Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[ATTiny2313][BASCOM] - konwenter USB - RS232

bestek87 28 Paź 2015 22:48 948 4
  • #1 28 Paź 2015 22:48
    bestek87
    Poziom 8  

Witam.
    Kupiłem dziś konwenter USB 2.0 - RS232
    Podłączyłem go do komputera (zainstalowałem sterowniki)
    Konwenter zainstalował się na COM4

Następnie w BASCOM skompilowałem program...

Kod: vbnet
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

...i przetestowałem jego działanie w SIMULATOR.
    Program jak widać działa - reaguje na tekst wpisany z Terminala

[ATTiny2313][BASCOM] - konwenter USB - RS232 [ATTiny2313][BASCOM] - konwenter USB - RS232

Nadszedł czas na wgranie programu do płytki w której "siedzi" [ATTiny2313]
    (oczywiście program skompilowany bez klauzuli $sim)
    Proces przebiega bez problemu co widać poniżej

Teraz opiszę jak wygląda podpięcie RS232-zgodnie z opisem Piotra Górskiego "mikrokontrolery dla początkujących" czyli na krzyż:
    komputer TxD -> płytka RxD
    komputer RxD <- płytka TxD
    komputer GND - płytka GND

z moimi zdolnościami wyszło to tak (kable są odizolowane i nie stykają się ze sobą ani z innymi pinami- choć na foto 3 tak wygląda)

[ATTiny2313][BASCOM] - konwenter USB - RS232 [ATTiny2313][BASCOM] - konwenter USB - RS232 [ATTiny2313][BASCOM] - konwenter USB - RS232 [ATTiny2313][BASCOM] - konwenter USB - RS232 [ATTiny2313][BASCOM] - konwenter USB - RS232 [ATTiny2313][BASCOM] - konwenter USB - RS232

Teraz włączam w BASCOMie TERMINAL ustawiony tak jak moje urządzenie na COM4 i....nic się nie dzieje :cry:
    Terminal (tak jest aktywny) nie reaguje na wpisywane znaki

Próbowałem już chyba wszystkiego i za chiny nie mogę zmusić tego RS232 do współpracy.
    PS: Przepraszam jeżeli piszę chaotycznie lub niejasno-starałem się wyjaśnić najlepiej jak umiem. Zależy mi na tym rozdziale bo tak naprawdę to tu zaczyna się prawdziwa przygoda z pisaniem ciekawych programów wchodzących w korelację z PC (jestem nie najgorszy w VB.NET) i marzę o nabyciu tej umiejętności. Sam jednak utknąłem w martwym punkcie - ktoś pomoże? :D

0 4
  • Pomocny post
    #2 28 Paź 2015 23:38
    373522
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 29 Paź 2015 07:37
    bestek87
    Poziom 8  

niveasoft napisał:
    Najpierw sprawdź przejściówkę. Zewrzyj 2 i 3 pin. Kiedy będziesz wklepywał coś na klawiaturze kiedy otwarty będzie Terminal to w jego oknie pojawiać sie powinny kolejne znaki.

W terminalu widać tylko to co do nas wraca. Normalnie za Echo pracuje mikrokontroler /lub nie jeśli sobie nie życzymy.

Kiedy zewrzesz 2 z 3 to to co wyślesz powinno do Ciebie wrócic do okna Terminala.

Witam.
    O których pinach 2 i 3 jest mowa?
    Reszta dla mnie jest jasna-sprawdzę po 15:00 i dam znać.

0
  • #4 29 Paź 2015 09:04
    373522
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 29 Paź 2015 10:45
    bestek87
    Poziom 8  

niveasoft napisał:
    Kiedyś w komputerach gniazdo USB było rzadkością.
    Mysz i inne podłączało się do gniazda RS232 którego typ nosi wdzięczną nazwę, tak jak Aston Martin - DB9

Budujac różne interfejsy do telefonów, albo programatory do procesorów Motoroli celem rozkodowania radyjka nauczył się człowiek na pamięć, że w gnieździe DB9, które pokazujesz zresztą na zdjęciach, piny 2 i 3 to Tx i Rx, a 5 pin to masa/GND.

Wpisz w wyszukiwarkę "DB9" i przełącz na "Grafikę" - oprócz zdjęć samochodu zobaczysz gniazdo lub wtyk dla RS232 i jego "pinologię"

Na zdjęciach widać że masz te opisy na biurku więc nie wiem skąd te pytanie :D
    Masz podłaczone druciki, a nie wiesz do których pinów? One nawet maja malusieńkie numerki przy pinach. Może zamiast podłaczyć masę do 5 podłaczyłeś do skrajnego 1 ?
    Weź lupę jak oczy już nie te :D i sprawdź numerki na wtyczce/gniazdku

Witam
    dobrze wiem do jakich pinów mam podpięte kable a to że dopytuję to chyba nic złego bo ja w swoim pytaniu operowałem nazwą TxD i RxD a odpowiedź otrzymałem 2 i 3 więc wolę się upewnić.

Pozdrawiam.

PS:Nie wszystko co dla eksperta jest "oczywistą oczywistością" dla początkującego jest jasne i zrozumiałe. Nawet czytając schematy bo nawet czytając mapę można zabłądzić jeżeli ktoś nie nauczy jak ją czytać. Dlatego też swoje zapytania kieruję do najlepszych z najlepszych czyli ekspertów Elektrody. Jestem początkujący i błądzę przyznaję się z pokorą że jeszcze dłuuga i daleka droga mnie czeka.

0