Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Arduino i wyświetlacze segmentowe.

05 Paź 2015 19:52 1029 11
 • Poziom 7  
  Witam. Chciałbym uzyskać pomoc dotyczącą zmiany wyświetlaczy.
  Mianowicie zbudowałem układ pełniący funkcję "zliczania sygnałów" w oparciu o Arduino Leonardo i 3 wyświetlacze segmentowe ze wspólną katodą. Jednak chciałbym zastosować w nim większe wyświetlacze 1'' ,które zakupiłem i są ze wspólną anodą.
  W układzie zastosowałem 3 rejestry przesuwne 74HC595 i wykorzystano interface ICSP. Do każdego wyjścia rejestru podłączyłem rezystory 510 Ω a kolejnie diody wyświetlaczy. Układ działa.
  1. Nie wiem jak przebudować ten układ na wyświetlacze ze wspólną anodą ,widziałem w innych tematach że stosują tranzystory,ale nie jest to najlepsze rozwiązanie w układzie gdzie mam łączenie 24 diody.
  2.Mając większy wyświetlacz zwiększy się pobór prądu, pytanie czy konieczne są jeszcze jakieś zmiany w układzie ,wyczytałem że pobór prądu na jedną diodę wynosi 10mA ( razy 24 diody) a max wartość dla arduino to 200mA.
  3.Konieczna jest zmiana programu ,aby sterować stanem niskim wyjść w rejestrze, pytanie jak to zrealizować.
  W załączniku dodaje program.
  PS.Pomysł oraz program zaczerpnięty z artykułu z http://majsterkowo.pl/arduino-steruje-segmentowym-wyswietlaczem-led/
 • PCBway
 • Pomocny post
  Poziom 39  
  Jeśli Twój wyświetlacz to jeszcze koncepcja to zamiast 74595 zastosuj SCT2110 lub SCT2210 w zależności od tego czy za pomocą jednego układu chcesz sterować jednym czy dwoma segmentami.
 • PCBway
 • Poziom 7  
  dzięki za odpowiedź , mam rozumieć ,że rejestry(kostki SCT2110) sterują stanem niskim jak i wysokim ,o ile dobrze zrozumiałem z dokumentacji. Osobne zasilanie mogę również podpiąć pod rejestry i wtedy wyswietlacze nie są zasilane z arduino tak ? Pytanie mam również co do stosowania Arduino w warunkach przemysłowych. Widziałem w internecie dużo urządzeń spełniających się w przemyśle. Co na ten temat sądzicie ?
 • Poziom 7  
  Istnieją jakieś zamienniki tych kostek ? nie ukrywam że wolałbym połączyć to w pierwszej kolejności na płytce uniwersalnej.
 • Poziom 39  
  Nie, ale są płytki drukowane - adaptery SOxx-DINxx
 • Poziom 36  
  przemek41920 napisał:
  Istnieją jakieś zamienniki tych kostek ? nie ukrywam że wolałbym połączyć to w pierwszej kolejności na płytce uniwersalnej.


  Tak, istnieją.
  Zainteresuj się driverami Intersil z serii ICM7228; są produkowane dla wyświetlaczy z "common Anode" na końcu (A) lub z 'common cathod' (B).
  Są one także w wersji DIP, ponadto mają wbudowany digit driver (do wykorzstania max 8 cyfr multiplexing). Pobór prądu (jasność swiecenia) regulujesz jednym rezystorem dla wszystkich segmentów i dla wszystkich cyfr.

  Stosując SCT2110 który możesz wykorzystać tylko dla wyświetlaczy (7-segm) ze wspólną anodą masz podobnie jak wyżej regulację prądu jednym rezystorem dla wszystkich, lecz potrzebujesz zastosowac tranzystory kluczujące multiplexing dla załączania anod.
  Te drivery są produkowane w obudowie SSOP16, więc możesz zakupić odpowiedni adapter dopasowujący do DIP lub możesz sam taki wykonać. Jeżeli robisz własne PCB to z łatwością z odpadów taki adaptor można wytrawić.

  SCT 2210 jest produkowany w obudowie DIP lecz nadaje się jako driver raczej dla wyświetlaczy 14 lub 16 segmentowych. Reszta to samo co 2110.

  Którykolwiek wykorzystasz rejestry przesuwne nie są potrzebne.
  Jezeli masz oddzielne wyświetlacze (nie jeden zespolony-potrójny) to łączysz równolegle katody segmentów.
  e marcus
 • Poziom 39  
  emarcus napisał:
  lecz potrzebujesz zastosowac tranzystory kluczujące multiplexing dla załączania anod.

  A wyjście OE w tym scalaku to niby po co jest? Zresztą przy cenie tych scalaków lepiej nie stosować multipleksowania tylko dać po 1 układzie na 1-2 wyświetlacze i dzięki temu zyskać na jasności. Wtedy pod OE można podpiąć PWM do sterowania cyfrowo jasnością. A ICM7228 zdecydowanie odradzam właśnie ze względu na horrendalną cenę.
 • Poziom 7  
  "Którykolwiek wykorzystasz rejestry przesuwne nie są potrzebne.
  Jezeli masz oddzielne wyświetlacze (nie jeden zespolony-potrójny) to łączysz równolegle katody segmentów. ''

  Mam oddzielne, jak to zrealizować bez rejestrów ?
 • Poziom 36  
  przemek41920 napisał:
  "Którykolwiek wykorzystasz rejestry przesuwne nie są potrzebne.
  Jezeli masz oddzielne wyświetlacze (nie jeden zespolony-potrójny) to łączysz równolegle katody segmentów. ''

  Mam oddzielne, jak to zrealizować bez rejestrów ?


  Te układy mają je wbudowane - czytaj Datasheet... i posty wyżej.

  e marcus
 • Poziom 7  
  Czytam, źle zrozumiałem twoją wypowiedź. Spróbuje wykorzystać SCT2110. Dzięki za podpowiedzi.