Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

instalacja elektryczna kuchnia

01 Sie 2015 16:45 1818 27
  • Poziom 9  
    Witam jestem w trakcie remontu kuchni i przy okazji chciałem sobie poprowadzić npwa instalacje elektryczna, żeby w następnych etapach remontu wymienic instalacje w całym mieszkaniu. I tu pytanie do was. Czy taki podział na obwody w kuchni będzie okej?

1 gniazdka ogólne, lodowka, zmywarka
    2 piekarnik, mikrofala
    3 plyta indukcyjna
    4 oświetlenie

Plus jeszcze gdzies musze dolozyc okap[/code]
  • IGE-XAO
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    skabol_87 napisał:

1 gniazdka ogólne, lodowka, zmywarka
    Błąd, zmywarka pod oddzielną linię.
    skabol_87 napisał:
    2 piekarnik, mikrofala
    Błąd oba urządzenia pod oddzielne linie
    skabol_87 napisał:
    Plus jeszcze gdzies musze dolozyc okap
    Może być pod gniazda ogólne.
  • Poziom 9  
    Czyli
    1 zmywarka
    2 plyta indukcyjna
    3 piekarnik
    4 mikrofalowka
    5 gniazda ogólne lodowka okap

Troche tego dużo nie da się tego jakos zmnieszyc? Bo rozdzielnie mam na dość malym przedpokoju, a tu sie szykuje skrzynka potężnych rozmiarow:)
  • Poziom 31  
    Obwody dla urządzeń powyżej 2 kW jako dedykowane. Tyle, ile planujesz takich urządzeń. Gniazda ogólne to dodatkowy obwód oraz obwód 3-fazowy na płytę indukcyjną. Oświetlenie to kolejny obwód.
  • IGE-XAO
  • Poziom 9  
    Płyta indukcyjna 230V.
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Rozdzielnica 2x12 to minimum jeśli planujesz remont całej instalacji.

Dodano po 1 [minuty]:

skabol_87 napisał:
    Plyta indukcyjna 220v

Jeśli dwa pola grzejne to OK, jeśli 4 to zapomnij.
  • Poziom 43  
    skabol_87 napisał:
    Troche tego dużo nie da się tego jakos zmnieszyc?

Może i się da, ale kosztem instalowanych odbiorników energii (z czegoś trzeba by było zrezygnować)
  • Poziom 9  
    A płyta z 4 polami grzejnymi. Producent podaje że 230V.
  • Poziom 31  
    skabol_87 napisał:
    A płyta z 4polami grzejnymi. Producent podaje ze 220v

A czy podaje, że powinieneś posiadać przydział mocy 8 kW jednofazowy i zabezpieczenie 32A? Nie podaje, bo to nie w jego interesie.
  • Poziom 9  
    A czy mógłbyś to jakos wyjaśnić co to mniej więcej znaczy? Albo jak zrobić taka instalacje?\
  • Poziom 43  
    skabol_87 napisał:
    Albo jak zrobić taka instalacje?\

Tym powinien się zająć wykwalifikowany fachowiec (elektryk z uprawnieniami)
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    skabol_87 napisał:
    A i jak to jest ze starą. Instalacje mam na 3korkach i wszystko hula😃

A jakie to są te nazywane przez kolegę - "korki"?. Bezpieczniki czy stare wyłączniki tzw. automatyczne o charakterystyce L. Zarówno jedne jak i drugie dopuszczają nieznaczne przeciążenia w instalacji elektrycznej. Dodatkowo w starych instalacjach nie ma wyłączników ochronnych RCD, czułych na prądy upływu. Wraz z ich montażem standardowo wzrosła także i liczba obwodów elektrycznych.
    Na kolegi pytanie padła już odpowiedź, domowe odbiorniki elektryczne powyżej 2 kW wymagają oddzielnych obwodów i zabezpieczenia. I to nie tylko ze względu na obciążalność obwodów elektrycznych ale także ze względu na mogące występować prądy upływu.
    Dodatkowo w przyszłości łatwiej rozbudować rozdzielnicę elektryczną ( powinna zawierać 30% wolnego miejsca ) o nowe wyłączniki przetężeniowe czy ochronne niż prowadzić dodatkowe oprzewodowanie do gniazd wtykowych.
    Instalacja elektryczna w kuchni ma być funkcjonalna i przygotowana na zakup nowych, ułatwiających życie urządzeń elektrycznych.
    Polak ma być mądry przed szkodą a nie po szkodzie.
  • Poziom 9  
    Dzieki wszystkim za odpowiedzi w moim poście.
    oczywiście podlaczenia w rozdzielni dokona elektryk, ja zajmuje sie reszta remontu gdyż robię to na godzien. Che poprostu w wolnej chwili rozprowadzić instalacje elektryczne w kuchni. Prądu sie nie boje wiec mysle ze z wasza pomocą uda mi się zaskoczyc mojego elektryka jak do mnie zawita, troche mu pomoge w fizycznej pracy a przy okazji czegos nowego sie naucze. Wiec bądźcie wyrozumiali.
    Jesli ktos może to niech rozwinie myśl kolegi na temat tego ze płyta indukcyjna na 220v nie będzie działać? Może powinienem poprowadzić do niej zamiast przewodu 2x 2,5 np 5x2,5? Albo jakiś inny? A później elekttyk tobpolaczy odpowiednio w rozdzielni?
  • Poziom 31  
    skabol_87 napisał:
    mysle ze z wasza pomocą uda mi się zaskoczyc mojego elektryka jak do mnie zawita

Elektryk ma być przed remontem, ustalić trasy przewodów, obliczyć przekroje itd. Chyba, że Ty i elektryk to ta sama osoba? :wink:
    A propos zaskoczeń, na codzień jestem zaskakiwany, niestety negatywnie.
  • Poziom 43  
    skabol_87 napisał:
    rozwinie myśl kolegi na temat tego ze płyta indukcyjna na 220v nie będzie działać? Może powinienem poprowadzić do niej zamiast przewodu 2x 2,5 np 5x2,5? Albo jakiś inny? A później elekttyk tobpolaczy odpowiednio w rozdzielni?

Z kąd koledze przyszedł pomysł prowadzenia instalacji do płyty grzewczej 2x2.5 GDZIE UZIEMIENIE?.
    Ale pomysł pociągnięcia 5x2.5 jest do poparcia i wskazany.
    skabol_87 napisał:
    Che poprostu w wolnej chwili rozprowadzić instalacje elektryczne w kuchni. Prądu sie nie boje wiec mysle ze z wasza pomocą uda mi się zaskoczyc mojego elektryka jak do mnie zawita,

Na początek to powinieneś zrobić konsultację z tym elektrykiem i on powie Ci co gdzie i jakim przewodem pociągnąć, aby Twoja praca nie wyszła na darmo i ku nie zadowoleniu tego elektryka.
  • Poziom 9  
    Miało być 3x2,5 blad pisowni. Okej w takim razie porozmawiam z elektrykiem w poniedziałek. Myślałem poprostu ze z wasza pomocą uda mi się cos zrobic przez weekend
  • Poziom 43  
    skabol_87 napisał:
    Myślałem poprostu ze z wasza pomocą uda mi się cos zrobic przez weekend

Może by się i udało, ale my nie widzimy całości, dodatkowo każdy ma swoje poglądy i sposoby (w ramach przepisów) i nikt ne lubi jak mu się miesza w pracy. Ten elektryk pewnie chętnie skorzysta z pomocy, ale pod jego dyktando.
  • Pomocny post
    Admin Elektroenergetyka
    W polskich warunkach aby w pełni i bez ograniczeń korzystać z płyty indukcyjnej należy wystąpić o większy przydział mocy i trzy fazy.
    Sprzedawcy i dystrybutorzy nabijają ludzi w butelkę, taki chwyt marketingowy z możliwością podłączenia pod 230V. Owszem da się ale zapomnij o normalnym gotowaniu i korzystaniu z innych sprzętów w tym czasie w domu.
  • Poziom 9  
    Wiec temat instalacji sobie odpuszcze😊 ale co z ta płyta? Skoro nie mam 3faz w mieszkaniu to lepiej zrezygnować z płyty indukcyjnej? A co jesli bym kupił taka płytę dla której producent zaleca 220v i bez żadnej modernizacji instalacji chcial sobie ja zamontować w kuchni? Skoro producent podaje 220 i każe sobie za to płacić nie malo pieniadze to jak może się okazać ze jest niefunkcjonalna?
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Podaj model płyty, a przynajmniej jej moc.
    Producent podaje możliwość zasilania płyty napięciem 230V ale robi to w trosce o swój biznes. Nie tłumaczy jakie powinny być spełnione warunki aby w pełni z niej korzystać. 230V to tylko jedna z opcji . Potrzeba do tego odpowiedniego przydziału mocy a co z tym związane zabezpieczeń i przekrojów przewodów.
  • Specjalista elektryk
    Wszystko na ten temat :

instalacja elektryczna kuchnia
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Zakładając moc płyty 7,2kW potrzebujesz ok 31A prądu przy 230V do twojego mieszkania zapewne przychodzi max 20A bo takiem masz zabezpieczenie przedlicznikowe to jak myślisz skąd weźmiesz te dodatkowe 12A. Przewód 3x2,5mm2 może wytrzymać ok 20A max to jak myślisz jaki musisz mieć przewód do tej płyty? Myślę, że 6mm2 wystarczy. Teraz już rozumiesz dlaczego jej niewykorzystasz w 100 procentach?
  • Specjalista elektryk
    Już spotkałem klientkę, której sprzedawca wcisnął kuchnię 10,5 kW nie pytając, czy ma dostosowaną instalację do takiego obciążenia.
    Biedactwo chciała sobie ją podłączyć do najbliższego gniazda wtykowego 230 V.
  • Poziom 9  
    djlukas napisał:
    Zakładając moc płyty 7,2kW potrzebujesz ok 31A prądu przy 230V do twojego mieszkania zapewne przychodzi max 20A bo takiem masz zabezpieczenie przedlicznikowe to jak myślisz skąd weźmiesz te dodatkowe 12A. Przewód 3x2,5mm2 może wytrzymać ok 20A max to jak myślisz jaki musisz mieć przewód do tej płyty? Myślę, że 6mm2 wystarczy. Teraz już rozumiesz dlaczego jej niewykorzystasz w 100 procentach?

Dzieki za wytłumaczenie. Ale do mieszkania z tego co pamiętam ma bezpiecznik 25a wiec lepiej niż przewód np 5x2,5 kupic 5x6mm? Ciekawe co mi sprzedawca odpowie gdy go zapytam czy będę mógł w 100% wykorzystać płytę pod 220 (oczywiście nie powiem mu nic o modernizacji elektryki) swoja droga troche bym sie wkurzyl jakbyl wydal 1500zl na bezuzyteczna plyte😊

Ps.
    A jesli chodzi o zabezpieczenie przedlicznikowe to chyba mogę zgłosić do spółdzielni o jego zwiększenie np na 35a?
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    To nie jest tak.
    Przy zasilaniu 3-fazowym przekrój mniejszy, przy 1-fazowym : większy (ale i zabezpieczenie adekwatnie również większe)
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    Do jasnej cholery, ileż postów zostanie założonych ws kuchenek/płyt elektrycznych? Dlaczemu Wadza nie wysyła pytajników do przepaśnych zasobów forum?
  • Poziom 27  
    skabol_87 napisał:
    Dzieki za wytłumaczenie. Ale do mieszkania z tego co pamiętam ma bezpiecznik 25a wiec lepiej niż przewód np 5x2,5 kupic 5x6mm?

Ale niewiemy jaki przewód przychodzi od tego zabezpieczenia do mieszkania. A dlaczego aż 5x6mm2? Pięć żył potrzebujesz jak masz zasilanie trójfazowe a ty go nie masz. Krótko mówiąc nie pchaj się w płytę jeżeli nie masz zamiaru zmienić zasilania na trójfazowe.

skabol_87 napisał:
    A jesli chodzi o zabezpieczenie przedlicznikowe to chyba mogę zgłosić do spółdzielni o jego zwiększenie np na 35a?

Nie jestem w 100% pewien ale maksymalne zabezpieczenie dla zasilania jednofazowego u nas to 25A. Ale jak się mylę to zapewne koledzy mnie tu poprawią zaraz.
  • Admin Elektroenergetyka
    djlukas napisał:

Nie jestem w 100% pewien ale maksymalne zabezpieczenie dla zasilania jednofazowego u nas to 25A. Ale jak się mylę to zapewne koledzy mnie tu poprawią zaraz.

Przy 1f spotkałem najwyżej 40A, co w przypadku autora i tak będzie niewystarczające z uwagi na inne odbiory w domu.