Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki sterownik , jaki układ , sterowanie przez mikrofon , reflektor 44 diod led

18 Gru 2015 11:59 531 7
 • Poziom 9  
  Witam . wpadłem na pomysł w zbudowaniu reflektotów led kazdy z nich ma miec 44 diody led 10 mm przezroczystych , zrobiłem jednego (zielony ) teraz podłaczyłem wszystkie diody rownolegle dalem napiecie 3,2 v 1A tak jak posało na diodzie 3,2 v 20 mA . I teraz mam pytanie , gdy podlacze go do pradu to on swieci , i chciałbym jakis stetownik zastosowac , mozna o jakis schemat poprosic ? , chodzilo by mi np o sterowanie przez mikrofon , np jak reflektor uslyszy dzwiek to niech sie zaswieci .(dzieki temu na imprezie bedzie fajny efekt ;)) pozdrawiam i bardzo prosze o pomoc .
 • Poziom 43  
  elektrodominh napisał:
  teraz podłaczyłem wszystkie diody rownolegle dalem napiecie 3,2 v 1A tak jak posało na diodzie 3,2 v 20 mA
  Może lepiej będzie jak najpierw poczytasz trochę o zasilaniu LED'ów? Dobrze radzę - szkoda by było tych 44 sztuk.
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  T narysuj schemat tego podłączenia. Bo jeśli jest tak, jak napisałeś że wszystkie diody masz połączone równolegle i zasilane bez żadnego źródła prądowego, bez ograniczenia prądu, to je po prostu spalisz - prędzej, czy później.
  Poco Ci sterownik do reflektora, skoro po kilku minutach nie będzie reflektora?
 • Poziom 9  
  Prosze o to zdjecie , nie wiem czy dobrze , jak by pan mogł to prosze o pomoc jak zle to podlaczylem to prosze o pomoc , i co w zwiazku z tym sterownikiem
 • Poziom 43  
  Łączenie równoległe diod LED jest złe. Nie ma bowiem dwóch identycznych egzemplarzy i na tak połączonych diodach różnie rozpływają się prądy. O ile mniejszy niż 20mA jest całkowicie bezpieczny, to większy (a o to w takim połączeniu nietrudno) skraca drastycznie żywotność diod.
  Prosiłem - Poczytaj o zasilaniu (łączeniach) LED jak widzę nie bez powodu.
  Korzystniejsze jest połączenie mieszane - szeregowo równoległe. Np. po 4 diody połączone szeregowo i 11 takich "łańcuchów" dopiero równolegle, ale też nie bezpośrednio!
  Każdy łańcuch powinien mieć ograniczenie prądowe - albo osobny zasilacz stałoprądowy (a więc na wyjściu którego zawsze będzie taki sam prąd niezależnie od napięcia zasilania), albo rezystor na którym wytraci się NADMIAR NAPIĘCIA.
  O co chodzi?
  O to, ze dioda LED działa w pewnym sensie jak stabilizator napięcia - jej napięcie przewodzenia (t.zw. "napięcie złącza") jest praktycznie niezmienne, a ilość światła zależy od przepływającego prądu. Prąd z kolei nie może być większy (w tym wypadku - dla typowej diody małej mocy; jest to właśnie 20mA) bez ryzyka uszkodzenia diody. W związku z powyższym należy tak dobrać rezystor szeregowy z LED (nie ważne - jedną, czy kilkoma szeregowo połączonymi) by przy jakimś konkretnym napięciu zasilania nie przekroczyć prądu 20mA.
  Cała filozofia...
  Jeśli więc masz zamiar zbudować reflektor składający się z wielu LED połączonych ze sobą - musisz zapewnić te warunki. Jeśli masz do dyspozycji np. ok. 15V z zasilacza :
  Łączysz po cztery diody szeregowo (3,2V x 4 = 12,8V) a następnie obliczasz potrzebny rezystor - najpierw musisz wiedzieć jakie napięcie się na nim odłoży : 15V - 12,8V = 2,2V i na podstawie założonego prądu (20mA) obliczasz wartość rezystancji opornika: 2,2V / 0,02A = 110Ω .
  Dalej - łączysz takich szeregów 11 ze sobą (każdy z własnym rezystorem) równolegle i dopiero liczysz prąd sumaryczny: 11 x 0,02A = 220mA . Wynika z tego, że zasilacz musi dostarczyć napięcie = 15V i prąd nie mniejszy niż 220mA.
  Dopiero kluczując (włączając i wyłączając) w takt muzyki (o to Ci chyba chodziło) to napięcie zasilacza możesz uzyskać bezpieczną pracę (przede wszystkim długotrwałą!) takiego reflektora.

  Gdy zmuszasz LED'a do pracy z większym prądem, niechybnie zacznie się zużywać znacznie szybciej; tym szybciej im większy prąd od nominalnego przez diodę przepuścisz. Po prostu - nadmiar prądu powoduje gwałtowny wzrost temperatury złącza diody, która na ciepło jest nadzwyczaj wrażliwa.

  Tak więc - najpierw zastanów się jak diody połączysz (mając na względzie dostępny zasilacz) a dopiero potem pytaj o rodzaj sterownika do tego.

  A tak na marginesie : Tematów o sposobie zasilania LED'ów na forum jest co najmniej kilka. Ty jednak zamiast poszukać - zmuszasz mnie, bym po raz kolejny pisał o rzeczach oczywistych...
  https://www.youtube.com/watch?v=h5F86mcQJ5Y
 • Poziom 43  
  W między czasie poszperałem i znalazłem takie coś:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=12361639#12361639
  Może się przyda, może nie.
  Fakt - nie ma schematu, ale z tego co wyczytałem Autor zapewnia, ze układ jest sprawdzony i pracuje poprawnie; może by było warto spróbować? Kłopot z nieco mniejszym zasilaniem wydaje się nieistotny - Zawsze można zamiast 2x12V podać na te układy operacyjne 2x15V=
  Jedna "połówka jest tam wykorzystywana (z tego co widzę po rysunku ścieżek zasilacza) tylko do zasilania operacyjnych, a druga do operacyjnych i jednocześnie do zasilania sterowanych wyjść na LED'y.
  No i są tam trzy kanały - dla różnych częstotliwości. Nie wiem ile zamierzasz zbudować tych swoich reflektorów - jeśli np. cztery (RGBY) to nie pasuje... trzeba by rozgryźć układ i "dorobić" jeden kanał.