Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piec CO + gazowy jak to polaczyc? schemat mojego CO

oloaga 06 Maj 2009 18:55 51009 55
 • #1 06 Maj 2009 18:55
  oloaga
  Poziom 9  

  WItam wszystkich mam problem bo chce podlaczyc do istniejacegp CO na drewno piec gazowy jedno funkcyjny z mozliwoscia grzania osobno CWU jesli mogl by ktos mi podpowiedziec jak to zdrobic bede wdzieczny pozdrawiam

 • #2 06 Maj 2009 19:19
  wawrzeczko_t
  Specjalista - systemy grzewcze

  Zamiast wkładu z płaszczem wodnym w tym miejscu dajesz kocioł na drewno, a w miejscu kotła olejowego montujesz kocioł gazowy (+zawór bezpieczeństwa i naczynie przeponowe). I wszystko "chodzi" w automacie.

  Piec CO + gazowy jak to polaczyc? schemat mojego CO

 • #3 07 Maj 2009 10:14
  oloaga
  Poziom 9  

  chyba to tak troszke nie dla mnie ale juz zaczynam rozumiec jak to zrobic

 • #4 07 Maj 2009 18:56
  wawrzeczko_t
  Specjalista - systemy grzewcze

  Polecam wymyśleć tak: im mniej pomp, zaworów i regulatorów - tym lepiej. Podstawowa zasada to rozdzielenie układu otwartego (kocioł na drewno) od reszty (instalacja i kocioł gazowy w układzie zamkniętym). Chociaż, podobno teraz to już nie jest takie ważne, bo chyba można pod pewnymi warunkami podłączyć kocioł stałopalny w układzie zamkniętym (ale nie jestem pewien a na pewno nie polecam, nawet jeśli można). A bufor jest po to, aby układ miał większą bezwładność cieplną co w przypadku kotła na paliwo stałe może być zaletą.

 • #5 07 Maj 2009 21:59
  mirrzo

  Moderator - Systemy Grzewcze

  Kocioł stałopalny można podłączyć do układu zamkniętego, jeżeli nie przekroczy mocy 300 kW i ma w sobie urządzenie (wężownicę) schładzające

 • #6 07 Maj 2009 22:13
  wawrzeczko_t
  Specjalista - systemy grzewcze

  To teraz będzie się działo ....

 • #7 07 Maj 2009 22:20
  mirrzo

  Moderator - Systemy Grzewcze

  Oj, tak

  Dodano po 49 [sekundy]:

  Radosna twórczość instalatorów będzie kwitła na całego

 • #8 08 Maj 2009 21:02
  A-Mail
  Poziom 22  

  Ja planuję zrobić to tak: Piec CO + gazowy jak to polaczyc? schemat mojego CO
  Wydaje mi się to najbardziej rozsądne rozwiązanie

 • #9 08 Maj 2009 22:49
  wawrzeczko_t
  Specjalista - systemy grzewcze

  Generalnie tak może być (jak już musisz dać wymiennik zamiast bufora to trudno. Ale wymiennik płytowy z ilością płyt w ilości mocy kotła węglowego, czyli 30 płyt przy mocy 30 kW - co najmniej !). Obie strony wymiennika podłączyć przeciwprądowo (czyli od strony gazówki masz źle wymyślone). No i zabezpieczenia po stronie gazówki muszą być, rzecz jasna.

  PS: Pozostaje jeszcze 1 nierozwiązana sprawa. Czy pompa przy kotle gazowym jest taka, aby pokonać opory przepływu przez wymiennik płytowy? Tego nie wiem (a wężownica w buforze ma raczej mniejsze opory przepływu).

 • #10 10 Maj 2009 13:27
  Usunięty
 • #11 10 Maj 2009 14:12
  wawrzeczko_t
  Specjalista - systemy grzewcze

  krzysio_sr napisał:
  Co do schematu oloaga to jest on nieczytelny (nawet jak na schemat blokowy).
  Schematy kolegów wawrzeczko_t i A-Mail nie są dopracowane.
  Już piszę o co mi chodzi:
  Tylko powiedzcie nam wszystkim jak będzie chodził kocioł na paliwo stałe.
  Chodzi o pracę samodzielną. Czy macie zamiar na "siłę przetaczać" wodę przez wyłączony kocioł gazowy ?


  TAK. To miałem na myśli. Uważam, że lepiej jest przepychać wodę przez kocioł gazowy, ale nie na siłę lecz przy włączonym gazioku. Czyli w czasie pracy węgloka musi być włączony kocioł gazowy i to on przejmowałby kontrolę nad instalacją grzewczą. Taka jest moja idea ze względu na oszczędności poczynione w automatyce układu.

  PS: Jak negujesz to rozwiązanie i piszesz o "lepszych" rozwiązaniach to przedstaw swój dopracowany schemat. Wtedy i my się wypowiemy.

 • #12 10 Maj 2009 22:35
  mirrzo

  Moderator - Systemy Grzewcze

  wawrzeczko_t napisał:
  Uważam, że lepiej jest przepychać wodę przez kocioł gazowy, ale nie na siłę lecz przy włączonym gazioku. Czyli w czasie pracy węgloka musi być włączony kocioł gazowy i to on przejmowałby kontrolę nad instalacją grzewczą. Taka jest moja idea ze względu na oszczędności poczynione w automatyce układu.


  ???????????????????????????????????
  ... no chyba, że czegoś tu nie rozumiem ;-)

 • #13 10 Maj 2009 23:00
  wawrzeczko_t
  Specjalista - systemy grzewcze

  Czego ?

  Taki układ znam z autopsji, tj: kocioł węglowy - tępy jak pień - ma tylko dmuchawę i pompę obiegu kocioł bufor. Ale ma własnie ten bufor. Nastawiam kocioł np: na 60 st.C i tyle też mam w buforze. Ale za to mam gazówkę z pogodówką, grzejniki i osobno podłogówkę na mieszaczu. Kocioł gazowy przejmuje ciepło z bufora i nie załącza się (jeśli nie musi, tj. jeśli jest odpowiedni parametr z bufora). Jednocześnie - to że powrót do bufora z c.o. i wężownicy c.w.u. jest wspólny, to też grzeję wodę użytkową z bufora. Jak nagrzeję to kocioł przełączy się w automacie na c.o. - bez przegrzewania i bez podbierania wody z podgrzewacza w nocy. Czyli mam tak jak chcę. Komort jest, bo jeśli nie chce mi się dołożyć do węgloka, to gazówka da radę i nagrzeje tak jak trzeba (wg pogodówki). Ponadto układy są od siebie prawidłowo hydraulicznie oddzielone.
  Reasumując, tępy węglok wprowadza oszczędności na gazie jeśli mam czas i chęć dołożyć węgla. Wszystko chodzi w automacie, bez ręcznego przełączania zaworów, przełączania kotłów i bez dodatkowych regulatorów i zaworów przełączających. Minus jest 1. Jak chcę grzać tylko gazem, od "zera" to muszę zagrzać bufor. Ale nie przeszkadza mi to a z czegoś trzeba być zadowolonym. Owszem, można by zamontować mały bypas i wtedy łatwo ominąć bufor. Ale po co? Nie jestem zdania, że im mniejsza pojemność wodna w instalacji c.o. tym lepiej.

  Chętnie wdam się w dyskusję nt. zasadności takiego układu. Wszystkie za i przeciw mile widziane. Pozdrawiam.

 • #14 11 Maj 2009 06:18
  Usunięty
 • #15 11 Maj 2009 08:05
  wawrzeczko_t
  Specjalista - systemy grzewcze

  krzysio_sr napisał:
  Jest jeszcze drugi minus.
  W przypadku awarii kotła gazowego , ten system przestaje istnieć.

  Niestety ludzie , którzy to skopiują , mogą potem nie wiedzieć o co chodzi.
  Powinieneś usunąć te schematy - bo są błędne.

  Kotły łączymy w kaskady lub powinny zasilać bufor (ten sam).


  Pragnę nadmienić, że to forum dyskusyjne, a nie biblia - jak wykonać ogrzewanie w swoim domu przez piekarza i górnika czy malarza. Jeśli ktoś chce dyskutować to niech dyskutuje, pyta się, analizuje. A jak się mu nie chce - to niech zleci wykonanie kotłowni/instalacji odpowiedniej firmie. Poza tym sam użytkownik bez odpowiednich uprawnień nie może brać się sam za jakiekolwiek przeróbki. Chyba nie muszę tego pisać w każdym poście. Jak ktoś chce zrobić taki układ to musi zapłacić firmie za takie rozwiązanie. To chyba oczywiste.

  Jeśli jest tak jak twierdzisz, to spróbuj przedstawić swój schemat w taki sposób, żeby każdy (malarz, piekarz, górnik) wiedział o co chodzi. Ze szczegółami w zakresie wykonawstwa kotłowni hybrydowej. Powodzenia.

  Zresztą, informuję wszystkich zainteresowanych, że Pan kszysio_sr uważa że moje schematy są błędne. Proszę więc nie korzystać z nich samodzielnie. Jadnak jeśli ktoś chce poznać szczegóły moich rozwiązań to proszę o kontakt prywanty.

 • #16 11 Maj 2009 08:59
  oloaga
  Poziom 9  

  Mi generalnie chodzi o grzanie CWU w okresie letnim ale jak przy okazji bedzie podlaczone pozaotala instalacja to bedzie ok

 • #17 11 Maj 2009 09:59
  Usunięty
 • #18 12 Maj 2009 10:10
  wawrzeczko_t
  Specjalista - systemy grzewcze

  Pęka wężownica w kotle gazowym? Możliwe, ale bardzo mało prawdopodobne (chyba, że Klient nie zlecił serwisu przez 10 lat i nie było zaworu bezpieczeństwa c.o.). Poza tym na moim schemacie nie ma wisielca tylko kocioł stojący.

  Ale przyznaję, że jak ktoś sam się do tego zabierze (piekarz, malarz, górnik) to z pewnością coś będzie nie tak.

 • #19 24 Maj 2009 21:33
  totoni
  Poziom 1  

  Przejrzałem waszą polemikę, ja mam takie rozwiązanie piec węglowy, piec gazowy i dołożyłem jeszcze solar. Wszystko pracuje niezależnie w zależności co w danym momencie jest źródłem ciepła. Idea jest prosta, piorytet ma piec węgłowy (zima) jeśli temperatura spada, funkcje przejmuje piec gazowy jeśli chodzi o co-cw w przypadku cw. pomaga jeszcze solar. Instalację wykonałem samodzielnie, łącznie z automatyką tego rozwiązania, stosując proste rozwiązania w hydraulice, natomiast sedno tkwi w automatyce i poprawnej konfiguracji systemu.
  toni

 • #20 25 Maj 2009 08:08
  mirrzo

  Moderator - Systemy Grzewcze

  totoni napisał:
  ...sedno tkwi w automatyce i poprawnej konfiguracji systemu

  No właśnie, sedno tkwi w automatyce i poprawnej konfiguracji systemu

 • #21 26 Maj 2009 20:28
  wawrzeczko_t
  Specjalista - systemy grzewcze

  totoni napisał:
  Przejrzałem waszą polemikę, ja mam takie rozwiązanie piec węglowy, piec gazowy i dołożyłem jeszcze solar. Wszystko pracuje niezależnie w zależności co w danym momencie jest źródłem ciepła.


  Piszesz że masz kocioł gazowy i węglowy !? A czy ten gazowy to wisielec ? Bo jeśli tak to chciałbym zapytać jak rozdzieliłeś w prosty sposób układ otwary od zamkniętego ?

 • #22 30 Maj 2009 16:03
  cikez
  Poziom 12  

  Witam Panów
  Planuje wymianę starego pieca węglowego na nowszy z zasobnikiem
  Stary piec pracuje razem z piecem gazowym w układzie zamkniętym. Podłączany był kilka lat temu i nie wiedziałem wtedy o tym że tak nie wolno, a hydraulik - szkoda gadać...
  Kilka razy zagotował wodę, na szczęście zawory bezp. zadziałały ale było ciepło nie tylko w domu ale i domownikom

  Obecnie chce zastosować obieg otwarty dla pieca węglowego oraz płytowy wymiennik ciepła
  Zastanawiam się nad piecem Z.P.H.U. BIADAŁA KWM-SGR 25 kW i wymiennik płytowy 30 kW

  Poniżej prosty schemat, za wszelkie porady i sugestie będę bardzo wdzięczny

 • #23 30 Maj 2009 20:44
  mirrzo

  Moderator - Systemy Grzewcze

  Coś mało czytelny i nie precyzyjny układ zasilania z kotła gazowego

 • #24 01 Cze 2009 14:00
  cikez
  Poziom 12  

  kocioł gazowy to "gotowy" wiszący klocek z wbudowana pompa i zaworem do przełączania pomiędzy grzaniem c.o. i c.w.u.
  Sterowanie z zasobnika ciepłej wody ( przełącza się gdy temp. spadnie poniżej zadanej ) + sterownik w pokoju

  Mam nadziej że coś pomoże

 • #25 02 Cze 2009 07:35
  wawrzeczko_t
  Specjalista - systemy grzewcze

  Uważam, że to jeden z nielicznych dobrych schematów połączenia węglówki z gazówką, ale dorysuj i zamontuj zawór bezpieczeństwa c.o. (obieg wtórny, przy gazówce) oraz zawór bezp. wody użytkowej + naczynie przeponowe wody użytkowej (na dopływie zimnej wody do zasobnika c.w.u.) Jak chcesz mieć zachowaną gwarancję kocioł na paliwo stałe to trzeba jeszcze zabezpieczyć minimalną temperaturę powrotu do kotła (ok. 50 st. C - wg danych producenta kotła). No i jeszcze przed pompami trzeba dać filtry mosiężne siatkowe, a za pompami zawory zwrotne. Osobiście, starałbym się zmienić ten wymiennik płytowy na bufor pojemnościowy.

 • #26 02 Cze 2009 07:58
  mirrzo

  Moderator - Systemy Grzewcze

  wawrzeczko_t napisał:
  Uważam, że to jeden z nielicznych dobrych schematów połączenia węglówki z gazówką


  Ja bym wywalił to zamalowane i zawór przeniósł w prawo zamiast kropki

  Piec CO + gazowy jak to polaczyc? schemat mojego CO

 • #27 02 Cze 2009 08:32
  cikez
  Poziom 12  

  Dziękuję za uwagi

  Zawór bezpieczeństwa jest już zamontowany na c.o. na powrocie - po prostu zapomniałem go narysować

  Zaworu bzp. ciepłej wody faktycznie nie mam - dołożę.

  Co do naczynie przeponowego na ciepła wodę to nie ma, ale nie jestem pewien czy mój zasobnik nie posiada czasem w sobie przepony ponieważ dopiero po opróżnieniu 10l dobija wodę - przynajmniej tak mnie poinformował hydraulik który zakładał i obserwując zasobnik od 3 lat chyba tak jest faktycznie.

  Jeżeli chodzi o wysoką temp. powrotu to myślałem że właśnie stosując płytowy wymiennik spowoduje mały obieg i odpowiednio ciepłą wodę na powrocie. Nie wiem jeszcze jaki piec zakupie i czy będzie miał odpowiedni sterownik który włączy pompę na obiegu głównym dopiero jak temp w obiegu pieca z naczyniem przelewowym osiągnie odpowiednia temp.

  Filtry są zamontowane - obecnie 2 - przy piecu gazowym i przy pompie pieca węglowego i tak zamierzam zostawić

  Zawory zwrotne to takie bajpasy przy pompie ? tak żeby w czasie awarii odłączyć pompę i wymienić ale zostawić obieg ? Jak tak to mam takie.

  wawrzeczko_t, jakiej pojemności bufor zalecałbyś ? piec na mieć 25 kW a dom ( docelowo po remoncie ) ok 200 m2

  mirrzo - jeżeli wstawię zawór w miejsce kropki to będzie problem ze sterowaniem i jakby zepsuł się zawór przy piecu węglowym to nie będzie pracował tez piec gazowy. poza tym to schemat ideowy i połączenia do grzania ciepłej wody będą możliwe najkrótsze.

 • #28 02 Cze 2009 08:33
  Usunięty
 • #29 02 Cze 2009 08:41
  cikez
  Poziom 12  

  krzysio_sr- dzięki za uwagę

  Nie używałem jeszcze pieca z podajnikiem ślimakowym i nie wiem jak długo "stygnie"

  A może p podgrzaniu ciepłej wody przełączyć zawór na grzanie grzejników? W lecie i tak nie zamierzam podgrzewać c.w.u. piecem węglowym.

 • #30 02 Cze 2009 22:59
  wawrzeczko_t
  Specjalista - systemy grzewcze

  cikez napisał:
  Zaworu bzp. ciepłej wody faktycznie nie mam - dołożę.


  Koniecznie !

  cikez napisał:
  Co do naczynie przeponowego na ciepła wodę to nie ma, ale nie jestem pewien czy mój zasobnik nie posiada czasem w sobie przepony


  To byłby hicior gdyby podgrzewacz posiadał w sobie przeponę. Super, ale nie wierzę Twojemu instalatorowi. Jak nie miałeś zaworu bezpieczeństwa wody użytkowej to i tak nie miało co kapać (dobrze, że nic nie rozpi....). Jak zamontujesz wymagany prawem zawór bezpieczeństwa i jeśli nie będzie naczynia przeponowego wody użytkowej to ów zawór będzie przeciekał

  cikez napisał:
  Jeżeli chodzi o wysoką temp. powrotu to myślałem że właśnie stosując płytowy wymiennik spowoduje mały obieg i odpowiednio ciepłą wodę na powrocie.


  Generalnie tak, ale pod warunkiem, że przepływ po stronie obiegu pierwotnego bedzie większy niż obiegu wtórnego. Jeśli bedzie odwrotnie to schłodzenie na wymienniku bedzie tak duże, że do kotła doprowadzana bedzie woda za bardzo schłodzona.

  cikez napisał:
  Zawory zwrotne to takie bajpasy przy pompie ? tak żeby w czasie awarii odłączyć pompę i wymienić ale zostawić obieg ? Jak tak to mam takie.


  To co masz to chyba zawory róznicowe a nie zwrotne. No ale jak są takie to i dobrze.

  cikez napisał:
  jakiej pojemności bufor zalecałbyś ? piec na mieć 25 kW a dom ( docelowo po remoncie ) ok 200 m2


  Jeśli kocioł węglowy będzie z podajnikiem to w sumie nie trzeba bufora. Myślałem, że to zwykły kocioł bez konkretnego starowania. Ale jakby bufor miał być to taki, którego powierzchnia wężownicy pozwoli na przekazanie 25-30 kW mocy grzewczej kotła węglowego. A pojemność - ja bym dał minimum 300 l (na oko).

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME