quality digital sampling oscilloscope to help read the information. As the data is overwritten or corrupted, the code from that data is overwritten by another "layer" of information. This oscilloscope can usually read this corrupted code and output the code in its original context.
    When the high-quality digital sampling oscilloscope is not enough, the facility will sometimes move on to scanning probe microscopy. Scanning probe microscopy uses a high-powered microscope to look at the hard drive surface at the atomic level. By getting this close to the surface of the disk, this technique can see changes in data that could perhaps go unnoticed by the oscilloscope. This can help the data recovery technicians to see previous versions of the data, thereby retaining what was once there. This method is highly involved, and it requires the use of highly-expensive machinery.
  • Moderator Samochody
    Można z dyskietki lub archaicznego dysku MFM i ew. RLL (technika stosowana do wczesnych lat '90 ubiegłego wieku), ze współczesnego dysku - nie ma szans.
  • Poziom 43  
    samonek4 napisał:
    Witam,

Dane na dysku tą ciąg zero-jedynkowy czyli ciąg np:000011101101011001....
    Nadpisane dane można odzyskać za pomocą oscyloskopu cyfrowego.

1 nadpisane przez 1 to dla oscyloskopu 1,05,
    0 nadpisane przez 1 to dla oscyloskopu 0,95,
    1 nadpisane przez 0 to dla oscyloskopu 0,05,
    0 nadpisane przez 0 to dla oscyloskopu 0.

To zjawisko histerezy magnetycznej jest bezużyteczne przy współczesnych dyskach twardych, przy czym generacja "współczesnych" zaczęła się od dysków twardych o pojemnościach kilkuset MB (tak, megabajtów, to nie pomyłka), których mechanizm głowic nie jest już napędzany niezbyt dokładnym silnikiem krokowym, a zapis jest w dość złożony sposób kodowany (jak napisał kolega wyżej). Dość powiedzieć, jak trzeba się czasem nagimnastykować, gdy uszkodzona jest "tylko" mechanika lub elektronika dysku, dane na talerzach są nietknięte a i tak nie da się ich czasem odczytać. Przykład - pad silnika w dysku wielotalerzowym. Jeden talerz odrobinę się przesunął względem drugiego - mamy problem. Poszło firmware i dane kalibracyjne? Mamy problem. Oczywiście obrazowanie domen magnetycznych też tutaj jest bezużyteczne, trzeba zmusić elektronikę i mechanikę dysku do współpracy. Skoro to nie działa przy danych nietkniętych, to nie mam pojęcia jak ktokolwiek chce cokolwiek tą metodą odzyskać z danych nadpisanych...