Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControlSterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Panel sterujący HMI min 10.1" na Raspberry lub innym komputerze

10 Paź 2015 15:19 1569 5
 • Poziom 30  
  Chcę zbudować panel sterujący urządzeniem końcowym, komunikującym się za pomocą UART/USART. Generalnie teraz takie kontrolery sterujące robię na małych wyświetlaczach TFT 4.3/ 5" z panelami dotykowymi i wszystko działa jak należy. Problem teraz jest taki, że złożeniem jest aby wyświetlacz miał minimum 10.1"

  Wyświetlacze jaki do tej pory zlokalizowałem:
  https://elty.pl/pl/p/10.1-Display-Audio-1280x800-IPS-Super-TFT-HDMIVGANTSCPAL/1589
  https://elty.pl/pl/p/10.1-1024x600-TFT-LCD-Display-with-capacitive-touch-panel/1634
  http://www.chalk-elec.com/?page_id=1280#!/15-...itive-touchscreen/p/38127425/category=3094861
  lub ostatecznie coś z gotowca (ew openframe ale wtedy pewnie z chin by nie kosztował więcej niż np 500zł)
  http://www.nvox.pl/pl/monitory-dotykowe/nvox-mpc1550t/produkt/617.html

  Program sterujący raczej nie będzie skomplikowany. Ma to być prosta aplikacja okienkowa (tryb graficzny zamiast wiersza poleceń). Kilka klawiszy, kilka pól z wartościami, jakaś prosta animacja a w szczycie sukcesu podgląd z kamery. No i teraz najważniejsze. Nie znam Raspberry, dopiero teraz zamówię, oczywiście model 2 gdyż jest wydajniejszy jednak po tym co czytałem w sieci boję się, że to rPi2 będzie za wolne na obsługę takiego interfejsu. Programować raczej chciałbym w C/C++/C# (phytona znam 'z widzenia', pewnie bym się go nauczył) - piszę o tym bo zakładam, że to również ma wpływ na wydajność sytemu.

  Czy jest sens zajmować się dla tej aplikacji Raspberry pi 2. Jeśli nie to co możecie mi polecić? Z góry dzięki wielkie za każdą konstruktywną opinię/ uwagę :)
 • SterControlSterControl
 • Pomocny post
  Poziom 19  
  Do oprogramowania interfejsu polecam użyć Qt5 + QtQuick - pisanie w tym takich aplikacji (jaką chcesz napisać) to bajka. Obsługę kamery też bez problemu ogarniesz - do akcelerowanego odtwarzania sygnału video w Qt5 + QtQuick zainteresuj się projektem http://thebugfreeblog.blogspot.it/2013/02/qml-components-for-video-decoding-and.html - u mnie to działa bez problemu na RPi1. Kod do wyświetlania okienka z podglądem kamery (z helpa):

  Kod: javascript
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod


  VideoOutput jest akcelerowany przez tę bibliotekę którą zapodałem wyżej. Ja używam tego do wyświetlania filmów z dysku, ale kamerę powinno obsługiwać też prawidłowo. Cały interfejs bez problemu ogarnąłbyś nawet na RPi1...
 • SterControlSterControl
 • Poziom 30  
  Dzięki wielkie za odpowiedź. Najważniejsze jest to, aby wszystko działało płynnie.
  A co myślisz na temat win 10 iot na RPi2? Podoba mi się to, że jest możliwość programowania (w sposób w pełni naturalny) w visualu studio (C#/C++). Słyszałem, ze niby na linuxa też tak można ale czy to popularny sposób programowania linuxa, podejrzewam, że phyton jest popularniejszy.

  Dodano po 9 [minuty]:

  Oglądam filmy o Qt i nawet pamiętam, że na studiach też coś w nim robiłem ale to było dawno i zbyt lekceważąco podszedłem do tamtego przedmiotu :(
  https://www.youtube.com/watch?v=ztoNOQaImtw
 • Poziom 19  
  Nie instalowałem Windows 10 IoT, więc nie mogę się na ten temat wypowiedzieć. W Qt też piszesz w sposób naturalny - na desktopie używasz QtCreatora i bez problemu możesz się wdebugować w aplikację chodzącą na RPi.
  Niestety nie wiem jakie są możliwości pisania GUI w pythonie (oprócz Tk, ale to jest trochę archaiczna biblioteka). Obsługa portów (GPIO, serial, i2c, spi) w c/c++, czy też w Pythonie jest w miarę prosta - są na to odpowiednie biblioteki.
 • Poziom 30  
  Ok, nic tylko się zagłębiać. Fakt, z doświadczenie najchętniej programował bym na komputerze pod Windowsem a dopiero potem testował na RPi. Jak tylko skompletuję cały sprzęt to zabiorę się do pracy.
  Możesz ewentualnie podesłać jakiś fajny tutorial o Qt dla RPi?
 • Pomocny post
  Poziom 19  
  Na początek poznaj podstawy, głównie mechanizm sygnałów i slotów, właściwości (properties) QObject'u, moc'a. Jakieś podstawy są tutaj: https://wiki.qt.io/Qt_for_Beginners - na początek nie będziesz widział różnic między Qt4 a Qt5. Zacznij od pisania w Qt5 w C++, później jeśli będziesz chciał stworzyć eleganckie smartfonowe GUI to przejdziesz na QtQuick :)

  Pooglądaj:
  - http://doc.qt.io/qt-5/gettingstartedqt.html
  - http://doc.qt.io/qt-5/tutorials-addressbook.html

  i głównie dokumentację (dostępną z QtCreatora) i przykłady.