Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie fotokomórek 2-easy system BUS,

08 Paź 2015 13:00 3255 14
  • Poziom 6  
    Witam,
    Mam zamiar właśnie montować fotokomórki Faac 2-easy XP 15B do centralki E045 (dwie pary). Połączenie wydaj się być proste, ale czy nie ma znaczenie który przewód podłącze do którego zacisku tak by nie robić tylko zwarcia? Zaciski na pycie centrali J10 nie mają oznaczeń podobnie jak zaciski w fotokomórkach. Czy to działa na zasadzie zmiany napięć w obwodzie po wejściu na linię TX/RX.
  • specjalista -automatyka bramowa
    Biegunowość przy fotkach nie ma znaczenia (są zasilane 28 - 30V AC a sygnały sterujące są przekazywane transmisją cyfrową przez modulowanie napięcia zasilania)
    Biegunowość ma tylko znaczenie przy podłączaniu enkoderów . Po niej centralka rozpoznaje czy enkoder jest na prawym czy lewym siłowniku.
  • Poziom 6  
    Dziekuje za porade. Podłączyłem dwie pary, ale podczas SETUP i funkcji "bu" mam status "no" tak jakby nie było fotokomórek, a są podłączone. Świecą RX dwie diody a na TX jedna. Każda z par ma takie same adresy. Nie za bardzo wiem co danej. Wydaje się, że podłaczenie jest ok, ale chyba coś robię nie tak.
  • Poziom 6  
    Witam,
    Mam teraz takie adresowanie. Wczorem po pracy spróbuje wczytać.
    Dziękuje i pozdrawiam,
    P.

Edytuj
  • Pomocny post
    specjalista -automatyka bramowa
    Fotki ustawione chyba tochę nie halo. Te na słupkach ustawiłeś na otwieranie (OFF ON ON OFF) a powinny być na zamykanie (np ON OFF OFF OFF) . Te od podwórka ustawiłeś na działanie po foto ( czyli auto opuszcza barierę i brama dostaje impuls OPEN A). Tak ma być?
    I jeszcze przetestuj działanie tej funkcji - w instrukcji jest napisane " impuls OPEN" ale wg mnie to nie otwieranie tylko tak jakby użyć pilota, czyli na otwartej bramie po przejechaniu fotek brama zacznie się zamykać.
    Jeśli chodziło ci o normalne działanie tych fotek czyli ochronę na zamykaniu ( tak jak pary na słupkach) to.po prostu wykorzystaj kolejny układ z puli zamykania czyli np ON OFF ON OFF.
  • Poziom 6  
    Witam,
    Wczoraj tylko wieczorem zdarzyłem sprawdzić status. Jest tak jak na zdjęciu przy ustawieniu przełączników
    Poza tym widzę, że muszę zmienić miejscami przewody silniku nr 2, ponieważ jak robię próby otwarcia skrzydła silnika nr 2 to mam status wyświetlacza "CL" zamiast "OP". W silniku nr 1 jest ok tj 1 skrzydło 1 wyświetla statusy poprawnie.

A bazując na Twoim doświadczeniu to jaki wg Ciebie jakie układ jest najbardziej sensowy w tym rozstawieniu fotokomórek?

Z fotkami robię pewnie w wolną sobotę. Spróbuje układ który zaproponowałeś.
    Pozdrawiam i dziękuje,
    Paweł
  • Pomocny post
    To w końcu włączyłeś wykrywanie urządzeń czy nie - w jednym miejscu piszesz że status BUS jest "no", zdjęcie pokazuje że już jest coś jednak wykryte...

Czyli teoretycznie masz wszystko OK - fotki są wykryte (poza tym, że jedna parka jest ustawiona na otwarciu zamiast na zamknięciu o druga ma ten tryb OPEN - też nie do końca dobry - w instrukcji masz opis jak odczytać status z wyświetlacza - rozdział 5.3.1)
    Ale jest co innego - fotki są wykryte ale wygląda to tak, jakby były cały czas zasłonięte (jeśli by było wszystko OK to powinna u ciebie się palić tylko beleczka w środku prawej cyfry a inne zapalać się tylko przy zasłanianiu fotek)

Sprawdź montaż - czy odbiorniki widzą nadajniki - nie mam instrukcji ale LEDY-y na fotkach coś pokazują, zerknij - (i czasem idiotyczną rzecz - na kloszach fotek może być naklejona folia ochronna - ZERWAĆ) .

Cytat:
    A bazując na Twoim doświadczeniu to jaki wg Ciebie jakie układ jest najbardziej sensowy w tym rozstawieniu fotokomórek?

A sensowny - przy tym montażu fotek - obie parki jako fotki na zamknięcie. Albo te na słupkach bramy na zamknięcie a te od podwórka na otwarcie/zamknięcie (zabezpieczysz trochę przestrzeń za skrzydłami).
    Jeśli chcesz koniecznie użyć jednej z par jako to "OPEN" czyli działania zamiast pilota (ale jeszcze raz piszę - sprawdź jak ta funkcja działa) to raczej te na słupkach bramy. Te od podwórka niech będą jako normalne fotki na zamknięciu (lub otwarciu/zamknięciu) bo wystarczy że ktoś przypadkiem wejdzie w światło fotek od podwórka i brama zacznie żyć własnym życiem.
    PS - zakładam że tak są umieszczone (jedne na słupkach bramy, drugie od podwórka za skrzydłami - ale nie napisałeś na razie jak są umieszczone faktycznie)
  • Poziom 6  
    Witam,
    Dziś robiłem już wszystko co napisałeś i status fotokomórek jest ok, czyli wprowadzone poprawnie. Na słupkach na zamykanie od podwórka otw/zam. Jest Super, ale mam następny dylemat a mianowicie podczas trybu przyswajania czasów pracy, gdy zaczyna się otwierać 1 skrzydło gdzieś w połowie otwarcia mam komunikat Er 17 co by świadczyło o uszkodzeniu Kodera 1?? Tak podaje instrukacja błędów. Czy jest wg oczywiste czy też moze być to jakiś inny powód ? Jak to sprawdzić? Jak działa takie koder?
    Z góry dziekuje!
    Zakładam że masz założone kodery ( ustrojstwa mocowane na uchwyt siłownika od strony słupka). Najpierw sprawdź czy są prawidłowo podpięte - biegunowością kabli i potem świeceniem lub nie diody 2 ustala się który koder ma być na skrzydle 1 a który na 2. Złe przyporządkowanie koderów może powodować błąd.
    Sprawdzić możesz tylko obserwując diody 3. Nawet podczas ręcznego przestawiania skrzydeł przy rozsprzęglonych siłownikach powinny migać - sprawdź czy felerny enkoder w okolicach błednego położenia skrzydła mruga pdczas ruchu bez przerw ( to impulsatory, produkujące impulsy podczas ruchu obrotowego siłownika względem mocowania do słupka. Zwykłe enkodery w innych napędach można sprawdzić miernikiem, te niestety są busowe i we własnym zakresie pozostaje jedynie obserwacja ledów).
    Jeśli podpięte prawidłowo i enkoder dalej świruje - pozostaje gwarancja.
    Możesz na czas naprawy w ogóle je odpiąć, ponownie odpalić wykrywanie urządzeń bus, potem wykrywanie czasów i brama będzie normalnie działać - nie będzie miała tylko reakcji na zgniecenie ( nie odbije w drugą tylko będzie parła dalej na przeszkodę) i mniej dokładnie zarejestruje zwolnienia i krańce ruchu.
  • Poziom 6  
    Witam,
    Jeśli nie są wbudowanie w siłownik to nie mam pewnie hmmm ..., stąd podczas konfiguracji wybierałem "y" na kodery a to pewnie błąd skoro ich nie ma :D:D:D.
    Zdjęcie siłownika. Podłączenie fotokomórek 2-easy system BUS, Podłączenie fotokomórek 2-easy system BUS,

To wiele tłumaczy.
    Taaa, właściwie cud że w ogóle siłownik zrobił taki długi ruch... powinien stanąć po sekundzie.
    Przydałyby się na przyszłość dokładniejsze informacje.
    Tak to wygląda (normalnie jest na tym jeszcze czarny plastikowy dekielek):
  • Poziom 6  
    Witam,
    Tak to jest, jak się zabiera za coś czego się nie zna i robi się coś na chybił trafiał, ale dzięki temu poznałem coś nowego dla mnie. :) od innej strony.
    Mam jeszcze jedno pytania odnośnie uczenia czasów pracy. Aby ustawić krańcowe zatrzymania potrzebne jest zatrzymanie impulsowe OPEN A, czyli chwilowe zwarcie styków 9 i 16 ?

W domu na kasecie domofonu podłączyłem przyciska otw. bramy do zacisku 10 tj. OPEN B w instrukcji podanie jako otw. częściowe. ciekawy jestem jak to będzie działać. Myśle, że bedzie to działało tylko w przypadku trzymanie wciśniętego przycisku ( zwarcia styków) ? Można różnie zinterpretować instrukcje, ale wydaje się lepsze będzie podłączenie 9 i 16 do styku w kasecie, czyli pełne ot OPEN A? Pewnie to też wiesz jak się zachowa.
    Pozdrawiam,
    Paweł,
  • Pomocny post
    Uczenie - tak, zatrzymanie zwarciem minusa i OPEN A, możesz też to robić pierwszym kanałem oryginalnego pilota - nieco wygodniej... (standardowo także zwiera on OPEN A do masy).
    OPEN B do masy czyli otwarcie częściowe ( furtka) polega na całkowitym otwarciu tylko pierwszego skrzydła (a poza tym działa dokładnie jak OPEN A, tylko operuje wyłącznie na pierwszym skrzydle).
    A który wariant będzie ci pasowało odpalać z domofonu - twój wybór
  • Poziom 6  
    Witam,
    Wszystko działa pięknie, DZIĘKUJE! :)