Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Remont instalacji gazowej w mieszkaniu (wymiana na rury stalowe spawane)

14 Lis 2015 01:19 18009 6
 • Poziom 9  
  Dokonałem jakiś czas temu remontu starej skręcanej instalacji na instalację spawaną. Gazownicy zrobili, dokonano próby szczelności (ciśnieniowej) i tak mnie zostawiono twierdząc że jest dobrze wydając papier z w/w próby. Następnie przyszedł Pan z gazowi podpiął zdemontowany na czas remontu licznik i też nie miał uwag (rury jeszcze były widoczne w bruzdach = nie zabudowane).
  Następnie weszła ekipa remontowa wyrównano stare jak to w budynkach z lat 60 ściany płytami K/G tak że całe rury gazowe znikły co estetycznie wygląda super ...

  Instalacja jest prosta 3 pionowe odcinki (od licznika w przedpokoju w górę, w łazience w dół do "junkersa", w kuchni dół do płyty gazowej) i jeden poziom (przejście przez łazienkę do kuchni).

  Jutro mają pierwszy raz wejść gazownicy wysłani przed administracje którzy wykonują okresowo kontrole instalacji gazowej... poczytałem na internecie i mam mętlik czy bezproblemowo przejdę kontrolę. Jedni mówią że rur (nawet spawanych stalowych) w ogóle nie można zabudowywać, inni że można ale na spawach musi być rewizja aby gazownik mógł sprawdzić czy nie ma wycieku w tym miejscu, inni piszą że zabudowują w całości i nie mają z tym najmniejszego problemu.

  Może mi ktoś powiedzieć co mówi prawo wobec w/w zabudowania karton/gipsem które się już u mnie dokonało? Czy przyczepią się gazownicy do tego i będę musiał znów kuć ściany i wprowadzać poprawki, czy wystarczy im tylko zrobić rewizje aby mogli zobaczyć spawy i zbadać je sondą.

  W pionach w sumie mogę porobić rewizje w miejscach gdzie wypadają spawy i wsadzić tam takie malutkie kratki wentylacyjne w regipsie (np. 8cm) aby podczas kontroli mógł tam wsadzić swoją sondę... Akurat wszystkie piony będę miał zabudowane szafkami więc nie będzie nic widać.

  W łazience jednak mam gaz rurkę całkowicie zabudowaną sufitem nierozbieralnym z karton gipsu a jedyne miejsca gdzie można do niego zaglądnąć to dziurki na oświetlenie (GU10) i nijak się do spawów nie dostaną.

  Moje pytanie jest następujące czy w myśl obecnych przepisów przejdę przegląd czy będę musiał np. robić rewizje na spawach (wszystko ok poza tym nieszczęsnym sufitem) albo co gorsza znów przerabiać instalację gazową?
 • TermopastyTermopasty
 • Poziom 15  
  A poco Ktoś ma oglądać spawy?
  W zabudowie rur gazowych chodzi oto aby gaz ( w razie nieszczelności ,awarii )
  można było łatwo wykryć np.wykrywaczem .
  Jeżeli nie będzie zrobionych kratek w tej zabudowie ,to po pierwsze ( w razie nieszczelności) stężenie gazu może być wysokie a jeszcze nikt tego nie wykryje na węch.
  A po drugie niema gdzie włożyć sondy od wykrywacza podczas kontroli -przeglądu, aby sprawdzić czy wszystko jest w porządku .

  Więc musisz zrobić w zabudowach kratki wentylacyjne dla swojego i innych bezpieczeństwa :)

  cytat z warunków technicznych:
  § 165. 1. Rozwiązania techniczne instalacji gazowej powinny umożliwiać samokompensację wydłużeń cieplnych oraz eliminować ewentualne odkształcenia instalacji, wywołane deformacją lub osiadaniem budynku.
  2. Przewody instalacji gazowych w piwnicach i suterenach należy prowadzić na powierzchni ścian lub pod stropem, natomiast na pozostałych kondygnacjach nadziemnych dopuszcza się prowadzenie ich także w bruzdach osłoniętych nieuszczelnionymi ekranami lub wypełnionych - po uprzednim wykonaniu próby szczelności instalacji - łatwo usuwalną masą tynkarską, niepowodującą korozji przewodów. Wypełnianie bruzd, w których są prowadzone przewody z rur miedzianych, jest zabronione.
  3. Przewody gazowe z rur stalowych, po wykonaniu próby szczelności, powinny być zabezpieczone przed korozją.


  W Twoim przypadku zabudowa z płyt G/k z kratkami wentylacyjnymi to nieuszczelniony ekran ,i wcale nie pisze ,że musi to być zdejmowane czy rozbieralne .
 • TermopastyTermopasty
 • Poziom 9  
  Czyli rozumiem, że wystarczy zrobić możliwie wysoko po 1 dziurce (w celach estetycznych z tulejka jak do wentylacji drzwi) w każdej płycie która przysłania owa gaz rurę. Dziurka będzie przy samej rurze aby w czasie wycieku gaz miał się gdzie jak wydostać do pomieszczeń alarmując zapachem o nieszczelności i aby Panowie mieli gdzie przyłożyć sondę w celu kontroli czy coś się delikatnie nie ulatnia.
  Myślicie że takie rozwiązanie będzie ok i kontrola nie będzie miała się do czego przyczepić?
 • Pomocny post
  Poziom 15  
  Na razie zrób tak jak piszesz czyli wstaw kratki na górze ,a w razie czego jeszcze po kontroli dostaniesz wytyczne co zrobić żeby było dobrze i bezpiecznie .
 • Poziom 9  
  Dzięki za wskazówki.
  Nawierciłem dziurki wentylacyjne w regipsach i inspektor był zadowolony ze stanu instalacji gazowej w moim mieszkaniu - 0 uwag...

  Miał jedną uwagę tylko do długości przewodu spalin piecyka gazowego (kontrolował przy okazji stan/szczelność odbiorników gazu), twierdził że może być max 2m (uproszczenie które wszyscy wpajają sobie w pamięci). Po pokazaniu mu instrukcji termeta z której wynika, że 2m dotyczy tylko odcinka "poziomego", przyznał się do błędu powiedział że sobie zapamięta bo to cenna informacja. Mój przewód ma w sumie 2,20m, a "poziomy" odcinek 1,8m

  Wyciąg z instrukcji
  Code:
  3.1.3 Instalacja odprowadzająca spaliny
  
  Przewód  spalinowy  powinien  wychodzić  z urządzenia pionowo (min. 220mm) do pierwszego kolanka.
  Odcinek  poziomy  biegnący  do  kanału spalinowego ze wzniosem min. 5% (ok. 3º), nie powinien przekraczać długości 2m (rys. 3.1.3.1).  Kolejne odwiedziny za rok, zobaczymy czy będzie ten sam człowiek , jak nie to pewnie znów będę musiał wyjmować instrukcję termeta :D
 • Poziom 15  
  Bardzo cenne wskazówki dla wszystkich zainteresowanych :)
  A ponadto to wiedziałem ,że raczej nie będzie problemu z odbiorem( w końcu pracujemy przy zabudowach z płyt gipsowych jakieś 15 lat)
  Cóż dodać - Moje gratulacje :) i pozdrawiam serdecznie.

  p.s Przypomniałem sobie ,że kiedyś przyszedł gość ( starszy facet ) do odbioru instalacji gazowej i miał straszne obiekcje -odnośnie zabudowy rur gazowych-płytą gipsową oczywiście z kratkami - po niewielkiej kłótni -odpuścił z fanaberiami -po prostu nie mógł znaleźć przepisów ( lub nie chciał ) odnośnie tych ekranów . Chciał aby wszystko było na zewnątrz i pomalowane na żółto ! LOL .Ciężko Mi sobie wyobrazić super zrobione mieszkanie z żółtą rurą pod sufitem :)

  pozdrawiam .
 • Poziom 25  
  W prawie jest zapisane można zatynkować "masą łatwo usuwalną" tylko nigdzie nie jest zapisane co to jest masa łatwo usuwalna. Dla jednego jest to gips, lub inna dowolna zaprawa czyli uznaniowo.