Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
EuroPol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Remont instalacji gazowej w mieszkaniu (wymiana na rury stalowe spawane)

yabollek 14 Lis 2015 01:19 8100 6
  • #1 14 Lis 2015 01:19
    yabollek
    Poziom 8  

Dokonałem jakiś czas temu remontu starej skręcanej instalacji na instalację spawaną. Gazownicy zrobili, dokonano próby szczelności (ciśnieniowej) i tak mnie zostawiono twierdząc że jest dobrze wydając papier z w/w próby. Następnie przyszedł Pan z gazowi podpiął zdemontowany na czas remontu licznik i też nie miał uwag (rury jeszcze były widoczne w bruzdach = nie zabudowane).
    Następnie weszła ekipa remontowa wyrównano stare jak to w budynkach z lat 60 ściany płytami K/G tak że całe rury gazowe znikły co estetycznie wygląda super ...

Instalacja jest prosta 3 pionowe odcinki (od licznika w przedpokoju w górę, w łazience w dół do "junkersa", w kuchni dół do płyty gazowej) i jeden poziom (przejście przez łazienkę do kuchni).

Jutro mają pierwszy raz wejść gazownicy wysłani przed administracje którzy wykonują okresowo kontrole instalacji gazowej... poczytałem na internecie i mam mętlik czy bezproblemowo przejdę kontrolę. Jedni mówią że rur (nawet spawanych stalowych) w ogóle nie można zabudowywać, inni że można ale na spawach musi być rewizja aby gazownik mógł sprawdzić czy nie ma wycieku w tym miejscu, inni piszą że zabudowują w całości i nie mają z tym najmniejszego problemu.

Może mi ktoś powiedzieć co mówi prawo wobec w/w zabudowania karton/gipsem które się już u mnie dokonało? Czy przyczepią się gazownicy do tego i będę musiał znów kuć ściany i wprowadzać poprawki, czy wystarczy im tylko zrobić rewizje aby mogli zobaczyć spawy i zbadać je sondą.

W pionach w sumie mogę porobić rewizje w miejscach gdzie wypadają spawy i wsadzić tam takie malutkie kratki wentylacyjne w regipsie (np. 8cm) aby podczas kontroli mógł tam wsadzić swoją sondę... Akurat wszystkie piony będę miał zabudowane szafkami więc nie będzie nic widać.

W łazience jednak mam gaz rurkę całkowicie zabudowaną sufitem nierozbieralnym z karton gipsu a jedyne miejsca gdzie można do niego zaglądnąć to dziurki na oświetlenie (GU10) i nijak się do spawów nie dostaną.

Moje pytanie jest następujące czy w myśl obecnych przepisów przejdę przegląd czy będę musiał np. robić rewizje na spawach (wszystko ok poza tym nieszczęsnym sufitem) albo co gorsza znów przerabiać instalację gazową?

0 6
  • EuroPro
  • #2 14 Lis 2015 07:58
    poldekdaniel
    Poziom 15  

A poco Ktoś ma oglądać spawy?
    W zabudowie rur gazowych chodzi oto aby gaz ( w razie nieszczelności ,awarii )
    można było łatwo wykryć np.wykrywaczem .
    Jeżeli nie będzie zrobionych kratek w tej zabudowie ,to po pierwsze ( w razie nieszczelności) stężenie gazu może być wysokie a jeszcze nikt tego nie wykryje na węch.
    A po drugie niema gdzie włożyć sondy od wykrywacza podczas kontroli -przeglądu, aby sprawdzić czy wszystko jest w porządku .

Więc musisz zrobić w zabudowach kratki wentylacyjne dla swojego i innych bezpieczeństwa :)

cytat z warunków technicznych:
    § 165. 1. Rozwiązania techniczne instalacji gazowej powinny umożliwiać samokompensację wydłużeń cieplnych oraz eliminować ewentualne odkształcenia instalacji, wywołane deformacją lub osiadaniem budynku.
    2. Przewody instalacji gazowych w piwnicach i suterenach należy prowadzić na powierzchni ścian lub pod stropem, natomiast na pozostałych kondygnacjach nadziemnych dopuszcza się prowadzenie ich także w bruzdach osłoniętych nieuszczelnionymi ekranami lub wypełnionych - po uprzednim wykonaniu próby szczelności instalacji - łatwo usuwalną masą tynkarską, niepowodującą korozji przewodów. Wypełnianie bruzd, w których są prowadzone przewody z rur miedzianych, jest zabronione.
    3. Przewody gazowe z rur stalowych, po wykonaniu próby szczelności, powinny być zabezpieczone przed korozją.

W Twoim przypadku zabudowa z płyt G/k z kratkami wentylacyjnymi to nieuszczelniony ekran ,i wcale nie pisze ,że musi to być zdejmowane czy rozbieralne .

1
  • EuroPro
  • #3 14 Lis 2015 09:42
    yabollek
    Poziom 8  

Czyli rozumiem, że wystarczy zrobić możliwie wysoko po 1 dziurce (w celach estetycznych z tulejka jak do wentylacji drzwi) w każdej płycie która przysłania owa gaz rurę. Dziurka będzie przy samej rurze aby w czasie wycieku gaz miał się gdzie jak wydostać do pomieszczeń alarmując zapachem o nieszczelności i aby Panowie mieli gdzie przyłożyć sondę w celu kontroli czy coś się delikatnie nie ulatnia.
    Myślicie że takie rozwiązanie będzie ok i kontrola nie będzie miała się do czego przyczepić?

0
  • Pomocny post
    #4 14 Lis 2015 22:07
    poldekdaniel
    Poziom 15  

Na razie zrób tak jak piszesz czyli wstaw kratki na górze ,a w razie czego jeszcze po kontroli dostaniesz wytyczne co zrobić żeby było dobrze i bezpiecznie .

0
  • #5 19 Lis 2015 07:55
    yabollek
    Poziom 8  

Dzięki za wskazówki.
    Nawierciłem dziurki wentylacyjne w regipsach i inspektor był zadowolony ze stanu instalacji gazowej w moim mieszkaniu - 0 uwag...

Miał jedną uwagę tylko do długości przewodu spalin piecyka gazowego (kontrolował przy okazji stan/szczelność odbiorników gazu), twierdził że może być max 2m (uproszczenie które wszyscy wpajają sobie w pamięci). Po pokazaniu mu instrukcji termeta z której wynika, że 2m dotyczy tylko odcinka "poziomego", przyznał się do błędu powiedział że sobie zapamięta bo to cenna informacja. Mój przewód ma w sumie 2,20m, a "poziomy" odcinek 1,8m

Wyciąg z instrukcji

Code:
    3.1.3 Instalacja odprowadzająca spaliny

Przewód  spalinowy  powinien  wychodzić  z urządzenia pionowo (min. 220mm) do pierwszego kolanka.
    Odcinek  poziomy  biegnący  do  kanału spalinowego ze wzniosem min. 5% (ok. 3º), nie powinien przekraczać długości 2m (rys. 3.1.3.1).

Kolejne odwiedziny za rok, zobaczymy czy będzie ten sam człowiek , jak nie to pewnie znów będę musiał wyjmować instrukcję termeta :D

0
  • #6 19 Lis 2015 22:23
    poldekdaniel
    Poziom 15  

Bardzo cenne wskazówki dla wszystkich zainteresowanych :)
    A ponadto to wiedziałem ,że raczej nie będzie problemu z odbiorem( w końcu pracujemy przy zabudowach z płyt gipsowych jakieś 15 lat)
    Cóż dodać - Moje gratulacje :) i pozdrawiam serdecznie.

p.s Przypomniałem sobie ,że kiedyś przyszedł gość ( starszy facet ) do odbioru instalacji gazowej i miał straszne obiekcje -odnośnie zabudowy rur gazowych-płytą gipsową oczywiście z kratkami - po niewielkiej kłótni -odpuścił z fanaberiami -po prostu nie mógł znaleźć przepisów ( lub nie chciał ) odnośnie tych ekranów . Chciał aby wszystko było na zewnątrz i pomalowane na żółto ! LOL .Ciężko Mi sobie wyobrazić super zrobione mieszkanie z żółtą rurą pod sufitem :)

pozdrawiam .

0
  • #7 28 Lis 2015 19:42
    serwo66
    Poziom 25  

W prawie jest zapisane można zatynkować "masą łatwo usuwalną" tylko nigdzie nie jest zapisane co to jest masa łatwo usuwalna. Dla jednego jest to gips, lub inna dowolna zaprawa czyli uznaniowo.

0