Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie kotła gazowego.

03 Cze 2005 00:19 6116 13
  • Poziom 12  
    Poszukuję materiałów informacyjnych i technicznych sterowania palnikiem i samym kotłem grzewczym zasilanym gazem technicznym (Propan-Butan). Czynnikiem cieplnym w tym systemie jest woda podniesiona temperaturowo do stanu pary. Jeśli ktoś posiada wiedzę na temat sterowania takiego systemu, jakie posiada czujniki, zabezpieczenia, jakie funkcje musi wykonywać i spęłniać. Mile widziane byłyby gotowe schematy i linki do konkretnych przykładów. Pozdrawiam.
  • OptexOptex
  • Poziom 23  
    Są gotowe systemy regulacji kotłów. Najczęściej są z góry zaprogramowane na kilka-kilkanaście rozwiązań kotłowni, wystarczy wybrać ze schematu kotłowni najbardziej zbliżony lub taki sam jak zbudowana kotłownia i podłaczyć wszystko w/g tego schematu. Nie napisałeś co jeszcze jest zamontowane z kotłem. Montuje się tyle czujników ile układów regulowanych chcemy mieć. Jeśli mamy centralne ogrzewanie to czujniki temp. na zasilaniu obiegu grzewczego (czasem też na powrocie jeśli chcemy mieć lepszą kontrolę wykożystania ciepła), w zasobniku ciepłej wody (jeden lub dwa na górze i na dole zasobnika), na zewnątrz bydynku do ustalenia "krzywej grzewczej" i ewentualnie w pomieszczeniu. Jeśli chodzi o same zabezpieczenie kotła, to stosuje się termostat ustawiony na temp. najczęściej 90°C i czujniki zaniku płomienia. Są to proste systemy nie wymagające zasilania elektrycznego w przeciwieństwie do samej regulacji temperatury obiegu grzewczego. Jeśli masz jescze jakieś pytania to pisz.
  • Poziom 22  
    do sterowania palnikiem potrzebne są sygnały start- przy niskim ciśnieniu+odpowiednii poziom wody w kotle i stop przy max ciśnieniu. palnik ma wewnętrznie swoje sterowanie.
    Dodatkowo: kocioł musi mieć pomiar poziomu krytycznego poziomu wody - wyłącza palnik zgłasza awarię i próbuje dolać wodę.
    poziom max ciśnienia - wyłącza trwale palnik(presostat z blokadą), wyłącza pompę, zgłasza awarię.
    Można to świetnie zrobić na Easy-MFD Moelera + kilka przekaźników i styczników. Czujniki poziomu z przekaźnikami.
    Sygnalizacja awarii - optyczno dźwiękowa. Przycisk bezpieczeństwa.
    Wszystko musi mieć aprobatę UDT. Zwłaszcza kocioł i palnik. Elektryka ma zapewnić odpowiednie działanie.
    Ps. Komin dwupłaszczowy izolowany ze zbiornikiem na skropliny - leci kwas siarkowy!
  • OptexOptex
  • Poziom 11  
    Witam
    Mam nietypową sprawę, potrzebuje jakikowliek projet na PLC (sterownik pieca czy czegokolwiek niezbyt skomlikowanego)
    Rzecz w tynm że dziewczyna jest na jednej z uczelni we Włoszech i ma to zrobić a gośc u którego to ma jest hm .. sympatyczny inaczej ona ma o tym pojęcie skrajnie skomne .
    Jak ktoś z Was ma cos takiego /niekoniecznie super dopracowane / to byłoby fajnie gwas(malpa)wp.pl dzięki , pozdrawiam Grzegorz
  • Poziom 12  
    Dziękuje. Podana strona i informacje na niej (http://www.weishaupt.pl/) są świetnym kompendium dotyczącym systemów grzewczych.
    Jeszcze raz dziekuję i polecam. Pozdro. Mac.
  • Poziom 10  
    Wszyscy wszystko fajnie i pięknie opisują, ale nikt nie wspomnial o jednym: z kotłami parowymi nie ma żartów. Należałoby zwrócić uwagę na to, że jeżeli mówimy o zabezpieczeniach kotła, to należałoby zwrócić szczególną uwagę na dublowanie zabezpieczeń. Natomiast jeżeli chodzi o medium (czyli w tym przypadku gaz) jakoś nikt nie wspomniał o układzie detekcji gazu.
  • Poziom 22  
    Ad: michołek:
    Masz tu trochę racji, jednak bez odpowiednich zabezpieczeń(ciśnienie, poziom wody - o czym pisałem wyżej :) ) i zabezpieczeń (detekcja gazu) nikt kto ma to użytkować - nie uruchomi tego bez odbioru UDT i dostawcy gazu.
    A jeśli mimo wszystko to uruchomi np.bez wiedzy UDT, to wierzcie mi - wcześniej czy później to wyjdzie na jaw(znam przykład :( ). -A czym to grozi to można przeczytać w ustawie o dozorze technicznym.
    Pisanie więc tu o detektorach gazu, modułach alarmowych itp. jest tu bez sensu , bo i tak zależy to od projektu przyłącza gazowego a nie od własnego widzi mi się.
    Sprawa domowych "detektorów" wygląda inaczej - można je kupić już za 150-250 zł i założyć ją np w kuchni nad kuchenką, łącząc z systemem alarmowym całego mieszkania, e.zaworem odcinającym gaz itp
  • Poziom 17  
    Witam
    A więc pirwsza sprawa: nie ma palników na propan-butan, który to gaz jest jak to widać mieszaniną, a co zatym idzie każdy z jego składników ma różne właściwości w zależności od temperatury, natomiast są stosowane palniki propan (lub rzadziej na butan - ze względu na jego właściwości, np temp. odparowania).
    Po drugie - każdy palnik (czy to olejowy czy na gaz ciekły) ma montowany podstawowy układ sterujący jego pracą, reagujący na przypadki takie jak np spadek ciśnienia medium zasilającego (mówię o palnikach na propan).
    Po trzecie - każdy palnik jest indywidualnie ustawiany na miejsu montażu wg takich parametrów jak np zawartość tlenku węgla, tlenu czy taż temperatury spalin (zawartych w spalinach czyli tym co wychodzi z komina :D).
    I po czwarte - należy pamiętać, iż gaz ciekły (np. propan) jest cięższy od powietrza (w przeciwieństwie do gazu ziemnego), w związku z czym należy pamiętać zupełnie odmiennym sposobie wentylacji kotłowni (otwory wentylacyjne jak najniżej, i w przypadku, gdy kocioł stoi w pomieszczeniu nie mającym bezpośredniego połączenia z otoczeniem, kązdy następny otwór wentylacyjny musi być poniżej otwory poprzedniego.

Tematu na pewno nie wyczerpałem, a jeśli chodzi o zasady wykonywania instalacji CO, to jest takie czasopismo INSTALATOR gdzie warto poszukać czegoś ciekawego - z reguły jest wraz znim dołączona płyta CD na której można znaleźć gotowe programy do projektowania w/w instalacji.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    Nie chcę się wymądrzać, ale mój porzednik piszę nieprawdę co do niewystępowania palników na propan-butan.
  • Poziom 17  
    Witam
    Prawdopodobnie masz na myśli palniki atmosferyczne, ja pisałem o palnikach nadmuchowych, gdyż sterowanie palnikiem atmosferycznym nie przedstawia żadnego problemu.
  • Poziom 12  
    Klkinij jeszcze raz ten link http://www.weishaupt.pl/faq2/index.php?id=0 i otworzy ci się strona bez wyboru dokumentów, teraz ze skrótu "dokumenty techniczne" poszukaj co cię interesuje i wczytaj, adres dla wszystkich podstron jest ten sam i dlatego nie otwiera ci się zadany dokument, a tylko dojście do niego.
    Miłego klikania...