Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

AVR - Transciever 868 MHz- duży pobór prądu

r03c10 30 Lis 2015 12:30 783 8
  • #1 30 Lis 2015 12:30
    r03c10
    Poziom 10  

Witam,

Ostatnio bawię się modułami radiowymi 868MHz. Konkretnie mam dwa takie moduły:

http://www.hoperf.com/upload/rf_app/HM-TRP.pdf

Jednakże problemem jest ich duży pobór prądu (25mA w stanie nasłuchu). Wiem, że można te moduły wprowadzić w stan uśpienia, ale trzeba to robić wymuszając stan na jednym z jego wejść. Ja natomiast potrzebuje urządzenia, które samo będzie prowadzało się w stan uśpienia bądź inny z małym poborem prądu (powiedzmy 1mA) i kiedy nadejdą do niego dane- automatycznie się wybudzi, wybudzając dodatkowo procesor. Drugim wymaganiem jest komunikacja z tym modułem przez interfejs UART.

Moje pytanie brzmi- czy w ogóle są dostępne takie moduły. Jeżeli tak to prosiłbym o zaproponowanie takowych.

A może ktoś ma inny prosty sposób jak wybudzić AVR zdalnie bez dużego poboru prądu?

Z góry dziękuje za odpowiedzi.

0 8
  • #2 30 Lis 2015 12:46
    tadzik85
    Poziom 38  

A jak chcesz to wszystko ogarnąć? Pomysł nie przemyślany.

Procesor wprowadza moduł w dany tryb RX/TX i może iść dalej spać w oczekiwaniu na zakończenie nadawania bądź na zakończenie odbioru, co moduł może zakomunikować odpowiednim stanem na pinie. Wówczas możesz moduł wprowadzić w tryb uśpienia. Często dostęp do FIFO modułu w takim trybie jest nadal możliwy.

0
  • #3 30 Lis 2015 13:41
    TvWidget
    Poziom 32  

Raczej nie znajdziesz żadnego modułu, który w trybie odbierania danych będzie pobierał 1mA. Możesz wprowadzić małe okienka czasowe na skanowanie. Wymaga to jednak synchronizacji modułów. Np. w Bluetooth Low Energy tak się robi. Pozwala to zejść do około 50uA(malpa)3.3V w trybie rozgłaszania (widoczności BT). W tym trybie daje się nawiązać połączenie z modułem ale może to zająć do około 1 sek.

0
  • #4 30 Lis 2015 15:27
    r03c10
    Poziom 10  

A czy z takim modułem ktoś miał do czynienia:

http://www.elecrow.com/download/HC-11.pdf

Widzę, że ma on kilka trybów pracy (w tym energooszczędny), ale nie chciałbym go kupować w ciemno.

Może troszkę nieprecyzyjnie się wyraziłem. Chodzi mi o to żeby moduł pobierał maksymalnie powiedzmy około 5mA (a nie 25 tak jak wspomniany w pierwszym poście) i można się było z nim w każdej chwili swobodnie połączyć bez konieczności wymuszania stanów na jakimś pinie. Powiedzmy, że urządzenie stoi na podwórku i chcę móc w dowolnym momencie połączyć się z nm z poziomu PC.

Aż nie chce mi się wierzyć aby nie było na rynku żadnego urządzenia z automatycznym trybem oszczędzania energii.

0
  • #5 30 Lis 2015 18:17
    TvWidget
    Poziom 32  

Włączenie skanowania wymaga uruchomienia wzmacniacza wejściowego, generatora itd. Ta analogowa część pobiera sporo prądu. Nie ma większego znaczenia jaki jest moduł. Mniej więcej 20mA przy 3V trzeba poświęcić aby uzyskać sensowną czułość . W celu zmniejszenia pobieranego prądu (średniego) włącza się odbiornik okresowo z małym współczynnikiem wypełnienia. Ten "automatyczny tryb oszczędzania" jak go nazywasz jest realizowany przez odpowiedni protokół. Możesz taką funkcjonalność zaimplementować we własnym zakresie lub użyć nieco droższych modułów, które mają coś takiego wbudowane. Np. w przypadku standardu BT połączenie można nawiązać w każdej chwili ale ta operacja może to trochę potrwać. Tym dłużej im rzadziej włączany jest odbiornik. Dla najbardziej energooszczędnego BLE nawet do 1.3 sekundy ale za to moduł będzie średnio pobierał tylko 0.05 mA.

0
  • #6 30 Lis 2015 18:53
    r03c10
    Poziom 10  

Czyli rozumiem, że ograniczyć prąd mogę jedynie wyłączając cyklicznie moduł? Powiedzmy co sekundę moduł wybudzany byłby na powiedzmy 50ms i w tym momencie oczekiwałby na dane. Martwi mnie jednak czy nie straciłbym wtedy danych. Chodzi mi o moment kiedy wyślę dane gdy moduł jest uśpiony.

0
  • #7 30 Lis 2015 19:06
    TvWidget
    Poziom 32  

Jeśli odpowiedni protokół zaimplementujesz zarówno po stronie nadawczej i odbiorczej to nie stracisz danych. Zaznaczam jednak, że całe zagadnienie w ogólnym przypadku nie sprowadza się jedynie do okresowego włączania odbiornika.

0
  • #8 01 Gru 2015 14:30
    2675900
    Użytkownik usunął konto  
  • #9 02 Gru 2015 13:44
    Marico
    Poziom 19  

Jak już ktoś wspomniał nie da się zrobić tak aby był mikro pobór prądu przy aktywnym (czułym) odbiorze. Stąd większość modułów hoperfa ma tryb nazywany low power duty-cycle mode lub czasami work duty-cycle. Działa to tak, że moduł jest cyklicznie wybudzany ze stanu off (niskiego poboru mocy) przez własny wakeup timer, w czasie wybudzenia aktywuje niezbędną część odbiorczą i czeka na pakiet danych. Jeśli w cyklu wybudzenia zostanie taki pakiet odebrany (spełnia odpowiednie kryteria) to w zależności od zaprogramowanego zachowania np. generuje przerwanie do obsługującego go mcu (też go wybudzając).
    Jeśli w cyklu wybudzenia nic interesującego moduł nie zostanie odebrane - zostanie on z powrotem uśpiony.

Szukaj w dokumentacji do modułu szczegóły dot. low power duty-cycle mode lub work duty-cycle mode.

0