Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Arduino + nrf24l01 / Brak połączenia

24 Lis 2015 14:55 1347 5
 • Poziom 12  
  Witam forumowiczów!
  Pracuję nad projektem, w którym muszę stworzyć sieć pomiędzy kilkoma (maks. 5) mikrokontrolerami. Postanowiłem wykorzystać moduły nrf24l01.
  Dociągnąłem do Arduino IDE biblioteki rf24, rf24-network oraz rf24-mesh.
  Podłączyłem do dwóch płytek Arduino UNO po jednym module, jako pinów CSN i CE użyłem pinów 7 i 8, IRQ po stronie modułu wisi nie podpięte. Niby wszystko robię tak jak opisują ludzie na wielu stronach/tutorialach.
  Odpalałem kilka przykładów z bibliotek i za każdym razem moduły nie mogą się ze sobą skomunikować.
  Proponowany na początek przykład to Ping z jednej z bibliotek. Jeden moduł ustawia się w tryb nasłuchiwania a drugi w tryb nadawania. W takiej konfiguracji nie udaje mi się nawiązać połączenia, ale jak ustawię oba w tryb nadawania to w monitorach portów szeregowych otrzymuję "jakieś" dane.
  Czy ktoś spotkał się z podobnym problemem? Może jest jeszcze jakiś tajny sposób na uruchomienie takiej komunikacji?
  Zasilam moduły z 3,3V z płytki Arduino, podłączyłem się do pinów złącza ICSP.
 • PCBway
 • Poziom 9  
  pewnie zle masz podane adresy nadajników, z tego co pamiętam pierwszy podaje się swój adres i a następnie adresy na których jest nasłuch
 • PCBway
 • Poziom 12  
  Faktycznie na tej stronie piszą żeby podłączyć kondensator, oprócz tego mają napisane że piny CE i CSN to 9 i 10. U mnie wpięte są w 7 i 8 ale skonfigurowane tak samo są w bibliotece.
  Może to wina tego kondensatora.
  Jeszcze wczoraj odpaliłem kilka przykładów na UNO i MEGA i dalej to samo. Procki komunikują się z modułami nrf24, wysyłają ale żaden z nich nie może odebrać danych od tego drugiego.
 • Moderator na urlopie...
  Spróbuj zresetować zasilanie modułów - niestety te scalaki nie mają programowego resetu a czasem potrafią wejść w taki stan, że konieczne byłoby ustawienie każdego ich rejestru do prawidłowej pracy.
 • Poziom 12  
  Pomógł kondensator 10uF na zasilaniu, nie musi być specjalnie blisko modułu. Cały moduł podłączyłem na przewodach i udało się sparować go z drugim.