Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lucjan - internetowy sterownik kotła C.O. z podajnikiem

uzi18 02 Paź 2016 21:33 31041 98
  • Lucjan - internetowy sterownik kotła C.O. z podajnikiem
    Witam wszystkich w DIY

Niebawem sezon grzewczy, dlatego chciałem przedstawić sterownik o wdzięcznej nazwie Lucjan, który pali "jak diabli".

Uprzedzam: nie jest to kolejny prosty sterowniczek do pieca jakich pełno na elektrodzie.

Założenia projektu:
    - projekt kierowany jest do osób raczej zaawansowanych tak w budowie jak i konfiguracji sterownika - jednak staramy sie pomagać
    - baza to płytka arduino mega i ethernet shield
    - budowa modułowa - staramy się wybierać ogólnie dostępne i tanie
    - czujniki to miedzy innymi dallasy ale i termopara K na bazie modułu MAX6675K (spaliny), w przyszłości dodane zostaną KTY81, itp.
    - spore możliwości konfiguracji - nie trzeba całości składać aby działał poprawnie
    - (docelowo) kilka algorytmów spalania włącznie z wieloma ulepszeniami zapobiegającymi kopceniu i brudzeniu się wymiennika, aktualnie w opracowaniu algorytm wielomocowy
    - wsparcie dla dmuchaw AC i DC
    - dostęp do pieca z telefonu i komputera poprzez stronę w technologii AJAX
    - wykres na stronie pokazujący zależności procesowe i pomagający w analizie sytuacji
    - ma mieć zaimplementowane powiadomienia (email/sms) o (niskim) stanie zasobnika, przewidywanie następnego zasypu, wygaszenie kotła, blokadzie podajnika itp.
    - autorewers zablokowanego podajnika (w trakcie opracowywania)
    - opcjonalnie poprawienie niedociągnięć i rozszerzenie możliwości sterowników bruli/ecoal
    - przewidujemy sterowanie innym piecem niz z podajnikiem - np. gazowy
    - i wiele wiele innych ...

Powstał gdyż chodziło o poprawienie błędów w sterowniku bruli/ecoal (producent zarzucił projekt) i dodanie sterowania elementami wcześniej nie przewidzianymi np. zaworem 4D, umie korzystać z ich czujników itp. ale także może opierać logikę o swoje. Link do początków sterownika wraz z fotkami
    Z czasem na prośbę osób z forum program został przeorganizowany do samodzielnej pracy.

Sterownik jest w dość wczesnej fazie jednak działa u mnie od 1,5roku z podstawowymi funkcjonalnościami.
    Konfiguracja zapisana jest na karcie SD w pliku tekstowym,
    co pozwala łatwo skopiować konfiguracje i cofnąć ustawienia do poprzednich (np. różne pliki dla różnego opału).

Opis połączeń, schemat i wsad w formacie pliku hex (nie przewiduje udostępnienia źródeł) można znaleźć na stronie github tam tez znajduje się lista błędów i pomysłów na przyszłość (issues).

Dodam zdjęcie strony sterownika dla ciekawskich.
    Strona jest dość prosta i troszkę za dużo rzeczy na niej się znajduje ( tutaj przydałby się ktoś do pomocy info na PW ) z drugiej strony korzystamy z AngularJS, wiec wygląda dość przystępnie i nowocześnie.

Lucjan - internetowy sterownik kotła C.O. z podajnikiem Lucjan - internetowy sterownik kotła C.O. z podajnikiem

Z pewnością o wielu rzeczach zapomniałem napisać, polecam zanim będziecie pytać zaznajomić się z informacjami na stronie projektu (pliki tekstowe) i wiki (dopiero się tworzy).

Na zachęte zdjęcia złożonych Lucjanów.
    - wersja Stan-a:
    Lucjan - internetowy sterownik kotła C.O. z podajnikiem Lucjan - internetowy sterownik kotła C.O. z podajnikiem Lucjan - internetowy sterownik kotła C.O. z podajnikiem

- wersja mark3k-a:
    Lucjan - internetowy sterownik kotła C.O. z podajnikiem Lucjan - internetowy sterownik kotła C.O. z podajnikiem Lucjan - internetowy sterownik kotła C.O. z podajnikiem

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    uzi18
    Poziom 23  
    Pozdrawiam
    Bartek
    uzi18 napisał 709 postów o ocenie 46, pomógł 37 razy. Mieszka w mieście Pabianice. Jest z nami od 2004 roku.
  • IGE-XAOIGE-XAO
    maliniak80
    Poziom 16  
    Mnie jak i wielu innych pewno zainteresowal by algorytm sterowania piecem opisany np. w punktach. Jak jest "nacisk na czyste spalanie" to fajnie jak kolega opisal by na czym on polega i jak to robi ze sie spala czysto, jakie czujniki zastosowane itd.
    uzi18
    Poziom 23  
    Chodzi oczywiście o poprawę procesu spalania (tutaj ekogroszku),
    uzyskujemy to poprzez modulacje dmuchawy podczas podawania nowych dawek,
    dopalanie pozostałości po fazie grzania oraz dodanie "tła".
    Każda z tych funkcji dostępna jest z osobna jak i wszystkie na raz w opcjach konfiguracji.
    Sam sterownik niczego nie wymyśli tutaj - pomysły typu sonda lambda czy inne ... aczkolwiek niczego nie neguje,
    może kiedyś ktoś coś takiego zaproponuje i zaargumentuje.

Generalnie paliwa kopalne są coraz gorszej jakości i ten projekt to między innymi próba poradzenia siebie z nimi.
    Elementy dodane do algorytmu spalania podparte są wieloletnim doświadczeniem użytkowników sterowników bruli/ecoal.
    Palnik ma spalać możliwie czysto węgiel i nie brudzić wymiennika (pyłek na ściankach).
  • IGE-XAOIGE-XAO
    dudi_elektr
    Poziom 13  
    Ja mam pytanie, skoro kolega użył Maliny, to po co Arduino? Pi ma przecież wystarczającą moc obliczeniową do sterowania kotłem. Podoba mi się wygląd aplikacji. Duży plus.
    uzi18
    Poziom 23  
    Brawo za spostrzegawczość!
    Jeśli chodzi o malinkę, to tu jest mały dylemat, ...
    Zaczynaliśmy właśnie od sterowania za pomocą maliny w formie skryptów python-a,
    lecz co jest najważniejsze w algorytmie spalania to zależności czasowe.
    Próbowałem na wiele sposobów ominąć lub rozwiązać problem ale po jakimś (krótkim) czasie czasy znów się rozjeżdżały.
    Na to nie mogłem sobie pozwolić, natomiast Mega udostępnia multum pinów, ma sporo pamięci flash,
    na dzień dzisiejszy jest dość tania, a zależności czasowe są na poziomie 5+.
    Jeśli projekt sie rozwinie i Mega okaże sie zbyt ciasna przejdziemy na Due (Lucjan 2.0).

Aktualnie RPi wykorzystuje u siebie jako programator do Mega, są do tego skrypty udostępnione w projekcie, ściąga najnowsza wersje i flashuje, nie ma potrzeby latania do kotłowni ... wygoda :)
    Jest plan na przyszłość aby udostępnić możliwość sterowania modułami podłączonymi do Mega za pomocą skryptów
    python - wtedy każdy mógłby próbować swych sił w pisaniu algorytmów spalania lub sterowania.
    Jest też plan integracji Lucjana z projektem nettemp.
    Były też próby (owocne) wykorzystania RPi jako serwera www dla Lucjana, jednak zakładamy że nie każdy potrzebuje/chce kupować RPi.

Pomysłów mamy naprawdę sporo, z czasem będą one wdrażane.

Nie było nic mowy o mamonkach - koszt złożenia sterownika wacha się
    od (50 jako rozszerzenie bruli/ecoal)-150(samodzielny)-400 zł wszystko zależy od tego jakie moduły i gdzie kupimy (chiny?).
    Stawiamy głównie na szeroko dostępne aby ograniczyć trudności ze złożeniem we własnym zakresie.
    Można też sterownik z czasem rozbudowywać, o dodatkowe elementy.
    mark3k
    Poziom 12  
    Ze względu za wrodzoną niechęć do wykonywania jakichkolwiek obudów od podstaw, wykorzystałem w projekcie sterownika obudowę po uszkodzonym UPS-ie.
    Trochę mniej pracy z osadzaniem gniazd sieciowych, gniazda bezpieczników, etc...
    Faktem jest, że można zastosować sam moduł RPi, ale z różnych przyczyn o których napisał uzi18 koniecznym było zbudowanie sterownika autonomicznego z użyciem Arduino MEGA, a RPi służy jako programator po LAN do Arduino.
    Cała zabawa polega na takim ustawieniu parametrów sterownika, aby spalanie odbywało się z max. wykorzystaniem mocy grzewczej posiadanego opału, oczywiście bezdymnie, bez sadzy w wymienniku i komorze spalania.
    M. S.
    Poziom 34  
    Cytat:
    Lucjan - internetowy sterownik pieca C.O. z naciskiem na czyste spalanie

Zastanawia mnie powyższy tytuł, a właściwie ten nacisk na czyste spalanie.

Z racji tego, że sam jakieś 5 lat temu popełniłem sterownik pieca (który pracuje do dziś) zastanawiam się czy i w jaki sposób przedstawiony sterownik jest w stanie stwierdzić, że spalanie jest optymalne. Mamy tu pomiar temperatur DS'ami i termoparą, ale ni jak nie mogę się zorientować na jakiej podstawie sterownik jest w stanie stwierdzić, że nie zadymia okolicy? Czy aby nie jedynym sprzężeniem zwrotnym jest stwierdzenie przez użytkownika, że palenisko zmieniło kolor na ciemniejszy, co skutkuje skróceniem przez człowieka zaprogramowanego czasu podawania paliwa albo wyczyszczenia zapchanych popiołem kanałów powietrznych?

Po co mi dane przesyłane przez internet skoro muszę od czasu do czasu zaglądnąć do kotłowni żeby ustalić co się dzieje z kotłem?
  • IGE-XAOIGE-XAO
    uzi18
    Poziom 23  
    uzi18 napisał:
    Sam sterownik niczego nie wymyśli tutaj - pomysły typu sonda lambda czy inne ... aczkolwiek niczego nie neguje,
    może kiedyś ktoś coś takiego zaproponuje i zaargumentuje.

Tak, użytkownik musi cokolwiek sprawdzić, poprawić parametry. Jednak przyjęty algorytm spalania niweluje większość problemów.
    Czystość w piecu wskazuje na spalanie całkowite = czyste.
    Siarki nie usuniesz czujnikiem, ciepło, spiekanie i % popiołu to własność węgla.
    Spiekanie można czasem próbować zniwelować ilością powietrza.
    Można dodać sondę lambda/jakości spalin itp. dodać do wykresu i coś analizować ale z praktyki wynika, że nie ma takiej potrzeby.
    Dodatkowo mocno zwiększa cenę budowy sterownika, są firmy które taki czujnik dodają do sterownika jednak nie są mi znane realne korzyści jego zastosowania (poza ceną).
    Mark II
    Poziom 21  
    Doprecyzujcie w tytule, że przeznaczony jest do pieców groszkowych, czystszych z samej zasady działania.
    Z piecami górnego spalania sprawa będzie daleko trudniejsza, a te przeważają na rynku.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    SylwekK
    Poziom 30  
    uzi18 napisał:
    Nie znam procesu w piecach górnego spalania ale z tego co czytałem,
    to tam najlepiej nie mieć dmuchawy, czyli sterownik odpada.

Dmuchawa musi być. Jak w szczelnym piecu odbywała by się regulacja spalania, np. miału? To oczywiście pytanie retoryczne, bo o ile paląc węglem można by otwierać od spodu dopływ powietrza, o tyle z miałem już nie jest tak kolorowo.
    Parę lat temu zrobiłem swój sterownik, który z resztą opisywałem na elektrodzie łącznie ze schematem i wsadem. U mnie działa bezawaryjnie już kilka sezonów (z tego co wiem u innych też). Palę właśnie od góry i uzyskuję bardzo dobre wyniki spalania w porównaniu z dwoma poprzednimi firmowymi sterami, które... prawie rozwaliły mi komin :)
    Jeszcze słówko odnośnie Twojego projektu. Na pewno warto by dać plusa za funkcjonalność jednocześnie minusa za (paradoksalnie) mnogość funkcji. Wg mnie sterownik domowy powinien być łatwy i przyjazny w obsłudze gdzie z ustawieniem podstawowych parametrów poradzi sobie nawet ...żona ;)
    Martwi mnie właśnie pierwsze z założeń:
    uzi18 napisał:
    - projekt kierowany jest do osób raczej zaawansowanych tak w budowie jak i konfiguracji sterownika...

Są różne sytuacje w życiu i niech się przydarzy, że akurat trafi Ci się wyjazd, nie będzie Cię w domu i ster się z jakichś powodów zresetuje, a w domu zimno - kto da radę go szybko postawić na nogi? Nie każdy jest specem od spalania, a co niektórzy muszą mieć instrukcję jak włączyć odkurzacz. Nie macałem więc oceniać nie mogę. Być może to tylko moje nieuzasadnione obawy. Aha, nie do końca mnie też przekonuje wielomodułowa budowa. Zawsze wychodzę z założenia, że im mniej tym lepiej, bo mniej jest do popsucia :) Zawsze gdzie są połączenia między płytkami prawdopodobieństwo, że coś się urwie jest większe, a o zakłóceniach z zewnątrz już nawet nie wspomnę.
    Proszę nie odbieraj mojego posta za niekonstruktywną krytykę. Wyraziłem w nim tylko to co podpowiada mi moje doświadczenie.
    uzi18
    Poziom 23  
    Nic nie stoi na przeszkodzie aby dodać sterowanie piecem zasypowym, jesteśmy otwarci na propozycje jak miałoby to wyglądać.
    Może aktualny algorytm nadmuchu byłby ok jeśli chodzi o sterowanie, tyle ze z "odpiętym" podajnikiem.

Hmm, mnogość funkcji podyktowana jest uniwersalnością i naszymi potrzebami.
    Tak jak pisałem konfigurujesz tylko to co potrzebujesz używać nic ponad to,
    wiele osób przekleja wszystkie parametry konfiguracji do pliku zaciemniając sobie meritum.

Napisałem zaawansowanych ze względu na to, że user friendly dopiero powstanie,
    na tym etapie trzeba sobie jakoś umieć poradzić, taka osoba wie czego chce i jak to osiągnąć.
    W myśl zasady najpierw ma działać, a później będziemy optymalizować/upraszczać.
    Do zarządzania piecem jest strona internetowa, docelowo ma być dostępna z telefonu na wyjeździe.
    Z czasem możliwe, że pojawi się prosty panel do trybu manualnego (ułatwi np. rozpalanie) myślimy i o tym.
    Na wszystko przyjdzie czas :)

Jeśli chodzi o moduły - możliwe że powstanie wersja mini z podstawowymi funkcjami jedno-dwu płytkowa jeśli będą chętni.
    Nas przekonały ekonomicznie i czasowo, szybciej kupisz i taniej coś szeroko dostępnego.
    Połączenia zawsze mogą się uszkodzić ale kto dłubie na okrągło w sterowniku?
    Sam składając musisz zwrócić uwagę na połączenia, bo ich jakość tylko od Ciebie zależy.
    Franek k
    Poziom 15  
    Na screenie widzę, że sterownik podaje też informację o załadunku zasobnika w kg, jak jest dokonywany pomiar?
    uzi18
    Poziom 23  
    Znamy czas rozładunku pełnego zasobnika i wiemy że dla danego sortymentu węgla podajnik
    jest w stanie przenieść "x "gram w minutę, to jesteśmy w stanie to policzyć.
    Poza tym ciekawostka: nie liczy tego sterownik tylko strona na komputerze :)
    michcior
    Poziom 30  
    Temat to "niekończąca się opowieść", mam nadzieję że autor zdaje sobie sprawę z małżeństwa jakie zwarł ze swoim dziełem. Co prawda wszystko o co zrobił i planuje jest już na rynku, to brawa za heroizm i chęć walki. Sam kiedyś zrobiłem coś takiego do pompy ciepła, do dzisiaj w tym grzebie.
    uzi18
    Poziom 23  
    BC109B napisał:
    Sterownik jest przeznaczony do kotła. Kocioł, a piec to znaczna różnica. Dla poparcia mojej tezy definicja z wikipedii:
    Cytat:
    piec – urządzenie wykorzystujące ciepło w sposób bezpośredni, w odróżnieniu od kotła, w którym podgrzewany jest czynnik pośredni, np.: woda instalacyjna;

Poza tym kolega nie boi się o bezpieczeństwo cieplne swojego domu? Co, jeśli ktoś włamie się do strony i wygasi kocioł lub doprowadzi do jego uszkodzenia na skutek przegrzania?

Zgadzam się co do kotła, jednak dla znakomitej większości osób kocioł=piec i taki opis wydawał mi się jasny.
    Nikt nigdzie nie powiedział, że dostęp do systemu zarządzania będzie otwarty.

michcior napisał:
    Temat to "niekończąca się opowieść", mam nadzieję że autor zdaje sobie sprawę z małżeństwa jakie zwarł ze swoim dziełem. Co prawda wszystko o co zrobił i planuje jest już na rynku, to brawa za heroizm i chęć walki. Sam kiedyś zrobiłem coś takiego do pompy ciepła, do dzisiaj w tym grzebie.

Zgadzam sie co do małżeństwa.
    Niestety nie zgodzę co do jednego, takiego sterownika nie można kupić.
    Traktujemy to jako hobby, nic na siłę i nie wszystko na raz.
    To co uzyskaliśmy postanowiliśmy udostępnić, może ktoś jeszcze się skusi albo czegoś podobnego szukał i tyle.
    Kiedyś jak już mi się nie będzie chciało to (może) udostępnię źródła - prowadzę je w lokalnym drzewie git.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    mark3k
    Poziom 12  
    Nikt nie każe wychodzić na zewnątrz. Możesz korzystać w sieci lokalnej lub zbudować szyfrowany tunel.
    bodzio_g
    Poziom 2  
    Po za tym jako alternatywę (lub uzupełnienie dla internetu) rozważamy moduł GSM i komunikaty oraz komendy przez SMS. Jako konstrukcyjną opcję oczywiście.
    BANANvanDYK
    Poziom 39  
    Do kotła zasypowego (miałowego) proponowałbym zaprojektować system doprowadzania powietrza wtórnego z drugiego wentylatora (ze zabezpieczeniem przed wypływem spalin do kotłowni). Jak czytam temat kolegi @SylwekK, to stwierdzam że w tamtym przypadku sterownik był tylko częściową przyczyną problemu. Kocioł był zbyt szczelny - gdyby rozszczelnił drzwiczki zasypowe lub w inny kontrolowany sposób doprowadzał powietrze wtórne (tak aby dym nie wydostawał się do kotłowni) to przy okazji pozbył się także sadzy wewnątrz kotła. Dlaczego? Po wyłączeniu dmuchawy pozostaje na powierzchni miału niebieski płomień który jest skutkiem spalania związków lotnych, dlatego korzystne jest podawanie powietrza po wyłączeniu dmuchawy. Zamknięcie dopływu powietrza powoduje tworzenie się tlenku węgla (czadu), sadzy i kumulacji wybuchowych gazów lotnych które z czasem wybuchają. Podawanie powietrza wtórnego jest ważne także podczas pracy dmuchawy, która podając powietrze od dołu mocno podsyca ogień, ale też w górnych warstwach brakuje tlenu dla zapewnienia spalania całkowitego co ładnie widać po czarnym dymie z komina.

Widzę też inną szansę dla idei otwartego, modułowego systemu sterownika C.O. W typowych sterownikach brakuje elastyczności w doborze ilości czujników i wyjść sterownika, biorąc pod uwagę to jak bardzo potrafią być skomplikowane instalacje grzewcze. Dla przykładu:
    - pompa mieszająca (zamiast zaworu 3D/4D)
    - pompa zasilająca boiler
    - pompa cyrkulacji CWU
    - pompa obiegu 1 (np. grzejniki)
    - pompa obiegu 2 (np. podłogówka)
    - pompa obiegu 3 (np. inna strefa domu z termostatem pokojowym)
    - dmuchawa
    - dmuchawa powietrza wtórnego*
    - podajnik
    - do tego pewnie z 10 czujników temperatury dla sprawniejszego sterowania ogrzewaniem lub pięknej wizualizacji dla użytkownika.
    Prawdopodobnie dla wielu przypadków zamiast stosowania 10 różnego typu zabawek dałoby radę użyć sterownika PLC (cena) albo zastosować w sterowniku zaawansowane programowalne sterowanie lub funkcję podobną do PLC.
    tronics
    Poziom 37  
    W plc like jest możliwość łączenia logicznie wejść i wyjść jako konfiguracja. Czasem jako łączenie bloczków graficznie. Ostatecznie taka struktura zależności jest tlumaczona jako szereg warunków. I tylko na dobrą sprawę tyle potrzeba. Konfiguracja i/o i zależności między nimi. I każdy dopasuje sterownik do własnych potrzeb
    uzi18
    Poziom 23  
    BANANvanDYK napisał:
    Po wyłączeniu dmuchawy pozostaje na powierzchni miału niebieski płomień który jest skutkiem spalania związków lotnych, dlatego korzystne jest podawanie powietrza po wyłączeniu dmuchawy. Zamknięcie dopływu powietrza powoduje tworzenie się tlenku węgla (czadu), sadzy i kumulacji wybuchowych gazów lotnych które z czasem wybuchają. Podawanie powietrza wtórnego jest ważne także podczas pracy dmuchawy, która podając powietrze od dołu mocno podsyca ogień, ale też w górnych warstwach brakuje tlenu dla zapewnienia spalania całkowitego co ładnie widać po czarnym dymie z komina.

Wlasnie po to jest u nas dopalanie i tlo - nie kopci ale i bezpieczniej spala
    BANANvanDYK napisał:
    Widzę też inną szansę dla idei otwartego, modułowego systemu sterownika C.O. W typowych sterownikach brakuje elastyczności w doborze ilości czujników i wyjść sterownika, biorąc pod uwagę to jak bardzo potrafią być skomplikowane instalacje grzewcze. Dla przykładu:
    - pompa mieszająca (zamiast zaworu 3D/4D)
    - pompa zasilająca boiler
    - pompa cyrkulacji CWU
    - pompa obiegu 1 (np. grzejniki)
    - pompa obiegu 2 (np. podłogówka)
    - pompa obiegu 3 (np. inna strefa domu z termostatem pokojowym)
    - dmuchawa
    - dmuchawa powietrza wtórnego*
    - podajnik
    - do tego pewnie z 10 czujników temperatury dla sprawniejszego sterowania ogrzewaniem lub pięknej wizualizacji dla użytkownika.
    Prawdopodobnie dla wielu przypadków zamiast stosowania 10 różnego typu zabawek dałoby radę użyć sterownika PLC (cena) albo zastosować w sterowniku zaawansowane programowalne sterowanie lub funkcję podobną do PLC.
    .
    Te czujniki juz sa - 16 szt.
    Pompy i inne rzeczy mozna zawsze dopisac.
    denis2k1

Poziom 14  
    Zamierzam kupić kocioł Ogniwo EKO Plus 16 ze sterownikiem eCoal [url=]http://www.ogniwobiecz.com.pl/eko-plus/[/url]
    Piszesz że:
    uzi18 napisał:
    Powstał gdyż chodziło o poprawienie błędów w sterowniku bruli/ecoal (producent zarzucił projekt)

Czy to znaczy że obecnie sprzedawane kotły mają sterowniki które posiadają błędy które w sposób istotny wpływają na pracę kotła? Jakie to błędy, problemy?
    uzi18
    Poziom 23  
    denis2k1 napisał:
    Zamierzam kupić kocioł Ogniwo EKO Plus 16 ze sterownikiem eCoal [url=]http://www.ogniwobiecz.com.pl/eko-plus/[/url]
    Piszesz że:
    uzi18 napisał:
    Powstał gdyż chodziło o poprawienie błędów w sterowniku bruli/ecoal (producent zarzucił projekt)

Czy to znaczy że obecnie sprzedawane kotły mają sterowniki które posiadają błędy które w sposób istotny wpływają na pracę kotła? Jakie to błędy, problemy?

Cenna uwaga: to co my uwazamy za bledy nie kazdy tak traktuje.
    Zgodnie z nasza wiedza nowe sterowniki nie roznia sie algorytmem spalania ze starymi - czyli dla nas nie wprowadzaja nic nowego - chyba ze cos sie zmienilo w tzw. miedzyczasie.
    Nowe sterowniki wprowadzaja za to szereg innych ciekawostek, ktore z pewnoscia sa udogodnieniem wzgledem starych serownikow.
    Nie uzywamy ich, a wiecej o tym co nowego w nowych sterownikach z pewnoscia dowiesz sie na forum producenta.
    mark3k
    Poziom 12  
    denis2k1 napisał:
    Piszesz że:
    uzi18 napisał:

Kupując jeden z najdroższych sterowników na rynku jakim niewątpliwie jest eCoal spodziewasz się bardzo dobrej jakości spalania paliwa w całym zakresie mocy kotła, a tym samym uzyskać maksymalną sprawność kotła (co zaoszczędzi sporo gotówki na opale) czyli czyste, bezdymne spalanie i bez sadzy w kotle.
    Sterownik eCoal zapewnia takie spalanie tylko w górnym zakresie mocy kotła (palnika), poniżej dostajesz kupę sadzy w komorze i wymienniku + dymienie.
    Kupując kocioł z takim sterownikiem spodziewałem się po pierwsze porządnego czystego spalania węgla a w następnej kolejności trochę dodatków mniej lub bardziej potrzebnych. O automacie w tym sterowniku zapomnij, chyba, że lubisz przebicia temperatury wody CO o 10 do15oC. Grupowe spalanie jest prawie OK, gdyby producent wprowadził proponowane przez nas userów tego sterownika poprawki. W zamian za to, po roku używania sterownika producent zarzucił taki rozreklamowany , rozwojowy, często aktualizowany produkt. Dostaniesz za to multum fajerwerków, tylko nic konkretnego do spalania węgla.
    Wybór oczywiście zawsze należy do kupującego.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    mark3k
    Poziom 12  
    Wiesz o czym tu piszemy? Sterownik do kotła CO z podajnikiem. Tutaj możesz precyzyjnie dozować ilość paliwa czasem pracy podajnika. W śmieciuchu możesz sobie tylko pomarzyć o dobrym , czystym spalaniu. Pozdrawiam.
    ravikjab
    Poziom 10  
    Witam,

Przedstawiam swoją wykonanie tego sterownika oraz rozmieszczenie w obudowie.
    Diody LED do modułu sterującego AVT 1679 postanowilem 'wyciągnąć' by były widoczne dla użytkownika. Puszka o wym. 240 x 190 x 90 spokojnie pomieści wszystkie elementy oraz zapewni miejsce na przyszłą rozbudowę.
    Jest to wersja bez RPI które w obecnej fazie nie jest konieczna do uruchomienia i prawidłowej pracy.
    Sterownik wykorzystuje do procesu spalania trocin. Możliwość indywidualnej regulacji praktyczne każdego parametru pozwala moim zdaniem na 'dopasowanie' go praktycznie do spalania każdego paliwa. Daną konfiguracje możemy zapisać sobie w celu powrotu do poprzednich ustawień.
    Sterownik w obecnej fazie posiada kilka funkcji poprawiających proces spalania, przez co proces spalania jest czystszy i pozwala zmniejszyć lub nawet wyeliminować problem z kopceniem.
    Nie jestem automatykiem czy programistą a mimo to bez większych problemów udało mi się złożyć własnoręcznie wszystkie moduły (część z nich była składana z elementów) i zaprogramować Arduino MEGA z pliku hex
    Prace nad dalszą rozbudowa trwają, projekt jest modernizowany, testowany i rozbudowywany na bieżąco o czym świadczy ilość wersji (obecna v0.1.0.57).
    Projekt wart jest uwagi gdyż do jego budowy wystarczy niewielki nakład finansowy i własne zaangażowanie.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto