Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LED wspolna-anoda

liba 05 Wrz 2005 21:14 2742 19
  • #1 05 Wrz 2005 21:14
    liba
    Poziom 14  

Witam wszystkich. Oto mój problem:

Chce wysterowac sześć 7-segmentowych wyswietlaczy LED za pomoca AT89C2051. Przegladnalem forum i znalezlem kilka ukladow sterujacych takimi wyswietlaczami, z ktorych najbardizje spodobaly mi sie 40110 i 4513 aż tu nagle zauwazyłem że są one przeznaczone do wyświetlaczy o wspolnej katodzie!! wiem, że moge zastosować tranzystory na wyjściach, ale 42 tranzystory troche mnie odstraszają. czy są jakieś odpowiedniki tych ukladów dla wysw. o wspólnej anodzie? Jak sobie z tym poradzić?

Z góry dzieki za pomoc

0 19
  • #2 05 Wrz 2005 21:30
    patrx
    Poziom 16  

Witam,

czy nie lepiej w takim przypadku zastosować 89C5x i sterować wyświetlaczami multiplexowo?
    Zawsze to tylko jeden scalak na płytce, a co za tym idzie mniej skomplikowany obwód drukowany i mniejsze koszty.

Pozdrawiam

0
  • #3 05 Wrz 2005 21:39
    Fajfer2
    Poziom 20  

AT89C2051 też się nada do sterowania multiplexowego(do wysterowania
    led-ów można dać ULN2803 , a na sterowanie anodami dowolny tranzystor
    małej mocy pnp +parę rezystorków)
    A ile ma być tych wyświetlaczy?

0
  • #4 05 Wrz 2005 21:54
    liba
    Poziom 14  

jak juz wyżej wspomnialem mam tych wyswietlaczy aż 6. Przy wyswietlaniu multipleksowym beda one chyba bardzo slabo swiecic, obaiwam sie czy w ogole bedzie mozliwy odczyt, tymbardziej ze beda one uzywane takze na zewnątrz.
    Co wy na to?

0
  • #5 05 Wrz 2005 22:10
    Fajfer2
    Poziom 20  

Jeśli jest ich 6 , to jak zastosujesz ledy z przecinkiem + sterowanie to
    zostanie tylko jeden PX.X wolny(można co prawda klawisze podpiąć
    razem z sterowaniem , ale chyba lepiej wybrać uP z większą liczbą
    portów)
    Jasność wyświetlaczy powinna jeszcze być dobra(zastosuj superjasne)
    rezystory ograniczające policz dla prądu 10mA*6=60mA
    Podprogram "odświeżający" nie powinien przemiatać cyferek
    zbyt szybko ani też zbyt wolno(może to być np.4ms na znak)

0
  • #6 05 Wrz 2005 22:15
    liba
    Poziom 14  

hmm, zrobie eksperymenty i zobacze jaki bedzie efekt, ale i tak chciałbym sie dowiedzieć czy są scalaki przeznaczone dla wyśiwetlaczy ze wspólną anodą

i jeszcz jedno dodatkowe pytanie, gdzie jest jakiś wmiare pełny katalog układów scalonych?

0
  • #7 05 Wrz 2005 22:29
    Kminek
    Poziom 15  

liba napisał:
    hmm, zrobie eksperymenty i zobacze jaki bedzie efekt, ale i tak chciałbym się dowiedzieć czy są scalaki przeznaczone dla wyśiwetlaczy ze wspólną anodą

i jeszcz jedno dodatkowe pytanie, gdzie jest jakiś wmiare pełny katalog układów scalonych?

Hej!

Jako dekoder kodu BCD na kod wyświetlacza siedmio segmentowego polecam Ci układzik 4543. Jest on przystosowany zarówno do wyświetlaczy ze wspólną katodą jak i anodą (wystarczy zewrzeć do masy lub do + zasilania odpowiednią nóżkę) oraz ma bardzo dobry rozkład wyprowadzeń (wszystkie nóżki idące do wyświetlacza są po jednej stronie scalaczka).

Co do samego sterowania polecałbym troszkę droższą ale naprawdę skuteczną metodę opierającą się na układzikach PCF8574 (jeden scalaczek na allegro kosztuje około 5zł) i magistralę I2C. Jeżeli jesteś zainteresowany to mogę przesłać Ci schemat układu w którym tą metodą steruję 6 wyświetlaczy siedmio segmentowych.

Co do spisu elementów to polecam: http://www.elfa.se/pl/ Ale tylko do przeglądania ponieważ ceny to tam mają astronomiczne.

Pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #9 05 Wrz 2005 22:38
    raffin
    Poziom 23  

Tylko ze te dwa uklady wymienione wyzej przez Ciebie sa calkowicie rozne od siebie:
    40110 - dziesietny licznik gora/dol, + ster. wysw LED 7 segm.
    4513 - dekoder BCD na LED 7 segm.

Jest jeszcze jeden fajny uklad 4543 i moze tego wlasnie szukasz
    4543 - dekoder BCD na 7 segm. (WA/WK/LCD) wiecej juz sie chyba nie da :D
    Podobny jest tez 4544

Powodzenia

P.S. Chyba w trakcie pisania wyprzedzil mnie Kminek :D

0
  • #10 05 Wrz 2005 22:44
    Jarema
    Użytkownik obserwowany

Witam,
    Możesz również zastosować do sterowania segmentów układ 74164 który jest 8 bitowym rejestrem przesuwnym, a do sterowania anod 74138 + 6xBC557.
    Przy takim sterowaniu będziesz potrzebował tylko 5 linii procka.

0
  • #11 05 Wrz 2005 22:45
    liba
    Poziom 14  

pcf8574 byłoby interesujące gdyby nie cena, lepszym rozwiazaniem wydaje sie SAA1064 bo steruje az 4 segmentami a kosztuje ok.10zl. chyba sie na niego zdecyduje, ale byłbym wdzieczny gdybyście mi jeszcze napisali jakie inne uklady nadają się do sterowania wyśw. ze wspólną anodą (sorry za upierdliwośc ale mój sklep elektroniczny nie jest wspaniale wyposażony, a nie chce płacić niewiadomo ile za przesylke w sklepie internetowym)

0
  • Pomocny post
    #12 05 Wrz 2005 22:51
    Fajfer2
    Poziom 20  

Zdaje się że są jeszcze inne wersje (uboższe ) tego SAA ,ale za to
    stosowane w starszych TV (tych bez OSD) mogą być dostępniejsze
    Poszukaj w np. ELENOTA etc.

0
  • #13 05 Wrz 2005 22:58
    liba
    Poziom 14  

wiem ze sa calkiem inne ale oba mnie satysfakcjonują
    4543,4544 też są dobre, zobacze co bedzie w sklepie

dzieki wszystkim za pomoc

0
  • #14 05 Wrz 2005 23:41
    Jarema
    Użytkownik obserwowany

Zamieszczam schemat układu o którym pisałem wcześniej.
    Myślę, że wart jest uwagi ze względu na zalety jakie posiada m.in. niski koszt wykonania, możliwość wyświetlenia każdego znaku.

0
  • #15 06 Wrz 2005 08:12
    liba
    Poziom 14  

dzieki za schemat, bo jest ciekawy, ale czy na tych wyswietlaczach cokolwiek widać, skoro w danej chwili swieci tylko jeden z szesciu?
    ale i tak raczej nie zdecyduje sie na to rozwiazanie gdyz wolalbym zeby procek nie byl zajety ciaglym wyswietlaniem ale aby mozna mu bylo jednorazowo wysylac dane ktore maja byc wyswietlane.
    daltego zdecyduje sie na 4543 +ew. jakis dekoder lub rejest przesuwajacy.
    W gre wchodzi jeszcze SAA1064. Jest drogi ale ma duzo zalet.

dzieki wszystkim za wypowiedzi

0
  • #16 06 Wrz 2005 15:25
    Fajfer2
    Poziom 20  

No pewnie że widać! W końcu jeśli oglądamy TV to nie widać plamki
    "omiatającej", tylko cały obraz

0
  • Pomocny post
    #17 06 Wrz 2005 17:23
    lbugiera
    Poziom 21  

Nie wiem czy procek, na którym chcesz to zrobić ma interfejs SPI bo się na '51 nie znam, ale jeśli nawet nie ma to można to zrobić software'owo. Ja bym użył rejestrów przesuwających 74hc595. Łączysz je szeregowo i sterujesz za pomocą min 2 linii - zegar i dane. Wyłaczyć wyświetlacz możesz na dwa soposby : albo uzywająć linii OE albo ustawiając wszystkei wyjścia rejestrów jako 1 (nie potrzeba żadnych dodatkowych tranzystorów). Między anode a VCC włączasz rezystor 0,6W i 330-510 omów. Albo do każdej linii między katode a rejestr (jeśli chcesz aby przy każdej liczbie wyświetlacz równomiernie świecił). Takie podejście wymaga translacji z liczby binarnej na odpowiedni stan diód w wyświetlaczach, ale jak ma się do dyspozycji mikrokontroler to moim zdaniem bez sensu (lenistwo :) ) jest używanie specjalizowanych układów. Emulacji może wymagac też SPI jak go niema w twoim uC, ale to jest jeszcze prostsze. Jeśli masz sprzętowe SPi to możesz z bardzo dużą prędkością przemiatać te rejestry (np dla AVR maks 8 Mhz bo więcej nie wyciągnie procek ale rejestr może szybciej). Jeśli w tym rejestrze osobno będziesz sterował linią STCP to możesz całkowicie wyeliminowac efekt migania, bo wyjscia bedziesz updatował dopiero po całkowitym wsunięciu nowych danych. No i przedewszystkim zaleta tego rozwiązania jest cena, za 6 takich rejestrów zapłacisz około 5 zeta

Powodzenia
    Boogie

0
  • Pomocny post
    #18 06 Wrz 2005 18:07
    Fajfer2
    Poziom 20  

AT89C2051 wprawdzie nie ma SPI ale można wprowadzić sprzętowy UART
    w tryb pracy synchronicznej doskonale nadający się do tego celu

0
  • #19 13 Wrz 2005 23:15
    liba
    Poziom 14  

sorry,że dawno się nie odzywałem

pomysł z zastooswaniem UARTa i 74...164 lub 74...595 wydaje sie idealny. Są nawet gotowe schematy, bardzo mi pomogliście, dzieki Wam za to

0
  • #20 31 Mar 2006 18:51
    kurdemac
    Poziom 9  

ale 74hc595 może maksymalnie przepuścić 70mA. troche za mało jeżeli miałyby się świecić wszystkie segmenty razem z kropką

0