Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie indukcji a wyłącznik nadprądowy

08 Gru 2015 20:49 4449 7
  • Poziom 2  
    Mam w mieszkaniu instalacje 3 - fazową i chce pod nią podłączyć piekarnik oraz płytę indukcyjna. Piekarnik to 3.5 kW a indukcja 7.4 kW.
    Z tego co szukałem na forum można to zrobić używając 2 faz pod indukcję i wykorzystać 1, wolną żeby zrobić gniazdko pod piekarnik.
    Zastanawia mnie jedynie zabezpieczenie. Z tego co patrze to dla instalacji 3 fazowej jest wyłącznik nadprądowy 10A dokładnie coś takiego firmy hagger - MCB Wyłącznik nadprądowy Icn=6000A 4P B 10A.

Jeśli dobrze rozumiem i liczę to jest to za małe zabezpieczenie na indukcję + piekarnik? Czy mam rację?
    Jeśli tak to czy wystarczy wymiana bezpiecznika?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    10A to za male zabezpieczenie.
    Bezpiecznika nie można ot tak sobie wymienić na większy bo jest taka potrzeba.
    Wszystko zależy od instalacji , rodzaju zabezpieczeń przedlicznikowych i wielu innych czynników.
    Samemu nie możesz dokonać takiej wymiany
  • Poziom 2  
    dzięki za odpowiedź. Jasne, sam nie będę tego zmieniać.

W takim razie jeszcze jedno pytanie:
    Nie prosciej byłoby zrobić gniazdko z instniejącego obwodu w kuchni a instalacje 3 fazową zostawić na samą płytę?
    Swoją drogą czy to zabezpieczenie jest wystarczające jeśli płyta jest podłączana tylko pod 2 fazy?
  • Poziom 18  
    pawell7775 napisał:
    dzięki za odpowiedź. Jasne, sam nie będę tego zmieniać.

W takim razie jeszcze jedno pytanie:
    Nie prosciej byłoby zrobić gniazdko z instniejącego obwodu w kuchni a instalacje 3 fazową zostawić na samą płytę?
    Swoją drogą czy to zabezpieczenie jest wystarczające jeśli płyta jest podłączana tylko pod 2 fazy?

Witam, zacznijmy od początku, jaka instalację tam posiadasz, jaki przekrój przewodu.
    Kolejne to zabezpieczenia jakie posiadasz wewnątrz domu/mieszkania.
    Płyty indukcyjne które podłączałem, to przekrój przewodu 4mm2(6mm2) i zabezpieczenie 20A lub wyższej zależy jaka płyta indukcyjna.
  • Poziom 2  
    wojciech80 napisał:

Witam, zacznijmy od początku, jaka instalację tam posiadasz, jaki przekrój przewodu.
    Płyty indukcyjne które podłączałem, to przekrój przewodu 4mm2(6mm2) i zabezpieczenie 20A lub wyższej zależy jaka płyta indukcyjna.

przekrój przewodu to 2,5 mm^2
    zabezpieczenia na gniazda sa na b16, oswietlenie b10 no i 3-fazowa b10
    wylacznik glowny jest na 25 A
  • Poziom 18  
    pawell7775 napisał:
    wojciech80 napisał:

przekrój przewodu to 2,5 mm^2
    zabezpieczenia na gniazda sa na b16, oswietlenie b10 no i 3-fazowa b10
    wylacznik glowny jest na 25 A

Przewód do wymiany na 4mm2.
    Zabezpieczenie B10A do wymiany na B20A
    Wylacznik główny 25A jaka charakterystyka B, czy C
  • Poziom 23  
    Kolega tak z głowy sobie wymyślił przekrój przewodu i wartość zabezpieczenia?
    To czy zabezpieczenie można wymienić i na jakie duże musi stwierdzić elektryk po ewentualnych oględzinach i pomiarach.
    W wielu nowych kuchenkach jest jeszcze mechanizm wspomagający zasilanie płyty indukcyjnej z instalacji o małej mocy przyłączeniowej. Płyty powinny mieć (i najczęściej mają) ustawienie, które pozwala regulować maksymalną moc pobieraną przez cała płytę - przez wszystkie pola łącznie. Można wymusić, by płyta nie pobierała więcej niż np.: 3kW.