Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zabezpieczenie przewodu - Rozłączanie zabezpieczenia

vwszeldon 19 Gru 2015 07:43 993 11
  • #1 19 Gru 2015 07:43
    vwszeldon
    Poziom 9  

Witam chciałem zapytać jakie dać zabezpieczenie
    przedlicznikowe na przewód 4 x 10. W tej chwili jest założony automat wkręcany B20 i czasem wyzwala właśnie to zabezpieczenie zamiast w rozdzielni.

• #2 19 Gru 2015 07:54
    karolq
    Poziom 21  

Zabezpieczenia przedlicznikowego nie wymienia się od tak sobie bo wybija. Trzeba znaleźć przyczynę tego wybijania a nie wymieniać na większy. Jeśli nie ma selektywności to wymiana nic nie pomoże. Zapewne owe zabezpieczenie limituje także moc dla twojego lokalu i wymiana na większy bez wiedzy ZE nie wchodzi w gre.

• #3 19 Gru 2015 08:17
    vwszeldon
    Poziom 9  

No tak źle napisałem. Nie wyłącza jak zaświecę światło w pokoju.Tylko przykład jak ostatnio naprawiałem wiertarkę to niechcący zawarłem N z L i wyzwoliło w skrzynce na polu a nie B16 w rozdzielni.

• #4 19 Gru 2015 08:19
    CYRUS2
    Poziom 34  

Tak jak powiedział przedmówca, ten bezpiecznik to ogranicznik mocy.
    Każdy użytkownik nie może sobie brać ile chce - bo sieć straci parametry.

Jaką moc może pobierać autor wie ZE. Może ma więcej do dyspozycji, a może nie ma.

• #5 19 Gru 2015 08:34
    retrofood
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

vwszeldon napisał:
    Witam chciałem zapytać jakie dać zabezpieczenie przed
    przedlicznikowe na przewód 4 x 10. W tej chwili jest założony automat wkręcany B20 i czasem wybija właśnie to zabezpieczenie zamiast w rozdzielni.

To nawet nieistotne. Ważniejsze jest to, że jeśli masz możliwość ingerowania w instalację przed licznikiem, to w każdej chwili możesz zostać oskarżony o kradzież prądu, ze wszystkimi tego skutkami.

Poza tym poczytaj to
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2979092.html
    i popraw treść postu.

• #6 19 Gru 2015 09:13
    vwszeldon
    Poziom 9  

No tak, tylko że można zadzwonić do zakładu i poprosić o możliwość odbezpieczenia lub wymiany bezpieczników. Właśnie sprawdziłem w umowie i moc 12 kw a zabezpieczenia 25 A . By nie zakładać nowego tematu chciałem zapytać od razu ponieważ ten przewód idzie do głównej rozdzielni i rozkłada się na obwody B10 i B16 ale dodatkowo jest położony przewód 4x6 na drugą rozdzielnie do kotłowni. Na tym przewodzie założone są zabezpieczenia B20 ,a w rozdzielni B10 i B16 czy takie zostawić czy zmniejszyć? Chodzi o zabezpieczenie przewodu 4x6.

• #7 19 Gru 2015 10:49
    stomat
    Specjalista elektryk

Zostaw wszystko tak jak jest, a wiertarkę naprawiaj po odłączeniu jej od sieci. Zapewniam cię że problem zniknie. Dlaczego pewni ludzie upodobali sobie robienie zwarć?

• #8 19 Gru 2015 12:01
    vwszeldon
    Poziom 9  

Pytam dlatego ponieważ przewód 4x10 jest na bezpieczniku B20 i przewód 4x6 też na bezpieczniku B20. Dodam,że wiertarka działa :D

• #9 19 Gru 2015 12:06
    kozi966
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

vwszeldon napisał:
    Pytam dlatego ponieważ przewód 4x10 jest na bezpieczniku B20

Wystosować pismo do zakładu z zapytaniem o możliwość zmiany typu zabezpieczenia w złączu.

• #10 19 Gru 2015 12:28
    CYRUS2
    Poziom 34  

vwszeldon napisał:
    No tak źle napisałem. Nie wyłącza jak zaświecę światło w pokoju.Tylko przykład jak ostatnio naprawiałem wiertarkę to niechcący zawarłem N z L i wyzwoliło w skrzynce na polu a nie B16 w rozdzielni.
    Jak zatrudnisz fachowca,to c zrobi żeby w skrznce na polu nie wywalało.
    Napisz reklamacje do gościa który ci spartaczył instalację.

• #11 19 Gru 2015 16:42
    TWK
    Specjalista elektryk

vwszeldon napisał:
    Pytam dlatego ponieważ przewód 4x10 jest na bezpieczniku B20 i przewód 4x6 też na bezpieczniku B20. Dodam,że wiertarka działa :D
    Doboru przewodu i zabezpieczeń dokonuje się uwzględniając następujące warunki:
    - obciążalność prądowa długotrwała,
    - przeciążalność,
    - warunki zwarciowe,
    - samoczynne wyłączenie zasilania,
    - spadek napięcia,
    - minimalny przekrój ze względu na wytrzymałość mechaniczną,
    - minimalny przekrój przewodu PEN,
    - warunki środowiskowe,
    - selektywność.
    Podał kolega zbyt mało danych, aby dobrać zabezpieczenia, a wszystkie ww. warunki należy sprawdzić, aby mieć odpowiednio dobrane zabezpieczenie. Poza tym zmiana zabezpieczenia przedlicznikowego jest w gestii dystrybutora energii, a nie użytkownika!

• #12 19 Gru 2015 18:31
    CYRUS2
    Poziom 34  

Na 4x 6. Marne szanse, chyba, że wisi na tym tylko silnik 3-fazowy.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME