Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wymiana instalacji gazowej

omaszek 12 Jul 2017 15:42 4644 6
lampy.pl
 • #1
  omaszek
  Level 10  
  Witajcie, mieszkam w bloku główna rura gazowa idzie w szafce WC, skręca górą do kuchni pod licznik, z niego w dół rurka do piekarnika oraz łazienki podłączenie bojlera gazowego. Najważniejsze pytanie czy jest możliwość przeniesienia licznika z kuchni do szafki w WC, rurka gazowa idzie aktualnie przy szafce, robić będę remont i chciałbym puścić je pod szafką z umywalką, nawet w środku tej szafki może być widać rurkę z zaworem, Ważne, żeby była ukryta
  Aktualnie tak jest:
  Wymiana instalacji gazowej
 • lampy.pl
 • lampy.pl
 • #3
  wnoto
  Level 34  
  Dużo zużywasz tego gazu rocznie (w m3) ?
 • #4
  piotr_boncza
  Level 29  
  Zgodnie z obowiązującym prawem każda zmiana instalacji gazowej wymaga projektu, pozwolenia na budowę i kierownika budowy :)
  Należy też uzyskać zgodę zarządzającego budynkiem (wspólnota, spółdzielnia etc.) Oraz uzgodnić z gazownią lokalizację gazomierza. W sumie, jak sugeruje Wnoto, nie warta skórka...
  Przy małym spożyciu i wysokich opłatach stałych prąd może być tańszy. Opłaty za zwiększenie mocy też spadły. Tyle, że instalacja może nie wytrzymać :)
 • #5
  wnoto
  Level 34  
  Przykładowo u mnie, zwiększenie mocy to ok 70 zł za każdy dodatkowy kW mocy kablem (domek). Nie wiem jak jest w mieszkaniach.
 • #6
  BUCKS
  Level 39  
  wnoto wrote:
  przykładowo u mnie zwiekszenie mocy to ok 70 zł za kazdy dodatkowy kW mocy kablem - ale to domek - nie wiem jak w mieszkaniu.
  Chyba nie ma znaczenia czy to domek, czy mieszkanie ale od tego jaki cennik ma Zakład Energetyczny obsługujący dany rejon. U mnie jeśli dobrze kojarzę jest to ok. 80zł brutto za każdą dodatkową 1kW mocy umownej.

  piotr_boncza wrote:
  Tyle, że instalacja może nie wytrzymać

  Zakład Energetyczny da Ci tyle mocy na ile pozwala ich lokalna linia dosyłowa i Twój przewód doprowadzający energię elektryczną do Twojego mieszkania. Potem instalację w mieszkaniu trzeba dostosować do odpowiedniego zapotrzebowania, co wiąże się z reguły z remontem.
 • #7
  maurycy123
  Conditionally unlocked
  omaszek wrote:
  Najważniejsze pytanie czy jest możliwość przeniesienia licznika z kuchni do szafki w WC, rurka gazowa idzie aktualnie przy szafce, robić będę remont i chciałbym puścić je pod szafką z umywalką, nawet w środku tej szafki może być widać rurkę z zaworem, Ważne, żeby była ukryta
  Pod warunkiem, że masz tam odpowiednią wentylację oraz:
  "Lokalizacja gazomierzy powinna zapewniać łatwy dostęp do ich kontroli lub wymiany.
  Gazomierze mogą być instalowane:
  1) w szafkach z materiałów co najmniej trudnozapalnych, z otworami wentylacyjnymi:"