Witam.
Posiadam dom jednorodzinny z instalacją elektryczną miedzianą dwuprzewodową. W gniazdach zastosowane tzw. zerowanie (lata 80-te to jeszcze był standard). Chcę na wiosnę zamontować napęd elektryczny bramy wjazdowej. Czy wystarczy przy zabezpieczeniu tegoż napędu pozostać przy zerowaniu, czy może bardziej wskazane ze względów bezpieczeństwa jest wykonanie uziemienia? Jeżeli uziemienie to proszę o kilka wskazówek jakie są wymagania tj. jaki przewód w ziemi, jaka jego długość, głębokość położenia w ziemi? Czy prócz dodania trzeciego przewodu do instalacji zasilającej napęd konieczne byłyby inne urządzenia zabezpieczające?
Posiadam dom jednorodzinny z instalacją elektryczną miedzianą dwuprzewodową. W gniazdach zastosowane tzw. zerowanie (lata 80-te to jeszcze był standard). Chcę na wiosnę zamontować napęd elektryczny bramy wjazdowej. Czy wystarczy przy zabezpieczeniu tegoż napędu pozostać przy zerowaniu, czy może bardziej wskazane ze względów bezpieczeństwa jest wykonanie uziemienia? Jeżeli uziemienie to proszę o kilka wskazówek jakie są wymagania tj. jaki przewód w ziemi, jaka jego długość, głębokość położenia w ziemi? Czy prócz dodania trzeciego przewodu do instalacji zasilającej napęd konieczne byłyby inne urządzenia zabezpieczające?