Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak wygląda założenie instalacji światłowodowej?

10 Wrz 2015 21:55 7542 6
  • Poziom 8  
    Witam,

Mam pytanie do osób które zawodowo zajmują się instalacją światłowodów. Być może udziela się na forum jakiś monter albo osoba która zna się dobrze na temacie i będzie potrafiła mi pomóc.

Mieszkam w dużym mieście, osiedle typowo domkowe beż żadnych bloków. Minusem takiej lokalizacji jest brak dostawców internetowych poza Orange oraz Netią. Mogłem sobie pomarzyć o tanim szybkim necie typu UPC, Chello, Multimedia, Toya itp.

Pojawiła się iskierka nadziei. Na moim osiedlu pojawiła się pewna mała firma która ogłasza się, że może założyć internet światłowodowy do 200 Mb/s.

Teraz moje pytanie brzmi, czy mógłby mi ktoś wyjaśnić jak wygląda budowa takiej sieci od strony technicznej? Skąd taka firma musi ciągnąć kable aby pojawił się internet? Co muszą wybudować i w jakiej odległości od mojego domu?

Najbliższa centrala Orange (neostrada) jest oddalana ode mnie o ponad kilometr, gdzie najszybszą możliwą prędkością internetu dla mnie jest tylko 10 Mb/s.

Czy przy takich warunkach ten nowy provider jest w stanie założyć na moim osiedlu światłowodowy internet? Na pewno nie mają swojej infrastruktury, bo od miesięcy nikt nic u mnie w pobliżu nie kopał. Jak dzwoniłem do tej nowej firmy i podałem mój adres, to powiedzieli że nie ma żadnych przeciwwskazań aby założyć u mnie internet.
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Jesli domki jednorodzinne to wejda kablem ze slupa energetycznego. Jak blok to po prostu wejda z klatki.
    Kopac nie trzeba bo czesto w miastach jest kanalizacja teletechniczna. Wciagniecie 2km kabla to jedna dniowka.
    Podwieszanie po slupach troche dluzej bo trzeba stelarze na opaskach montowac plus uchwyty
  • Poziom 8  
    smario11 napisał:
    Jesli domki jednorodzinne to wejda kablem ze slupa energetycznego. Jak blok to po prostu wejda z klatki.
    Kopac nie trzeba bo czesto w miastach jest kanalizacja teletechniczna. Wciagniecie 2km kabla to jedna dniowka.
    Podwieszanie po slupach troche dluzej bo trzeba stelarze na opaskach montowac plus uchwyty

Dziękuję za odpowiedź. Jestem zaskoczony, nie spodziewałem się że można ze zwykłego słupa energetycznego się podłączyć. Tak się składa że tuż przed wejściem do mojego domu znajduje się pojedynczy betony słup, więc myślę że nie będzie problemu. Ale czy ten dostawca internetu nie potrzebuje czasem jakiś pozwoleń od miasta na takie instalacje ze słupa?

Co do kanalizacji teletechnicznej, to czegoś takiego u mnie nie ma. Wiem bo starałem się o założenie Neostrady parę lat i wysyłałem liczne pisma to odpisywali że nie ma możliwości technicznych. Dopiero jak się posmarowało monterom parę złotych, zaczęli rozkopywać trawnik na lewo i jakoś się udało.

Moje drugie pytanie. Zakładając że zrobią mi tą instalację ze słupa energetycznego, to w jaki sposób znajdzie się u mnie internet? Czy provider nie potrzebuje swoich centrali albo "szafek ulicznych" na moim osiedlu? No bo jak niby mi przypiszą IP, plan abonencki itd? Ze słupa? Przepraszam jeśli te pytania wydają się głupie, ale naprawdę nie mam o tym bladego pojęcia.
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Witam,
    od pewnego czasu zawodowo zajmuję się wykonywaniem takich instalacji. Światłowody układa się w studniach i przepustach kablowych jeśli są i ich właściciel wyraża na to zgodę. Jeśli nie ma żadnej tego typu infrastruktury to można wykonać instalację napowietrzną. To jak kabel będzie wchodził do budynku to odrębny temat. Każdorazowo wykonanie jakichkolwiek prac czy wykorzystanie istniejącej infrastruktury, zajęcie pasa drogi, rozkopanie chodnika itp wymaga zgody zarządcy obiektu. Prędkość łącza jaką obecnie się oferuje to 300Mb/s przy czym technologia umożliwia znacznie więcej. Z przyczyn marketingowych nie oferuje się obecnie więcej. Natomiast jeśli chodzi o infrastrukturę dostawcy to już ich problem skąd będą ten internet "ciągnąć". Kilometr, dwa czy pięc do centrali Orange to żadna odległość.
  • Poziom 31  
    Ale co ma centrala orange do internetu swiatlowodowego.
    OLT moze byc nawet 20km od terminala ONT. Nie widze zadnego problemu, wystarczy odpowiednio daleko pierwszy split zrobic na wkladce C+
    Majac 30dbm budzetu mocy mozna dosc daleko dojsc jesli pierwszy split sie zrobi nawet po 20km
  • Poziom 8  
    smario11 napisał:
    Ale co ma centrala orange do internetu swiatlowodowego.
    OLT moze byc nawet 20km od terminala ONT. Nie widze zadnego problemu, wystarczy odpowiednio daleko pierwszy split zrobic na wkladce C+
    Majac 30dbm budzetu mocy mozna dosc daleko dojsc jesli pierwszy split sie zrobi nawet po 20km

Szczerze mówiąc to nie wiem co mają centrale Orange to internetu światłowodowego. Tak tylko palnąłem, myślałem że jakieś centrale są potrzebne, bo wątpię że ze słupa energ. mi nadarzą IP, ustalą maksymalną prędkość pobierania itd. Mogę się mylić bo nie znam się kompletnie na temacie, dlatego szukałem pomocy w objaśnieniu jak to działa. Skróty OLT, ONT, wkładki C+ to wszystko dla mnie czarna magia ;-).

Zrobiłem dzisiaj zdjęcie słupa przed domem. Czy z takiego pojedynczego prostego słupa dostawca będzie w stanie założyć światłowód u mnie w domu? Czy może są to zupełnie inne rodzaje słupów?

Jak wygląda założenie instalacji światłowodowej?
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Spokojnie moze z takiego slupa.
    Ale... To jest stary slup. Dowiedz sie lepiej kiedy go beda wymieniac. Jesli w tym roku to dostawca moze poczekac az wymienia slup.
    O wszystkim operator bedzie wiedziec od taurona. Wsumie jakbys mi podal na pw info z wojewodztwem powiatek i ulica to moge sprawdzic czy sa jakies remonty planowane.

"Centrala" dla GPON to OLT. Takie urzadzenia montuje sie w kontenerach i moga byc nawet 20km dalej. Nie wiem czy w ogole kiedys widziales centrale jak wyglada ale to nie sa male szafeczki z napisem tpsa