Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Remont instalacji gazowej w mieszkaniu (wymiana na rury stalowe spawane)

yabollek 14 Nov 2015 01:19 25623 6
    yabollek
    Level 10  
    Dokonałem jakiś czas temu remontu starej skręcanej instalacji na instalację spawaną. Gazownicy zrobili, dokonano próby szczelności (ciśnieniowej) i tak mnie zostawiono twierdząc że jest dobrze wydając papier z w/w próby. Następnie przyszedł Pan z gazowi podpiął zdemontowany na czas remontu licznik i też nie miał uwag (rury jeszcze były widoczne w bruzdach = nie zabudowane).
    Następnie weszła ekipa remontowa wyrównano stare jak to w budynkach z lat 60 ściany płytami K/G tak że całe rury gazowe znikły co estetycznie wygląda super ...

Instalacja jest prosta 3 pionowe odcinki (od licznika w przedpokoju w górę, w łazience w dół do "junkersa", w kuchni dół do płyty gazowej) i jeden poziom (przejście przez łazienkę do kuchni).

Jutro mają pierwszy raz wejść gazownicy wysłani przed administracje którzy wykonują okresowo kontrole instalacji gazowej... poczytałem na internecie i mam mętlik czy bezproblemowo przejdę kontrolę. Jedni mówią że rur (nawet spawanych stalowych) w ogóle nie można zabudowywać, inni że można ale na spawach musi być rewizja aby gazownik mógł sprawdzić czy nie ma wycieku w tym miejscu, inni piszą że zabudowują w całości i nie mają z tym najmniejszego problemu.

Może mi ktoś powiedzieć co mówi prawo wobec w/w zabudowania karton/gipsem które się już u mnie dokonało? Czy przyczepią się gazownicy do tego i będę musiał znów kuć ściany i wprowadzać poprawki, czy wystarczy im tylko zrobić rewizje aby mogli zobaczyć spawy i zbadać je sondą.

W pionach w sumie mogę porobić rewizje w miejscach gdzie wypadają spawy i wsadzić tam takie malutkie kratki wentylacyjne w regipsie (np. 8cm) aby podczas kontroli mógł tam wsadzić swoją sondę... Akurat wszystkie piony będę miał zabudowane szafkami więc nie będzie nic widać.

W łazience jednak mam gaz rurkę całkowicie zabudowaną sufitem nierozbieralnym z karton gipsu a jedyne miejsca gdzie można do niego zaglądnąć to dziurki na oświetlenie (GU10) i nijak się do spawów nie dostaną.

Moje pytanie jest następujące czy w myśl obecnych przepisów przejdę przegląd czy będę musiał np. robić rewizje na spawach (wszystko ok poza tym nieszczęsnym sufitem) albo co gorsza znów przerabiać instalację gazową?
    poldekdaniel
    Level 15  
    A poco Ktoś ma oglądać spawy?
    W zabudowie rur gazowych chodzi oto aby gaz ( w razie nieszczelności ,awarii )
    można było łatwo wykryć np.wykrywaczem .
    Jeżeli nie będzie zrobionych kratek w tej zabudowie ,to po pierwsze ( w razie nieszczelności) stężenie gazu może być wysokie a jeszcze nikt tego nie wykryje na węch.
    A po drugie niema gdzie włożyć sondy od wykrywacza podczas kontroli -przeglądu, aby sprawdzić czy wszystko jest w porządku .

Więc musisz zrobić w zabudowach kratki wentylacyjne dla swojego i innych bezpieczeństwa :)

cytat z warunków technicznych:
    § 165. 1. Rozwiązania techniczne instalacji gazowej powinny umożliwiać samokompensację wydłużeń cieplnych oraz eliminować ewentualne odkształcenia instalacji, wywołane deformacją lub osiadaniem budynku.
    2. Przewody instalacji gazowych w piwnicach i suterenach należy prowadzić na powierzchni ścian lub pod stropem, natomiast na pozostałych kondygnacjach nadziemnych dopuszcza się prowadzenie ich także w bruzdach osłoniętych nieuszczelnionymi ekranami lub wypełnionych - po uprzednim wykonaniu próby szczelności instalacji - łatwo usuwalną masą tynkarską, niepowodującą korozji przewodów. Wypełnianie bruzd, w których są prowadzone przewody z rur miedzianych, jest zabronione.
    3. Przewody gazowe z rur stalowych, po wykonaniu próby szczelności, powinny być zabezpieczone przed korozją.

W Twoim przypadku zabudowa z płyt G/k z kratkami wentylacyjnymi to nieuszczelniony ekran ,i wcale nie pisze ,że musi to być zdejmowane czy rozbieralne .
    yabollek
    Level 10  
    Czyli rozumiem, że wystarczy zrobić możliwie wysoko po 1 dziurce (w celach estetycznych z tulejka jak do wentylacji drzwi) w każdej płycie która przysłania owa gaz rurę. Dziurka będzie przy samej rurze aby w czasie wycieku gaz miał się gdzie jak wydostać do pomieszczeń alarmując zapachem o nieszczelności i aby Panowie mieli gdzie przyłożyć sondę w celu kontroli czy coś się delikatnie nie ulatnia.
    Myślicie że takie rozwiązanie będzie ok i kontrola nie będzie miała się do czego przyczepić?
  • Helpful post
    poldekdaniel
    Level 15  
    Na razie zrób tak jak piszesz czyli wstaw kratki na górze ,a w razie czego jeszcze po kontroli dostaniesz wytyczne co zrobić żeby było dobrze i bezpiecznie .
    yabollek
    Level 10  
    Dzięki za wskazówki.
    Nawierciłem dziurki wentylacyjne w regipsach i inspektor był zadowolony ze stanu instalacji gazowej w moim mieszkaniu - 0 uwag...

Miał jedną uwagę tylko do długości przewodu spalin piecyka gazowego (kontrolował przy okazji stan/szczelność odbiorników gazu), twierdził że może być max 2m (uproszczenie które wszyscy wpajają sobie w pamięci). Po pokazaniu mu instrukcji termeta z której wynika, że 2m dotyczy tylko odcinka "poziomego", przyznał się do błędu powiedział że sobie zapamięta bo to cenna informacja. Mój przewód ma w sumie 2,20m, a "poziomy" odcinek 1,8m

Wyciąg z instrukcji
    Code:
    3.1.3 Instalacja odprowadzająca spaliny

Przewód  spalinowy  powinien  wychodzić  z urządzenia pionowo (min. 220mm) do pierwszego kolanka.
    Odcinek  poziomy  biegnący  do  kanału spalinowego ze wzniosem min. 5% (ok. 3º), nie powinien przekraczać długości 2m (rys. 3.1.3.1).

Kolejne odwiedziny za rok, zobaczymy czy będzie ten sam człowiek , jak nie to pewnie znów będę musiał wyjmować instrukcję termeta :D
    poldekdaniel
    Level 15  
    Bardzo cenne wskazówki dla wszystkich zainteresowanych :)
    A ponadto to wiedziałem ,że raczej nie będzie problemu z odbiorem( w końcu pracujemy przy zabudowach z płyt gipsowych jakieś 15 lat)
    Cóż dodać - Moje gratulacje :) i pozdrawiam serdecznie.

p.s Przypomniałem sobie ,że kiedyś przyszedł gość ( starszy facet ) do odbioru instalacji gazowej i miał straszne obiekcje -odnośnie zabudowy rur gazowych-płytą gipsową oczywiście z kratkami - po niewielkiej kłótni -odpuścił z fanaberiami -po prostu nie mógł znaleźć przepisów ( lub nie chciał ) odnośnie tych ekranów . Chciał aby wszystko było na zewnątrz i pomalowane na żółto ! LOL .Ciężko Mi sobie wyobrazić super zrobione mieszkanie z żółtą rurą pod sufitem :)

pozdrawiam .
    serwo66
    Level 25  
    W prawie jest zapisane można zatynkować "masą łatwo usuwalną" tylko nigdzie nie jest zapisane co to jest masa łatwo usuwalna. Dla jednego jest to gips, lub inna dowolna zaprawa czyli uznaniowo.