Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wyłącznik Z-MS - pytanie o wyłącznik Z-MS-16/2 w pompie głębinowej

03 Lis 2015 21:25 531 4
 • Poziom 2  
  Witam

  W instalacji pompy głębinowej posiadam dwubiegunowy wyłącznik silnikowy Z-MS-16/2. Ponieważ ten wyłącznik jest zainstalowany w studzience chciałbym zamontować identyczny w pomieszczeniu gospodarczym abym nie musiał za każdym razem wchodzić do studzienki. Wyłącznik dwubiegunowy rozłącza mi przewód fazowy oraz neutralny (a system sieciowy to TN-S). Zastanawiam się czy:

  - jeśli chcę zdublować wyłącznik to czy muszę użyć identycznego wyłącznika dwu biegunowego czy też może wystarczyły by dwa połączone ze sobą standardowe wyłączniki nadmiarowo-prądowe (jeden do przewodu fazowego a drugi do neutralnego) np. B 16? A może w ogóle tylko jeden wyłącznik by wystarczył?

  - po co w ogóle stosować wyłącznik dwu biegunowy (w sieci jedno fazowej) to znaczy jaki cel przyświeca rozłączeniu przewodu neutralnego?
 • Poziom 1  
 • Poziom 2  
  ok, rozumiem, dzięki za wyjaśnienie. A dopytam jeszcze czemu powątpiewasz w układ sieci TN-S? ( bo tak odbieram słowa "nawet jeśli"). Instalacja jest nowa, wszędzie mam przewody L, N, PE oraz zainstalowaną różnicówkę więc raczej nie wchodzi w grę inny system sieciowy w domu wolnostojącym?
 • Poziom 1  
 • spec od auto-elektro
  15kVmaciej napisał:
  Witam.
  Skoro ten wyłącznik jest na końcu przewodu, w studzience, to co jest na początku?


  Stacja transformatorowa?