Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBwayPCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

President Johnny II- PO wymianie filtra 455HT słabo słychać szumy i użytkowników

03 Paź 2015 16:01 3066 12
 • Poziom 10  
  Witam, mam problem z wyżej wymienionym radyjkiem, radio przyszło do mnie z objawem braku nadawania i odbioru. Wymieniłem w nim Filtr 455ht i w tym momencie mam zarówno odbiór jak i nadawanie tyle, że pokrętło SQ nie działa tak jak powinno, tzn. przekręceniu pokrętła na ASC radio zachowuje się poprawnie - nie puszcza szumów wyłapuje poprawnie rozmowy, po przekręceniu potencjometru na poziom M na skali (manualny) radio szumi i wyłapuje rozmowy poprawnie(szum jednak nie jest czysty), po dalszym przekręceniu pokrętła powiedzmy na połowę skali radio praktycznie milknie tzn. wydobywa się delikatny szum i są ledwo słyszalne rozmowy. Filtr został podmieniony 2 krotnie. Potencjometr SQ raczej sprawny(pod miernikiem poprawnie zmienia swoje wartości rezystancji).

  Co może być przyczyną? Miał ktoś taki przypadek? Proszę o rady i pomoc w lokalizacji usterki.
 • PCBwayPCBway
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  DaX_101 napisał:
  Witam, mam problem z wyżej wymienionym radyjkiem, radio przyszło do mnie z objawem braku nadawania i odbioru. Wymieniłem w nim Filtr 455ht i w tym momencie mam zarówno odbiór jak i nadawanie


  Chyba nie wiesz dokładnie co robisz, a łapiesz się za naprawę. Co ma filtr drugiej pcz. do nadajnika? Skoro nie było nadawania i odbioru to wspólnym blokiem obu jest np. vco, stabilizator i tam miałeś na początku szukać usterki. Prawdopodobnie podczas wymiany filtra tzw. zimny luty lub przerwy załapały i teraz nadajnik pracuje.

  Proponuję na początek poprawić zimne luty, zmierzyć napięcie na emiterze Q14 powinno być 5V oraz napięcie na wyjściu stabilizatora 7808. Nie grzebał ktoś w filtrach że teraz jest mała czułość odbiornika? Dla pewności możesz wyciągnąć filtr 455KHz i w miejsce jego we\wy podłączyć kondensator około 1nF. Jeśli to wina filtra to czułość z kondensatorem powinna wrócić do normy. Proszę sprawdzić jeszcze diody D1, D2.
 • PCBwayPCBway
 • Poziom 10  
  Na Q14 Mam kolejno napięcia: Baza: 5,6V, Emiter 5V, Kolektor 8V. Stabilizator ok, ma na wyjściu 8V, diody również ok, po wy lutowaniu filtra i założeniu kondensatora nic się nie zmieniło, filtr posiada na wyjściu 1V. Większość połączeń została prze lutowana. Radio jest oryginalne i nikt nie bawił się w kręcenie potencjometrów na PCB, gdyż radio trafiło od razu do mnie.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Napięcia ok. Po przełączeniu na ASC odbiornik pracuje prawidłowo czyli blokuje szumy, a jeśli ktoś mówi to słychać ok? Napisz jeszcze czy S-metr coś wskazuje jak odbierasz stację? Rozumiem że RF-gain przekręcony jest w prawo na full.
 • Poziom 10  
  Po przełączeniu na ASC Blokuje szumy i puszcza rozmowy. S-metr podczas odbioru nic nie wskazuje nawet podczas gdy na kanale są rozmowy. Tak gain skręcony na full w prawo. Dzisiaj jeszcze po 1 dniowej przerwie zauważyłem, że radio już bardzo cicho odbiera oraz rozmówca jest nie do końca wyraźnie słyszalny. Czyżby TDA?
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  DaX_101 napisał:
  Czyżby TDA?


  Nie TDA, bo S-metr nic nie wskazuje. Sprawdź jak zmienia się napięcie na pin 1 IC2 gdy odbierasz stacje. Jeśli masz drugie radio to możesz nim "ponadawać". Pin 1 steruje ARW oraz wskaźnikiem S-metra. Coś mi się wydaje że masz uszkodzone wejście odbiornika ale tego jednoznacznie stwierdzić nie mogę, bo raz piszesz że na ASC jest ok, a potem że jednak nie. Jak opiszesz usterkę tak będziemy pomagać (wróżyć nie potrafimy).

  Zapewne nie masz generatora sygnałowego więc w następnej kolejności proszę podłączyć antenę poprzez kondensator np. 1nF bezpośrednio do bazy Q1 i zobacz czy odbiornik ożyje.

  Jak dotykasz igłą wejścia czy wyjścia filtra 455KHz w głośniku coś słychać i s-metr coś pokazuje?
 • Poziom 10  
  W końcu "dorwałem" czas na radio. Na 1-szym pinie mam jakieś "śmieciowe" napięcie 0,2V. Po podłączeniu pod bazę Q1 anteny radio ożyło na jedno włączenie, czyli powróciły wszystkie funkcje, ASC działał poprawnie po przekręceniu potencjometru na pozycje M ładnie czysto szumiało i po przekręceniu dalej wyciszało się. Po ponownym włączeniu CB objaw powrócił i już się nie zmienił. Jeśli chodzi o dotykanie pinów filtra to na wyjsciu mam mocny szum wraz z dźwiękiem(coś ala dzwonek telefonu stacjonarnego) na wejściu cichszy szum bez dźwięków, s-metr w obu przypadkach nic nie pokazuje.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Jak już pisałem. Prawdopodobnie uszkodzenie jest w okolicy wejścia (L1) skoro po podłączeniu anteny na chwilę radio ożyło. Osobiście miałem przypadki uszkodzonego filtra L1 i C3. Mogą to być zimne lutowania w tej okolicy. Warto zmierzyć też częstotliwość na kondensatorze C61. Sprawdź jeszcze czy przypadkiem nie uszkodził się Q1.

  DaX_101 napisał:
  Jeśli chodzi o dotykanie pinów filtra to na wyjsciu mam mocny szum wraz z dźwiękiem(coś ala dzwonek telefonu stacjonarnego) na wejściu cichszy szum bez dźwięków


  To znaczy że druga pcz. ok. czyli wszystko co jest za filtrem.
 • Poziom 10  
  C61 ma częstotliwość w okolicach 17KHz. Jeśli chodzi o tranzystor q1 to jest sprawny tak jak i kondensator c3. jeśli chodzi o sam filtr to nie wiem do końca jak go sprawdzić. Dla pewności prze lutowałem okolice jednak bez zmian.
 • Poziom 13  
  DaX_101 napisał:
  Wymieniłem w nim Filtr 455ht

  Sprawdź czy filtr oryginalny był na pewno 455 bo w Presidentach często stosowano filtry II p.cz. na 450 kHz!
  pzdr
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  DaX_101 napisał:
  C61 ma częstotliwość w okolicach 17khz.


  Kondensator nie ma częstotliwości :D . Częstotliwość 17 KHz to jakieś nieporozumienie. Czym to mierzysz i w jaki sposób? Rób pomiar w stosunku do masy. Ustaw na 4-ty kanał (27MHz) i podaj lepiej częstotliwość na kolektorze Q13 na to samo wyjdzie. Powinno być 16,305 MHz, bo pierwsza pcz. w tym radiu to 10,695 MHz.

  Supermodurator napisał:
  Sprawdź czy filtr oryginalny był na pewno 455 bo w Presidentach często stosowano filtry II p.cz. na 450 kHz!


  Z tym akurat zgodzić się nie mogę, bo dla drugiej przemiany częstotliwość oscylatora wynosi 10,240 MHz więc 10,695-10,240=0,455 KHz. Owszem w starych poczciwych presidentach były 450 KHz tylko że te chińskie "maszyny" nie mają z tym nic wspólnego. Tylko szata graficzna ok. :D
 • Poziom 10  
  Klient zrezygnował z dalszej naprawy