Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Vaillant ecotec plus 24kw

Glorus 04 Wrz 2015 19:03 1455 3
  • #1 04 Wrz 2015 19:03
    Glorus
    Poziom 8  

Witam kupilem taki piec gazowy oraz sterownik calormatic 350. Wszystko fajnie tylko nie wiem jak grzac w zimie, stary junkers ustawialem na "1" i bral mi wraz z cwu ok 450-500zl zima. Teraz mam kominek w salonie do dogrzewania i chcialbym grzac vaillantem ekonomicznie i nie wychodzic powyzj 500zl msc.
    Byl u mnie ten co montowal ale polowe zapomnialem jak to ustawic...
    Pamietam ze na piecu kazal centralne ustawic pokretlo prawie na maks a ma regulatorze ustawic temp wedlug uznan, tylko nie wiem jak to ustawic? Dzien 20c a noc 18c jest teraz ustawione ? Co doradzacie dom ocieplony stary kwadrat ok 100m2

0 3
  • #2 05 Wrz 2015 08:51
    ls_77
    Poziom 30  

Jak już brałeś regulator Vaillanta do tego kotła, to trzeba było wziąć pogodowy (450 lub 470), wtedy byś miał największe oszczędności (dostosowanie parametrów instalacji CO do warunków zewnętrznych + kompensacja temperatury wewnętrznej).

Cytat:
    Pamietam ze na piecu kazal centralne ustawic pokretlo prawie na maks a ma regulatorze ustawic temp wedlug uznan
    Kiedyś na kotłach Vaillanta była taka naklejka, że jak jest podłączony regulator, to pokrętło od CO na maxa i głowice termostatyczne w pomieszczeniu z regulatorem też na maxa.
    W przypadku kotła kondensacyjnego zachodzi jednak pytanie co z jego sprawnością? Wiadomo, że im niższe temp. na wyjściu i powrocie z CO, tym większe %. Być może trzeba będzie się "bawić" nastawami na kotle (pokrętło od CO) i w okresach przejściowych ustawiać niższą temp. na kotle, a w okresie niskich temp. zewnętrznych - wyższą.
    Co do temp. na regulatorze, to jest to tylko twoje indywidualne zdanie. Ustawiasz co chcesz. Lubisz wysokie temp. w pomieszczeniu - to ustawiasz wysokie - twoje ulubione.
    Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że każde podwyższenie temp. w pomieszczeniu o 1°C wiąże się ze zwiększeniem zużycia gazu o 5-8% (w zależności od konkretnego przypadku).
    Może jeszcze ktoś dopisze swoje spostrzeżenia z użytkowania takiego "tandemu".

0
  • #3 06 Wrz 2015 21:51
    Glorus
    Poziom 8  

Dzieki, aczkolwiek co do regulatora pogodowego to ja sie na ty, nie znam i taki zostal mi polecony jaki mam, na przyszlosc warto wiedziec aczkolwiek druga sprawa to ze sie pomylilem i nie mam ecotec tylko atmotec czyli zwykly piec gazowy dwufunkcyjny nie kondensacyjny :))

0
  • #4 07 Wrz 2015 09:23
    ls_77
    Poziom 30  

To proponuję na kotle ustawić coś w okolicach 70° (+/- 5°) - wypróbuj różne opcje i obserwuj. Jest jeszcze możliwość zmiany w regulatorze "strategii regulacji": ciągła lub dwustawna. Dwustawna - bardziej ekonomiczna - regulator po prostu wyłączy kocioł po osiągnięciu żądanej temp. w pomieszczeniu z regulatorem. Ciągła - bardziej komfortowa - regulator będzie dawał sygnał do kotła, żeby stopniowo obniżał moc jak osiągnie temp. żądaną w pomieszczeniu. Ciągła ma jeszcze tę zaletę, że kocioł od razu nie wyłączy się, w związku z tym będzie możliwość dostarczania ciepła np. do pomieszczeń tzw. chłodnych, czyli np. pomieszczeń na północ lub innych wychłodzonych ze względu na charakterystykę cieplną budynku.
    Próbuj, zmieniaj ustawienia, dobierz coś pod swoje upodobania i pod swój budynek. I oczywiście daj znać co z tego wynikło.

0