Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ solarny - jak zasilić mieszkanie.

techrys 05 Cze 2005 18:12 5207 9
 • #1 05 Cze 2005 18:12
  techrys
  Poziom 28  

  Będę mieć dwa kompletne układy solarne (z odzysku) - baterie, układy ładowania, aku 32Ah/12V żelowe. Chcę tym zasilić mieszkanie - oświetlenie, sprzęt rtv, komputer - odbiorniki dużej mocy (pralka, czajnik, odkurzacz) poza układem.
  Pytanie do fachowców - jak to połączyć w celu uzyskania pojemności 64Ah, aby układy ładowania "wyrabiały", i jak / z czego zrobić przetwornicę o mocy powyżej 500W.
  Ewentualnie czy stary UPS na baterię 12V o max. obciążeniu 400W pociągnie przez długi czas liczony w latach.

 • #3 05 Cze 2005 18:42
  qryszard
  Poziom 20  

  Kolego Techrys nie napalaj się za bardzo.Przy 100% naładowaniu akumulatorów -sprawnych w 100% da to moc ok 770W w czasie 1 godziny i nic więcej .A praktycznie jeszcze mniej.Zastanów sie nad wykorzystaniem tego do wykorzystania tylko jednego układu ( oświetlenie ,komputer itp) ,a nie do wszystkiego.

 • #4 06 Cze 2005 09:14
  techrys
  Poziom 28  

  Więc ile musiałoby być takich zestawów i jak to wyliczyłeś?

 • #5 06 Cze 2005 11:15
  michalgorny
  Poziom 17  

  jesli jestes szczesliwym posiadaczem ukladu solarnego to:

  panel sloneczko moze dac Ci moc:
  P=U*I*k

  k - wspolczynnik zalezny od obciazenia itd... mozna przyjac k=0.9

  wiec jeslli masz duzy panel sloneczny, ktory na wyjsciu ma napiecie 17 Volt i daje powiedzmy 10 amperow to mozesz z nieo pociagnac tak na prawde okolo 150 wat.

  te 150 wat daje ci 150 dzuli energii w kazdej sekundzie
  ta energie gromadzisz w akumulatorze.
  podczas gromadzenia czesc energii jest bezpowrotnie tracona na skutek roznych przemian

  wiec pojawia sie kolejny problem

  Zgromadzona energie najlepiej przechowywac w akumulatorach kwasowych lub specjanych zelowych (do duzych obciazen) Im wieksza pojemnosc akumulatora tym wieksza sprawnosc odzyskiwania z niego energii.

  Wiec zalozmy ze masz wielii akumulator 200Ah przy 12V napiecia znamionoweego.

  jesli naladujesz go na maksa to mozesz ciagle z niego spokojnie brac 2kW... i powinien zasilac przez okolo godzinke urzadzenia przy takim obciazeniu.


  mozesz rowniesz zasialc z niego komputer i wowczas (jesli komp razem z monitorem bierze 200W) to spokojnie 11 godzin mozesz pociagnac na takim akku.

  A co do przetwornicy - to taki UPS jak pracuje na swoim maksymalnym dopuszczalnym ociazeniu, to dlugo nie podziala. mozna zbudowac samemu przetwornice - schematy sa na elektroda.pl

 • #6 08 Cze 2005 01:21
  adje
  Poziom 13  

  Chcę jeszcze uzupełnić powyżej napisane konkrety.

  Akumulatory by długo służyły nie powinno się rozładowywać głębiej niż do 1/3 pojemności. W praktyce max rozładowanie przyjmuje się na 50 % ponieważ z czasem pojemność każdego akumulatora się zmniejsza. Gdy więc dysponujesz dwoma aku 12 V/32 Ah, to jeśli zbudujesz przetwornicę 12/230V to połączysz je równolegle. Gdy przetwornica będzie 24/230V to połączysz akumulatory szeregowo. Oczywiście napięcie przetwornicy 12 lub 24 V zależeć też będzie czy zestaw solarny daje napięcie 12(17 V) czy 24 V (~34 V).
  Twoje aku mają więc praktyczną rezerwę energetyczną do wykorzystanie w takim zestawie 12Vx32Ah = 384 Wh (50% całkowitej pojemności). Czyli około 400 Wh do wykorzystania przez 1h w całości lub np 2h ale wtedy przy poborze 200W.

  Oczywiście tak się liczy jesli układ ma wielokrotnie pracować rewersyjnie, a nie tylko awaryjnie. To co było napisane o sprawności obowiązuje.

  Jeszcze jedna uwaga.
  Do tych celów nie stosuje się aku kwasowych, bo jesli są dużej pojemności (a takie się stosuje) to wydzielający się z nich wodór może spowodować wybuch. Do tych celów stosuje się aku żelowe lub nalewne zasadowe.

  Jest jeszcze kilka tematów do rozwiązania w układach praktycznych, jak ogranicznik rozładowania, zabezpieczenie przed przeładowaniem choć niekoniecznie do niektórych aku.

 • #7 12 Cze 2005 23:51
  apistograma
  Poziom 12  

  Z zainteresowanie czytałem wszystkie posty. Nasuwa mi się jeszcze jedno zagadnienie, które bardzo poważnie ogranicza zastosowanie solarnych ogniw do zasilania mieszkań. Sprowadza raczej do awaryjnego zasilania jednego lub grupy urządzeń. Otóż Polska leży w takim, a nie innym położeniu geograficznym i ma to ogromny wpływ na długość świecenia i intensywność światła słonecznego. Wiadomo, że pod koniec czerwca noc trwa zaledwie kilka godzin, ale zato pod koniec grudnia około godziny 17 jest już zupełnie ciemno. Dochodzą też w ciągu całego roku dni pochmurne lub mgliste, a wtedy sprawność baterii słonecznych jest bardzo mała. Wystarczy kilka bardzo deszczowych dni i akumulatory nie nadążą się naładować. Jeszcze jedna komplikacja. Aby maksymalnie wykorzystać baterie solarne należałoby też stworzyć układ, który obracałby panele słoneczne za przemieszczającym się słońcem. Zrówno w płaszczyźnie poziomej, jak i pionowej.

 • #8 12 Cze 2005 23:56
  michalgorny
  Poziom 17  

  jezeli kogos interesuje taki uklad nadazajacy za swiatlem slonecznym to zapraszam do laboratorium systemow fotowoltaicznych, AGH w Krakowie, budynek C3 przy ulicy Czarnowiejskiej.

  Tam dr Janusz Teneta wyjasni Wam wszelkie zagadnienia z tym problemem zwiazale. To rowny gosc

 • #9 13 Cze 2005 01:49
  adje
  Poziom 13  

  Czy publikował gdzieś prace związane z układem regulacyjno-nadążnym?
  Pobieżnie szukałem ale nie natknąłem się z publikacjami tego dr w internecie.

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME