Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ do oświetlenia podszafkowego nad zlewem

lisssek 15 Gru 2015 15:04 597 6
  • #1 15 Gru 2015 15:04
    lisssek
    Poziom 8  

Witam,
    proszę o pomoc w doborze podzespołów. Chciałbym zrobić układ do oświetlenia podszafkowego nad zlewem (zlew jest w kącie, zastawiony praktycznie z dwóch stron i szafką od góry). Puszka jest dosyć daleko stąd chciałbym zastosować zasilanie zewnętrzne.
    Poniżej propozycje z Allegro.

1. Źródło światła
    wersja A) standardowa taśma LED ok 5 W, z IP67 długość=długość szafki 80 cm
    wersja B) taśma ściemnialna - i tu pytanie czy są takie, czy może wszystkie taśmy mają taką funkcję

2) Źródło zasilania
    Tutaj chciałbym zastosować akumulator, który nie będzie trzeba często ładować o masie max 2 kg. Znajdowałby się on w szafce na najwyższej półce stąd nie chciałbym przesadzać z masą. Taśma będzie zamontowana w kątowym profilu aluminiowym. Ważne też żeby korzystanie z niego nie było skomplikowane bo użytkowany będzie przez osoby starsze.
    wersja A) VIPOW LP4-12 12V, 4Ah masa 1,4 kg
    wersja B) GLP 7.2-12 12V, 7,2Ah, masa 2,07 kg

Bądź inny, chętnie przyjmę sugestie.

3) Włącznik
    Sterowanie powinno być bezpieczne. Montowany będzie do spodniej części szafki i chciałbym żeby był zamknięty już w jakiejś estetycznej obudowie.
    wersja A) Włącznik TOUCH - Dla Profili aluminiowych, Napięcie pracy: 12V DC
    Prąd: do 2,5A. Podoba mi się to rozwiązanie bo nie potrzeba dodatkowych elementów ale nie znam jego awaryjności.
    wersja B) Mikro wyłącznik LED do profili aluminiowych 12V DC 2A 24W z eled.pl
    wersja C) Standardowy włącznik SEN-1. Tylko on ma funkcję ściemniania i nie wiem czy można go wykorzystać.

Jak skomponowalibyście zestaw? Póki co nastawiam się na 1A, 2B, 3C.

Będę wdzięczny za wzięcie udziału w dyskusji.
    Pozdrawiam,
    Tomek

0 6
  • #3 15 Gru 2015 15:25
    lisssek
    Poziom 8  

OK, liczę na to że przy ściemnianiu nie będzie chodzić na 100% mocy. Ale faktycznie może warto to zminimalizować do np 2,4 W. Myślę że powinno wystarczyć. Zakładam że czas korzystania z tego oświetlenia to max 2h dziennie. Sugerujesz rozwiązać to w inny sposób?

P.s. Dzięki za odpowiedź.

0
  • #5 15 Gru 2015 15:47
    lisssek
    Poziom 8  

Rozumiem, tylko układ nie ma być dla mnie stąd nie chciałbym robić tego z ingerencją w ściany itd. Teraz jakoś się korzysta ale chciałem zwiększyć komfort. Sugerujesz, że nie jest to warte zachodu, tak?

0
  • #6 15 Gru 2015 15:53
    karolark
    Poziom 40  

lisssek napisał:
    Sugerujesz, że nie jest to warte zachodu, tak?

Zbędne komplikowanie sobie życia, podciągnij przewód i zapomnij o wynalazkach :-)

0
  • #7 16 Gru 2015 07:32
    lisssek
    Poziom 8  

No to skompletowałem układ...:)
    Poczekam do następnego remontu.

Dziękuję za udział w dyskusji. Temat do zamknięcia.

0