Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gotowy sub czy własny na stxGDN-32-300-8-SS ?

grzesdrozdz 05 Cze 2005 19:34 7734 18
  • #1 05 Cze 2005 19:34
    grzesdrozdz
    Poziom 14  

Bede mial do przeznaczenia ok 250 zl.
    Myslalem nad gotowym subem z allegro http://www.allegro.pl/show_item.php?item=52557293 lub zlozyc samodzielnie tzn kupic stxGDN-32-300-8-SS i u kogos zlecic zrobienie obudowy.Ile moglaby kosztowac obudowa do tego stx??
    Nie chodzi mi o jakis wyrafinowany dzwiek, po prostu aby basik byl przyzwoity.Głównie sub ma byc do muzyki.A jeszcze jedno czy ten sub z allegro jest na alphardzie??

0 18
  • Pomocny post
    #2 05 Cze 2005 19:54
    Pyroaniah
    Poziom 28  

Alphard lw1200. Badziew jakich mało. Cała firma specjalizuje się we wciskaniu chłamu. Obudowa wyniesie około 100 zł porządna.

0
  • Pomocny post
    #3 05 Cze 2005 20:09
    piórko
    Poziom 30  

Zdecydowanie zrób sam. Zdobędziesz doświadczenie, satysfakcję, wydasz chyba mniej, będziesz miał lepszego suba niż ten z allegro (20-500 Hz -3dB :wink: :D ).

Obudowę też na pewno zdołasz sklecić sam, wystarczy sześć kwadratów z wiórówki albo MDFu. Nie musi być piękny, bo przecież możesz postawić go w mało eksponowanym miejscu.

A ten 32-300-8-SS to mój STXowy typ, poczytaj to:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=302235&highlight=
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=292228&highlight=

...............

Zapytaj sprzedawcę jaki to głośnik, policzymy te dolne 20 Hz...

0
  • Pomocny post
    #4 05 Cze 2005 20:34
    !ron
    Poziom 21  

Nie bierz się za tego suba z allegro! Absolutnie wybij sobie go z głowy. Zamawiaj tego STX i rób własną bude do niego, bedzie napewno taniej i napewno lepiej grało.

0
  • Pomocny post
    #5 05 Cze 2005 21:16
    plik4
    Poziom 26  

tez tak mysle zebys nie bral tego suba z allegro to jest samoruba!!!! Ale jezeli masz wybierac pomiedzy wlasnym subem a jakims firmowym to bierz firmowego. Czmu ?? Bo jak jest firma to nei szykuje skrzynki pod glosnik tylko glosnik produkuje o zadanych parametrach i dalej skrzynke. NIGDY !!! nie uzyszkasz tak dobrej jakosci dzwieku, efektywnosci i z tak malego glosnika. Przykladowo JAMO na glosniku 20Cm bedzie gral jak samoruba na glosniku 30 cm. Nad firmowym subem pracuje kilkadziesiat osob aby stworzyc cala prdukcje nowej serii. A samemu to na macajewa albo sie uda albo nei bo nei zawsze dobrze wychodzi symulacja na kompie. Mozesz tez pomierzyc glosnik i wyliczyc samemu ale do tego potrzeba urzadzen i wiedzy.

0
  • Pomocny post
    #6 05 Cze 2005 21:40
    SuWeK
    Poziom 11  

ja na nim zrobilem suba i jestem bardzo zadowolony wkrotce umieszcze go na forum

0
  • Pomocny post
    #7 05 Cze 2005 21:58
    Pyroaniah
    Poziom 28  

Plik4 ma rację co do mierzonych/podawanych parametrów głośnika - przecież parametry alpharda to kosmos! Jak ktoś mógł zaprojektować dobrą obudowę pod coś co ma rozrzut parametrów jak katiusza rakiet?
    Co do stx'a to jak na razie nie obserwowałem rozbieżności, chłopaki się starają :).

0
  • Pomocny post
    #8 05 Cze 2005 22:09
    jakubkrawiec
    Poziom 18  

Proponuję subwoofer pasywny 150 W 4 ohm na głośniku STX GDN-27-150-4-SC za 150 zł.. Jest to sprzęt zrobiony przeze mnie (z pomocą taty - robimy dla przyjemności i satysfakcji). Proszę nie traktować tego jako reklamy, choć może ten post takową jest :oops: . Subwoofer gra całkiem dobrze, jest bardzo dynamiczny i nie dudni. Wymaga wzamian wzmacniacza o dobrej kontroli i dużej mocy.
    Jamo na głośniku 20 cm napewno nie zagra jak domowy na głośniku 30 cm i suby Jamo to lipa (co innego Koda, B&W, Tonsil :)).
    Ten subwoofer, jak i 2 inne niebawem znajdzie się w dziale DIY.

0
  • #9 06 Cze 2005 23:02
    piórko
    Poziom 30  

jakubkrawiec > a po ile dla kolegów z Elektrody? :P

grzesdrozdz > jaka decyzja?

0
  • #11 06 Cze 2005 23:21
    Pyroaniah
    Poziom 28  

Wstydziłbyś się. Dla kolegi zrobiłbym za 45 zł + głośnik... No i może ze 4 piwa.

0
  • #12 07 Cze 2005 15:45
    grzesdrozdz
    Poziom 14  

No narazie wole sobie zlozyc sam suba na stx gdn 32-300-8-SS,ale to troche potrwa bo dopiero ucze sie obslugi winisd.Moja uwage zwrocil rowniez http://www.allegro.pl/show_item.php?item=53590063 ale tyle kasy to ja nie wiem skad zalatwie ,wiec to chyba tylko marzenia.
    Przeprowadzilem symulacje na tym glosniku stx'a w winisd i wyszlo mi :
    Volume 74,72 l
    Tuning frequency 31,89 Hz
    1 BassReflex o śr.10,20 cm i dł.24,71 cm.
    Czy to bedzie odpowiednio do samej muzyki,mało ogladam filmow.I czy nie zchodzi on za nisko?Jesli tak to na ile go zestroić?Czy wygluszac go gabka ,jak tak to jakie scianki i jakiej grubosci (gąbka z fotela).jakiej grubosci powinny byc plyty, chyba zastosuje MDF.

0
  • Pomocny post
    #13 07 Cze 2005 16:43
    piórko
    Poziom 30  

Jeszcze takiego banpass'a jak ten z allegro to nie widziałem :roll:
    To robisz czy kupujesz?

Czy nie schodzi za nisko??? Dziwne pytanie, bo zwykle konstruktorzy pytają: jak nisko da się zejść. Taki problem możesz rozwiązać zmniejszając obudowę do np. 40 litrów.

Twoje obliczenia w WinISD są prawidłowe.

O wytłumianiu poszukaj porad na forum - są o tym całe Megabajty :wink:

0
  • #14 07 Cze 2005 17:06
    grzesdrozdz
    Poziom 14  

Dzieki Piórko!
    Czyli moge sie trzymac tych moich wyliczeń z winisd??
    Jeszcze jedno pytanie, moze one wydac sie glupie ale jestem poczatkujacy:czy bede potrzebowal filtra??Nie mam specjalnego wyjscia z wzmacniacza.

Piórko dlaczego w twoich wyliczeniach w winisd z innego tematu do tego glosnika jest spadek mocy w zakresie od 39 Hz do ok 68 Hz?W moich wyliczeniach nic takiego nie zaszlo.

Czy ten sub moze tak wygladac?

0
  • Pomocny post
    #15 07 Cze 2005 19:29
    piórko
    Poziom 30  

Sumator
    Filtr
    Filtr
    Długi tunel

Rozumiem, że będzie to sub aktywny, czyli zrobisz/kupisz do niego wzmacniacz. Wzmacniacz ten będzie musiał być sterowany z wyjść L i P przez sumator kanałów i filtr dolnoprzepustowy.

Wyniki z ISD są dobre, ostateczne korekty możesz zrobić w trakcie odpalania.

Rysunek bardzo ładny ale jeśli robisz obudowę nie w kształcie sześcianu to lepiej dać tunel wzdłuż największego wymiaru - na Twoim projekcie byłby u góry. Chodzi o to aby wewnętrzny koniec rury nie był bliżej ścianki niż 1/3 wymiaru.

To nie jest spadek mocy lecz wytrzymałości mocowej głośnika - normalna rzecz w b-r. Program oblicza przy jakiej dostarczonej mocy i częstotliwości wychylenie membrany osiąga wartość maksymalną. Wielkość tego "dołka" zależy od Vb i fb (objętości i częst. strojenia).

U Ciebie tego nie ma bo masz źle wpisany parametr Xmax - powinno być 7,5 mm a masz 15.

Jeszcze jeden schemacik, ale opis nie dzisiaj.

0
  • #16 08 Cze 2005 00:07
    grzesdrozdz
    Poziom 14  

Dzieki jeszcze raz Piórko
    Nie chce robic suba aktywnego.Ale wlasnie nie wiem czy stosowac filtr jesli ten sub ma byc glównie do muzyki.Bo wiem ze przy wiekszych wychyleniach membrany znieksztalcaja sie wyzsze czestotliwosci maksymalne dla glosnika niskotonowego.A ten port BR moze byc tak jak napisales u góry suba?Jesli tak to w jakiej odleglosci od tylniej scianki poniewaz glebokosc montazu glosnika wynosi 16 cm,1cm wytlumienie na tylniej sciance i zostaje mi 18 cm na montaz BR,chodzi o to czy lepiej jak ten BR bedzie przebiegal przy magnesie glosnika czy przy tylniej sciance?I czy do tego głośnika starczy 18 mm płyta wiórowa??Ja tak pytam i pytam bo kazdy najmniejszy błąd moze pogarszac dzwiek:P.
    Jeszcze raz wielkie dzieki.

0
  • Pomocny post
    #17 08 Cze 2005 20:09
    piórko
    Poziom 30  

"Nie chce robic suba aktywnego" - to niedobrze.

Subwoofer pasywny można zasilić z tylko jednego kanału (L albo P).
    Do tego trzeba oczywiście zrobić zwrotnice (z cewkami o dużych indukcyjnościach) dla rozdzielenia sygnału do suba i kolumny. W rezultacie możesz otrzymać słaby efekt działania subwoofera i raczej nie wykorzystasz jego możliwości - w tym przypadku niemałych.

Tunel może być u góry (raczej bliżej tylnej ściany niż głośnika), przeciwwskazaniem mogą być tylko względy estetyczne.

Wiórówka 18mm wystarczy ale wstaw listewki 3x3 cm wzdłuż ścianek i takimi listewkami połącz środki przeciwległych boków. Grubsza płyta, albo dwie 18 sklejone przydałaby się na ściankę z głośnikiem.

Powyższy schemat to sumator (1 operacyjny), filtr o przełączanej częstotliwości 40/50/60/70 Hz (2 operacyjny) i filtr wyjściowy zwiększający nachylenie do 18dB/okt. (3 operacyjny).

Dodam jeszcze tabelkę do obliczania wartości filtrów dolno i górnoprzepustowych 1, 2 i 3 rzędu. Może jeszcze Ci się przyda :)

I przestudiuj konstrukcje głośnikowe opisane w DIY a napewno wiele Ci się rozjaśni.

0
  • #18 18 Gru 2005 11:27
    procekkk
    Poziom 24  

Jakie sa roznice/odczucia w dzwieku miedzy filtrami 1-,2-3-go rzedu?
    Jakie sa roznice/odczucia w dzwieku miedzy filtrem Butterworth'a, a Bessel'a?

0
  • #19 15 Lis 2006 15:49
    wasik1989
    Poziom 11  

Odpowie ktos teraz na te pytania wyzej ??

0